Știri
Știri din categoria Politică

Prezența lui George Simion la reuniunea PSD din Timișoara adaugă presiune politică pe decizia partidului privind sprijinul pentru Guvernul Bolojan, într-un moment în care AUR anunță că pregătește o moțiune de cenzură. Potrivit Antena 3, liderul AUR a mers la hotelul unde are loc reuniunea regională a PSD, susținând că a ajuns „întâmplător” în zonă.
Simion a spus că se află la Timișoara pentru că urmează să fie naș la un botez, planificat „de vreo două luni”. În același timp, el a transmis un mesaj către liderul PSD, Sorin Grindeanu, înainte de începerea evenimentului de partid.
În declarațiile sale, Simion a acuzat PSD că joacă un „balet Putere – Opoziție” și a criticat ideea ca un partid să fie simultan la guvernare și să lanseze critici la adresa executivului.
El a mai afirmat că, dacă tot a ajuns la hotelul unde are loc ședința PSD, îi transmite lui Grindeanu „să se țină de cuvânt și să iasă de la guvernare”.
Contextul imediat, potrivit relatării, este că AUR și PACE și-au anunțat intenția de a depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, după „previzibila” retragere a sprijinului PSD pentru cabinet, care ar urma să fie oficializată luni.
Sorin Grindeanu, întrebat despre prezența lui Simion în același loc, a răspuns:
„Foarte bine. Bravo lui. Ce să facem?”
Separat, Simion a refuzat să ofere detalii despre întâlnirea sa recentă cu Călin Georgescu, despre care Antena 3 arată că a relatat anterior. Liderul AUR a spus doar că detaliile și „culisele” întâlnirii vor fi făcute publice săptămâna viitoare.
În fața hotelului au apărut și protestatari, păziți de jandarmi „în încercarea de a se evita eventualele conflicte”. Conform relatării, aceștia au avut pancarte cu mesajul „Ori vă reformați, ori plecați!”.
La reuniunea de la Timișoara participă social-democrați din mai multe județe din vestul țării: Hunedoara, Arad, Caraș-Severin și Timiș. Miza ședinței este decizia privind retragerea sprijinului politic pentru Guvernul Bolojan.
Recomandate

Traian Băsescu avertizează că o criză politică prelungită poate costa România 10 miliarde de euro din fonduri UE , în contextul negocierilor pentru învestirea Guvernului Veștea , potrivit Mediafax . Fostul președinte a spus, marți seara, la B1 TV, că ar fi „catastrofal” ca executivul să treacă în Parlament cu voturile unor aleși care au intrat pe listele partidelor extremiste, dar au plecat ulterior din acestea, sau cu sprijinul unor „independenți dubioși”. În opinia sa, un astfel de scenariu ar fi „jenant” și ar indica incapacitatea partidelor de a depăși „animozități” și „ambiții personale” pentru un „interes național”. Miza: fondurile europene și costul instabilității Băsescu a legat direct prelungirea blocajului politic de riscul pierderii unor bani europeni, invocând o sumă de 10 miliarde de euro (aprox. 50 miliarde lei), despre care a spus că ar putea fi pierduți dacă România rămâne „în acest balans” încă „vreo câteva luni”, subliniind că ar fi vorba de fonduri nerambursabile. Contextul parlamentar: sprijinul pentru Guvernul Veștea În același context, Mediafax notează că Petrișor Peiu a reiterat că AUR nu va vota Guvernul Veștea. Premierul desemnat a declarat, totodată, că nu îl deranjează dacă va fi votat de parlamentari AUR care „dau dovadă de patriotism”. Atac la PSD: ironii la adresa lui Sorin Grindeanu Băsescu l-a ironizat și pe președintele PSD, Sorin Grindeanu, susținând că acesta ar fi evitat aparițiile publice în ultimele zile pentru a nu fi propus premier și acuzându-l că a contribuit la „căderea de guvern” fără un plan pentru etapa următoare. Ce urmează Din informațiile prezentate, presiunea rămâne pe formarea unei majorități parlamentare pentru învestirea Guvernului Veștea, în condițiile în care discuția despre sursa voturilor (și legitimitatea lor politică) se suprapune peste avertismentul privind costurile economice ale prelungirii crizei. [...]

PSD își strânge parlamentarii joi, pe fondul întârzierii depunerii listei Guvernului și a programului de guvernare , într-un calendar de învestitură care riscă să alunece spre săptămâna viitoare, potrivit news.ro . Ședința grupurilor parlamentare reunite ale PSD este programată joi, de la ora 11.00, la Parlament, în contextul în care premierul desemnat Adrian Veștea este așteptat să depună lista miniștrilor și programul de guvernare, conform unor surse din partid. Depunerea documentelor, încă incertă Aceleași surse indică faptul că șansele ca Adrian Veștea să depună lista Cabinetului miercuri sunt „mici”, deoarece discuțiile pe măsurile din programul de guvernare sunt încă în desfășurare. Calendarul învestiturii, disputat între partide Inițial, obiectivul era ca votul de învestitură să fie dat până la finalul săptămânii. Însă PNL, USR și UDMR ar dori un calendar care să înceapă de săptămâna viitoare, luni sau marți, ceea ce ar împinge procedura de învestire dincolo de termenul avut în vedere la început. [...]

AUR spune că nu votează învestirea Guvernului Veștea , ceea ce complică aritmetica parlamentară și prelungește blocajul politic , potrivit Antena 3 . Petrișor Peiu , președintele Consiliului Național al AUR, a afirmat miercuri seară că prima opțiune a partidului rămâne organizarea de alegeri anticipate. Peiu a respins ideea unui vot de învestitură pentru un guvern din care AUR nu face parte, invocând costuri electorale majore pentru partid. „Foarte simplu spus, dacă am vota acest guvern ne-am sinucide politic, am pierde 80% din votanți.” Ce transmite AUR despre votul din Parlament Liderul AUR a spus că nu vede un scenariu în care decizia să se schimbe „în orele următoare”. În cazul în care se ajunge totuși la vot fără un acord cu AUR, Peiu a indicat două variante de comportament parlamentar: fie partidul nu intră în sală, fie rămâne în bănci și răspunde „prezent, nu votez” la apelul nominal. În privința lui Mohammad Murad, menționat ca singurul parlamentar AUR care și-a exprimat public rezerve față de linia partidului, Peiu a susținut că acesta nu va vota învestirea dacă decizia oficială rămâne de respingere. Condițiile pentru eventuale negocieri, dacă pică Guvernul Veștea Peiu a spus că AUR ar putea intra în negocieri doar dacă Guvernul Veștea ar fi respins și ar fi desemnat un nou premier, însă „cu condiții clare”. În declarațiile citate, acestea sunt: tratament „ca orice alt partid” în discuțiile pentru guvernare; schimbări de politică economică, prin respingerea unui program „similar cu cel al Guvernului Bolojan”, inclusiv: revenirea la cotele de TVA anterioare; revenirea la impozitul pe dividende de 8%; readucerea pragului pentru microîntreprinderi la 500.000 de euro; indexarea pensiilor; portofolii ministeriale, descrise ca „importante”. Întrebat ce preferă între participarea la guvernare și anticipate, Peiu a răspuns: „Alegeri anticipate. Nu există dubiu”. [...]

UDMR își retrage sprijinul parlamentar pentru învestirea Guvernului Veștea , ceea ce complică aritmetica votului și crește presiunea pentru o formulă de guvernare alternativă sau renegociată, potrivit Biziday . Liderii UDMR s-au reunit miercuri, la o zi după ce deciseseră să nu intre în Guvernul Veștea, și au stabilit acum că nici nu îl vor vota. Parlamentarii Uniunii vor ieși din sală în momentul votului de învestitură. Kelemen Hunor a spus că decizia a fost luată „cu o singură abținere” și că au fost discutate trei opțiuni de comportament la vot: prezență fără vot, vot împotrivă sau absență din sală. Varianta aleasă este ieșirea din sală. Ce formule de guvern ar accepta UDMR Hunor a indicat trei scenarii pe care UDMR le-ar putea susține: învestirea unui guvern minoritar PSD; învestirea unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR, dar fără Ilie Bolojan premier; refacerea coaliției de guvernare PSD–PNL–USR–UDMR. În același context, liderul UDMR a afirmat că și Guvernul Veștea ar fi tot un guvern minoritar și a susținut că AUR nu ar urma să sprijine „toate proiectele”. Hunor a precizat că a discutat aceste variante cu Ilie Bolojan și cu Dominic Fritz . [...]

Miza învestirii Guvernului Veștea se mută pe aritmetica parlamentară și pe „cordonul sanitar” față de AUR , după ce Eugen Tomac a explicat cum s-a ajuns la estimarea de „în jur de 240 de voturi” invocată de premierul desemnat, într-un context în care a apărut și tema unor eventuale voturi din partea AUR, potrivit Digi24 . Tomac a spus, miercuri, la Digi24, că președintele Nicușor Dan a transmis „cât se poate de clar” că își dorește un guvern care să păstreze direcția pro-occidentală, să poată atrage fonduri europene și să mențină România „pe direcția corectă”. Întrebat dacă șeful statului ar accepta voturi de la AUR pentru a trece Guvernul, Tomac a răspuns că nu a discutat în aceste zile cu președintele, dar că direcția rămâne aceeași. De unde vine cifra de 240 de voturi Explicația lui Tomac pornește de la discuțiile pe care le-a avut înainte de schimbarea premierului desemnat. El afirmă că i-a spus lui Adrian Veștea, „imediat după desemnare”, cu ce grupuri de parlamentari a discutat și că baza de susținere depășea „peste 200” de voturi. În logica prezentată de Tomac, pragul de „minim 240” ar fi rezultat dacă Veștea reușea să convingă PNL să îl voteze, în condițiile în care ar fi existat „aproape 30 de parlamentari din PNL” care ar fi susținut această variantă. Tomac a insistat că a fost o discuție „onestă” și că „nu s-a întâmplat nimic neobișnuit”. Disputa despre voturile AUR și poziția lui Nicușor Dan Subiectul a fost amplificat de faptul că Adrian Veștea a susținut că se bazează și pe voturi de la AUR pentru învestire, informație respinsă de Petrișor Peiu , conform articolului Digi24. În intervenția sa, Tomac a revenit la ideea că președintele își dorește un guvern cu orientare pro-occidentală și capabil să atragă fonduri europene. Totodată, Tomac a afirmat că i-a explicat lui Veștea „care sunt limitele” pe care le-a putut atinge prin „discuții și negocieri directe”, pe care le-a descris drept „absolut transparente”. Context: ce a spus Veștea despre majoritate Digi24 amintește că Adrian Veștea a declarat luni, la „Studio Politic”, că nu el a strâns cele „peste 240” de voturi, dar că a fost asigurat de Eugen Tomac și de președintele Nicușor Dan că există o majoritate care include „o mare parte din forțele pro-europene, pro-occidentale”. Veștea a spus că Tomac „m-a asigurat că avem această bază de voturi”. [...]

Ludovic Orban contestă desemnarea lui Adrian Veștea ca premier și avertizează că Nicușor Dan își erodează rapid sprijinul public , potrivit Stirile Pro TV . Într-un interviu realizat de jurnalistul Constantin Toma, Orban spune că președintele a ales o soluție politică în contradicție cu mesajul și valorile campaniei sale și susține că șeful statului este „în cădere liberă” pe rețelele sociale. Critica pe fond: „soluții serioase”, nu nume „departe de standard” Întrebat cum ar caracteriza „triunghiul” Nicușor Dan – Sorin Grindeanu – Adrian Veștea, Orban a răspuns inițial în registru ironic, apoi a trecut la o critică mai amplă despre modul în care este gestionată criza politică. „E o situație serioasă în care se găsește România și trebuie abordate serios, cu soluții serioase. Deci, președintele trebuie să vină cu propuneri serioase (...) nu cu propuneri gen Tomac sau Adrian Veștea.” În viziunea lui Orban, atât Eugen Tomac, cât și Adrian Veștea – nume vehiculate de Nicușor Dan pentru funcția de premier – nu ar răspunde „standardului” cerut de contextul politic. Efectul politic: risc de ruptură cu electoratul și „măcel” în online Orban afirmă că se numără printre votanții nemulțumiți de Nicușor Dan, dar spune că privește situația cu îngrijorare, invocând reacțiile din mediul online. „Oricum, votanții săi sunt pe pereți, inclusiv eu (...) Este măcel pe toate rețelele de socializare.” Fostul lider PNL susține că România ar avea nevoie „mai mult ca oricând” de un președinte „credibil și eficient”, capabil să identifice și să pună în practică „soluții serioase” și „oneste”, în linie cu promisiunile din campanie. „Guvern al trădării” și căutarea de voturi în Parlament Orban atacă și direcția politică a unei eventuale majorități pentru învestirea guvernului, invocând o contradicție între sloganul de campanie „În România onestă” și alianțele necesare pentru voturi. „Cum poate președintele României (...) care a făcut campanie sub slogan «În România onestă», să ne cadorisească cu un guvern al trădării?” El afirmă că, pentru a strânge sprijin, candidatul desemnat premier ar fi mers să caute voturi inclusiv la „șoșocari” și „georgiști”, menționând partidele S.O.S. și POT, pe care le descrie ca incompatibile cu electoratul lui Nicușor Dan. Atacul la Veștea: „ca un minor care are nevoie de tutore” Un punct distinct al criticii îl vizează pe Adrian Veștea, după apariția acestuia alături de Marian Neacșu în Parlament, în contextul negocierilor pentru voturi. Orban spune că imaginea ar arăta izolare și lipsă de pregătire politică. „Părea ca un... ca un minor care are nevoie de un tutore. Sau ca un om care nu are deplina capacitate de a discerne (...)” [...]