Știri
Știri din categoria Politică

George Simion reia amenințarea cu suspendarea președintelui Nicușor Dan, pe fondul blocajului în negocierile pentru formarea unui nou guvern, potrivit G4Media. Mesajul liderului AUR ridică miza politică într-un moment în care partidele nu reușesc să contureze o majoritate, iar incertitudinea instituțională se prelungește.
Simion a scris pe Facebook:
„AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat”.
Contextul imediat este întâlnirea de vineri de la Cotroceni dintre Nicușor Dan și delegația PNL–USR–UDMR, descrisă ca fără rezultate concrete în privința unui acord politic pentru desemnarea unui nou premier. Președintele s-a întors din Polonia pentru discuții, apoi a plecat din nou din țară și este așteptat să revină duminică, conform aceleiași surse.
După consultări, Nicușor Dan a transmis într-o postare pe X că negocierile au revenit la „blocajul politic” și a indicat că, pe baza pozițiilor exprimate, „a existat o singură formulă” care părea să întrunească sprijinul unei majorități parlamentare: un guvern minoritar PSD.
În mesajul citat de G4Media, președintele a mai precizat că PNL s-a angajat marți să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări legate de programul de guvernare, dar că ulterior și-a schimbat poziția. Totodată, Nicușor Dan a cerut partidelor să revină la dialog, argumentând că „România are nevoie de un guvern cu puteri depline”.
Reluarea publică a temei suspendării președintelui, în paralel cu lipsa unui acord pentru formarea guvernului, adaugă presiune asupra procesului politic și amplifică riscul de prelungire a instabilității. În acest stadiu, materialul nu oferă detalii despre pași procedurali sau un calendar privind o eventuală inițiativă de suspendare; informația se limitează la declarația liderului AUR și la contextul negocierilor blocate.
Recomandate

PSD acuză PNL că a rupt un angajament de vot, prelungind blocajul guvernării , după ce președintele Nicușor Dan a spus că liberalii și-au schimbat poziția față de susținerea unui guvern minoritar PSD, potrivit Agerpres . Deputatul PSD Adrian Câciu l-a atacat public pe liderul PNL, Ilie Bolojan , susținând că acesta „își bate joc de România și de români”, că „îl minte” pe președinte și că „sfidează” regulile de bază ale jocului politic. Mesajul a fost publicat pe Facebook, într-un context de negocieri blocate pentru formarea unei majorități parlamentare. În postarea sa, Câciu a invocat declarația președintelui Nicușor Dan și a susținut că aceasta ar arăta că Bolojan „a mințit și face orice să se agațe de putere”, reluând și eticheta de „mitoman politic” la adresa liderului PNL. Ce spune președintele: PNL și-a schimbat poziția după un acord de principiu Președintele Nicușor Dan a transmis vineri, pe rețeaua X, că partidele au revenit la „blocajul politic”, deși marți părea conturată o soluție. Șeful statului a indicat că, în urma consultărilor, „a existat o singură formulă” care părea să strângă sprijinul unei majorități parlamentare: un guvern minoritar PSD . „Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția.” Nicușor Dan a mai precizat că responsabilitatea de a negocia o majoritate revine partidelor, indiferent de formula de guvern pe care o consideră potrivită. De ce contează: costul politic al impredictibilității în negocieri Schimbarea de poziție reclamată de președinte și exploatată politic de PSD mută disputa din zona aritmeticii parlamentare în cea a credibilității între partide, într-un moment în care formarea guvernului depinde de angajamente de vot. În lipsa unei majorități negociate, rămâne deschis riscul prelungirii blocajului și al amânării unei soluții de guvernare. [...]

Nicușor Dan a convocat la Cotroceni liderii partidelor pentru discuții despre desemnarea premierului , într-un moment în care coalițiile posibile sunt deja împărțite între două propuneri concurente. Potrivit G4Media , întâlnirea are loc azi, de la ora 18:00, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai grupului minorităților naționale. La discuții au fost invitați Ilie Bolojan (PNL), Sorin Grindeanu (PSD), Dominic Fritz (USR), Kelemen Hunor (UDMR) și Varujan Pambuccian (liderul Grupului Parlamentar al Minorităților Naționale), conform unui comunicat al Administrației Prezidențiale. Miza: blocajul pe numele premierului Întâlnirea vine după ce PNL, USR și UDMR l-au desemnat pe Siegfried Mureșan drept candidat la funcția de prim-ministru, în timp ce PSD îl susține pe Sorin Grindeanu pentru aceeași poziție. Din informațiile publicate, convocarea de la Cotroceni indică intrarea negocierilor într-o etapă de decizie, în care președintele încearcă să aducă la aceeași masă actorii relevanți pentru conturarea unei majorități și a unei propuneri de premier. Programul anunțat de Administrația Prezidențială Comunicatul citat de publicație precizează explicit formatul întâlnirii: 18:00: Întâlnire cu Președintele Partidului Social Democrat, Sorin Grindeanu, Președintele Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, Președintele Uniunii Salvați România, Dominic Fritz, Președintele Uniunii Democrate Maghiare din România, Kelemen Hunor și Liderul Grupului Parlamentar al Minorităților Naționale, Varujan Pambuccian Deocamdată, sursa nu oferă detalii despre agenda discuțiilor sau despre un calendar al unei eventuale desemnări; singurele elemente confirmate sunt invitațiile, ora și contextul politic al celor două candidaturi vehiculate. [...]

Disputa internă din AUR privind votul pentru guvernul Veștea ridică semne de întrebare despre disciplina de partid și predictibilitatea deciziilor parlamentare , după ce deputatul Mohammad Murad susține că George Simion ar fi schimbat „în ultima secundă” linia de vot și ar fi transmis, anterior, mesaje că va lăsa „votul la liber”, potrivit G4Media . Murad, care spune că a cerut constant ca AUR să voteze guvernul Veștea, a declarat joi seară la Realitatea TV că decizia de a vota împotrivă nu ar fi fost asumată transparent de partid, ci impusă de liderul formațiunii „în ultima secundă”, după „peste 15 negocieri secrete” despre care liderii de grup și parlamentarii nu ar fi știut. În relatarea sa, cu aproximativ o jumătate de oră înainte de vot, Simion ar fi trimis mesaje text către parteneri de negociere în care ar fi dat asigurări că va lăsa votul parlamentarilor AUR „la liber”. „La ieșire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a spus Murad. Deputatul AUR a mai afirmat că, în dimineața votului, în interiorul partidului nu ar fi fost cunoscută o decizie, descriind o stare de incertitudine în rândul parlamentarilor. „Eu nu pot să mint o țară întreagă. Să fim corecți, acesta este adevărul, chiar dacă îi doare pe unii: la ora 9:00, noi în partid nu știam ce avem de făcut. Eram vreo 10-15 parlamentari la mine în birou și fierbeam cu toții, pentru că nu se cunoștea decizia”, a declarat Murad. De ce contează: semnal de instabilitate în decizia de vot Dincolo de conflictul personal, acuzațiile indică o problemă operațională pentru un partid parlamentar: dacă linia de vot se schimbă pe ultima sută de metri și nu este comunicată intern, capacitatea formațiunii de a negocia și de a livra voturi predictibile poate fi pusă sub semnul întrebării. Contextul conflictului cu Simion Murad a explicat și de ce s-ar fi certat cu George Simion în Parlament după votul de luni seară, susținând că parlamentarii ar fi fost ținuți „în întuneric” privind poziția partidului, iar tensiunile ar fi escaladat după ce Simion ar fi strigat că „trădătorii rămân în sală”. „M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsați în întuneric și să nu știm poziția partidului decât după ce vorbește Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el. [...]

Președintele Nicușor Dan spune că reforma „sistemului” trebuie făcută fără a împinge România spre anarhie , susținând că, odată ajuns la Cotroceni, miza nu mai este „lupta cu sistemul”, ci construirea instrumentelor de schimbare din interior, potrivit news.ro . Declarațiile au fost făcute joi, în Polonia, în contextul unei întrebări despre influența „sistemului” asupra activității sale de la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan a afirmat că „nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”, iar întrebarea reală este „cum putem să reformăm sistemul, fără ca să ducem țara asta în anarhie”, pe care a descris-o drept „misiunea” pe care și-a asumat-o. În aceeași intervenție, președintele a folosit o comparație pentru a-și descrie preferința pentru acțiune în locul retoricii: „Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă.” Reforma, între retorică și „instrumente” de schimbare Șeful statului a susținut că diferența esențială este între „a declama” despre reformă și a avea „instrumente” pentru a reforma „cu adevărat” sistemul, invocând experiența sa de la Primăria Capitalei ca reper pentru abordarea pe care ar urmări să o aplice și la nivel național. Întrebat dacă „șeful sistemului” poate livra „România onestă”, Nicușor Dan a răspuns afirmativ, dar a condiționat rezultatul de timp și de evitarea destabilizării: „Da, în timp. În timp, şi fără să producă anarhie”. Linia politică: pro-occidental vs. anti-occidental În plan politic, președintele a spus că este „foarte important” să fie păstrată linia de demarcație între „pro-occidental” și „anti-occidental”, avertizând că energiile nu ar trebui consumate într-o luptă internă „în interiorul unei viziuni pro-occidentale”. A precizat că a susținut această idee și în campania electorală, inclusiv atunci când a criticat „sistemul”. [...]

Refuzul AUR de a vota Guvernul Veștea a fost o decizie strategică, menită să transmită un mesaj de „suveranitate” în fața presiunilor politice , potrivit declarațiilor prim-vicepreședintelui partidului, Dan Dungaciu , într-un interviu acordat Adevărul . Miza, din perspectiva formațiunii, a fost să arate că nu își negociază poziția „în altă parte”, în contextul în care Dungaciu susține că au existat contacte și insistențe telefonice pentru susținerea Executivului în Parlament. Dungaciu afirmă că el și alți colegi ar fi fost supuși unor presiuni în perioada negocierilor, inclusiv prin apeluri venite „din foarte multe zone”. În această logică, votul împotriva guvernului ar fi fost folosit ca semnal politic, nu ca reacție de ultim moment la evoluțiile din zilele dinaintea învestirii. „Disperare politică” la Cotroceni și excluderea AUR din negocieri În relatarea prim-vicepreședintelui AUR, desemnarea lui Veștea ca premier ar fi avut loc într-un climat pe care îl descrie drept „disperare politică” la Cotroceni. El leagă această stare de comportamentul președintelui Nicușor Dan și susține că AUR a fost delimitat de la început și scos din discuțiile privind formarea majorității. Totodată, Dungaciu spune că invitațiile la dialog ar fi fost, în realitate, condiționate și fără intenție de colaborare, sugerând că partidului i s-ar fi cerut să rămână în afara „sălii de festivități”, pentru a evita costuri de imagine și eventuale reacții externe. „Noi vă apreciem, vrem să colaborăm, dar rămâneți în bucătărie. Adică nu intrați în sala de festivități, că ne e rușine cu voi.” Decizie luată „cu mult timp înainte” și episodul „telefonului” Dungaciu respinge ideea că AUR și-ar fi schimbat poziția „peste noapte” și afirmă că refuzul de a susține guvernul a fost stabilit printr-o decizie internă, votată „cu mult timp înainte” și discutată repetat în conducerea partidului. În același interviu, el comentează și afirmațiile liderului AUR, George Simion, despre încercări din anturajul președintelui de a obține sprijin pentru învestire. Dungaciu spune că nu poate detalia convorbiri care nu îl privesc direct, dar susține fără echivoc că un astfel de apel a existat. „Nu pot să vorbesc despre convorbiri telefonice care nu mă privesc, dar pot să vă spun 100% că acel telefon a existat.” În argumentația sa, Dungaciu critică și faptul că AUR nu ar fi fost inclus în negocierile pentru o nouă majoritate, deși partidul este al doilea ca reprezentare parlamentară și, potrivit propriilor lideri, ar conduce în unele sondaje. [...]

Blocajul în formarea guvernului prelungește incertitudinea decizională , după ce președintele Nicușor Dan a acuzat PNL că și-a schimbat poziția față de susținerea unui guvern minoritar PSD, ceea ce readuce negocierile într-un punct mort, potrivit G4Media . Într-un mesaj publicat vineri pe X, după consultările de la Palatul Cotroceni, Nicușor Dan a spus că, pe baza pozițiilor exprimate la consultări, „a existat o singură formulă” care părea să aibă sprijinul unei majorități parlamentare: un guvern minoritar PSD. Președintele susține că marți PNL s-a angajat să voteze această variantă, „cu anumite condiționări față de programul de guvernare”, dar că „de marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”. „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit.” Ce spune președintele că urmează Șeful statului a plasat responsabilitatea găsirii unei majorități în sarcina partidelor și a cerut reluarea dialogului, argumentând că România are nevoie de „un guvern cu puteri depline”. Întâlnirea de vineri de la Cotroceni a durat circa o oră și a avut loc cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și ai minorităților naționale. Propuneri concurente de premier, semn al negocierilor blocate Înaintea întâlnirii, PNL, USR și UDMR au anunțat oficial că îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru. PSD îl propusese miercuri pe Sorin Grindeanu. Tot vineri, PSD a acuzat de „sabotaj” PNL, USR și UDMR după ce acestea l-au propus pe Siegfried Mureșan, potrivit informațiilor din articol. [...]