Știri
Știri din categoria Politică

AUR condiționează intrarea la guvernare de obținerea funcției de premier, ceea ce complică ecuația formării rapide a unui nou cabinet după căderea Guvernului Bolojan, în condițiile în care președintele Nicușor Dan a anunțat discuții „informale” înaintea consultărilor oficiale, potrivit HotNews.
George Simion a declarat că AUR este „dispus să intre la guvernare” și să „corecteze erorile” guvernării anterioare, dar „atâta timp cât AUR este acceptat să desemneze premierul”. În același timp, liderul AUR a spus că PSD, ca primul partid ca pondere în Parlament, „este îndreptățit la prima nominalizare a unui candidat de premier”, indicând o poziționare care combină revendicarea funcției cu recunoașterea unui avantaj procedural al PSD.
Simion s-a declarat nemulțumit de faptul că președintele Dan a vorbit despre „discuții informale” cu partidele înainte de consultările oficiale și a spus că AUR ia în calcul să nu participe la consultări. Declarația sa include și o critică directă la adresa modului în care ar urma să fie organizate discuțiile.
De asemenea, liderul AUR a contestat formularea „termen rezonabil” folosită de președinte pentru instalarea unui nou cabinet, afirmând că expresia poate însemna „jumătate de an, un an” și susținând că „nu putem rămâne cu Ilie Bolojan pe termen nedeterminat” în regim interimar.
Simion a mai afirmat că AUR nu susține „niciun premier de la PSD” și că „singura variantă” în care partidul ar intra la guvernare este să aibă premierul. Tot el a spus că AUR ar sista „orice asistență financiară internațională” până când România ajunge la deficit bugetar de 3%, precizând că „este vorba de Ucraina, dar nu numai de Ucraina”.
În aceeași conferință, senatorul Petrișor Peiu a prezentat măsuri pe care AUR le-ar adopta dacă ar deveni principalul partid de guvernământ, cu accent pe energie. Printre ideile menționate:
Guvernul Bolojan a fost demis marți, după adoptarea moțiunii de cenzură PSD-AUR „Stop planului Bolojan”, cu 281 de voturi din 285 valabil exprimate, peste pragul de 233. Cabinetul rămâne interimar până la desemnarea unui nou premier.
În prima apariție publică după demitere, președintele Nicușor Dan a spus că va începe discuțiile cu partidele și că România va avea „un guvern pro-occidental” într-un „termen rezonabil”, excluzând scenariul alegerilor anticipate.
Pe poziționările partidelor, HotNews notează că liderul PSD Sorin Grindeanu a spus că dorește „păstrarea coaliției” și că PSD nu susține guverne minoritare, adăugând că „toate opțiunile sunt deschise” și că partidul „nu ne dorim premier tehnocrat”. În PNL, conducerea a votat întărirea rezoluțiilor potrivit cărora PNL nu va mai colabora cu PSD (34 pentru, 10 abțineri), iar în USR Comitetul politic a reconfirmat rezoluția care exclude o majoritate guvernamentală cu PSD (detalii în materialul HotNews).
Recomandate

Premierul desemnat Adrian Veştea încearcă să deblocheze învestirea Guvernului printr-o întâlnire cu liderul AUR, George Simion , în condițiile în care AUR a anunțat că nu va susține cabinetul la votul din plenul comun programat luni seară, potrivit News . Veştea spune că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și de a gestiona „o criză fără precedent”. Mesajul a fost publicat pe Facebook. „Sunt un om al dialogului şi al consensului. Înţelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion.” „Atunci când vine vorba de România şi de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formaţiune politică votată de români.” În același timp, George Simion a transmis că, dacă guvernul Veştea va fi supus votului luni seară și va trece, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Liderul AUR a precizat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20.00 și i-a cerut președintelui Nicușor Dan să declare public dacă AUR mai este considerat un partid extremist. Simion a mai cerut ca Veştea să predea mandatul sau să amâne votul, susținând că, „în mod evident”, cabinetul nu ar urma să treacă de Parlament, în contextul poziției anunțate de AUR. [...]

Negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea se mută spre AUR , iar USR anunță că nu va susține un executiv pe care îl consideră „antireformă”, pe fondul discuțiilor despre o posibilă apropiere AUR–PSD, potrivit Adevărul . Președintele USR, Dominic Fritz , a reacționat după ce liderul AUR, George Simion, a vorbit despre o eventuală „reconciliere” cu PSD. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a susținut că premierul desemnat Adrian Veștea ar putea ajunge să obțină sprijinul necesar „doar pupând inelul lui Simion” și a pus sub semnul întrebării discursul anti-sistem al AUR, în contextul unei apropieri de PSD. Linia roșie a USR: fără vot pentru un „guvern antireformă” În același mesaj, Fritz a enumerat condițiile în care USR nu ar vota învestirea unui guvern, invocând, între altele, refuzul de a susține: „un guvern antireformă”; „un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale”; „un guvern al incompetenților dovediți”; „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”. Veștea confirmă întâlnirea cu Simion: „dialog deschis cu orice formațiune” Pe de altă parte, Adrian Veștea a anunțat că merge la sediul AUR pentru discuții privind o posibilă susținere în plen, după ce George Simion a spus public că îl așteaptă la o întrevedere. Veștea și-a justificat demersul prin nevoia de a construi o majoritate în contextul crizei politice și a afirmat că își asumă dialogul cu orice partid votat de români. Contextul imediat este că premierul desemnat caută sprijin parlamentar pentru învestire, iar deschiderea către AUR amplifică tensiunile politice și repoziționează negocierile, inclusiv prin reacția USR, care își reafirmă public refuzul de a vota un guvern pe care îl consideră lipsit de reforme. [...]

Guvernul Veștea depinde de voturile AUR pentru a trece de Parlament , iar premierul desemnat spune că va discuta direct cu George Simion , pe fondul riscului ca votul de învestitură să fie amânat, potrivit HotNews . Adrian Veștea a anunțat luni după-amiază că se va întâlni cu liderul AUR, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că dialogul este „obligatoriu” pentru a avea „în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”. Veștea s-a descris drept „un om al dialogului și al consensului”, dar nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Miza: fără AUR, pragul de 233 de voturi nu este atins Aritmetica parlamentară indică faptul că guvernul propus nu poate fi învestit fără sprijinul AUR. Pentru votul de încredere sunt necesare 233 de voturi, iar calculele prezentate în articol arată următoarea situație: PSD: 127 de voturi (a anunțat că votează și intră la guvernare); „pe surse”, PSD ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului; ar mai fi necesare încă 40 de voturi pentru majoritate, ceea ce face relevantă susținerea AUR (90 de parlamentari); PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul, însă circa 20 de parlamentari liberali ar susține tabăra Veștea; voturi ar mai putea veni de la grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi). Presiune înainte de vot: Simion spune că AUR nu susține cabinetul Anunțul lui Veștea vine după ce George Simion a declarat că guvernul propus „nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR” și l-a invitat pe premierul desemnat la sediul partidului la ora 20:00. Simion a susținut că executivul nu poate trece fără voturile AUR și a cerut ca Veștea „să predea mandatul sau să amâne votul”. Votul pentru învestirea Guvernului Veștea era programat pentru luni seară, însă, în lipsa celor 233 de voturi necesare, la PSD este luată în calcul o amânare, mai notează publicația. Ce urmează procedural Veștea a depus duminică seară lista de miniștri și programul de guvernare, iar luni au loc audierile miniștrilor propuși în Parlament. În funcție de rezultatul negocierilor pentru voturi — inclusiv discuția anunțată cu AUR — rămâne deschisă varianta ca votul de învestitură să fie reprogramat. [...]

PSD analizează amânarea votului de învestire a Guvernului Veștea , după ce AUR a anunțat că nu susține cabinetul, ceea ce complică formarea majorității de 233 de voturi necesare în Parlament, potrivit HotNews . Plenul era programat pentru ora 21.30, iar social-democrații discută dacă îl amână în condițiile în care, pe calculele lor, Guvernului Veștea îi lipsesc încă 40 de voturi pentru a trece. O eventuală amânare trebuie aprobată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja votat. Majoritatea, blocată de refuzul AUR George Simion a anunțat că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul și i-a cerut premierului desemnat să vină la sediul partidului pentru negocieri. Liderul AUR a susținut că, în forma actuală, cabinetul nu poate strânge 233 de voturi și i-a cerut lui Veștea fie să „predea mandatul”, fie să amâne votul. În paralel, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic”, conform aceleiași surse. Calculele de vot din Parlament Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Potrivit informațiilor prezentate, PSD spune că: are 127 de voturi și a anunțat că votează și intră la guvernare; se bazează „pe surse” pe încă 66 de voturi din afara partidului; ar mai putea primi voturi de la: grupul parlamentar PACE (11 membri), minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi), aproximativ 20 de parlamentari PNL care s-ar poziționa împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea, deși PNL, USR și UDMR au declarat oficial că nu votează Guvernul. Concluzia PSD, potrivit surselor citate, este că mai lipsesc 40 de voturi, iar pentru a ajunge la majoritate ar fi nevoie să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari. [...]

Nominalizările din Guvernul Veștea readuc în prim-plan riscul politizării numirilor în administrație , după ce două dintre propunerile de miniștri au legături recente cu președintele Nicușor Dan, inclusiv printr-o numire „fără concurs” într-o instituție subordonată Primăriei Capitalei, potrivit G4Media . Viceprim-ministrul fără portofoliu Olivia-Diana Morar și ministrul Economiei Marian Aurelian Bârgău, ambii nominalizați în Guvernul condus de Adrian Veștea, sunt prezentați de publicație ca apropiați ai lui Nicușor Dan în perioada recentă, prin roluri politice și administrative. Legături politice și de campanie: cazul Olivia-Diana Morar Conform articolului, Olivia-Diana Morar a făcut parte în 2025 din staff-ul de campanie al lui Nicușor Dan, pe probleme juridice, înaintea alegerilor prezidențiale câștigate de acesta. Morar a fost deputat PNL de Bistrița până în 2024, când a trecut la Forța Dreptei, partid condus de Ludovic Orban, formațiune care, alături de PMP, l-a sprijinit pe Nicușor Dan în cursa prezidențială. G4Media mai notează că, la începutul lunii iunie 2026, numele ei a apărut pe lista potențialilor miniștri dintr-o variantă de guvern condus de Eugen Tomac, pentru portofoliul Muncii, însă acel demers a eșuat după ce Tomac și-a depus mandatul, neobținând voturile necesare în Parlament. Numire fără concurs și contestare anunțată: cazul Marian Aurelian Bârgău În cazul lui Marian Aurelian Bârgău, publicația arată că acesta este director general al Administrației Străzilor București, instituție din subordinea Primăriei Municipiului București. În 2021, Bârgău a fost numit în funcție de primarul general de atunci, Nicușor Dan, în condițiile în care era consilierul acestuia. Numirea s-a făcut „fără concurs”, prin detașare, iar G4Media relatează că a provocat scandal la acel moment. Prefectul de atunci, Alin Stoica, a declarat că va ataca în contencios administrativ numirea și alte detașări similare, invocând cadrul din Codul administrativ și o hotărâre de guvern privind modalitățile de ocupare a funcțiilor de conducere (concurs, examen sau numire temporară până la organizarea concursului). „Atacăm în contencios administrativ detașările pe posturi de directori făcute din rândul consilierilor. (...) Metoda detașării utilizată în acest caz ocolește regula, singura excepție e numirea temporară. Primarul nu a uzat-o. E vorba de sănătatea aparatului administrativ. Nu poți umple aparatul cu persoane care nu au trecut un concurs, ci doar beneficiază de încrederea demnitarului”, a afirmat Alin Stoica pentru G4Media. De ce contează: semnal pentru guvernanță și încredere instituțională Informațiile sunt relevante în contextul formării Guvernului Veștea, deoarece pun din nou pe agendă tema criteriilor de selecție pentru funcții publice și demnități, precum și a practicilor de ocupare a posturilor de conducere în instituții subordonate administrației locale. În lipsa unor clarificări suplimentare în material despre eventuale verificări sau concluzii oficiale ulterioare, rămâne de urmărit dacă aceste legături și episoade administrative vor influența audierile și votul din Parlament pentru noul executiv. [...]

Ilie Bolojan spune că a menținut colaborarea instituțională cu președintele Nicușor Dan , în pofida tensiunilor politice din jurul desemnării lui Adrian Veștea , potrivit Digi24 . Mesajul vine într-un context în care relația dintre PNL și președinte a fost pusă sub presiune de decizii recente, cu efect direct asupra stabilității guvernării. Premierul interimar afirmă că, personal, nu l-a atacat „nici de la tribună, nici de aici” pe șeful statului, dar a criticat decizia de a-l nominaliza pe Adrian Veștea pentru formarea unui nou guvern fără consultarea PNL, pe care a numit-o un gest „lipsit de fairplay”. „Am căutat în toată această perioadă să am o relație corectă și nu am avut probleme de a nu colabora.” Unde spune Bolojan că a funcționat cooperarea Guvern–Președinție Bolojan susține că, dincolo de disputa politică, echipele celor două instituții au lucrat împreună și „deciziile s-au luat fără probleme” în domenii care cer coordonare între Palatul Victoria și Cotroceni, între care: politica externă; relațiile cu Comisia Europeană; apărarea, unde „erau componente amestecate între Guvern și președinție”. Miza politică: tensiuni interne în PNL În intervenția la Digi24, liderul PNL leagă criticile sale de efectele interne ale nominalizării lui Veștea, spunând că decizia a „creat tensiuni în interiorul Partidului Național Liberal” și că partidul nu „fuge” de această realitate. În lipsa altor detalii în material despre pașii următori, poziționarea lui Bolojan indică o încercare de a separa conflictul politic de funcționarea cooperării instituționale, într-un moment în care deciziile privind formarea guvernului rămân un punct sensibil pentru PNL. [...]