Știri
Știri din categoria Politică

Un marș pro-Europa programat pe 9 mai în București readuce în spațiul public tema parcursului european al României, într-un moment în care organizatorii invocă „dezamăgirea față de clasa politică” și cer susținerea democrației și a statului de drept, potrivit Mediafax.
Manifestația este anunțată ca un apel la unitate europeană „în fața problemelor interne și a amenințărilor care vin pe plan extern”, iar mesajul public al organizatorilor vizează explicit teme precum injustiția, minciuna, corupția și dezbinarea.
Evenimentul începe la ora 17:00 în Piața Universității, descrisă de organizatori drept „km 0 al democrației românești”. Participanții ar urma să pornească la ora 18:00 în marș către Piața Victoriei.
Sloganul sub care este promovat marșul este „Un singur drum: EUROPA!”.
Într-un comunicat al Asociației MEA (Mediu-Educație-Activism), organizatorii îi invită pe oameni să participe la continuarea unei mișcări începute în anii trecuți în mai multe orașe din țară și să susțină valorile europene.
„Acum este momentul să susţinem vocea comună a Europei – împotriva slăbiciunilor interne şi a ameninţărilor externe, împotriva injustiţiei, a minciunii, a corupţiei şi dezbinării”, au transmis organizatorii.
Marian Rădună, reprezentant al Asociației MEA, a declarat că, deși oamenii sunt „obosiți și dezamăgiți”, există o responsabilitate față de generațiile viitoare.
„Ştiu că suntem obosiţi, toţi cei care ne dorim justiţie, respect, o ţară din care copiii noştri să nu vrea să plece, dar cu atât mai mult pentru generaţiile viitoare avem datoria să ieşim în stradă ca România să-şi păstreze drumul european”, a afirmat Marian Rădună.
La eveniment ar urma să ia cuvântul reprezentanți ai unor organizații neguvernamentale, ai mediului academic și privat, precum și jurnaliști independenți, conform informațiilor transmise de organizatori.
Recomandate

Atacul PSD vizează credibilitatea „premierului tehnocrat” propus de PNL, pe fondul disputelor despre economie și fonduri UE , după ce primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, l-a ironizat pe europarlamentarul Siegfried Mureșan și l-a acuzat că nu ar avea experiență relevantă pentru România, potrivit HotNews . Vasilescu (PSD) a spus, sâmbătă, la Conferința Națională a Organizației Femeilor Social Democrate, organizată la Palatul Parlamentului, că liderul PNL Ilie Bolojan ar propune un prim-ministru „care în ultimii 20 de ani nu a stat în România” și care „habar n-are cum se trăiește în România”. În același discurs, ea a pus sub semnul întrebării afirmația că Mureșan ar fi „specialist în absorbția de fonduri europene”, susținând că „singurii bani” pe care i-ar fi „absorbit” ar fi fost „cei din salariul de europarlamentar”. În intervenția sa, Vasilescu a mutat apoi accentul de pe persoana lui Mureșan pe Ilie Bolojan, pe care l-a indicat drept „cel care blochează România” și a afirmat că „orice zi” în care acesta rămâne în funcție ar fi „o zi pierdută pentru România”. Declarațiile sunt relatate de Agerpres. PSD își revendică performanța din 2017 și cere comparația cu guvernarea Bolojan În același context, Vasilescu a susținut că PSD este pregătit să își asume guvernarea și a invocat indicatori economici din perioada în care Sorin Grindeanu a fost premier (2017), între care: creștere economică de 8,2%, deficit „pe cash” de 2,9% și scăderea datoriei publice de la 37,8% la 35,3%. Ea a mai menționat creșteri ale puterii de cumpărare și scăderea numărului de persoane aflate în risc de sărăcie și deprivare materială. Acuzații privind stagnarea economică și investițiile publice Vasilescu a afirmat că, de când Ilie Bolojan a preluat guvernarea, România ar fi avut „trei trimestre consecutive de stagnare și cădere economică” și a enumerat o serie de evoluții negative, între care: „inflație dublă”, pierderea a 56.000 de locuri de muncă, scăderea investițiilor publice cu 50% (cel puțin a celor finanțate din bugetul național) și nouă luni consecutive de scădere a consumului. Tot ea a susținut că puterea de cumpărare a pensiilor ar fi înregistrat „cea mai mare scădere” din ultimii 25 de ani. Miza politică a mesajului este contestarea profilului de „expert în fonduri europene” invocat în jurul unei posibile nominalizări și, în paralel, repoziționarea PSD ca alternativă de guvernare prin comparații de performanță economică între perioade diferite. [...]

Participarea lui Nicușor Dan la reuniunea din Polonia pune pe agendă consolidarea apărării pe Flancul estic al NATO, inclusiv prin infrastructură cu uz dual și securitate energetică , potrivit Antena 3 . Președintele României va fi sâmbătă la Jurata, în Polonia, la o reuniune găzduită de omologul său, Karol Nawrocki , alături de președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei: Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda. Informația este relatată de Agerpres, care citează Administrația Prezidențială . Ce se discută și de ce contează pentru regiune Potrivit Administrației Prezidențiale, întâlnirea este dedicată unor teme considerate „de importanță majoră” pentru regiune, în special întărirea securității europene în contextul amenințărilor generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, de instabilitatea din Orientul Mijlociu și de transformările geopolitice actuale. Pe agenda discuțiilor intră și viitorul Uniunii Europene, în ideea că UE „trebuie să își adapteze eficient politicile” pentru a ține pasul cu evoluțiile globale, cu obiective legate de competitivitate, dezvoltare și securitate pentru statele membre. Mesajele anunțate: unitate în UE și întărirea Flancului estic Cu acest prilej, Nicușor Dan ar urma să insiste pe necesitatea menținerii unității Uniunii Europene și să reafirme angajamentul României față de unitatea aliaților și partenerilor în NATO și UE, prezentată drept fundament al „securității și prosperității comune”. Administrația Prezidențială mai arată că președintele României va accentua nevoia de consolidare a descurajării și apărării pe Flancul estic al NATO, atât militar, cât și prin combaterea amenințărilor hibride și cibernetice, precum și prin îmbunătățirea infrastructurii cu uz dual (civil și militar) și a securității energetice. [...]

Blocajul de la Cotroceni reaprinde riscul alegerilor anticipate , după ce negocierile pentru formarea guvernului au eșuat, iar PNL și PSD își pasează responsabilitatea pentru impas, potrivit G4Media . În acest context, europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan susține că Sorin Grindeanu ar miza pe teama de anticipate pentru a obține susținere ca premier. Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de prim-ministru, afirmă că „cea mai mare răzgândire” din ultimele zile ar veni de la liderul PSD Sorin Grindeanu, despre care spune că „de două luni s-a ferit să fie prim-ministru, acum dintr-o dată își dorește”. Acesta adaugă că Grindeanu „speră că îl vom vota de teama alegerilor anticipate”. „Nu o vom face, iar singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din PSD, care sub conducerea strălucită a domnului Grindeanu au ajuns de la 23% la 13%”, a scris Mureșan pe Facebook. Miza: cine își asumă guvernarea și în ce condiții Potrivit lui Mureșan, PNL nu îl va susține pe Grindeanu ca premier „cu autonomie totală și fără nicio asumare concretă privind obiectivele guvernării”. Mesajul vine după ce președintele Nicușor Dan a acuzat PNL că ar fi contribuit la revenirea la blocajul politic, după ce marți situația părea depășită. În aceeași linie, Mureșan pune problema ca o alegere între „rezolvarea problemelor României” și „instalarea cât mai rapidă a unui prim-ministru PSD”. PSD: „spațiul compromisului este epuizat” Sorin Grindeanu a declarat, după întâlnirea de la Cotroceni, că „spațiul compromisului este epuizat”, că PSD nu mai înaintează o altă propunere și că nu se teme de votul cetățenilor. El a acuzat partenerii de negocieri că schimbă condițiile și a susținut că PSD are „un program clar”, „un acord politic respectat” și „o majoritate stabilă”. Totodată, Grindeanu a spus că există „soluții clare, constituționale”: fie se formează o majoritate care își asumă guvernarea, fie se acceptă că actualul Parlament nu mai poate genera o formulă stabilă. Escaladarea conflictului politic G4Media mai notează că, după declarațiile președintelui privind responsabilitatea PNL pentru impas, mai mulți reprezentanți PSD, inclusiv Claudiu Manda și Sorin Grindeanu, au lansat atacuri la adresa lui Ilie Bolojan, acuzându-l că minte. În lipsa unui acord politic, negocierile rămân blocate, iar perspectiva alegerilor anticipate revine în discuție ca scenariu de presiune între partide, fără ca în material să fie indicat un calendar sau pași procedurali concreți pentru declanșarea lor. [...]

AUR vrea să quadrupleze plafonul de numerar pe care firmele îl pot ține în casierie, de la 50.000 la 200.000 de lei , printr-o propunere legislativă depusă în Parlament , potrivit Mediafax . Miza este una de reglementare cu efect direct în operarea zilnică a companiilor: cât cash pot păstra la finalul fiecărei zile fără obligația de a-l depune la bancă. Inițiativa este prezentată de AUR ca o măsură de sprijin pentru companiile românești, în special pentru IMM-uri, pe motiv că plafonul actual le-ar obliga să facă depuneri bancare frecvente și să suporte costuri suplimentare pentru transportul și gestionarea numerarului. Deputatul AUR Lucian Mușat , inițiatorul proiectului, susține că majorarea plafonului ar oferi firmelor mai multă flexibilitate în gestionarea încasărilor și a cheltuielilor curente. „Venim cu o nouă lege pentru companiile românești, aceea de a ridica plafonul de casierie de la 50.000 de lei, cât este astăzi, la 200.000 de lei.” Ce se schimbă în practică Conform proiectului, plafonul general al numerarului care poate rămâne în casieria operatorilor economici la sfârșitul zilei ar urma să crească la 200.000 de lei, de la 50.000 de lei în prezent. AUR argumentează că astfel s-ar reduce presiunea administrativă și costurile asociate depunerilor repetate la bancă. Ce rămâne neschimbat: obligația de depunere și excepțiile Propunerea păstrează mecanismele de control din legislația actuală: sumele care depășesc plafonul ar urma să fie în continuare depuse în conturile bancare ale operatorilor economici. De asemenea, proiectul nu modifică plafonul de 500.000 de lei aplicabil magazinelor de tip cash and carry, supermagazinelor și hipermagazinelor. AUR susține că schimbarea ar elimina o diferență pe care o consideră nejustificată între marile lanțuri comerciale și firmele mici și mijlocii. Pentru a intra în vigoare, propunerea legislativă trebuie să parcurgă procedura parlamentară și să fie adoptată de Parlament. [...]

Victor Ponta pune presiune pe PSD să nu voteze un guvern condus de Siegfried Mureșan , avertizând că o astfel de decizie ar avea costuri electorale directe pentru social-democrați, în contextul negocierilor de la Cotroceni pentru formarea noului Executiv, potrivit Mediafax . Fostul premier a declarat vineri seară, după discuțiile de la Palatul Cotroceni , că PSD nu ar trebui să voteze un guvern condus de Siegfried Mureșan, chiar dacă ar exista presiunea evitării alegerilor anticipate. Miza: votul PSD și riscul de a pierde electorat către AUR Întrebat dacă PSD ar putea fi „obligat” să susțină varianta Mureșan pentru a evita anticipatele, Ponta a spus că un asemenea vot ar fi sancționat la următoarele alegeri. „Dacă PSD-ul acum l-ar vota pe Mureșan, dar eu nu cred că fac chestia asta, ar însemna că nu mai intră în Parlament la următoarele alegeri.” În același registru, Ponta a susținut că social-democrații nu vor accepta varianta Mureșan „de teama” anticipatelor, invocând și poziția lui Sorin Grindeanu, care a transmis că PSD este pregătit inclusiv pentru acest scenariu. „Nu cred că șantajul la adresa PSD îi va face să voteze guvernul Siegfried, Klaus, Fritz.” Ponta a argumentat că un astfel de vot ar alimenta percepția de „trădare” în rândul electoratului PSD și ar împinge voturi către AUR. „Nu cred că PSD ar putea face o asemenea greșeală, pentru că absolut orice votant PSD atunci va spune: «dom’le, e clar că ne-ați vândut, că vă e frică» și ar vota cu AUR.” Ce alternativă indică Ponta pentru PSD Fostul premier a spus că PSD ar trebui să ceară președintelui să îi permită să încerce construirea unei majorități parlamentare, indicând ca reper aritmetica voturilor din Parlament. „PSD are o altă soluție, foarte simplă. Trebuie să-i spună președintelui: lăsați-ne să facem majoritate. Poate PSD, de la câte voturi au avut luni, 189, mai găsesc până la 233.” Declarațiile vin pe fondul blocajului politic legat de desemnarea premierului și a negocierilor pentru formarea unui nou guvern, după consultările de la Cotroceni menționate în material. [...]

PSD ridică miza negocierilor pentru guvernare, avertizând că prelungirea blocajului poate afecta credibilitatea României și accesul la fonduri europene și investiții , după ce secretarul general al partidului, Claudiu Manda, l-a acuzat pe liderul PNL Ilie Bolojan că „se joacă cu cheia guvernării”, potrivit POLITICO . Manda susține că, „de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul”, Bolojan „și-a schimbat condițiile”, iar întârzierea instalării „rapide a unui guvern cu puteri depline” ar pune în pericol credibilitatea țării și ar complica atragerea fondurilor europene și a investițiilor. În aceeași intervenție, liderul PSD califică situația drept „sabotaj”. „Să minți un popor întreg și să te joci cu cheia guvernării într-o perioadă în care oamenii nu mai au certitudini, în care țara riscă să își piardă credibilitatea, iar atragerea fondurilor europene și a investițiilor depinde de instalarea rapidă a unui guvern cu puteri depline înseamnă deja sabotaj.” Ce reproșează PSD și ce spune că a acceptat în negocieri În mesajul publicat pe Facebook, Claudiu Manda afirmă că PNL ar fi modificat repetat parametrii discuțiilor, după ce PSD ar fi intrat în negocieri „încă de la primele consultări” cu obiectivul unui program de guvernare. Potrivit lui Manda, PSD ar fi acceptat, pe rând: discutarea unui guvern tehnocrat; discutarea unui guvern politic; participarea la „fiecare rundă de negocieri” cu propuneri. În oglindă, Manda afirmă că Ilie Bolojan ar fi schimbat: „formula de guvernare”; „candidatul”; „regulile negocierii”. Miza invocată: costul de credibilitate și efectele economice Mesajul PSD mută disputa din registrul politic în cel al consecințelor: Manda leagă direct credibilitatea externă a României și capacitatea de a atrage fonduri europene și investiții de instalarea rapidă a unui guvern cu „puteri depline”. În acest cadru, el avertizează că pierderea credibilității în negocieri „costă România”. Separat, aceeași reacție este prezentată și de G4Media , care notează că intervenția lui Manda vine după acuzațiile președintelui Nicușor Dan la adresa PNL privind revenirea la blocajul politic. Ce urmează Din informațiile disponibile în textul sursei nu rezultă un calendar al negocierilor sau o reacție a lui Ilie Bolojan la acuzațiile lui Claudiu Manda. Rămâne de văzut dacă schimbul de acuzații se traduce într-o reluare rapidă a discuțiilor pentru formarea guvernului sau într-o prelungire a impasului pe care PSD îl descrie ca având consecințe asupra finanțării europene și a investițiilor. [...]