Știri
Știri din categoria Politică

România aduce la București liderii Flancului Estic și ai Nordului pentru coordonare de securitate, într-un summit B9 extins care are loc miercuri, 13 mai, la Palatul Cotroceni, cu participarea secretarului general al NATO, Mark Rutte, și a președintelui Ucrainei, Volodîmîr Zelenski, potrivit Digi24. Reuniunea este co-prezidată de președintele României, Nicușor Dan, și de președintele Poloniei, Karol Nawrocki, sub tema „Delivering More for Transatlantic Security”.
Miza întâlnirii este alinierea pozițiilor statelor de pe Flancul Estic al NATO cu partenerii nordici și cu SUA, într-un format care, potrivit Administrației Prezidențiale, este dedicat „aspectelor de securitate specifice Flancului Estic”.
Lista participanților menționată include:
Conform programului publicat, summitul începe cu primirea oficială a șefilor de delegație la 10:30, urmată la 11:00 de sesiunea plenară, cu intervenții introductive ale lui Nicușor Dan și Karol Nawrocki.
Agenda mai include:
Formatul București 9 (B9) este o inițiativă româno-poloneză lansată în 2015, la București, de președinții Klaus Iohannis și Andrzej Duda, „ca răspuns la deteriorarea situației de securitate în urma anexării ilegale a Crimeii”, arată aceeași sursă.
Din 2022, B9 a discutat frecvent implicațiile războiului declanșat de Federația Rusă împotriva Ucrainei și a funcționat și ca platformă de consultare transatlantică cu SUA.