Știri
Știri din categoria Externe

Evacuarea aproape completă a personalului Rosatom de la centrala Bouchehr ridică riscuri operaționale pentru singura instalație nucleară civilă funcțională a Iranului , pe fondul intensificării loviturilor aeriene în zona obiectivului, potrivit Agerpres . Directorul general al Rosatom, Aleksei Lihatcev, a declarat că 108 persoane au plecat luni și se îndreaptă spre Ispahan, iar operațiunea „se desfășoară așa cum a fost prevăzut”. În centrală au rămas 20 de angajați, descriși drept manageri și responsabili de echipamente, care formează „delegația finală” a grupului rus. De ce contează: presiune pe funcționarea unui obiectiv critic Centrala nucleară de la Bouchehr are un reactor de 1.000 megawați și este, conform informațiilor citate, singura instalație nucleară civilă operațională din Iran. În acest context, reducerea drastică a personalului rus implicat în funcționare poate complica operarea și mentenanța, chiar dacă sursa nu oferă detalii despre efecte imediate asupra producției sau siguranței. Context: lovituri aeriene repetate după declanșarea războiului Rusia a început evacuarea personalului după izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu, declanșat de loviturile israeliano-americane împotriva Iranului, la 28 februarie. De atunci, centrala ar fi fost vizată de cel puțin patru ori de lovituri aeriene. Pe 4 aprilie, un agent de securitate a fost ucis într-un astfel de atac, care „nu a avariat centrala însăși”, potrivit presei iraniene și unei analize a Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) bazate pe imagini din satelit. [...]

Refuzul aliaților NATO de a participa la blocada americană din Strâmtoarea Hormuz riscă să adâncească fracturile din alianță și să prelungească blocajul unei rute prin care trece, de regulă, o cincime din petrolul mondial , potrivit The Jerusalem Post , care citează Reuters. Statele Unite au anunțat că armata americană va lucra cu „alte țări” pentru a bloca traficul maritim în strâmtoare, după ce discuțiile din weekend nu au produs un acord pentru încheierea conflictului de șase săptămâni cu Iranul. Ulterior, armata SUA a precizat că blocada, programată să înceapă luni la ora 17:00, se aplică doar navelor care merg către sau vin din porturi iraniene. Într-o postare pe Truth Social, Donald Trump a susținut că „alte țări” vor fi implicate în blocadă. Aliații europeni: nu susținem blocada, prioritatea este redeschiderea rutei Mai mulți aliați NATO, inclusiv Marea Britanie și Franța, au transmis că nu se vor implica în planul lui Trump. Ei au argumentat că este vitală redeschiderea căii navigabile, pe care Iranul a „închis-o efectiv” de la începutul conflictului, pe 28 februarie. Premierul britanic Keir Starmer a declarat pentru BBC că Londra nu sprijină blocada și că nu va fi atrasă în război „indiferent de presiune”, menționând că au existat presiuni „considerabile”. Refuzul este prezentat ca un nou punct de tensiune cu Trump, în contextul în care acesta a amenințat anterior cu retragerea din alianță și ia în calcul reducerea prezenței militare americane în Europa, după ce mai multe țări nu au susținut campania SUA împotriva Iranului, inclusiv prin refuzul de a permite avioanelor militare americane utilizarea spațiului lor aerian. Ce opțiuni se discută: misiune defensivă, dar doar după încetarea ostilităților Secretarul general al NATO, Mark Rutte , le-ar fi spus guvernelor europene că Trump vrea „angajamente concrete” în viitorul apropiat pentru securizarea Strâmtorii Hormuz, potrivit unor diplomați citați de Reuters. Rutte a indicat pe 9 aprilie că NATO ar putea avea un rol dacă cele 32 de state membre ar conveni formarea unei misiuni. Mai multe țări europene au spus că ar fi dispuse să ajute în strâmtoare, însă doar după un final durabil al ostilităților și un acord cu Iranul care să garanteze că navele lor nu vor fi atacate. Președintele francez Emmanuel Macron a anunțat că Franța va organiza o conferință cu Marea Britanie și alte state pentru a crea o misiune multinațională care să restabilească navigația, descrisă drept „strict defensivă” și separată de părțile beligerante, urmând să fie desfășurată „de îndată ce situația permite”. Un oficial european de rang înalt a mai spus că Marea Britanie lucrează la modalități de reducere a primelor de asigurare pentru navele care tranzitează strâmtoarea după oprirea luptelor. Turcia: redeschiderea prin diplomație, o forță internațională ar fi complicată Ministrul turc de externe, Hakan Fidan, a declarat că Strâmtoarea Hormuz ar trebui redeschisă prin diplomație și că ar fi complicată crearea unei forțe internaționale care să o supravegheze. El a cerut, totodată, ca NATO să își „reseteze” relațiile cu Trump la un summit în Ankara, în iulie. [...]