Știri
Știri din categoria Politică

Avocatul Poporului contestă la CCR OUG 38/2026, ceea ce poate bloca sau întârzia aplicarea reglementărilor din programul SAFE, într-un moment în care Guvernul Bolojan a fost deja demis prin moțiune de cenzură, potrivit Digi24.
Renate Weber a declarat pentru Digi24.ro că sesizarea către Curtea Constituțională va fi trimisă în cursul zilei de marți și că instituția va publica documentul pe site „pe la ora 15.00”, împreună cu „toate motivele și argumentele”. Weber a precizat că demersul este „independent” de petiția depusă de AUR și că analiza a început înainte ca această solicitare să ajungă la Avocatul Poporului.
„Sesizarea noastră este independentă de petiția primită de la AUR. Este propria noastră analiză începută chiar de vineri după-amiază (...) Analiza și sesizarea privesc atât fondul OUG, cât și procedurile constituționale.”
Actul vizat este Ordonanța de urgență 38/2026, care, potrivit informațiilor din articol, include reglementări privind programul SAFE de înzestrare a armatei. Contestarea la CCR deschide perspectiva unei decizii care ar putea afecta aplicarea ordonanței, în funcție de verdictul Curții.
În paralel, Comisia pentru constituționalitate a Senatului a constatat existența unui conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Guvern în legătură cu OUG 38/2026 și a apreciat că președintele Senatului ar trebui să sesizeze CCR. Decizia finală privind o astfel de sesizare ar urma să fie luată de Biroul permanent, conform aceleiași surse.
Potrivit Digi24.ro, ordonanța a fost adoptată în ședința de Guvern din 4 mai, înainte ca moțiunea de cenzură să ducă la demiterea Cabinetului Bolojan. Ulterior, Guvernul interimar a reintrodus pe ordinea de zi a ședinței din 8 mai același act normativ, cu câteva ore înainte de demitere.
Secretariatul General al Guvernului a transmis, conform articolului, că repunerea pe ordinea de zi nu ar fi însemnat o nouă adoptare, ci îndeplinirea unei proceduri formale legate de avizul emis ulterior de Consiliul Legislativ. Guvernul a invocat și faptul că a fost vorba despre luarea la cunoștință a avizului negativ al Consiliului Legislativ asupra modificărilor introduse în ședința din 4 mai.
În cursul zilei, Avocatul Poporului trimite sesizarea la CCR, iar documentul ar urma să fie făcut public pe site-ul instituției în jurul orei 15.00, potrivit declarațiilor Renatei Weber. Separat, Senatul ar putea decide dacă președintele Camerei sesizează Curtea pe tema conflictului constituțional invocat de comisia de specialitate.
Recomandate

Un conflict intern în PNL riscă să se traducă în blocaje administrative și presiune pe investiții locale , după ce președintele CJ Cluj, Alin Tișe , l-a atacat public pe liderul partidului, Ilie Bolojan , acuzându-l inclusiv că a refuzat finanțarea unui proiect medical major și că ar fi menținut țara în criză politică pentru a-și conserva poziția, potrivit Agerpres . Declarațiile au fost făcute într-un „manifest” publicat de Tișe pe Facebook. Miza: finanțări pentru proiecte și capacitatea administrațiilor locale de a livra investiții Tișe susține că Bolojan, în calitate de premier interimar, ar fi refuzat „timp de un an” să susțină finanțarea Spitalului Regional de Urgență pentru Copii din Cluj, pe care îl descrie drept „unul dintre cele mai avansate proiecte medicale din România”. În același mesaj, el afirmă că proiectul ar avea relevanță regională, invocând că „50% dintre copiii” tratați la Cluj ar proveni din alte județe. „Problema mea fundamentală cu tine este că ai refuzat, timp de un an, să susții finanțarea Spitalului Regional de Urgență pentru Copii din Cluj (...) Ai politizat un proiect care privește sănătatea copilașilor noștri.” În plan administrativ, Tișe mai afirmă că aleșii locali ai PNL ar fi „abandonați fără resursele necesare” pentru a-și finaliza proiectele, avertizând că slăbirea administrațiilor locale ar afecta rezultatele electorale viitoare. Acuzații despre criza politică și direcția partidului În „manifest”, Tișe îl acuză pe Bolojan că l-ar fi „trădat” pe președintele României și că ar fi ținut România „blocată timp de cincizeci de zile într-o criză politică” pentru a-și păstra funcția. El mai susține că liderul PNL ar fi împins partidul în opoziție și că ar încerca să influențeze guvernarea „cu 12%”. „Ai ținut România blocată timp de cincizeci de zile într-o criză politică doar pentru a-ți păstra funcția. Iar astăzi, după ce ai împins PNL în opoziție, încerci să dictezi cu 12% cum trebuie guvernată țara.” Tișe mai reclamă că în partid ar fi fost promovați oameni „fără susținere electorală și fără rezultate”, în timp ce liberali „validați prin vot și performanță” ar fi fost marginalizați, iar diferențele de opinie ar fi fost tratate ca vină, cu „epurări motivate de orgoliu”. Critici pe politici fiscale și reforma companiilor de stat Pe zona economică, Tișe afirmă că românii „trăiesc mai greu decât în urmă cu un an” și îl acuză pe Bolojan că ar fi mărit „povara fiscală” asupra persoanelor vulnerabile și asupra mediului de afaceri, evitând însă reformarea „găurilor negre ale bugetului”, pe care le identifică drept companiile de stat „în care se risipesc anual miliarde de lei”. El contestă și eficiența reducerii cu 10% a personalului bugetar, susținând că, în practică, în multe instituții ar fi fost doar mutări interne, fără reducerea birocrației. Ce urmează Materialul Agerpres consemnează poziția lui Alin Tișe, exprimată într-o postare publică, fără a include un răspuns al lui Ilie Bolojan. În lipsa unei reacții oficiale prezentate în aceeași sursă, rămâne de văzut dacă disputa va produce consecințe în conducerea PNL și, mai ales, dacă va afecta capacitatea partidului de a susține coerent finanțări și proiecte la nivel local. [...]

Blocajul de 50 de zile cu Guvern interimar riscă să amâne investiții și accesarea fondurilor europene , iar PNL și USR sunt acuzate că prelungesc incertitudinea prin schimbări repetate de poziție în negocierile pentru formarea Executivului, potrivit Agerpres . Declarațiile apar într-o postare pe Facebook a deputatului PSD Marius Budăi, care susține că România „plătește prețul” fiecărei răzgândiri politice. Budăi afirmă că PNL și USR ar fi „inventat o nouă doctrină politică – guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere”, în condițiile în care țara funcționează de 50 de zile cu un Guvern interimar. În același mesaj, el îl critică pe Ilie Bolojan , despre care spune că și-ar fi schimbat poziția în doar câteva zile privind formula de guvernare. „De 50 de zile, România funcționează cu un Guvern interimar. Investițiile așteaptă. Fondurile europene așteaptă. Economia așteaptă.” Ce reproșează PSD și care este miza practică Potrivit deputatului PSD, problema nu ar fi schimbarea de opinie în sine, ci efectele asupra funcționării statului și asupra deciziilor care depind de un guvern cu puteri depline. El susține că, în timp ce România așteaptă un Executiv, PNL și USR ar negocia „formule, rotații și excepții”. În același timp, Budăi afirmă că PSD, „prin vocea lui Sorin Grindeanu”, ar fi venit cu o propunere de premier, un program și disponibilitate pentru dialog, dar ar fi primit din partea PNL „o colecție de poziții succesive”, schimbate de la o etapă la alta a discuțiilor. Contextul politic invocat: poziții schimbate în câteva zile În postarea citată, Budăi descrie o succesiune de poziții pe care le atribuie conducerii PNL: marți, la Cotroceni , ar fi fost transmisă ideea că PNL poate susține un guvern minoritar PSD, iar vineri ar fi fost avansată „o cu totul altă formulă”, susținută de PNL și USR. El mai afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi constatat schimbarea de poziție a lui Ilie Bolojan. Budăi își încheie mesajul cu o critică la adresa lipsei de predictibilitate în negocieri, susținând că „în politică, cuvântul dat are greutate” și că România „nu este un exercițiu de improvizație politică”. [...]

PNL ridică miza crizei guvernamentale și aduce în discuție alegerile anticipate ; secretarul general al partidului, Robert Sighiartău, spune că, în lipsa unei formule de guvern, „este momentul să ne întoarcem la cetățeni”, potrivit Adevărul . Sighiartău susține că blocajul durează de „aproape două luni” și îl pune pe seama PSD, pe care îl acuză că a „generat această criză politică prin demiterea Guvernului Bolojan”. În mesajul publicat pe Facebook, liderul liberal afirmă că situația „afectează încrederea, economia și capacitatea statului de a lua decizii” și că PNL ar fi venit cu „soluții concrete” și „formule de compromis” pentru a obține un guvern funcțional. În același mesaj, el acuză PSD că „a preferat să continue jocul politic” și afirmă că nici variantele promovate de președintele României nu au deblocat negocierile, ci „au amplificat tensiunile” și au îngreunat formarea unei majorități parlamentare. „Dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui guvern, atunci este momentul să ne întoarcem la cetățeni.” Context: negocieri eșuate la Cotroceni și desemnare amânată Declarațiile vin după ce liderii partidelor au părăsit negocierile de la Cotroceni, la aproximativ o oră de la începutul discuțiilor cu președintele Nicușor Dan , întâlnire descrisă ca tensionată. În acest context, desemnarea noului premier este amânată, iar criza politică se adâncește pe fondul lipsei unui acord pentru o majoritate. Șeful statului a transmis anterior un mesaj public în care acuză PNL că și-a schimbat poziția față de înțelegerile inițiale, blocând formarea unui nou guvern, potrivit unui material separat din Adevărul . Poziția PNL: fără „cec în alb” pentru Grindeanu Ulterior, liderul PNL Ilie Bolojan a declarat că partidul nu va susține necondiționat candidatura lui Sorin Grindeanu pentru funcția de premier și că nu acceptă un „cec în alb” în negocieri, conform Adevărul . Din informațiile disponibile în material, nu este precizat un calendar sau pași procedurali concreți pentru declanșarea anticipatelor; propunerea este formulată ca opțiune politică în cazul în care nu mai poate fi constituit un guvern. [...]

AUR își justifică refuzul de a vota un guvern pe care nu îl conduce și își asumă public o poziționare care poate împinge negocierile politice spre blocaj sau spre scenariul alegerilor anticipate, potrivit Agerpres . Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu , susține că partidul are „aceleași drepturi” ca PSD și PNL, invocând reprezentarea „voinței unor milioane de români”. Într-o postare pe Facebook, Peiu explică „poziționarea strategică” a AUR în favoarea alegerilor anticipate și refuzul de a susține un executiv pe care nu îl conduce. El afirmă că există actori politici care contestă dreptul AUR de a avea un „comportament simetric” cu al altor partide și îl indică explicit pe președintele Nicușor Dan în acest context. „Cheia înțelegerii poziționării strategice a AUR în favoarea alegerilor anticipate și a refuzului susținerii unui Guvern pe care nu îl conduce este răspunsul la următoarea întrebare: De ce cred unii, în frunte cu Nicușor Dan, că AUR nu are dreptul sa aibă un comportament simetric cu al altor partide?” Argumentul AUR: „la fel ca PSD și PNL” Peiu își construiește argumentația prin trimitere la declarații recente ale PSD și PNL despre condițiile în care ar susține formarea unui guvern. În interpretarea sa, mesajul comun este că nici PSD, nici PNL nu acceptă să voteze un guvern pe care nu îl conduc sau nu îl controlează, iar AUR ar proceda identic. „Deci, atât PSD cât și PNL exclud votarea unor guverne pe care nu le conduc / controlează. Ei bine, AUR se poziționează fix la fel: nu poate vota un Guvern pe care nu îl conduce și nu îl controlează!” Miza: presiune pe negocieri și risc de prelungire a impasului Poziția exprimată de liderul senatorilor AUR indică o linie dură în negocierile pentru formarea unei majorități: partidul nu se angajează să ofere sprijin parlamentar pentru un guvern în care nu are controlul politic. În același timp, Peiu leagă această strategie de opțiunea pentru alegeri anticipate, ceea ce sugerează că AUR vede în prelungirea impasului o variantă acceptabilă. În final, Peiu își justifică revendicarea de „egalitate” politică prin raportare la votul primit. „Un vot pentru AUR are fix aceeași valoare ca un vot pentru PSD sau unul pentru PNL. Cine nu înțelege acest lucru simplu, nu înțelege democrația deloc!” [...]

Simona Bucura-Oprescu preia conducerea Organizației de Femei a PSD cu un vot aproape unanim , un rezultat care îi consolidează poziția internă și îi oferă o platformă de influență în definirea mesajelor partidului pe teme sociale și educaționale, potrivit POLITICO . Deputata și fostul ministru al Muncii a fost aleasă sâmbătă la conferința organizată la Palatul Parlamentului, fiind votată de 443 dintre cele 447 de delegate prezente. Moțiunea „România pe mâini bune”, singura depusă, a fost declarată câștigătoare cu 443 de voturi din 447 exprimate; patru delegate s-au abținut și nu a fost înregistrat niciun vot împotrivă. La finalul conferinței, Bucura-Oprescu a transmis un mesaj de mobilizare internă: „Îmi doresc ca fiecare dintre noi să aducem ceva în coșul de încredere pentru PSD, datorită activității noastre împreună. (...) Fiecare dintre noi își dorește să facă mai mult și mai bine pentru români.” Mesaj politic: critică la adresa deciziilor guvernamentale și accent pe inegalități În discursul susținut înaintea votului, fostul ministru al Muncii a criticat decizii luate de guvernul din care PSD a făcut parte, plasând în centru accesul la educație pentru elevii și studenții din mediul rural. Ea a invocat un indicator privind proveniența absolvenților de studii superioare și a legat tema de costurile suportate de familii. „Doar 16% dintre absolvenții de studii superioare din România provin din mediul rural. (...) Vedem tot mai des că elevii din mediul rural au șanse tot mai mici să ajungă la facultate fiindcă familiile nu își permit să îi susțină (...), și cum să își permită când avem politicieni pentru care prioritatea guvernamentală este să taie bursele elevilor, să taie transportul pentru studenți (...)? De aceea vom susține politici publice care să reducă aceste diferențe.” Ce urmează Sursa nu oferă detalii despre calendarul sau conținutul concret al politicilor publice invocate, însă alegerea cu un scor aproape unanim indică o susținere internă puternică pentru mandatul Simonei Bucura-Oprescu la conducerea Organizației de Femei a PSD. [...]

USR propune o rotativă PNL–USR–UDMR înainte de PSD pentru a evita „două schimbări” de guvern într-un an , argumentând că varianta cerută de social-democrați ar crește instabilitatea administrativă într-un moment în care ministerele funcționează deja în regim de interimat, potrivit HotNews . Radu Miruță , ministrul interimar al Apărării, susține într-o postare pe Facebook că „graba PSD de a reveni cât mai repede la controlul instituțiilor statului” ar fi „singura explicație” pentru solicitarea ca PSD să primească mandatul de formare a noului Guvern. Miza: continuitatea în ministere și costul operațional al unei noi rotații Miruță pledează pentru o rotație la guvernare care să înceapă cu PNL–USR–UDMR și abia apoi, într-o a doua etapă, cu PSD. Argumentul central este că, dacă rotația începe cu formula actuală (USR, PNL, UDMR), ar exista „o singură schimbare” majoră, peste un an, când PSD ar prelua conducerea. În schimb, dacă PSD ar începe acum, ar urma „două schimbări majore”: una imediată, prin plecarea actualilor miniștri, și încă una peste un an, când aceștia s-ar întoarce, potrivit mesajului citat de publicație. Ministrul mai spune că „astăzi există deja o așezare în ministere”, în condițiile în care Guvernul Bolojan asigură interimatul după ce a fost demis de Parlament în 5 mai, prin moțiunea PSD–AUR. „Stabilitatea” invocată de PSD și problema de încredere În mesajul său, Miruță afirmă că varianta propusă de PSD, deși justificată prin „stabilitate”, ar produce „exact opusul: de două ori mai multă instabilitate”. Separat, el invocă și o problemă de „încredere”, acuzând PSD că și-ar fi încălcat „în mod repetat cuvântul”, ceea ce ar fi afectat relația cu foștii parteneri de guvernare. Contextul negocierilor: două propuneri de premier și blocaj la Cotroceni Poziția ministrului USR vine pe fondul unui blocaj în negocierile pentru noul executiv: PSD l-a propus pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, iar USR, PNL și UDMR l-au propus pe Siegfried Mureșan. Potrivit informațiilor din articol, niciuna dintre părți nu a vrut să cedeze în discuțiile convocate de președintele Nicușor Dan vineri seară la Cotroceni. Pentru detalii despre impasul din negocieri, HotNews a relatat anterior aici: „Niciuna dintre părți nu a vrut să cedeze” . [...]