Știri
Știri din categoria Externe

Iranul a lansat miercuri cel mai amplu atac cu rachete asupra Israelului de până acum , potrivit AGERPRES , care citează Times of Israel, la rândul său bazat pe informații ale armatei israeliene. Atacul a avut loc cu puțin timp înainte de începerea Paștelui evreiesc, relatează dpa, conform agenției române de presă. Martori oculari au declarat că, în decurs de o oră, în zona Tel Aviv au fost declanșate șase alerte de rachete. Publicația israeliană menționează că aproximativ zece rachete balistice au fost lansate către centrul Israelului. Majoritatea rachetelor ar fi fost interceptate de apărarea aeriană, în timp ce unele au fost lăsate să lovească în zone nelocuite, pe teren viran, mai notează Times of Israel, citat de AGERPRES. În paralel, armata israeliană a anunțat că a lovit „zeci de ținte teroriste” în centrul Teheranului, în cadrul unei serii de atacuri. Armata israeliană a anunțat că a lansat lovituri asupra a zeci de „ținte teroriste” în centrul Teheranului. Contextul imediat este legat și de calendarul religios: săptămâna Paștelui evreiesc începe miercuri seară, perioadă în care evreii comemorează exodul din Egipt și eliberarea din sclavie. Din informațiile prezentate de AGERPRES, principalele elemente raportate până acum sunt: șase alerte de rachete într-o oră în zona Tel Aviv, potrivit martorilor; circa zece rachete balistice lansate spre centrul Israelului, potrivit Times of Israel; interceptări realizate de apărarea aeriană, iar unele proiectile ar fi lovit terenuri virane; lovituri israeliene asupra a zeci de „ținte teroriste” în centrul Teheranului, potrivit armatei israeliene; relatări din media iraniene despre lovituri aeriene ale SUA și Israelului în timpul Nowruz, pe 20 martie. [...]

Keir Starmer spune că Marea Britanie trebuie să își apropie relațiile cu UE pe fondul războiului cu Iranul și al unui climat internațional „tot mai instabil și periculos”, potrivit Adevărul . Într-o declarație făcută miercuri dimineață, premierul britanic a respins amenințările președintelui american Donald Trump privind o posibilă retragere a SUA din NATO, argumentând că interesul național pe termen lung al Regatului Unit impune consolidarea legăturilor cu partenerii europeni. Declarațiile vin după ce Trump a criticat Alianța Nord-Atlantică și a sugerat că o retragere americană nu mai este de neconceput. Trump a numit NATO „un tigru de hârtie” . În replică, Starmer a susținut că NATO rămâne „cea mai eficientă alianță militară din istorie”, care a garantat securitatea Occidentului timp de decenii. El a insistat că Marea Britanie rămâne pe deplin angajată în cadrul alianței și că deciziile Londrei vor fi ghidate de interesul național britanic. În același timp, premierul laburist a reiterat că războiul cu Iranul „nu este războiul nostru” și că Regatul Unit nu va fi atras în conflict. Totuși, a admis că evoluțiile globale obligă Marea Britanie să își întărească parteneriatul cu Europa, inclusiv prin cooperare mai strânsă în economie și securitate, pe baza unor valori și interese comune. Starmer a reafirmat însă angajamentul electoral al Partidului Laburist de a nu reintra în piața unică sau în uniunea vamală a UE, iar în perioada următoare ar urma un summit cu UE pentru formalizarea angajamentelor și conturarea direcțiilor de cooperare. Pe plan intern, guvernul de la Londra menține poziția de a nu trimite trupe terestre în zonă, iar implicarea britanică este descrisă ca limitată la acțiuni defensive, inclusiv misiuni aeriene pentru protejarea cetățenilor și intereselor britanice și a aliaților din regiune. În paralel, războiul începe să se vadă în costul vieții: facturile la energie sunt estimate să urce cu aproximativ 288 de lire anual, motorina se apropie de 2 lire pe litru, iar șoferii ar fi plătit deja cu peste 500 de milioane de lire în plus pentru combustibil de la începutul conflictului, pe fondul tensiunilor legate de livrările de petrol controlate de Iran. Executivul britanic organizează reuniuni de urgență pentru a limita efectele asupra bugetelor familiilor, în timp ce specialiștii avertizează că facturile la energie ar putea crește semnificativ în această vară. Analiștii indică drept factor major instabilitatea din regiune, inclusiv riscurile din Strâmtoarea Hormuz, un punct strategic pentru transportul global de energie, iar în lipsa unor semnale de detensionare consideră că prețurile ridicate ar putea persista, amplificând presiunea asupra gospodăriilor și economiei britanice. [...]