Știri
Știri din categoria Politică

Președintele Nicușor Dan spune că România va avea „un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”, pe fondul consultărilor cu partidele și al nevoii de continuitate pe dosare cu impact economic și bugetar, potrivit Economica. Șeful statului a indicat că există „acord pe politicile mari” și pe traiectoria fiscală asumată, iar viitorul executiv ar urma să aibă ca obiectiv definirea și trimiterea în Parlament a bugetului pe 2027 până în toamnă.
Nicușor Dan a anunțat că a încheiat un prim set de întâlniri cu partidele pro-occidentale și cu reprezentanții minorităților naționale, menționând că a văzut „constrângerile” cu care fiecare formațiune vine la negocieri. Discuțiile, a spus el, vor continua pe „niște scenarii” pe care părțile se vor concentra în perioada următoare.
În același mesaj, președintele a enumerat domeniile unde ar exista deja convergență între actorii politici:
Într-o declarație de presă susținută la Palatul Cotroceni, Nicușor Dan a afirmat că România „a fost de multe ori slabă” în interiorul Uniunii Europene și „deseori nu și-a apărat în mod coerent obiectivele”, subliniind că în UE statele își promovează interesele naționale. În același timp, el a susținut că România este „în momentul în care” este credibilă, știe să acționeze în UE și să facă alianțe pentru a-și susține politicile.
Președintele a respins ideea că liderii români ar merge la liderii europeni „ca să primească ordine”, pe care a catalogat-o drept „o lozincă” ce îndepărtează dezbaterea de la întrebarea despre locul României în UE.
Referitor la relația transatlantică, șeful statului a spus că Europa și România au nevoie de un „parteneriat corect, solid, echitabil” între Uniunea Europeană și Statele Unite, iar România ar fi un susținător al acestui tip de parteneriat.
În mesajul de Ziua Europei, Nicușor Dan a mai spus că Europa „divizează” societatea românească și a cerut o discuție „altfel decât cu lozinci”. El a indicat mai multe „greșeli” ale Europei, între care renunțarea la energia nucleară și dependența de gazul ieftin din Rusia, neglijarea industriei de apărare și ținte de mediu considerate „mult prea ambițioase” care ar fi afectat industria grea.
În același timp, președintele a susținut că Europa rămâne „o construcție democratică”, iar aceste teme ar trebui discutate „cu cărțile pe masă” în instituțiile europene, adăugând că astfel de dezbateri sunt reflectate „mult prea puțin” în media din România.
Recomandate

România va găzdui următorul Summit al Flancului Estic , o decizie care mută la București o reuniune de coordonare UE–NATO cu miză directă pentru arhitectura de securitate regională, potrivit Mediafax . Președintele Nicușor Dan a anunțat joi, într-un mesaj publicat pe platforma X, că a comunicat la Summitul Flancului Estic faptul că România va găzdui următoarea reuniune a liderilor în acest „format Helsinki”. Șeful statului a prezentat găzduirea ca pe o confirmare a „rolului activ” al României în UE și NATO în consolidarea Flancului Estic. De ce contează: coordonare UE–NATO pe un arc de securitate de la Arctica la Marea Neagră În mesajul său, Nicușor Dan a argumentat că securitatea și apărarea Flancului Estic acoperă un spațiu extins „de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră”, ceea ce face necesară o coordonare strânsă între state. El a legat această coordonare de două obiective: complementaritatea dintre UE și NATO (în sensul „conceptului NATO 3.0”, menționat în postare) și menținerea unei relații transatlantice puternice, concomitent cu consolidarea Uniunii Europene în domeniile militar și al apărării. Contextul invocat: Rusia și logica descurajării Președintele a mai transmis că „agresivitatea Rusiei” este evidentă și că nu vede perspective de reducere a acesteia sau intenții reale ale Moscovei de a ajunge la pace în războiul împotriva Ucrainei. În acest cadru, el a susținut că întărirea Flancului Estic este „singura soluție” pentru a descuraja acțiuni viitoare ale Rusiei în regiune. Nicușor Dan i-a mulțumit premierului polonez Donald Tusk pentru organizarea reuniunii curente și a spus că îl așteaptă, împreună cu ceilalți lideri, la următoarea întâlnire de la București. Materialul citat nu precizează data exactă a summitului care urmează să fie găzduit în România. [...]

Dragoș Pîslaru pune presiune pe negocierile pentru guvernare, susținând că un executiv minoritar PNL–USR–UDMR ar avea „legitimitate morală” și ar oferi continuitate pe PNRR și OECD , potrivit Mediafax . Mesajul vine în contextul discuțiilor despre formula viitorului guvern și despre cine va fi nominalizat premier. Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene a declarat, într-o intervenție la Digi24, că varianta PNL–USR–UDMR ar fi „mult mai legitimă” decât scenarii care includ PSD. Argumentul central invocat de Pîslaru este că PSD și-ar fi pierdut influența în negocieri și ar fi încercat alianțe cu AUR. „În primul rând este vorba de legitimitate morală. PSD a conspirat (...) Lideri ai Partidului Social-Democrat au mers în curtea AUR (...) pentru a cerși voturi. (...) cred că în acest moment PSD este un mare învins (...) procentele cumulate PNL-USR-UDMR sunt mult mai mari decât cu ce vine Partidul Social-Democrat.” Miza: stabilitatea guvernării și continuitatea proiectelor europene Dincolo de disputa politică, Pîslaru leagă formula de guvernare de capacitatea executivului de a duce la capăt proiecte considerate prioritare, menționând explicit PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență) și obiectivul de aderare la OECD (Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică) . „(...) ceea ce garantează (...) continuitate (...) pe aceste lucruri clare legate de PNRR, OECD (...) un guvern cu puteri depline (...) ar fi cele mai mari șanse pentru România ca să putem să ne atingem obiective.” Linia roșie: o eventuală apropiere PSD–AUR Întrebat despre posibilitatea unei înțelegeri PSD–AUR, Pîslaru a spus că un astfel de scenariu ar schimba datele problemei, dar a insistat că PNL nu ar accepta o guvernare „susținută de AUR”. „Partidul Național Liberal nu vrea să aibă niciun lucru de împărțit cu AUR (...) nu cred că Partidul Național Liberal ar vota (...) orice fel de melange între PSD și AUR (...)” Ce urmează Pîslaru a amintit că decizia finală privind nominalizarea premierului aparține președintelui și că alianța PNL–USR–UDMR ar putea veni cu una sau mai multe propuneri de prim-ministru. În același timp, el a susținut că PSD ar încerca să își maximizeze influența în negocieri prin condiții greu de acceptat de celelalte partide. [...]

Negocierile pentru formarea noului Guvern rămân blocate , iar PSD avertizează că întârzierea devine o problemă de credibilitate externă, în condițiile în care se apropie discuțiile oficiale ale României cu agențiile de rating, potrivit Mediafax . Președintele PSD, Sorin Grindeanu , spune că „se fac primii pași” pentru un nou Executiv, după ce joi ar fi convenit cu o parte dintre liderii politici asupra principiilor generale ale unui viitor acord politic. Aceste principii vizează „ținte macroeconomice, PNRR, OCDE și SAFE”, conform aceleiași surse. Miza imediată: discuțiile cu agențiile de rating Grindeanu susține că instalarea rapidă a unui guvern „este urgentă” pe fondul apropierii discuțiilor cu agențiile de rating, fără a detalia un calendar sau ce anume ar fi în joc în aceste întâlniri. Acuzații către USR și amenințarea cu o majoritate fără ei Într-o postare pe Facebook, liderul PSD acuză USR de „contorsiuni politice”, „răzgândiri” și „inventarea unor motive” pentru ca România să nu aibă un guvern funcțional, vorbind despre „deblocarea crizei prin blocaj”, pe care o numește „un nou paradox politic”. „Mai exact, s-a ajuns la deblocarea crizei prin blocaj. Acesta este noul paradox politic pe care îl pune astăzi pe masă USR”, a scris Grindeanu. Totodată, Grindeanu transmite că, dacă USR „nu vor să fie parte a soluției”, ar trebui „să voteze un guvern cu puteri depline cu prim-ministru PSD”, adăugând că „se poate și fără ei”. În paralel, Dominic Fritz , președintele USR, a declarat că „rotativa” este punctul de plecare pentru un acord politic și că „pentru orice altceva lipsește încrederea”. Liderul USR a mai spus că „să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală”, potrivit informațiilor din articol. [...]

Alina Gorghiu avertizează că instabilitatea de mesaj din PNL prelungește blocajul guvernării , într-un moment în care România are nevoie rapid de un Executiv cu „puteri depline”, potrivit Antena 3 . Fostul președinte al partidului spune că schimbarea strategiei „la fiecare 24 de ore” afectează credibilitatea PNL în fața publicului, a președintelui și a partenerilor politici. În intervenția la Antena 3 CNN, Gorghiu a susținut că, în ultimele două luni, PNL și-a modificat frecvent mesajele și pozițiile, inclusiv în raport cu formulele de guvernare discutate. Ea a dat ca exemplu episodul legat de „Guvernul Veștea”, despre care afirmă că a fost inițial acceptat ca soluție „rezonabilă” pentru continuarea guvernării cu premier liberal, iar ulterior a fost respins, pentru ca apoi partidul să se ofere să voteze un guvern minoritar PSD. „Nu putem să apărem în spațiul public ca partid responsabil dacă la fiecare 24 de ore ne schimbăm strategia și venim cu alte opinii și păreri.” Miza: deblocarea rapidă a guvernării, nu „anticipate” Unghiul principal al declarațiilor este operațional: Gorghiu insistă că prioritatea ar trebui să fie formarea rapidă a unui guvern „funcțional, cu puteri depline”, pentru a evita prelungirea unei crize politice interne care se vede în exterior. Ea spune că ar fi votat mai multe variante de cabinet, inclusiv „Guvernul Tomac”, „Guvernul Veștea” și chiar „un Guvern Grindeanu”, argumentând că semnalul necesar este de „deblocare” a țării. Totodată, Gorghiu afirmă că „matematica parlamentară” este „foarte complicată” și nu ar urma să se schimbe până în 2028, iar ideea alegerilor anticipate nu ar rezolva ecuația. „Efectele economice și sociale ar fi catastrofale”, a spus ea despre scenariul anticipatelor. Critici interne și anunț de contestare a deciziilor conducerii Pe plan intern, Gorghiu a declarat că va rămâne în PNL și că va contesta deciziile pe care le consideră „abuzive”, invocând inclusiv modul în care ar fi fost organizat un congres și concentrarea atribuțiilor la nivelul președintelui partidului. Ea a precizat însă că preferă să păstreze această discuție „în interiorul partidului”, din respect pentru membri. Separat, Gorghiu a comentat o fotografie în care apare alături de Sorin Grindeanu, realizată la recepția Ambasadei SUA la București , susținând că este vorba despre un context social și că „nu înseamnă absolut nimic”. Ce urmează Din declarațiile citate reiese că Gorghiu mizează pe o linie de partid mai predictibilă și pe susținerea unei formule de guvernare care să poată strânge voturi în Parlament, în condițiile unei majorități dificil de construit. Nu sunt oferite, în material, detalii despre un calendar al deciziilor din PNL sau despre o soluție concretă agreată în acest moment. [...]

USR condiționează deblocarea crizei politice de un pact de reciprocitate cu PSD , propunând ca social-democrații să susțină acum un guvern minoritar PNL–USR–UDMR, urmând ca anul viitor USR să voteze un guvern PSD, potrivit news.ro . Miza imediată este formarea rapidă a unui executiv înainte de intrarea parlamentarilor în vacanță, termen invocat de președintele Nicușor Dan. Dominic Fritz , președintele USR, spune că i-a transmis propunerea lui Sorin Grindeanu și reiterează că partidul nu va vota „un guvern monocolor PSD”. În această formulă, premierul ar urma să fie negociat, Fritz afirmând că „numele premierului îl putem discuta” pentru învestirea unui guvern PNL–USR–UDMR. „Principiul reciprocității”, condiția USR pentru sprijin parlamentar Fritz descrie soluția ca pe un schimb de voturi în doi pași, menit să evite concentrarea puterii la un singur partid în perioada rămasă până la alegeri: „Principiul reciprocităţii - dacă PSD votează un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, votăm şi noi, anul viitor, un guvern PSD - este soluţia noastră de deblocare a crizei politice.” Liderul USR susține că varianta ar continua actuala formulă de guvernare, pe care o caracterizează drept una care „funcţionează bine” și „imprimă o direcţie reformistă”. Totodată, el avertizează că, în lipsa acestui aranjament, PSD ar avea „putere deplină până la alegeri” și ar putea face „înţelegeri cu oricine, chiar şi cu AUR”. Linii roșii: fără guvern PSD singur și fără „scara” revenirii la putere În mesajul său, Fritz insistă că USR „nu sabotează niciun guvern”, dar respinge explicit scenariul în care PSD ar guverna singur. El afirmă că USR „refuză un singur lucru: să fie scara pe care PSD se întoarce la putere”, în contextul în care PSD, „împreună cu AUR”, ar fi contribuit la căderea guvernului din care făcea parte. Fritz mai spune că actuala criză „nelinişteşte românii” și „are consecinţe în nivelul de trai al oamenilor”, fără a detalia în ce mod. Ce urmează: termen scurt pentru o soluție și poziții încă divergente Potrivit informațiilor prezentate, PSD a anunțat „în repetate rânduri” că nu va susține un guvern PNL–USR–UDMR. Ideea unui pact pentru învestirea unui guvern minoritar a fost lansată și de președintele PNL, Ilie Bolojan, iar PNL, USR și UDMR au avut discuții pentru detaliile unui astfel de acord. Vineri, președintele Nicușor Dan așteaptă partidele să prezinte o soluție de ieșire din criză, argumentând că ar fi „important să avem un guvern cât mai repede” și că, odată cu intrarea parlamentarilor în vacanță marți, „ar fi bine să avem un guvern până marţi”. [...]

Președintele Nicușor Dan spune că reforma „sistemului” trebuie făcută fără a împinge România spre anarhie , susținând că, odată ajuns la Cotroceni, miza nu mai este „lupta cu sistemul”, ci construirea instrumentelor de schimbare din interior, potrivit news.ro . Declarațiile au fost făcute joi, în Polonia, în contextul unei întrebări despre influența „sistemului” asupra activității sale de la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan a afirmat că „nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”, iar întrebarea reală este „cum putem să reformăm sistemul, fără ca să ducem țara asta în anarhie”, pe care a descris-o drept „misiunea” pe care și-a asumat-o. În aceeași intervenție, președintele a folosit o comparație pentru a-și descrie preferința pentru acțiune în locul retoricii: „Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă.” Reforma, între retorică și „instrumente” de schimbare Șeful statului a susținut că diferența esențială este între „a declama” despre reformă și a avea „instrumente” pentru a reforma „cu adevărat” sistemul, invocând experiența sa de la Primăria Capitalei ca reper pentru abordarea pe care ar urmări să o aplice și la nivel național. Întrebat dacă „șeful sistemului” poate livra „România onestă”, Nicușor Dan a răspuns afirmativ, dar a condiționat rezultatul de timp și de evitarea destabilizării: „Da, în timp. În timp, şi fără să producă anarhie”. Linia politică: pro-occidental vs. anti-occidental În plan politic, președintele a spus că este „foarte important” să fie păstrată linia de demarcație între „pro-occidental” și „anti-occidental”, avertizând că energiile nu ar trebui consumate într-o luptă internă „în interiorul unei viziuni pro-occidentale”. A precizat că a susținut această idee și în campania electorală, inclusiv atunci când a criticat „sistemul”. [...]