Știri
Știri din categoria Politică

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax. Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire.
Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie.
Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea.
Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea.
UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că:
„Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR”
Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt.
De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel:
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală”
Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire.
Recomandate

AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de o retragere publică a „liniei roșii” a președintelui Nicușor Dan , iar în lipsa unor „clarificări” până la ora 21:30 parlamentarii partidului ar urma să părăsească sala în momentul votului de învestitură, potrivit HotNews . George Simion a făcut declarațiile luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea . Liderul AUR a spus că partidul nu ia „în calcul în acest moment” un vot pentru Veștea din cauza unor „restricții” pe care le atribuie președintelui, invocând poziția exprimată de Nicușor Dan pe 6 mai, când ar fi spus că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă „cu voturile AUR”. Condiția pusă înaintea votului din Parlament Simion a cerut ca Nicușor Dan să își retragă public „linia roșie” prin care i-ar fi numit pe cei de la AUR „extremiști” și a solicitat „clarificări” înainte de votul programat la 21:30. „Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21.30.” În același timp, Simion a afirmat că AUR continuă demersul de suspendare a președintelui, deși, potrivit propriilor declarații, partidul nu are în prezent suficiente voturi pentru acest pas. El a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan „nu e un președinte legitim”. Ce înseamnă, practic, pentru învestirea guvernului Liderul AUR a susținut că nu a cerut funcții în urma discuțiilor cu premierul desemnat și a indicat că miza ar fi „implementarea soluțiilor” promovate de partid. Totodată, a avertizat că, dacă până la 21:30 nu apar clarificările cerute, parlamentarii AUR vor ieși din plen în momentul votului pentru Guvernul Veștea. În paralel, Adrian Veștea anunțase anterior că urmează să se întâlnească cu George Simion, descriindu-se drept „un om al dialogului” și invocând nevoia de a pune capăt „haosului politic”, într-o postare pe Facebook. Efect imediat: PSD ia în calcul amânarea plenului După anunțul lui Simion că AUR nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la ora 21:30 pentru votul de învestitură, mai notează publicația. [...]

Guvernul Veștea intră la vot fără majoritate asigurată, iar negocierile cu AUR devin decisive , după ce premierul desemnat a confirmat discuții pe „măsuri economice” și a indicat că învestirea nu se amână, potrivit HotNews . Adrian Veștea a declarat, la ieșirea de la întâlnirea cu reprezentanții AUR, că a discutat cu aceștia o serie de solicitări care ar putea fi incluse în programul de guvernare, cu condiția să nu genereze un impact economic care să nu poată fi susținut de buget. El a spus că există „deschidere” pentru propuneri care ar putea îmbunătăți guvernarea și implementarea reformelor. Învestirea, anunțată pentru această seară, în ciuda discuțiilor despre amânare În contextul în care, potrivit unor surse politice citate de publicație, PSD ar fi luat în calcul o amânare a votului din Parlament pe motiv că nu ar exista suficiente voturi, Veștea a transmis că nu vede o astfel de problemă și că procedura merge înainte. „În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii care în decursul acestor zile au fost informați de programul de guvernare, de echipa de miniștri, care va face parte din viitorul Guvern, să își exprime votul.” Aritmetica votului: pragul de 233 și „40 de voturi lipsă” Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. PSD, care a anunțat că votează și intră la guvernare, are 127 de voturi. Pe surse, social-democrații ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului, dar ar mai avea nevoie de încă 40 pentru a trece pragul majorității. În acest calcul, sprijinul AUR (90 de parlamentari) devine esențial, în condițiile în care PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul. Totuși, aproximativ 20 de parlamentari PNL s-ar fi poziționat împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea. Alte potențiale surse de voturi menționate sunt: grupul parlamentar PACE (11 membri); minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi). De ce contează: condiționarea economică a negocierilor Mesajul central al lui Veștea către AUR este că eventualele completări la programul de guvernare ar urma să fie filtrate printr-un criteriu bugetar: să nu producă un impact economic nesustenabil. În practică, asta mută presiunea pe negocieri rapide și pe identificarea unei formule de sprijin care să asigure voturile necesare în această seară. [...]

Învestirea Guvernului Veștea depinde de o majoritate de 233 de voturi, iar fără sprijinul AUR nu există, în acest moment, suficiente voturi , susține fostul ministru liberal al Culturii Gigel Știrbu , într-o postare citată de HotNews , înaintea ședinței comune a Parlamentului programate la 21:30. Știrbu afirmă că „Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște” și își bazează argumentul pe „matematica parlamentară”, susținând că, „la această oră”, cabinetul condus de Adrian Veștea nu ar avea majoritatea necesară pentru a trece de votul de învestitură fără voturile AUR. În aceeași postare, el critică negocierile politice din jurul votului, pe care le descrie drept o „alergătură disperată după voturi”, cu „funcții împărțite înainte de vot” și „demnități promise înainte de învestire”. „La această oră, fără voturile AUR, guvernul Adrian Veștea nu dispune de majoritatea necesară pentru a trece de Parlament, este un fapt politic evident.” Ce urmează în Parlament: ședință comună de la 21:30, vot secret cu bile Cele două Camere ale Parlamentului se reunesc în ședință comună pentru învestirea Guvernului Veștea luni, de la ora 21:30. Potrivit deciziei Birourilor Permanente, agenda include prezentarea Programului și a listei Guvernului de către Adrian Veștea, dezbaterile și votul asupra cererii de acordare a încrederii pentru întregul cabinet. Dezbaterile se vor desfășura până la finalizare, cu participare fizică și online, însă votul secret cu bile va avea loc exclusiv cu prezență fizică. Pentru învestire, Guvernul are nevoie de 233 de voturi. Miza: majoritatea parlamentară, nu programul de guvernare În lectura lui Știrbu, votul de luni seara este mai puțin despre conținutul programului și mai mult despre aritmetica parlamentară și capacitatea candidatului desemnat de a strânge o majoritate. El susține că lipsa unei majorități ar echivala automat cu imposibilitatea formării guvernului și că rezultatul ar confirma „probabil” o realitate deja vizibilă în ultimele zile. [...]

AUR a boicotat votul de învestire, ridicând miza de legitimitate a noului Cabinet : liderul formațiunii, George Simion , le-a cerut parlamentarilor care „nu sunt trădători” să părăsească sala în timpul ședinței plenului reunit pentru învestirea Guvernului Veștea, potrivit Agerpres . În intervenția din Parlament, Simion a spus că nu își va obliga colegii „să voteze într-un fel sau altul”, dar a anunțat că el și „toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători” se ridică și părăsesc încăperea, pe care a numit-o „sinonimă cu trădarea”. Liderul AUR a susținut, totodată, că „există o majoritate a românilor care nu trădează”. Ce semnal politic transmite gestul Prin ieșirea din sală în chiar momentul învestirii, AUR a ales o formă de contestare care mută disputa din zona votului (pro sau contra) în zona legitimității instituționale, asociind explicit Parlamentul și politica, în ansamblu, cu „trădarea”, conform declarațiilor lui Simion. Mesajul către electorat Simion a afirmat că „trebuie să ne croim alt viitor” și că românii „nu mai pot sta cu coloana îndoită” și „trebuie să stăm drepți”, prezentând demersul ca o delimitare de actuala clasă politică. „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.” [...]

Guvernul Veștea riscă să pice la vot fără sprijinul AUR, iar presiunea se mută pe Cotroceni , în condițiile în care o parte din PNL cere președintelui Nicușor Dan să oprească „oficializarea” unei formule de guvernare care ar depinde de partidul lui George Simion, potrivit HotNews . Deputata PNL Raluca Turcan , asociată în partid cu tabăra Ilie Bolojan, a reacționat luni după-amiază după confirmarea că premierul desemnat Adrian Veștea urmează să se întâlnească în aceeași seară cu liderul AUR, George Simion, pentru discuții legate de învestirea cabinetului. În paralel, miniștrii propuși sunt audiați în comisiile de specialitate, audieri programate să dureze până la ora 21:00, înaintea votului din plenul reunit anunțat inițial pentru ora 21:30. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Turcan susține că Veștea ar fi „dispus să oficializeze” prezența AUR la guvernare și afirmă că „nu există voturile necesare pentru învestire”, invocând „realitatea parlamentară”. Ea cere intervenția șefului statului și vorbește despre „soluții rapide pentru resetarea acestui proces”. Ce opțiuni pune pe masă Raluca Turcan Turcan enumeră mai multe variante pe care le descrie drept „democratice, constituționale”, între care: depunerea mandatului de către premierul desemnat; consultări cu partidele; desemnarea unui premier PSD, care să formeze un cabinet fie cu voturile AUR (asumat „transparent”), fie pe baza unui „pact național”; desemnarea unui premier din „partidele cu adevărat prooccidentale”, pentru un guvern minoritar susținut printr-un „pact de responsabilitate”. În finalul mesajului, deputata PNL avertizează că „ceasul ticăie” și acuză că cei învestiți cu încredere „știu să-și amaneteze țara”, repetând ideea că efectele ar putea fi „pe termen lung” și „poate ireversibil”. AUR spune că nu votează, Veștea anunță întâlnirea George Simion a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestire și a spus că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20:00. Liderul AUR a mai afirmat că, dacă va exista un vot în plen luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Ulterior, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu Simion, motivând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români” pentru a pune capăt „haosului politic”. El nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Aritmetica votului și miza imediată Potrivit surselor citate de HotNews, Guvernul Veștea ar mai avea nevoie de 40 de parlamentari pentru a ajunge la majoritatea de 233 de voturi necesare învestirii. În acest context, PSD ar analiza dacă amână plenul programat la 21:30, decizie care ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. În calculele prezentate, PSD ar avea 127 de voturi și ar miza pe încă 66 „din afara formațiunii”. Sunt menționate și posibile voturi din grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (17). În același timp, PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL ar susține tabăra Veștea. Pe termen scurt, întâlnirea Veștea–Simion și eventuala decizie de amânare a plenului devin punctele care pot schimba rapid traseul învestirii, într-un Parlament în care, conform sursei, majoritatea nu se conturează fără voturi din AUR. [...]

USR își menține votul negativ la învestirea Guvernului Veștea, iar premierul desemnat rămâne dependent de negocieri cu AUR pentru a strânge majoritatea , potrivit HotNews . Dominic Fritz spune că formațiunea va rămâne „consecventă” și nu va vota cabinetul condus de liberalul Adrian Veștea , în contextul în care aritmetica parlamentară indică faptul că fără sprijinul AUR guvernul nu poate trece. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Fritz a reacționat după ce George Simion a vorbit despre o posibilă „reconciliere” AUR–PSD, afirmând că „Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”. Liderul USR a criticat ideea unei apropieri între AUR și PSD, pe care îl numește „constructorul sistemului”. Poziția USR: „Nu votăm” guvernul Veștea Dominic Fritz a enumerat motivele pentru care USR nu susține învestirea, într-o formulare în patru puncte: „Nu votăm un guvern antireformă.” „Nu votăm un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale.” „Nu votăm un guvern al incompetenților dovediți.” „Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei.” AUR condiționează și amenință cu boicotul votului George Simion a declarat că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestirea din plenul reunit (programată inițial la ora 21:30) și că, dacă „va exista un vot” luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Simion a spus că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul AUR până la ora 20:00 și a invocat un „efort de consens” și „reconciliere”. În aceeași declarație, liderul AUR a menționat și varianta alegerilor anticipate „atât timp când nu există dialog”, iar ca altă opțiune a invocat „suspendarea lui Nicușor”, dacă situația politică „va continua în acest stil”. Veștea acceptă întâlnirea, PSD ia în calcul amânarea plenului Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”. Premierul desemnat nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. După anunțul AUR că nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la 21:30. O eventuală amânare ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. Calculele de vot: majoritatea depinde de AUR Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Conform informațiilor prezentate de HotNews: PSD are 127 de voturi și a anunțat că votează și intră la guvernare; pe surse, PSD ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului; PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL s-ar poziționa împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea; ar mai exista 11 voturi posibile de la grupul parlamentar PACE și alte 17 de la minoritățile naționale. Potrivit surselor HotNews, social-democrații ar mai avea nevoie de 40 de voturi pentru a atinge majoritatea, motiv pentru care ar trebui să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari. [...]