Politică22 iun. 2026
George Simion (AUR) își cheamă parlamentarii să părăsească plenul la învestirea Guvernului Veștea - liderul AUR spune că Parlamentul a devenit „sinonim cu trădarea”
AUR a boicotat votul de învestire, ridicând miza de legitimitate a noului Cabinet : liderul formațiunii, George Simion , le-a cerut parlamentarilor care „nu sunt trădători” să părăsească sala în timpul ședinței plenului reunit pentru învestirea Guvernului Veștea, potrivit Agerpres . În intervenția din Parlament, Simion a spus că nu își va obliga colegii „să voteze într-un fel sau altul”, dar a anunțat că el și „toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători” se ridică și părăsesc încăperea, pe care a numit-o „sinonimă cu trădarea”. Liderul AUR a susținut, totodată, că „există o majoritate a românilor care nu trădează”. Ce semnal politic transmite gestul Prin ieșirea din sală în chiar momentul învestirii, AUR a ales o formă de contestare care mută disputa din zona votului (pro sau contra) în zona legitimității instituționale, asociind explicit Parlamentul și politica, în ansamblu, cu „trădarea”, conform declarațiilor lui Simion. Mesajul către electorat Simion a afirmat că „trebuie să ne croim alt viitor” și că românii „nu mai pot sta cu coloana îndoită” și „trebuie să stăm drepți”, prezentând demersul ca o delimitare de actuala clasă politică. „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român.” [...]