Știri
Știri din categoria Politică

AUR condiționează votul pentru viitorul guvern de un premier propus de partid, ridicând miza negocierilor de la Cotroceni și complicând formarea unei majorități parlamentare, potrivit News. După consultările cu președintele Nicușor Dan, George Simion a spus că „fără AUR nu se poate” rezolva criza guvernamentală și a avertizat că, dacă șeful statului „va continua să încalce voința românilor”, „se ajunge la suspendare”.
Liderul AUR a afirmat că formațiunea a venit la discuții cu „o propunere de program de ieșire din criză” și cu „o propunere de premier AUR”, invocând rezultatul alegerilor din 1 decembrie 2024, când AUR ar fi devenit „al doilea partid al țării”, iar PSD „cel mai votat partid”. Simion a susținut că a fost „o lună pierdută” și a pus responsabilitatea pe președinte, acuzându-l că ar fi făcut desemnări care „nu reflectă votul”.
Simion a formulat explicit condiția de vot în Parlament:
În același timp, a indicat că „toate cărțile sunt pe masă”, enumerând ca opțiuni de la formarea unui guvern până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui.
În declarațiile de la Cotroceni, Simion a cerut ca Ilie Bolojan „să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, afirmând că au trecut „45 de zile” și că este „un guvern demis”. El a spus că Nicușor Dan și Ilie Bolojan trebuie să decidă „dacă se împacă sau nu”, deoarece „românii suportă costul” crizei, pe care a numit-o „telenovelă politică”.
Totodată, liderul AUR a afirmat că Guvernul Bolojan ar fi dus țara într-un „impas economic fără precedent”, fără a oferi în declarațiile citate date sau indicatori care să susțină această evaluare.
Întrebat despre declarația președintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR, Simion a făcut „apel la calm” și a susținut că AUR este „parte a soluției”.
El a mai spus că una dintre concluziile consultărilor ar fi că AUR „nu este un partid anti-occidental”, prezentând formațiunea drept susținătoare a „parteneriatului transatlantic” și a „valorilor democratice”.
În lipsa unei acceptări a condițiilor AUR, Simion a indicat drept alternativă „întoarcerea la voința poporului”, fără a detalia în ce formă ar urma să se materializeze această opțiune.
Recomandate

AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de o retragere publică a „liniei roșii” a președintelui Nicușor Dan , iar în lipsa unor „clarificări” până la ora 21:30 parlamentarii partidului ar urma să părăsească sala în momentul votului de învestitură, potrivit HotNews . George Simion a făcut declarațiile luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea . Liderul AUR a spus că partidul nu ia „în calcul în acest moment” un vot pentru Veștea din cauza unor „restricții” pe care le atribuie președintelui, invocând poziția exprimată de Nicușor Dan pe 6 mai, când ar fi spus că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă „cu voturile AUR”. Condiția pusă înaintea votului din Parlament Simion a cerut ca Nicușor Dan să își retragă public „linia roșie” prin care i-ar fi numit pe cei de la AUR „extremiști” și a solicitat „clarificări” înainte de votul programat la 21:30. „Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21.30.” În același timp, Simion a afirmat că AUR continuă demersul de suspendare a președintelui, deși, potrivit propriilor declarații, partidul nu are în prezent suficiente voturi pentru acest pas. El a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan „nu e un președinte legitim”. Ce înseamnă, practic, pentru învestirea guvernului Liderul AUR a susținut că nu a cerut funcții în urma discuțiilor cu premierul desemnat și a indicat că miza ar fi „implementarea soluțiilor” promovate de partid. Totodată, a avertizat că, dacă până la 21:30 nu apar clarificările cerute, parlamentarii AUR vor ieși din plen în momentul votului pentru Guvernul Veștea. În paralel, Adrian Veștea anunțase anterior că urmează să se întâlnească cu George Simion, descriindu-se drept „un om al dialogului” și invocând nevoia de a pune capăt „haosului politic”, într-o postare pe Facebook. Efect imediat: PSD ia în calcul amânarea plenului După anunțul lui Simion că AUR nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la ora 21:30 pentru votul de învestitură, mai notează publicația. [...]

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax . Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire. Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie. Ce arată aritmetica votului și unde s-a rupt susținerea Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea. Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea. UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că: „Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR” Poziționările din plen: PSD pentru, AUR iese din sală Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt. De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală” Ce urmează procedural Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire. [...]

Premierul desemnat Adrian Veștea caută voturi inclusiv la AUR, deși președintele Nicușor Dan a insistat pe „fără extremiști” potrivit G4Media . Veștea a făcut declarația duminică seară, după o discuție cu George Simion la sediul AUR, în contextul în care are nevoie de sprijin parlamentar pentru învestirea guvernului. Întrebat de un jurnalist dacă președintele Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR — prezentat în articol drept „partid extremist” — Veștea a răspuns că „are un mandat de a învesti un guvern”. Negocierea pentru majoritate intră în contradicție cu „liniile roșii” anunțate de președinte În material se arată că Nicușor Dan a trasat în repetate rânduri, în aparițiile publice despre viitorul guvern, două condiții: „un guvern pro-occidental” și „fără extremiști”. Discuția lui Veștea cu liderul AUR are loc după ce Executivul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură de PSD și AUR. Ce a spus Veștea după întâlnirea cu George Simion Premierul desemnat a afirmat că este dispus să includă solicitări care nu afectează bugetul și care ar susține reformele din programul de guvernare. „I-am asigurat de toată disponibilitatea de toate aspectele care nu sunt în program și în urma evaluărilor nu vor afecta bugetul astfel încât să le includem. Am deschidere către orice solicitare care duce la o implemnetare a reformelor și a soluțiilor pe care românii le așteaptă. În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii din aceste zile au fost informați de programul de guvernare să își dea votul. Am un mandat de a învesti un guvern.” Articolul este prezentat ca „știre în curs de actualizare”, iar detalii suplimentare despre condițiile concrete ale sprijinului parlamentar nu apar în textul disponibil. [...]

Președintele Nicușor Dan cere partidelor o majoritate funcțională pentru formarea rapidă a Guvernului , în contextul noilor consultări de la Cotroceni pentru desemnarea unui premier, potrivit news.ro . Mesajul vizează deblocarea negocierilor politice și obținerea unei formule care să poată trece de votul Parlamentului. Înaintea întâlnirilor, șeful statului a transmis pe platforma X că le va cere partidelor „să revină la dialog” și „la o atitudine rezonabilă”, insistând pe înțelegeri pentru o majoritate parlamentară, nu pe explicații privind imposibilitatea formării uneia. Totodată, Nicușor Dan a indicat că menținerea direcției pro-occidentale rămâne o condiție nenegociabilă. „Le cer înţelegeri pe o majoritate parlamentară, şi nu justificări şi explicaţii de ce nu pot realiza o majoritate.” „România are nevoie de un Guvern.” Poziționările partidelor la consultări Consultările de marți au ca obiect desemnarea unui candidat la funcția de premier. În acest cadru, PSD a transmis că este pregătit să își asume guvernarea, inclusiv funcția de prim-ministru, prin vocea lui Sorin Grindeanu , conform relatării. De asemenea, în programul consultărilor, primii invitați sunt reprezentanții PSD, urmați de cei ai AUR și PNL. Delegația PNL este condusă de președintele partidului, Ilie Bolojan, iar cea a USR de Dominic Fritz. Ce urmează Consultările încep la ora 13.00 și sunt parte din procedura de desemnare a unui premier. Din informațiile disponibile în material, nu este precizat dacă există deja o majoritate conturată sau un nume agreat, însă mesajul președintelui indică presiune pentru o soluție politică rapidă, susținută în Parlament și compatibilă cu orientarea pro-occidentală. [...]

PSD își închide opțiunea de a susține un executiv minoritar PNL–USR–UDMR , iar această poziționare ridică miza consultărilor de la Cotroceni și crește riscul unei prelungiri a instabilității guvernamentale, într-un moment în care România are „70 de zile” până la închiderea PNRR , potrivit Mediafax . Sorin Grindeanu a declarat că PSD a votat pentru Guvernul Veștea din „responsabilitatea” de a oferi „un guvern stabil” care să „intre rapid în pâine”, invocând presiunea termenelor din PNRR și nevoia de a evita „derapaj economic”. În același timp, liderul PSD a spus că se așteaptă ca președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări „destul de repede”, dacă executivul nu obține voturile necesare. Linia roșie: fără vot PSD pentru un guvern minoritar PNL–USR–UDMR Grindeanu a afirmat explicit că PSD nu va vota un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în eventualitatea în care se ajunge la o nouă încercare de formare a guvernului după consultări. „Partidul Social Democrat nu va vota un guvern minoritar în PNL, USR, UDMR. Asta ca să fie clar.” El a adăugat că PSD va merge la consultări dacă va fi chemat de președinte și că, dacă mandatul ar reveni PSD, partidul va decide „în ce formulă” ar veni în fața Parlamentului. Context: Guvernul Veștea a căzut la vot, iar PSD invocă presiunea PNRR În material este menționat că Guvernul Veștea „a picat la vot”, cu „doar 189 de voturi «pentru»”, pe fondul absenței sau refuzului de a vota din partea unor parlamentari PNL descriși drept „puciști”. Grindeanu a susținut că România are nevoie de un guvern stabil și a indicat că, în opinia sa, în „scurt timp” ar trebui discutată o nouă formulă și revenit rapid în Parlament. Refuz pentru varianta Bolojan premier Întrebat dacă PSD ar fi dispus să îl accepte pe Ilie Bolojan ca premier pentru refacerea coaliției, Grindeanu a răspuns: „Nu”. Tot el a spus că, dacă Guvernul Veștea nu trece, România este „mai aproape de anticipate”, fără a detalia un calendar sau pași procedurali. [...]

AUR a boicotat votul de învestire, ridicând miza de legitimitate a noului Cabinet : liderul formațiunii, George Simion , le-a cerut parlamentarilor care „nu sunt trădători” să părăsească sala în timpul ședinței plenului reunit pentru învestirea Guvernului Veștea, potrivit Agerpres . În intervenția din Parlament, Simion a spus că nu își va obliga colegii „să voteze într-un fel sau altul”, dar a anunțat că el și „toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători” se ridică și părăsesc încăperea, pe care a numit-o „sinonimă cu trădarea”. Liderul AUR a susținut, totodată, că „există o majoritate a românilor care nu trădează”. Ce semnal politic transmite gestul Prin ieșirea din sală în chiar momentul învestirii, AUR a ales o formă de contestare care mută disputa din zona votului (pro sau contra) în zona legitimității instituționale, asociind explicit Parlamentul și politica, în ansamblu, cu „trădarea”, conform declarațiilor lui Simion. Mesajul către electorat Simion a afirmat că „trebuie să ne croim alt viitor” și că românii „nu mai pot sta cu coloana îndoită” și „trebuie să stăm drepți”, prezentând demersul ca o delimitare de actuala clasă politică. „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.” [...]