Știri
Știri din categoria Externe

Marea Britanie a aprobat ca SUA să folosească baze britanice pentru lovituri în Iran , într-un context de escaladare în Strâmtoarea Ormuz, despre care sursa afirmă că ar fi fost blocată de Iran de la începutul lunii martie. Guvernul condus de Keir Starmer a confirmat vineri decizia, după o reuniune a miniștrilor dedicată situației din regiune, relatează Reuters . Acordul ar viza operațiuni destinate distrugerii unor baze de rachete iraniene care ar fi fost folosite pentru atacarea navelor din Strâmtoarea Ormuz. Conform informațiilor citate, Starmer respinsese inițial solicitarea SUA, invocând nevoia de a fi convins că orice acțiune militară este legală. Ulterior, și-ar fi schimbat poziția după ce Iranul a atacat aliați britanici din regiune, notează aceeași relatare. Accesul SUA ar fi fost autorizat la RAF Fairford și la baza comună SUA–Marea Britanie Diego Garcia, în Oceanul Indian. Reuters indică faptul că aceste facilități ar urma să fie folosite în cadrul operațiunilor menționate. Teheranul a reacționat imediat, iar ministrul de externe Abbas Araqchi l-a acuzat pe Starmer că „pune în pericol viețile britanicilor” și a spus că Iranul „își va exercita dreptul la autoapărare”, potrivit relatării citate. În paralel, Downing Street a cerut „o dezescaladare urgentă și o rezolvare rapidă a războiului”. Totodată, un sondaj YouGov menționat de Reuters arată că 59% dintre britanici se opun atacurilor SUA–Israel asupra Iranului. [...]

Donald Trump a declarat că „nu mai sunt lideri în Iran” cu care să discute , potrivit Reuters , pe fondul continuării loviturilor militare americane care, conform agenției, vizează oficiali iranieni. Declarația a fost făcută vineri, 20 martie, la Washington, iar președintele SUA a susținut că nu mai există interlocutori la Teheran pentru discuții despre război. „Nu mai sunt lideri în Iran” cu care să discute. Reuters consemnează că atacurile continuă să aibă ca ținte oficiali iranieni, fără să ofere în acest material detalii suplimentare despre amploarea operațiunilor sau despre eventuale canale diplomatice rămase deschise. Mesajul transmis de la Casa Albă sugerează o înăsprire a poziției americane și împinge, cel puțin la nivel declarativ, perspectiva unor negocieri în plan secund. În absența unor precizări despre pașii următori, efectul imediat este menținerea incertitudinii privind durata conflictului și riscurile de escaladare, cu potențial impact asupra stabilității regionale și a piețelor energetice. [...]