Știri
Știri din categoria Politică

Căderea Guvernului Bolojan reaprinde riscul de blocaj politic, cu efecte directe asupra finanțării europene și a costurilor de împrumut ale României, pe fondul negocierilor pentru o nouă majoritate parlamentară, potrivit Digi24. Subiectul a fost preluat pe larg de presa internațională, care pune accent pe implicațiile economice și pe reconfigurarea politică de la București.
În analiza sa, Politico susține că liderul AUR, George Simion, „afiliat mișcării MAGA”, este „creierul” din spatele demiterii lui Ilie Bolojan, într-un episod care a atras atenția inclusiv prin asocierea surprinzătoare dintre PSD și un partid de extremă dreaptă. Publicația notează că mișcarea a luat prin surprindere Grupul Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European, din care face parte PSD, și complică poziționarea politică a acestuia la nivel european.
Politico avertizează că o perioadă de instabilitate prelungită ar putea „amenința perspectivele economice deja precare” ale României și amintește două repere cu potențial de impact imediat:
Reuters pune accent pe canalul financiar prin care criza politică se poate transmite rapid în economie: randamentele obligațiunilor de stat, ratingurile și accesul la fondurile UE. Agenția notează că prăbușirea coaliției ridică perspectiva unui impas politic „care ar putea dura săptămâni sau luni”, cu presiuni în creștere în timpul negocierilor pentru formarea unei noi majorități parlamentare.
Politico plasează căderea Guvernului în contextul ultimilor ani: Ilie Bolojan și PNL se află la putere din 2025, după demisia fostului premier Marcel Ciolacu. Demiterea survine la mai puțin de un an după alegeri prezidențiale descrise ca „controversate”, câștigate de Nicușor Dan în fața lui George Simion.
Presa din Polonia a tratat votul din Parlament în regim de „Breaking News”, subliniind, la rândul ei, asocierea PSD cu un partid de extremă dreaptă.
Recomandate

AUR condiționează votul pentru viitorul guvern de un premier propus de partid , ridicând miza negocierilor de la Cotroceni și complicând formarea unei majorități parlamentare, potrivit News . După consultările cu președintele Nicușor Dan , George Simion a spus că „fără AUR nu se poate” rezolva criza guvernamentală și a avertizat că, dacă șeful statului „va continua să încalce voința românilor”, „se ajunge la suspendare”. Liderul AUR a afirmat că formațiunea a venit la discuții cu „o propunere de program de ieșire din criză” și cu „o propunere de premier AUR”, invocând rezultatul alegerilor din 1 decembrie 2024, când AUR ar fi devenit „al doilea partid al țării”, iar PSD „cel mai votat partid”. Simion a susținut că a fost „o lună pierdută” și a pus responsabilitatea pe președinte, acuzându-l că ar fi făcut desemnări care „nu reflectă votul”. Condiții pentru sprijin parlamentar și scenarii de blocaj Simion a formulat explicit condiția de vot în Parlament: AUR ar putea vota „numai un premier propus de AUR”; și „un guvern în care să facă parte”. În același timp, a indicat că „toate cărțile sunt pe masă”, enumerând ca opțiuni de la formarea unui guvern până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui. Presiune pe Ilie Bolojan și acuzații privind costul crizei În declarațiile de la Cotroceni, Simion a cerut ca Ilie Bolojan „să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, afirmând că au trecut „45 de zile” și că este „un guvern demis”. El a spus că Nicușor Dan și Ilie Bolojan trebuie să decidă „dacă se împacă sau nu”, deoarece „românii suportă costul” crizei, pe care a numit-o „telenovelă politică”. Totodată, liderul AUR a afirmat că Guvernul Bolojan ar fi dus țara într-un „impas economic fără precedent”, fără a oferi în declarațiile citate date sau indicatori care să susțină această evaluare. Mesaj către PSD și poziționare externă Întrebat despre declarația președintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR, Simion a făcut „apel la calm” și a susținut că AUR este „parte a soluției”. El a mai spus că una dintre concluziile consultărilor ar fi că AUR „nu este un partid anti-occidental”, prezentând formațiunea drept susținătoare a „parteneriatului transatlantic” și a „valorilor democratice”. În lipsa unei acceptări a condițiilor AUR, Simion a indicat drept alternativă „întoarcerea la voința poporului”, fără a detalia în ce formă ar urma să se materializeze această opțiune. [...]

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax . Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire. Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie. Ce arată aritmetica votului și unde s-a rupt susținerea Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea. Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea. UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că: „Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR” Poziționările din plen: PSD pentru, AUR iese din sală Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt. De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală” Ce urmează procedural Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire. [...]

AUR a boicotat votul de învestire, ridicând miza de legitimitate a noului Cabinet : liderul formațiunii, George Simion , le-a cerut parlamentarilor care „nu sunt trădători” să părăsească sala în timpul ședinței plenului reunit pentru învestirea Guvernului Veștea, potrivit Agerpres . În intervenția din Parlament, Simion a spus că nu își va obliga colegii „să voteze într-un fel sau altul”, dar a anunțat că el și „toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători” se ridică și părăsesc încăperea, pe care a numit-o „sinonimă cu trădarea”. Liderul AUR a susținut, totodată, că „există o majoritate a românilor care nu trădează”. Ce semnal politic transmite gestul Prin ieșirea din sală în chiar momentul învestirii, AUR a ales o formă de contestare care mută disputa din zona votului (pro sau contra) în zona legitimității instituționale, asociind explicit Parlamentul și politica, în ansamblu, cu „trădarea”, conform declarațiilor lui Simion. Mesajul către electorat Simion a afirmat că „trebuie să ne croim alt viitor” și că românii „nu mai pot sta cu coloana îndoită” și „trebuie să stăm drepți”, prezentând demersul ca o delimitare de actuala clasă politică. „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.” [...]

Guvernul Veștea riscă să pice la vot fără sprijinul AUR, iar presiunea se mută pe Cotroceni , în condițiile în care o parte din PNL cere președintelui Nicușor Dan să oprească „oficializarea” unei formule de guvernare care ar depinde de partidul lui George Simion, potrivit HotNews . Deputata PNL Raluca Turcan , asociată în partid cu tabăra Ilie Bolojan, a reacționat luni după-amiază după confirmarea că premierul desemnat Adrian Veștea urmează să se întâlnească în aceeași seară cu liderul AUR, George Simion, pentru discuții legate de învestirea cabinetului. În paralel, miniștrii propuși sunt audiați în comisiile de specialitate, audieri programate să dureze până la ora 21:00, înaintea votului din plenul reunit anunțat inițial pentru ora 21:30. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Turcan susține că Veștea ar fi „dispus să oficializeze” prezența AUR la guvernare și afirmă că „nu există voturile necesare pentru învestire”, invocând „realitatea parlamentară”. Ea cere intervenția șefului statului și vorbește despre „soluții rapide pentru resetarea acestui proces”. Ce opțiuni pune pe masă Raluca Turcan Turcan enumeră mai multe variante pe care le descrie drept „democratice, constituționale”, între care: depunerea mandatului de către premierul desemnat; consultări cu partidele; desemnarea unui premier PSD, care să formeze un cabinet fie cu voturile AUR (asumat „transparent”), fie pe baza unui „pact național”; desemnarea unui premier din „partidele cu adevărat prooccidentale”, pentru un guvern minoritar susținut printr-un „pact de responsabilitate”. În finalul mesajului, deputata PNL avertizează că „ceasul ticăie” și acuză că cei învestiți cu încredere „știu să-și amaneteze țara”, repetând ideea că efectele ar putea fi „pe termen lung” și „poate ireversibil”. AUR spune că nu votează, Veștea anunță întâlnirea George Simion a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestire și a spus că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20:00. Liderul AUR a mai afirmat că, dacă va exista un vot în plen luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Ulterior, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu Simion, motivând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români” pentru a pune capăt „haosului politic”. El nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Aritmetica votului și miza imediată Potrivit surselor citate de HotNews, Guvernul Veștea ar mai avea nevoie de 40 de parlamentari pentru a ajunge la majoritatea de 233 de voturi necesare învestirii. În acest context, PSD ar analiza dacă amână plenul programat la 21:30, decizie care ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. În calculele prezentate, PSD ar avea 127 de voturi și ar miza pe încă 66 „din afara formațiunii”. Sunt menționate și posibile voturi din grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (17). În același timp, PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL ar susține tabăra Veștea. Pe termen scurt, întâlnirea Veștea–Simion și eventuala decizie de amânare a plenului devin punctele care pot schimba rapid traseul învestirii, într-un Parlament în care, conform sursei, majoritatea nu se conturează fără voturi din AUR. [...]

USR își menține votul negativ la învestirea Guvernului Veștea, iar premierul desemnat rămâne dependent de negocieri cu AUR pentru a strânge majoritatea , potrivit HotNews . Dominic Fritz spune că formațiunea va rămâne „consecventă” și nu va vota cabinetul condus de liberalul Adrian Veștea , în contextul în care aritmetica parlamentară indică faptul că fără sprijinul AUR guvernul nu poate trece. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Fritz a reacționat după ce George Simion a vorbit despre o posibilă „reconciliere” AUR–PSD, afirmând că „Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”. Liderul USR a criticat ideea unei apropieri între AUR și PSD, pe care îl numește „constructorul sistemului”. Poziția USR: „Nu votăm” guvernul Veștea Dominic Fritz a enumerat motivele pentru care USR nu susține învestirea, într-o formulare în patru puncte: „Nu votăm un guvern antireformă.” „Nu votăm un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale.” „Nu votăm un guvern al incompetenților dovediți.” „Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei.” AUR condiționează și amenință cu boicotul votului George Simion a declarat că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestirea din plenul reunit (programată inițial la ora 21:30) și că, dacă „va exista un vot” luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Simion a spus că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul AUR până la ora 20:00 și a invocat un „efort de consens” și „reconciliere”. În aceeași declarație, liderul AUR a menționat și varianta alegerilor anticipate „atât timp când nu există dialog”, iar ca altă opțiune a invocat „suspendarea lui Nicușor”, dacă situația politică „va continua în acest stil”. Veștea acceptă întâlnirea, PSD ia în calcul amânarea plenului Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”. Premierul desemnat nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. După anunțul AUR că nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la 21:30. O eventuală amânare ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. Calculele de vot: majoritatea depinde de AUR Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Conform informațiilor prezentate de HotNews: PSD are 127 de voturi și a anunțat că votează și intră la guvernare; pe surse, PSD ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului; PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL s-ar poziționa împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea; ar mai exista 11 voturi posibile de la grupul parlamentar PACE și alte 17 de la minoritățile naționale. Potrivit surselor HotNews, social-democrații ar mai avea nevoie de 40 de voturi pentru a atinge majoritatea, motiv pentru care ar trebui să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari. [...]

Amenințarea cu retragerea lui Petrișor Peiu din conducerea AUR ridică miza votului pentru învestirea Guvernului Veștea , pe fondul discuțiilor despre o posibilă susținere a Executivului în Parlament. Potrivit Antena 3 , Peiu a spus că, dacă AUR votează Guvernul Veștea „în această seară”, se retrage atât din conducerea formațiunii, cât și din funcția de președinte al senatorilor AUR. Retragere din prim-plan, nu plecare din partid Peiu a indicat că decizia ar fi una de ieșire din „prim-planul vieții publice”, fără a anunța o demisie din AUR. Întrebat direct dacă va pleca din partid, el a răspuns că nu a spus asta și a invocat o „înțelegere” pe care o respectă, dar că „nu mai e bine să fiu în față”. „Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea.” Peiu a vorbit și despre o dezamăgire „mare”, în contextul în care poziția sa ar fi diferită de o eventuală decizie a partidului de a susține noul guvern. Negocieri și funcții: Peiu neagă că ar fi cerut șefia Senatului În discuția de la Antena 3, Peiu a respins ideea că ar fi cerut o funcție – inclusiv șefia Senatului – în schimbul voturilor pentru învestire. El a spus că nu a cerut „nimic” și că nu solicită și nu va solicita o astfel de poziție „în acest context”. Întrebat ce s-a schimbat în ultimele zile și ore și de ce George Simion și-ar fi schimbat părerea, Peiu a declarat că nu poate răspunde și că nu știe. De ce contează: presiune internă înaintea unui vot cu efecte directe asupra stabilității politice Mesajul lui Peiu introduce o presiune internă suplimentară în AUR chiar înaintea unui vot parlamentar care poate influența formarea majorității și, implicit, stabilitatea guvernării. În același timp, el sugerează existența unor tensiuni legate de linia politică a partidului în raport cu învestirea Guvernului Veștea. HotNews relatează, de asemenea, despre declarațiile lui Peiu și menționează că premierul desemnat, Adrian Veștea, a avut o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, la invitația acestuia din urmă. [...]