Știri
Tag: motiune de cenzura

USR își asumă scenariul alegerilor anticipate și avertizează că nu va reintra la masa negocierilor cu PSD dacă social-democrații votează o moțiune de cenzură alături de AUR, potrivit Libertatea . Mesajul a fost transmis de președintele USR, Dominic Fritz , pe fondul tensiunilor din coaliția de guvernare și al riscului de cădere a Guvernului condus de Ilie Bolojan . Fritz spune că alegerile anticipate sunt „o variantă legitimă” în actualul context, deși le consideră „puțin probabile”. În același timp, liderul USR afirmă că partidul este pregătit să se prezinte din nou în fața electoratului, dacă rezultatul alegerilor din 2024 „nu livrează o coaliție stabilă”. „Este o variantă puțin probabilă, dar o variantă pentru care noi nu doar că suntem pregătiți, ci și o variantă care este absolut legitimă într-o astfel de situație.” Linia roșie: moțiune cu AUR, fără negocieri cu PSD Președintele USR condiționează orice discuție ulterioară de comportamentul PSD în Parlament. Dacă PSD ar vota o moțiune de cenzură împreună cu AUR și ar dărâma Executivul, USR nu ar mai negocia cu PSD formarea unui nou guvern, invocând lipsa de încredere și riscul repetării unei „dezertări”. „Dacă PSD decide să voteze o moțiune de cenzură alături de AUR și dă jos acest guvern, atunci nu ne putem întoarce la negocieri pentru un nou Guvern cu acest PSD (...)” Fritz mai afirmă că USR „cu siguranță nu va fi roata de rezervă pentru un USL refăcut”. Contextul imediat: PSD își retrage sprijinul politic pentru Bolojan Declarațiile vin după ce PSD a decis, pe 20 aprilie, să îi retragă sprijinul politic premierului Ilie Bolojan, în urma unui vot al delegaților partidului, organizat în Parlament, la un eveniment intitulat „Momentul adevărului”, la care au participat aproximativ 5.000 de delegați din țară. În același context, Fritz susține că PSD nu mai este „acel partid mare care poate să decidă singur toată soarta României” și îl descrie „ca o pisică care se uită în oglindă și vede un leu”. [...]

PSD își pregătește retragerea din Guvern, ceea ce poate declanșa o criză de funcționare a Executivului , după ce partidul a votat intern ieșirea de la guvernare, iar miniștrii social-democrați ar urma să demisioneze, potrivit G4Media . Lia Olguța Vasilescu a spus că „următoarea mișcare politică se află la președintele Nicușor Dan ”, în condițiile în care PSD a decis retragerea de la guvernare. În intervenția la Antena 3, Vasilescu a susținut că, în acest moment, doar președintele poate nominaliza un prim-ministru și că PSD „nu poate promite nimic”, invocând lipsa controlului asupra desemnării. „Singurul care în acest moment poate nominaliza un prim-ministru este Nicușor Dan. Noi nu putem promite nimic. Ce să promitem noi, pielea ursului din pădure?” Ce urmează, potrivit declarațiilor Vasilescu a afirmat că președintele Nicușor Dan ar trebui să convoace partidele parlamentare la Cotroceni pentru a „constata noua majoritate”. Ea a indicat că tensiunea politică s-a concentrat în jurul premierului Ilie Bolojan, despre care a spus că a devenit „problema” PSD în coaliție. În același context, Vasilescu a avansat și scenariul escaladării parlamentare: dacă președintele nu îl convinge pe Ilie Bolojan să demisioneze, PSD ar urma să treacă la moțiune de cenzură, unde „s-ar putea să fie și alte partide care să voteze moțiunea”. Miza operațională: stabilitatea guvernării Dincolo de disputa politică, retragerea miniștrilor PSD ar însemna o schimbare imediată în funcționarea Guvernului și ar putea împinge rapid situația spre o reconfigurare a majorității sau spre un vot în Parlament, în funcție de pașii următori ai președintelui și de capacitatea partidelor de a coagula o nouă susținere. Materialul nu oferă detalii despre calendarul demisiilor sau despre numărul de portofolii vizate. [...]