Știri
Știri din categoria Transport și logistică

Guvernul vrea să transforme Poșta Română într-un nod logistic, cu cargo aerian și terminale multimodale, potrivit programului de guvernare prezentat de premierul desemnat Adrian Veștea, relatează Agerpres. Miza operațională este extinderea rolului companiei de stat dincolo de serviciile poștale, prin conectarea mai bună a regiunilor la fluxurile internaționale de mărfuri.
În document este menționată dezvoltarea unei divizii de cargo aerian a Poștei Române, alături de continuarea clarificării statutului juridic al patrimoniului imobiliar al companiei. Textul nu oferă, însă, detalii despre calendar, bugete sau modelul de implementare.
Programul prevede „consolidarea logistică în regiune” prin interconectarea regiunilor României la fluxul internațional de mărfuri, prin înființarea de terminale multimodale de tip cargo aerian de către Poșta Română. În practică, un terminal multimodal înseamnă un punct de transfer între mai multe tipuri de transport (de exemplu, rutier și aerian), pentru a accelera și standardiza manipularea mărfurilor.
Totodată, este enunțată intenția de creștere semnificativă a cotei naționale de piață a Poștei Române în serviciile poștale, fără a fi precizate ținte cantitative.
Pe lângă componenta logistică, programul include măsuri care ar repoziționa Poșta ca rețea de relație cu publicul pentru servicii publice:
În lipsa unor detalii despre finanțare și pași de execuție, rămâne de văzut cum vor fi traduse aceste obiective în proiecte concrete și ce impact bugetar și operațional vor avea asupra Poștei Române și instituțiilor care ar urma să se interconecteze.