Știri
Știri din categoria Politică

AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de o retragere publică a „liniei roșii” a președintelui Nicușor Dan, iar în lipsa unor „clarificări” până la ora 21:30 parlamentarii partidului ar urma să părăsească sala în momentul votului de învestitură, potrivit HotNews.
George Simion a făcut declarațiile luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea. Liderul AUR a spus că partidul nu ia „în calcul în acest moment” un vot pentru Veștea din cauza unor „restricții” pe care le atribuie președintelui, invocând poziția exprimată de Nicușor Dan pe 6 mai, când ar fi spus că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă „cu voturile AUR”.
Simion a cerut ca Nicușor Dan să își retragă public „linia roșie” prin care i-ar fi numit pe cei de la AUR „extremiști” și a solicitat „clarificări” înainte de votul programat la 21:30.
„Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21.30.”
În același timp, Simion a afirmat că AUR continuă demersul de suspendare a președintelui, deși, potrivit propriilor declarații, partidul nu are în prezent suficiente voturi pentru acest pas. El a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan „nu e un președinte legitim”.
Liderul AUR a susținut că nu a cerut funcții în urma discuțiilor cu premierul desemnat și a indicat că miza ar fi „implementarea soluțiilor” promovate de partid. Totodată, a avertizat că, dacă până la 21:30 nu apar clarificările cerute, parlamentarii AUR vor ieși din plen în momentul votului pentru Guvernul Veștea.
În paralel, Adrian Veștea anunțase anterior că urmează să se întâlnească cu George Simion, descriindu-se drept „un om al dialogului” și invocând nevoia de a pune capăt „haosului politic”, într-o postare pe Facebook.
După anunțul lui Simion că AUR nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la ora 21:30 pentru votul de învestitură, mai notează publicația.