Știri
Știri din categoria Politică

Ilie Bolojan spune că nu va demisiona chiar dacă PSD iese de la guvernare, iar portofoliile miniștrilor PSD ar urma să fie preluate temporar de alți membri ai Cabinetului, pentru a evita blocaje administrative și riscuri pe zona de finanțare europeană, potrivit Antena 3.
Premierul a declarat duminică seară că PSD ar urma să voteze luni ieșirea de la guvernare, la o ședință de „evaluare” a coaliției. În acest context, Bolojan a spus că președintele României nu i-a cerut demisia și că, dacă PSD se retrage, Guvernul va acționa „pe baza Constituției”, prin numirea de interimari din actualul cabinet pentru portofoliile rămase vacante.
Bolojan a legat explicit o eventuală criză politică de efecte economice și administrative, pe fondul unei situații pe care o descrie drept dificilă: „deficite enorme” și „notificări explicite de la Comisia Europeană”. În același timp, a avertizat că instabilitatea poate reduce capacitatea de lucru a aparatului guvernamental.
Un punct concret invocat de premier este calendarul pentru PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență): el a spus că fondurile trebuie absorbite „până în august” și că, dacă Guvernul nu funcționează, există „o probabilitate” ca România să piardă „sume importante”.
„Noi trebuie să ne absorbim fondurile din PNRR până în august, dacă guvernul nu funcționează, există o probabilitate să pierdem sume importante.”
Premierul a susținut că nu vede „soluții” alternative prezentate pentru corectarea deficitului și a reiterat că, în lipsa acestora, își asumă responsabilitatea de a menține funcționarea Guvernului, indiferent de decizia PSD.
Totodată, a afirmat că, dacă PSD declanșează o criză politică, aceasta s-ar suprapune peste „criza economică globală” pe care o pune pe seama „războiului din Golf”, ceea ce ar amplifica riscurile pentru România.
Întrebat despre posibile repoziționări interne în PNL, Bolojan a spus că are încredere în colegii săi și a invocat existența unei rezoluții în partid: dacă PSD generează o criză politică, PNL „nu va mai colabora cu PSD” ulterior.
În același registru, Bolojan a respins ideea unui premier „de tip marionetă” și a argumentat că, într-un Parlament fragmentat, sunt necesare coaliții de cel puțin trei partide pentru a asigura o majoritate.
Decizia PSD este așteptată la ședința de luni menționată de premier. Bolojan a indicat că, în funcție de ce se întâmplă atunci, PNL va lua „niște decizii”, iar dacă PSD se retrage, Guvernul ar urma să opereze cu interimari pentru portofoliile vacante, astfel încât activitatea executivului să continue.
Recomandate

UDMR își retrage sprijinul parlamentar pentru învestirea Guvernului Veștea , ceea ce complică aritmetica votului și crește presiunea pentru o formulă de guvernare alternativă sau renegociată, potrivit Biziday . Liderii UDMR s-au reunit miercuri, la o zi după ce deciseseră să nu intre în Guvernul Veștea, și au stabilit acum că nici nu îl vor vota. Parlamentarii Uniunii vor ieși din sală în momentul votului de învestitură. Kelemen Hunor a spus că decizia a fost luată „cu o singură abținere” și că au fost discutate trei opțiuni de comportament la vot: prezență fără vot, vot împotrivă sau absență din sală. Varianta aleasă este ieșirea din sală. Ce formule de guvern ar accepta UDMR Hunor a indicat trei scenarii pe care UDMR le-ar putea susține: învestirea unui guvern minoritar PSD; învestirea unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR, dar fără Ilie Bolojan premier; refacerea coaliției de guvernare PSD–PNL–USR–UDMR. În același context, liderul UDMR a afirmat că și Guvernul Veștea ar fi tot un guvern minoritar și a susținut că AUR nu ar urma să sprijine „toate proiectele”. Hunor a precizat că a discutat aceste variante cu Ilie Bolojan și cu Dominic Fritz . [...]

Ludovic Orban contestă desemnarea lui Adrian Veștea ca premier și avertizează că Nicușor Dan își erodează rapid sprijinul public , potrivit Stirile Pro TV . Într-un interviu realizat de jurnalistul Constantin Toma, Orban spune că președintele a ales o soluție politică în contradicție cu mesajul și valorile campaniei sale și susține că șeful statului este „în cădere liberă” pe rețelele sociale. Critica pe fond: „soluții serioase”, nu nume „departe de standard” Întrebat cum ar caracteriza „triunghiul” Nicușor Dan – Sorin Grindeanu – Adrian Veștea, Orban a răspuns inițial în registru ironic, apoi a trecut la o critică mai amplă despre modul în care este gestionată criza politică. „E o situație serioasă în care se găsește România și trebuie abordate serios, cu soluții serioase. Deci, președintele trebuie să vină cu propuneri serioase (...) nu cu propuneri gen Tomac sau Adrian Veștea.” În viziunea lui Orban, atât Eugen Tomac, cât și Adrian Veștea – nume vehiculate de Nicușor Dan pentru funcția de premier – nu ar răspunde „standardului” cerut de contextul politic. Efectul politic: risc de ruptură cu electoratul și „măcel” în online Orban afirmă că se numără printre votanții nemulțumiți de Nicușor Dan, dar spune că privește situația cu îngrijorare, invocând reacțiile din mediul online. „Oricum, votanții săi sunt pe pereți, inclusiv eu (...) Este măcel pe toate rețelele de socializare.” Fostul lider PNL susține că România ar avea nevoie „mai mult ca oricând” de un președinte „credibil și eficient”, capabil să identifice și să pună în practică „soluții serioase” și „oneste”, în linie cu promisiunile din campanie. „Guvern al trădării” și căutarea de voturi în Parlament Orban atacă și direcția politică a unei eventuale majorități pentru învestirea guvernului, invocând o contradicție între sloganul de campanie „În România onestă” și alianțele necesare pentru voturi. „Cum poate președintele României (...) care a făcut campanie sub slogan «În România onestă», să ne cadorisească cu un guvern al trădării?” El afirmă că, pentru a strânge sprijin, candidatul desemnat premier ar fi mers să caute voturi inclusiv la „șoșocari” și „georgiști”, menționând partidele S.O.S. și POT, pe care le descrie ca incompatibile cu electoratul lui Nicușor Dan. Atacul la Veștea: „ca un minor care are nevoie de tutore” Un punct distinct al criticii îl vizează pe Adrian Veștea, după apariția acestuia alături de Marian Neacșu în Parlament, în contextul negocierilor pentru voturi. Orban spune că imaginea ar arăta izolare și lipsă de pregătire politică. „Părea ca un... ca un minor care are nevoie de un tutore. Sau ca un om care nu are deplina capacitate de a discerne (...)” [...]

AUR exclude votul pentru Guvernul Veștea și leagă criza de scenariul anticipatelor , poziționare care complică și mai mult ecuația parlamentară în condițiile în care PNL și UDMR au anunțat deja că nu susțin Executivul. Declarațiile au fost făcute de prim-vicepreședintele AUR Dan Dungaciu , potrivit HotNews . Dan Dungaciu a spus la Digi24 că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea și „niciun alt Executiv” din care partidul nu face parte, susținând că formațiunea nu a participat la negocieri deoarece „nu ne-a căutat nimeni”. În același context, Dungaciu a indicat că AUR ar prefera alegeri anticipate și a argumentat că actualul blocaj politic ar împinge în această direcție. El a legat însă anticipatele de rolul președintelui în declanșarea procedurii și a sugerat că nu pot fi urmărite simultan două obiective politice majore. „Tot blocajul ăsta duce către alegeri anticipate și n-am vrea să perturbăm procesul.” Majorități tot mai greu de strâns pentru Veștea Pe lângă refuzul AUR, Guvernul Veștea se confruntă cu lipsa sprijinului a două formațiuni care pot înclina decisiv votul din Parlament: PNL a decis că nu susține Guvernul Adrian Veștea și i-a cerut premierului desemnat să își depună mandatul, potrivit HotNews . Veștea a respins solicitarea, conform HotNews . UDMR a decis să recomande parlamentarilor să nu voteze Guvernul Veștea, potrivit HotNews . Ce urmează În lipsa unor repoziționări rapide, declarațiile AUR și deciziile PNL și UDMR reduc spațiul de manevră pentru obținerea unei majorități. În paralel, discuțiile politice continuă, iar evoluțiile sunt urmărite în format live de HotNews . [...]

Riscul unui guvern minoritar prelungește blocajul decizional, cu efect direct asupra bugetului și angajamentelor externe , în condițiile în care premierul desemnat Adrian Veștea nu pare să poată strânge voturile necesare pentru învestire, potrivit unei analize din Ziarul Financiar . În scenariul descris, după retragerea UDMR din discuțiile pentru guvernare, „grupul proeuropean” ar rămâne, practic, cu PSD și grupul minorităților, adunând 144 de voturi, adică 62% din cele necesare pentru învestirea cabinetului. Restul ar urma să vină de la partidele extremiste S.O.S. și POT, în condițiile în care AUR a anunțat că nu susține guvernul Veștea. Chiar și cu aceste voturi, calculele prezentate indică un plafon de 208 voturi, sub pragul de 233, ceea ce ar lăsa un deficit de cel puțin 25 de voturi. O posibilă sursă de voturi ar fi PNL, însă situația internă din partid complică ecuația. Analiza notează că aproximativ 20% dintre liderii PNL s-ar fi poziționat împotriva lui Ilie Bolojan , ceea ce ar putea însemna „în jur de 15 voturi” pentru Veștea (20% din cei 76 de parlamentari PNL). În plus, dacă ar exista și voturi de la UDMR, s-ar putea ajunge la o majoritate „pe muchie de cuțit”, dar cu un guvern care ar funcționa, în practică, ca unul PSD, deoarece este „greu de crezut” că partidele extremiste și antieuropene ar primi portofolii ministeriale. Ce urmează dacă Veștea nu trece: două variante de guvern minoritar Dacă guvernul Veștea nu obține votul Parlamentului, partidele iau în calcul două formule de guvern minoritar: un guvern minoritar PSD, cu Sorin Grindeanu premier; un guvern minoritar PNL–USR–UDMR, cu Alexandru Nazare premier. Publicația arată însă că ambele variante vin cu constrângeri politice majore: pentru un guvern Grindeanu, PNL și USR ar trebui să facă „pași serioși înapoi”, iar UDMR l-ar accepta; în același timp, refacerea coaliției ar fi „imposibilă acum”, iar în PNL există „patru rezoluții” care interzic participarea la un guvern cu PSD, în timp ce conducerea USR a respins, la rândul ei, colaborarea la guvernare cu social-democrații. De ce contează economic: guvernele minoritare încetinesc decizia Miza depășește aritmetica parlamentară. Analiza punctează că guvernele minoritare sunt, structural, mai lente, pentru că trebuie să negocieze „punctual” în Parlament fiecare proiect. Totuși, ele sunt preferabile unui executiv cu prim-ministru demis și miniștri interimari, care nu poate emite ordonanțe de urgență și nici nu are dreptul de a iniția proiecte legislative sau de a-și asuma angajamente externe majore. Presiunea din PNL: vot secret, sancțiuni anunțate În PNL, tabăra fidelă lui Ilie Bolojan (estimata la circa 80% din liderii partidului) ar urmări excluderea lui Adrian Veștea, după ce acesta a refuzat să renunțe la mandatul încredințat de președintele Nicușor Dan pentru formarea guvernului. Potrivit analizei, un congres extraordinar ar putea decide excluderea duminică, iar conducerea partidului a anunțat că și parlamentarii care votează guvernul Veștea vor fi excluși. Ilie Bolojan a cerut reluarea consultărilor pentru a se ajunge la o soluție de guvernare susținută „într-o manieră transparentă”, inclusiv varianta unui guvern minoritar, pe baza unui „pact național” care să țină cont de situația politică, bugetară și economică: „Considerăm că în perioada următoare, dată fiind situaţia în care ne găsim, dată fiind pulverizarea politică în Parlament, se impun consultări şi solicitarea PNL este către preşedintele României să reia consultările cu partidele politice în aşa fel încât să se degaje o soluţie pentru a avea un guvern care este susţinut într-o manieră transparentă, inclusiv un guvern minoritar, dacă va fi cazul, în aşa fel încât să existe responsabili, să existe susţinere pe baza unui pact naţional care să aibă în vedere situaţia politică în care se găseşte România, situaţia bugetară şi cea economică. În zilele următoare vom avea discuţii cu partenerii politici pentru a clarifica aceste aspecte”. [...]

PNL își tensionează disciplina internă înaintea votului pentru Guvernul Veștea , după ce europarlamentarul liberal Gheorghe Falcă a sugerat că Adrian Veștea „s-a autoexclus” din partid, iar deciziile formale ar urma să fie discutate în Biroul Permanent, potrivit Mediafax . Declarațiile au fost făcute aproape de miezul nopții, în fața restaurantului unde Falcă a petrecut alături de susținători ai lui Ilie Bolojan , în contextul crizei politice declanșate după demiterea premierului. Întrebat ce va face dacă Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament, Falcă a răspuns că „va funcționa Guvernul”. În același timp, el a susținut că liberalii care ar intra în Guvernul Veștea „se autoexclud conform statutului și deciziei pe care am avut-o ieri”. Miza: votul din Parlament și controlul intern în PNL Falcă a legat situația de poziționarea PNL față de PSD, afirmând că „guvernul a căzut” și că liberalii își mențin această linie, în timp ce vor să vadă PSD „transparent la guvernare”. El a adăugat că prezența lui Adrian Veștea împreună cu Marian Neacșu la consultări ar arăta că PSD „este activ”. Pe tema unui posibil Congres PNL care l-ar putea exclude pe Veștea, Falcă a spus că acesta „s-a autoexclus” și a indicat că detalii vor fi anunțate în ziua următoare, după ședința Biroului Permanent. „S-a autoexclus, procedurile ce mai contează?! Iar mâine veți afla toate lucrurile: și despre Biroul Permanent de mâine și despre cum funcționează PNL.” Ce spune Falcă despre Alexandru Nazare Chestionat dacă Alexandru Nazare ar putea rămâne ministru de Finanțe din partea PNL într-un eventual Guvern Veștea, Falcă a declarat că Nazare „este un independent” și că „este o decizie a dânsului”. În imaginile surprinse la întâlnirea din restaurant, Mediafax notează că au fost prezenți mai mulți lideri și parlamentari PNL apropiați de Ilie Bolojan, între care Mircea Abrudean, Florin Birta și Daniel Fenechiu, alături de alți senatori și deputați liberali. [...]

Premierul desemnat Adrian Veştea mizează pe o formulă PSD–PNL cu miniștri tehnocrați, pentru a trece rapid votul Parlamentului , potrivit news.ro . Mesajul indică o încercare de a securiza o majoritate funcțională într-un calendar scurt, cu accent pe „responsabilitatea” guvernării. Veştea a spus marți seară, la România TV, că va propune „un guvern politic” din care să facă parte Partidul Naţional Liberal, Partidul Social Democrat și „reprezentanţi din zona tehnocrată, din zona tehnică”. El a adăugat că unii dintre tehnocrații vizați „poate s-au regăsit şi pe lista lui Eugen Tomac”. Ce semnal dă despre negocieri: USR, lăsat în afara formulei Întrebat dacă exclude USR din viitorul cabinet, Veştea a indicat că nu a insistat în această direcție, invocând pozițiile publice ale unor lideri politici și timpul scurt avut la dispoziție. „Am considerat că luând o astfel de hotărâre nici nu are rost să te apuci să mai insişti foarte mult, fiindcă ţara aşteaptă să fie guvernată.” UDMR , invitat la guvernare, dar cu rezerve din partea formațiunii Premierul desemnat a afirmat că îi așteaptă pe cei de la UDMR să intre în guvernul pe care îl va propune și a susținut că are o colaborare bună cu formațiunea. În același timp, a relatat că reprezentanții UDMR i-ar fi transmis că decizia de a nu susține guvernul nu ține de persoana sa, ci de o poziție discutată în partid, inclusiv în teritoriu. Veştea a mai spus că ar urma o discuție „mâine” la nivelul UDMR și că speră într-o decizie pozitivă după evaluarea cabinetului, argumentând din nou cu nevoia de guvernare și trecerea prin votul Parlamentului. [...]