Știri
Știri din categoria Externe

România încearcă să seteze rapid agenda bilaterală cu viitorul guvern de la Budapesta , după alegerile din Ungaria: ministra română de Externe, Oana Țoiu, a avut luni seară un prim contact oficial cu viitoarea sa omoloagă, Anita Orban, și i-a lansat invitația de a vizita România, potrivit HotNews . Țoiu spune că a sunat-o pe Anita Orban pentru a o felicita după victoria partidului Tisza la alegerile parlamentare de duminică din Ungaria. Într-o postare pe Facebook, șefa diplomației române a descris discuția drept „un prim contact oficial” cu un reprezentant al viitorului guvern ungar și a vorbit despre „un moment istoric de schimbare”. În evaluarea Oanei Țoiu, rezultatul scrutinului ar urma să ducă la pierderea guvernării de către Viktor Orban și partidul Fidesz, după 16 ani la putere. Ministra a mai relatat că Anita Orban ar fi insistat că votul a însemnat „o schimbare de regim”. Ce a fost pe agenda discuției Conform relatării ministrului român, dialogul a vizat două direcții principale: o „nouă abordare a politicii externe a Ungariei”, „bazată pe respect reciproc” și pe obiectivul de a crește calitatea vieții prin „o colaborare mai strânsă”; o trecere în revistă a „formatelor regionale prezidate de România anul acesta”, prezentate ca oportunități pentru întărirea perspectivei comune în regiune. Invitație la București și miza următoarelor luni Țoiu a spus că, la finalul conversației, i-a adresat Anitei Orban invitația de a vizita România. Din informațiile publicate nu reiese un calendar sau teme concrete pentru o eventuală vizită, însă demersul indică intenția Bucureștiului de a deschide rapid un canal politic cu viitoarea conducere a diplomației ungare, într-un moment de tranziție la Budapesta. [...]

Peter Magyar semnalizează o resetare pragmatică a relației cu Washingtonul fără gesturi personale către Trump , mizând pe canale instituționale și pe cooperarea regională, potrivit news.ro . Câștigătorul alegerilor legislative din Ungaria a spus că Statele Unite rămân „un partener foarte important” și că Budapesta trebuie să mențină relații bune cu Washingtonul, însă a precizat că el personal nu îl va suna pe Donald Trump. Contextul este unul politic: Trump l-a susținut puternic pe adversarul său, Viktor Orbán . În același timp, Magyar a transmis că viitoarea sa administrație va fi disponibilă pentru discuții „dacă Casa Albă va dori să ia legătura” cu noul guvern, indicând că dialogul ar urma să fie gestionat la nivel instituțional, nu prin inițiative personale. Priorități externe: Polonia, apoi cooperarea regională Întrebat despre Polonia, Magyar a afirmat că are o „relație specială” cu guvernul polonez și că intenționează ca Varșovia să fie prima destinație externă, o vizită pe care speră să o facă la începutul lunii mai. El a glumit că ar dori să se întâlnească și cu președintele conservator al Poloniei, Karol Nawrocki, deși acesta nu l-a felicitat pentru victorie și „a părut să susțină” realegerea lui Orbán. Magyar a fost întrebat și despre doi foști miniștri polonezi care se sustrag justiției poloneze refugiindu-se la Budapesta; i-a sfătuit în glumă „să nu cumpere prea mult mobilier de la Ikea” și să nu se simtă prea confortabil în capitală. În final, liderul maghiar a subliniat importanța cooperării regionale, inclusiv cu Austria și cu alte țări din Europa Centrală și de Est. [...]