Știri
Știri din categoria Externe

Keith Kellogg spune că NATO „se dovedește a fi lașă” și sugerează că Statele Unite ar putea avea nevoie de o nouă structură de apărare, care să includă inclusiv Ucraina, potrivit Știrile ProTV . Generalul-locotenent în rezervă, fost trimis special al lui Donald Trump pentru Ucraina, afirmă că alianța nord-atlantică s-a dovedit „ineficientă” în contextul conflictului cu Iranul, critică formulată anterior și de Trump. Într-o apariție la Fox News, Kellogg a susținut că Washingtonul ar putea avea nevoie de „parteneri diferiți” în materie de apărare. „NATO se dovedește a fi lașă. Poate că avem nevoie de un nou NATO, de o nouă structură de apărare”, a spus Kellogg. Kellogg a invocat articolul 13 din Tratatul Atlanticului de Nord, care permite oricărui stat membru să părăsească NATO la un an după notificarea denunțării tratatului. În acest cadru, el a avansat ideea redesenării alianțelor, inclusiv printr-o formulă care să reunească Japonia și Australia, alături de unele state europene „dispuse să intre în luptă”, precum Germania sau Polonia, și „chiar și Ucraina”, pe care o descrie drept „un bun aliat”. Criticile la adresa NATO au fost reluate, în același context, și de Victoria Coates, fostă consilieră adjunctă pentru securitate națională, care a caracterizat alianța drept „irelevantă” și a argumentat că nu a reușit să facă față „celui mai mare război din Europa de la al Doilea Război Mondial încoace”. Coates a mai spus că operațiunile SUA alături de Israel ar arăta ce poate face Washingtonul cu „un aliat cu adevărat motivat”. La rândul său, fostul secretar de stat Mike Pompeo a descris starea alianței ca fiind „sfâșietoare” și a vorbit despre necesitatea unei „regândiri fundamentale” a modului în care Statele Unite își definesc aliații și gradul de încredere pe care se pot baza. [...]

Donald Trump susține că SUA pot „deschide” Strâmtoarea Ormuz potrivit AGERPRES , într-un moment în care administrația de la Washington se confruntă cu presiuni tot mai mari pentru a găsi rapid o ieșire din războiul din Iran, care afectează regiunea și piețele financiare. Declarația a fost făcută vineri, 3 aprilie, printr-un mesaj publicat de Trump pe rețeaua sa, Truth Social. Președintele american a legat redeschiderea rutei maritime de accesul la petrol și de un posibil câștig economic. „Cu puțin mai mult timp, putem să deschidem cu ușurință strâmtoarea Ormuz, să luăm petrolul și să facem avere. Ar fi o «mană» pentru lumea întreagă.” În relatarea preluată de AGERPRES, agenția France Presse observă că mesajul nu explică în ce mod ar putea SUA să pună capăt controlului exercitat de Iran asupra acestei căi navigabile strategice și nici la ce petrol se referă Trump. Contextul este războiul declanșat în urmă cu aproape cinci săptămâni, după un atac aerian americano-israelian, conflict care „continuă să provoace haos în regiune” și să perturbe piețele financiare, amplificând presiunea politică asupra lui Trump pentru o soluționare rapidă. Iranul a „închis practic” Strâmtoarea Ormuz ca reacție la loviturile americano-israeliene începute la finalul lunii februarie. Miza este majoră: prin strâmtoare tranzitează aproximativ o cincime din consumul total mondial de petrol, iar redeschiderea a devenit o prioritate pentru guverne, pe fondul creșterii prețurilor la energie. AGERPRES mai notează că, în discursul de miercuri seară către națiune, Trump și-a repetat amenințările privind lovirea centralelor electrice iraniene, fără să ofere un calendar pentru încetarea ostilităților. Potrivit aceleiași surse, Iranul a transmis că va riposta, iar tensiunile au fost urmate de noi scăderi ale cotațiilor bursiere. [...]