Știri
Știri din categoria Politică

AUR a boicotat votul de învestire, ridicând miza de legitimitate a noului Cabinet: liderul formațiunii, George Simion, le-a cerut parlamentarilor care „nu sunt trădători” să părăsească sala în timpul ședinței plenului reunit pentru învestirea Guvernului Veștea, potrivit Agerpres.
În intervenția din Parlament, Simion a spus că nu își va obliga colegii „să voteze într-un fel sau altul”, dar a anunțat că el și „toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători” se ridică și părăsesc încăperea, pe care a numit-o „sinonimă cu trădarea”. Liderul AUR a susținut, totodată, că „există o majoritate a românilor care nu trădează”.
Prin ieșirea din sală în chiar momentul învestirii, AUR a ales o formă de contestare care mută disputa din zona votului (pro sau contra) în zona legitimității instituționale, asociind explicit Parlamentul și politica, în ansamblu, cu „trădarea”, conform declarațiilor lui Simion.
Simion a afirmat că „trebuie să ne croim alt viitor” și că românii „nu mai pot sta cu coloana îndoită” și „trebuie să stăm drepți”, prezentând demersul ca o delimitare de actuala clasă politică.
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.”
Recomandate

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax . Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire. Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie. Ce arată aritmetica votului și unde s-a rupt susținerea Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea. Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea. UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că: „Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR” Poziționările din plen: PSD pentru, AUR iese din sală Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt. De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală” Ce urmează procedural Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire. [...]

Amenințarea cu retragerea lui Petrișor Peiu din conducerea AUR ridică miza votului pentru învestirea Guvernului Veștea , pe fondul discuțiilor despre o posibilă susținere a Executivului în Parlament. Potrivit Antena 3 , Peiu a spus că, dacă AUR votează Guvernul Veștea „în această seară”, se retrage atât din conducerea formațiunii, cât și din funcția de președinte al senatorilor AUR. Retragere din prim-plan, nu plecare din partid Peiu a indicat că decizia ar fi una de ieșire din „prim-planul vieții publice”, fără a anunța o demisie din AUR. Întrebat direct dacă va pleca din partid, el a răspuns că nu a spus asta și a invocat o „înțelegere” pe care o respectă, dar că „nu mai e bine să fiu în față”. „Să mă retrag din prim-planul vieții publice, să stau la cutie, în banca mea.” Peiu a vorbit și despre o dezamăgire „mare”, în contextul în care poziția sa ar fi diferită de o eventuală decizie a partidului de a susține noul guvern. Negocieri și funcții: Peiu neagă că ar fi cerut șefia Senatului În discuția de la Antena 3, Peiu a respins ideea că ar fi cerut o funcție – inclusiv șefia Senatului – în schimbul voturilor pentru învestire. El a spus că nu a cerut „nimic” și că nu solicită și nu va solicita o astfel de poziție „în acest context”. Întrebat ce s-a schimbat în ultimele zile și ore și de ce George Simion și-ar fi schimbat părerea, Peiu a declarat că nu poate răspunde și că nu știe. De ce contează: presiune internă înaintea unui vot cu efecte directe asupra stabilității politice Mesajul lui Peiu introduce o presiune internă suplimentară în AUR chiar înaintea unui vot parlamentar care poate influența formarea majorității și, implicit, stabilitatea guvernării. În același timp, el sugerează existența unor tensiuni legate de linia politică a partidului în raport cu învestirea Guvernului Veștea. HotNews relatează, de asemenea, despre declarațiile lui Peiu și menționează că premierul desemnat, Adrian Veștea, a avut o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, la invitația acestuia din urmă. [...]

AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de o retragere publică a „liniei roșii” a președintelui Nicușor Dan , iar în lipsa unor „clarificări” până la ora 21:30 parlamentarii partidului ar urma să părăsească sala în momentul votului de învestitură, potrivit HotNews . George Simion a făcut declarațiile luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea . Liderul AUR a spus că partidul nu ia „în calcul în acest moment” un vot pentru Veștea din cauza unor „restricții” pe care le atribuie președintelui, invocând poziția exprimată de Nicușor Dan pe 6 mai, când ar fi spus că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă „cu voturile AUR”. Condiția pusă înaintea votului din Parlament Simion a cerut ca Nicușor Dan să își retragă public „linia roșie” prin care i-ar fi numit pe cei de la AUR „extremiști” și a solicitat „clarificări” înainte de votul programat la 21:30. „Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21.30.” În același timp, Simion a afirmat că AUR continuă demersul de suspendare a președintelui, deși, potrivit propriilor declarații, partidul nu are în prezent suficiente voturi pentru acest pas. El a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan „nu e un președinte legitim”. Ce înseamnă, practic, pentru învestirea guvernului Liderul AUR a susținut că nu a cerut funcții în urma discuțiilor cu premierul desemnat și a indicat că miza ar fi „implementarea soluțiilor” promovate de partid. Totodată, a avertizat că, dacă până la 21:30 nu apar clarificările cerute, parlamentarii AUR vor ieși din plen în momentul votului pentru Guvernul Veștea. În paralel, Adrian Veștea anunțase anterior că urmează să se întâlnească cu George Simion, descriindu-se drept „un om al dialogului” și invocând nevoia de a pune capăt „haosului politic”, într-o postare pe Facebook. Efect imediat: PSD ia în calcul amânarea plenului După anunțul lui Simion că AUR nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la ora 21:30 pentru votul de învestitură, mai notează publicația. [...]

Guvernul Veștea intră la vot fără majoritate asigurată, iar negocierile cu AUR devin decisive , după ce premierul desemnat a confirmat discuții pe „măsuri economice” și a indicat că învestirea nu se amână, potrivit HotNews . Adrian Veștea a declarat, la ieșirea de la întâlnirea cu reprezentanții AUR, că a discutat cu aceștia o serie de solicitări care ar putea fi incluse în programul de guvernare, cu condiția să nu genereze un impact economic care să nu poată fi susținut de buget. El a spus că există „deschidere” pentru propuneri care ar putea îmbunătăți guvernarea și implementarea reformelor. Învestirea, anunțată pentru această seară, în ciuda discuțiilor despre amânare În contextul în care, potrivit unor surse politice citate de publicație, PSD ar fi luat în calcul o amânare a votului din Parlament pe motiv că nu ar exista suficiente voturi, Veștea a transmis că nu vede o astfel de problemă și că procedura merge înainte. „În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii care în decursul acestor zile au fost informați de programul de guvernare, de echipa de miniștri, care va face parte din viitorul Guvern, să își exprime votul.” Aritmetica votului: pragul de 233 și „40 de voturi lipsă” Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. PSD, care a anunțat că votează și intră la guvernare, are 127 de voturi. Pe surse, social-democrații ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului, dar ar mai avea nevoie de încă 40 pentru a trece pragul majorității. În acest calcul, sprijinul AUR (90 de parlamentari) devine esențial, în condițiile în care PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul. Totuși, aproximativ 20 de parlamentari PNL s-ar fi poziționat împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea. Alte potențiale surse de voturi menționate sunt: grupul parlamentar PACE (11 membri); minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi). De ce contează: condiționarea economică a negocierilor Mesajul central al lui Veștea către AUR este că eventualele completări la programul de guvernare ar urma să fie filtrate printr-un criteriu bugetar: să nu producă un impact economic nesustenabil. În practică, asta mută presiunea pe negocieri rapide și pe identificarea unei formule de sprijin care să asigure voturile necesare în această seară. [...]

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, amenință cu retragerea din politică dacă partidul votează învestirea Guvernului Veștea , pe fondul negocierilor deschise de George Simion cu premierul desemnat, potrivit G4Media . Miza imediată este coeziunea internă a AUR înaintea unui vot care poate decide instalarea noului executiv. Peiu a făcut declarația luni, la Antena 3, după ce Simion a început discuții cu Adrian Veștea pentru susținerea guvernului. Senatorul spune că ar ieși din „prim-planul vieții publice” dacă AUR își schimbă poziția, în condițiile în care el a afirmat „constant” că partidul nu va vota Guvernul Veștea. Motivul invocat de Peiu este că a fost „pus într-o situație ridicolă” de această posibilă răsturnare de poziție. El a precizat că, în acest scenariu, nu va mai face declarații publice și că, la finalul mandatului, va ieși din politică. Declarația introduce o presiune suplimentară asupra conducerii AUR într-un moment în care negocierile pentru voturile necesare în Parlament pot reconfigura raporturile interne și mesajul public al partidului. Din informațiile prezentate, nu reiese dacă retragerea anunțată ar avea efecte imediate asupra funcțiilor deținute de Peiu în grupul parlamentar sau asupra strategiei AUR la votul de învestitură. [...]

Învestirea Guvernului Veștea depinde de o majoritate de 233 de voturi, iar fără sprijinul AUR nu există, în acest moment, suficiente voturi , susține fostul ministru liberal al Culturii Gigel Știrbu , într-o postare citată de HotNews , înaintea ședinței comune a Parlamentului programate la 21:30. Știrbu afirmă că „Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște” și își bazează argumentul pe „matematica parlamentară”, susținând că, „la această oră”, cabinetul condus de Adrian Veștea nu ar avea majoritatea necesară pentru a trece de votul de învestitură fără voturile AUR. În aceeași postare, el critică negocierile politice din jurul votului, pe care le descrie drept o „alergătură disperată după voturi”, cu „funcții împărțite înainte de vot” și „demnități promise înainte de învestire”. „La această oră, fără voturile AUR, guvernul Adrian Veștea nu dispune de majoritatea necesară pentru a trece de Parlament, este un fapt politic evident.” Ce urmează în Parlament: ședință comună de la 21:30, vot secret cu bile Cele două Camere ale Parlamentului se reunesc în ședință comună pentru învestirea Guvernului Veștea luni, de la ora 21:30. Potrivit deciziei Birourilor Permanente, agenda include prezentarea Programului și a listei Guvernului de către Adrian Veștea, dezbaterile și votul asupra cererii de acordare a încrederii pentru întregul cabinet. Dezbaterile se vor desfășura până la finalizare, cu participare fizică și online, însă votul secret cu bile va avea loc exclusiv cu prezență fizică. Pentru învestire, Guvernul are nevoie de 233 de voturi. Miza: majoritatea parlamentară, nu programul de guvernare În lectura lui Știrbu, votul de luni seara este mai puțin despre conținutul programului și mai mult despre aritmetica parlamentară și capacitatea candidatului desemnat de a strânge o majoritate. El susține că lipsa unei majorități ar echivala automat cu imposibilitatea formării guvernului și că rezultatul ar confirma „probabil” o realitate deja vizibilă în ultimele zile. [...]