Știri
Tag: motiune de cenzura

Ilie Bolojan susține că PNL este „sub un asalt teribil” după ce a „tăiat privilegii” și a promovat un alt stil de guvernare , potrivit News . Mesajul, transmis la Congresul Extraordinar al partidului de la Romexpo, indică o repoziționare politică a conducerii liberale: PNL își explică vulnerabilitatea prin măsuri interne de „curățare” și prin refuzul unor înțelegeri politice. În discurs, Bolojan a afirmat că nu își amintește „în ultimii ani un atac atât de puternic asupra unui partid”, legând presiunea de decizii care ar fi deranjat interese și ar fi redus beneficii. „Pentru că am deranjat, am aprins lumina, am tăiat privilegii, am arătat un alt mod de guvernare, suntem sub un asalt teribil din toate părţile şi cu toate armele.” Miza internă: disciplină de partid după căderea Guvernului Președintele PNL a mulțumit liderilor și membrilor care, spune el, au rezistat „atacului furibund” asupra partidului. În același timp, a legat explicit căderea Guvernului prin moțiune de cenzură de o strategie care ar fi mizat pe „trădări” și pe atragerea unor lideri locali cu promisiuni de funcții și avantaje personale. „Strategia s-a bazat pe faptul că (...) veţi trăda, veţi accepta momeala unor posturi, a unor avantaje personale (...)” Bolojan a susținut că PNL „nu și-a trădat valorile” și a respins ideea ca partidul să devină „brelocul PSD”, formulare folosită pentru a descrie o eventuală subordonare politică. Ce urmează Din informațiile disponibile în textul sursei nu reiese ce măsuri concrete va adopta conducerea PNL după acest mesaj și nici care sunt pașii politici imediat următori; declarațiile sunt prezentate ca poziționare în fața presiunilor și ca apel la coeziune internă. [...]

AUR își condiționează sprijinul parlamentar de o formulă de guvernare care să-l includă , iar liderul senatorilor partidului, Petrișor Peiu , susține că presiunea publică este direcționată greșit în disputa privind formarea noului Executiv, potrivit G4Media . Într-o postare pe Facebook citată de publicație, Peiu afirmă că AUR este acuzat că nu ar vrea să voteze „un nou guvern PSD– Nicușor Dan ”, format fără participarea partidului, și îi numește pe cei care fac aceste reproșuri „trompetele PSD”. Contextul invocat de AUR: votul din 2025 și moțiunea din 5 mai 2026 Peiu își construiește argumentul pe două episoade recente: în 2025, Ilie Bolojan și USR ar fi fost „instalați la guvern” la propunerea lui Nicușor Dan și cu voturile PSD, iar parlamentarii AUR ar fi votat împotrivă; pe 5 mai 2026, Guvernul Bolojan (inclusiv miniștrii USR) a fost demis printr-o moțiune de cenzură inițiată de AUR, la care s-a alăturat PSD. În acest context, liderul senatorilor AUR spune că reproșurile actuale la adresa partidului său ar ignora aceste poziționări anterioare. Mesajul politic: „De ce nu-i presează pe Nicușor Dan și pe PSD să voteze un guvern AUR?” Peiu formulează explicit ideea că presiunea ar trebui mutată către Nicușor Dan și PSD, pentru a accepta o formulă de guvernare cu AUR. „Dar de ce nu-i presează oamenii ăștia pe Nicușor Dan și pe PSD să voteze un guvern AUR?” Tot el susține că, în interpretarea sa, PSD și Nicușor Dan nu ar urmări schimbarea guvernării în sensul plecării lui Bolojan sau a USR, ci instalarea „propriului guvern”, pe care îl numește „guvernul Dan–PSD”. Materialul citat nu include reacții din partea PSD sau a lui Nicușor Dan la afirmațiile lui Petrișor Peiu. [...]