Știri
Tag: jared kushner

Washingtonul încearcă să repornească negocierile cu Teheranul, sub presiunea unui termen de 60 de zile , după ce emisarul american Steve Witkoff pleacă în Elveția pentru discuții cu Iranul, potrivit G4Media . Miza imediată este reluarea discuțiilor „tehnice”, care fuseseră amânate, în contextul în care cele două părți ar avea la dispoziție 60 de zile pentru a ajunge la un acord final, potrivit informațiilor citate de CNN și preluate de MEDIAFAX. Din informațiile disponibile, se așteaptă ca Jared Kushner , ginerele președintelui Donald Trump, să i se alăture lui Witkoff. Cei doi ar fi condus negocierile cu Iranul pentru a ajunge la un memorandum inițial de înțelegere. Calendar incert, după anularea unei runde anunțate Nu este clar când vor avea loc discuțiile din Elveția. Următoarea rundă ar fi trebuit să înceapă vineri, dar a fost anulată „brusc”, pe fondul escaladării violențelor dintre Israel și Hezbollah, conform aceleiași surse. Cine mai poate intra în discuții Casa Albă a anunțat joi că vicepreședintele JD Vance este, la rândul său, pregătit să zboare pentru discuții la „prima ocazie disponibilă”. [...]

Trimiterea lui Steve Witkoff și Jared Kushner în Elveția repune pe agendă reluarea negocierilor SUA–Iran, dar calendarul rămâne blocat de fragilitatea armistițiului din Liban , potrivit news.ro . Emisarul președintelui Donald Trump, Steve Witkoff, a ajuns în Elveția, a declarat un oficial american, în contextul în care SUA și Iranul încearcă să reia discuțiile tehnice, relatează CNN. În Elveția a sosit și Jared Kushner, ginerele lui Trump, pentru a participa la potențiale negocieri. Rămâne neclar când vor avea loc discuțiile. Următoarea rundă era programată să înceapă vineri, însă a fost anulată brusc pe fondul escaladării violențelor dintre Israel și Hezbollah. Witkoff și Kushner conduseseră negocierile cu Iranul care au dus la memorandumul inițial de înțelegere. Vicepreședintele JD Vance este, la rândul său, pregătit să zboare pentru discuții „la prima ocazie disponibilă”, a transmis Casa Albă joi. Armistițiul din Liban, condiție pentru reluarea discuțiilor După anunțarea unui armistițiu, a apărut posibilitatea revenirii la procesul diplomatic, însă o dată nouă nu a fost stabilită. Potrivit unei surse Axios dintr-una dintre țările de mediere, ministrul iranian de externe Abbas Araghchi le-a spus omologilor săi că un armistițiu stabil în Liban este o condiție „extrem de importantă” pentru continuarea discuțiilor dintre SUA și Iran. O altă sursă citată în material susține că partea iraniană vrea să se asigure de durabilitatea armistițiului, astfel că este puțin probabil ca discuțiile să înceapă înainte de luni. În același timp, calendarul poate fi modificat în funcție de evoluțiile din Orientul Mijlociu. Rolul mediatorilor Qatar rămâne unul dintre mediatorii-cheie, iar prim-ministrul țării a ajuns deja în Elveția pentru consultări diplomatice între părți. [...]