Știri
Știri din categoria Politică

AUR își condiționează votul de intrarea la guvernare, ceea ce îngustează opțiunile de majoritate în Parlament pentru învestirea unui nou Cabinet, în contextul consultărilor anunțate la Cotroceni. Declarațiile au fost făcute de liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, potrivit Agerpres.
Peiu a susținut, miercuri, la Parlament, că un Guvern are nevoie de o majoritate parlamentară pentru a fi învestit și a apreciat că, dacă liderii politici își mențin pozițiile exprimate înainte de moțiunea de cenzură, „nu văd cum s-ar face o majoritate”. În opinia sa, chiar și în scenariul în care „s-ar răzgândi unul, doi lideri politici”, o eventuală majoritate ar rămâne „fragilă”.
Întrebat despre varianta unui Guvern minoritar, liderul senatorilor AUR a respins această formulă și a invocat pragul de vot necesar în Parlament.
„AUR nu va susține niciodată un Guvern din care nu face parte. E logic și cred că niciun partid serios nu poate să facă asta. Nu cred că există noțiunea de Guvern minoritar. Un Guvern pentru a fi învestit, trebuie să aibă votul cel puțin a 233 de parlamentari, cum a fost și ieri, la moțiune, deci o majoritate.”
Peiu a mai declarat că, din câte știe, AUR nu a fost invitat la consultările de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou Guvern.
„Din câte știu eu, nu, dar nici nu era de așteptat după cum a comunicat domnul președinte.”
Recomandate

Premierul desemnat Adrian Veştea încearcă să deblocheze învestirea Guvernului printr-o întâlnire cu liderul AUR, George Simion , în condițiile în care AUR a anunțat că nu va susține cabinetul la votul din plenul comun programat luni seară, potrivit News . Veştea spune că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și de a gestiona „o criză fără precedent”. Mesajul a fost publicat pe Facebook. „Sunt un om al dialogului şi al consensului. Înţelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion.” „Atunci când vine vorba de România şi de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formaţiune politică votată de români.” În același timp, George Simion a transmis că, dacă guvernul Veştea va fi supus votului luni seară și va trece, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Liderul AUR a precizat că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20.00 și i-a cerut președintelui Nicușor Dan să declare public dacă AUR mai este considerat un partid extremist. Simion a mai cerut ca Veştea să predea mandatul sau să amâne votul, susținând că, „în mod evident”, cabinetul nu ar urma să treacă de Parlament, în contextul poziției anunțate de AUR. [...]

Negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea se mută spre AUR , iar USR anunță că nu va susține un executiv pe care îl consideră „antireformă”, pe fondul discuțiilor despre o posibilă apropiere AUR–PSD, potrivit Adevărul . Președintele USR, Dominic Fritz , a reacționat după ce liderul AUR, George Simion, a vorbit despre o eventuală „reconciliere” cu PSD. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a susținut că premierul desemnat Adrian Veștea ar putea ajunge să obțină sprijinul necesar „doar pupând inelul lui Simion” și a pus sub semnul întrebării discursul anti-sistem al AUR, în contextul unei apropieri de PSD. Linia roșie a USR: fără vot pentru un „guvern antireformă” În același mesaj, Fritz a enumerat condițiile în care USR nu ar vota învestirea unui guvern, invocând, între altele, refuzul de a susține: „un guvern antireformă”; „un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale”; „un guvern al incompetenților dovediți”; „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”. Veștea confirmă întâlnirea cu Simion: „dialog deschis cu orice formațiune” Pe de altă parte, Adrian Veștea a anunțat că merge la sediul AUR pentru discuții privind o posibilă susținere în plen, după ce George Simion a spus public că îl așteaptă la o întrevedere. Veștea și-a justificat demersul prin nevoia de a construi o majoritate în contextul crizei politice și a afirmat că își asumă dialogul cu orice partid votat de români. Contextul imediat este că premierul desemnat caută sprijin parlamentar pentru învestire, iar deschiderea către AUR amplifică tensiunile politice și repoziționează negocierile, inclusiv prin reacția USR, care își reafirmă public refuzul de a vota un guvern pe care îl consideră lipsit de reforme. [...]

Guvernul Veștea depinde de voturile AUR pentru a trece de Parlament , iar premierul desemnat spune că va discuta direct cu George Simion , pe fondul riscului ca votul de învestitură să fie amânat, potrivit HotNews . Adrian Veștea a anunțat luni după-amiază că se va întâlni cu liderul AUR, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că dialogul este „obligatoriu” pentru a avea „în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”. Veștea s-a descris drept „un om al dialogului și al consensului”, dar nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Miza: fără AUR, pragul de 233 de voturi nu este atins Aritmetica parlamentară indică faptul că guvernul propus nu poate fi învestit fără sprijinul AUR. Pentru votul de încredere sunt necesare 233 de voturi, iar calculele prezentate în articol arată următoarea situație: PSD: 127 de voturi (a anunțat că votează și intră la guvernare); „pe surse”, PSD ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului; ar mai fi necesare încă 40 de voturi pentru majoritate, ceea ce face relevantă susținerea AUR (90 de parlamentari); PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul, însă circa 20 de parlamentari liberali ar susține tabăra Veștea; voturi ar mai putea veni de la grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi). Presiune înainte de vot: Simion spune că AUR nu susține cabinetul Anunțul lui Veștea vine după ce George Simion a declarat că guvernul propus „nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR” și l-a invitat pe premierul desemnat la sediul partidului la ora 20:00. Simion a susținut că executivul nu poate trece fără voturile AUR și a cerut ca Veștea „să predea mandatul sau să amâne votul”. Votul pentru învestirea Guvernului Veștea era programat pentru luni seară, însă, în lipsa celor 233 de voturi necesare, la PSD este luată în calcul o amânare, mai notează publicația. Ce urmează procedural Veștea a depus duminică seară lista de miniștri și programul de guvernare, iar luni au loc audierile miniștrilor propuși în Parlament. În funcție de rezultatul negocierilor pentru voturi — inclusiv discuția anunțată cu AUR — rămâne deschisă varianta ca votul de învestitură să fie reprogramat. [...]

PSD analizează amânarea votului de învestire a Guvernului Veștea , după ce AUR a anunțat că nu susține cabinetul, ceea ce complică formarea majorității de 233 de voturi necesare în Parlament, potrivit HotNews . Plenul era programat pentru ora 21.30, iar social-democrații discută dacă îl amână în condițiile în care, pe calculele lor, Guvernului Veștea îi lipsesc încă 40 de voturi pentru a trece. O eventuală amânare trebuie aprobată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja votat. Majoritatea, blocată de refuzul AUR George Simion a anunțat că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul și i-a cerut premierului desemnat să vină la sediul partidului pentru negocieri. Liderul AUR a susținut că, în forma actuală, cabinetul nu poate strânge 233 de voturi și i-a cerut lui Veștea fie să „predea mandatul”, fie să amâne votul. În paralel, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic”, conform aceleiași surse. Calculele de vot din Parlament Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Potrivit informațiilor prezentate, PSD spune că: are 127 de voturi și a anunțat că votează și intră la guvernare; se bazează „pe surse” pe încă 66 de voturi din afara partidului; ar mai putea primi voturi de la: grupul parlamentar PACE (11 membri), minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi), aproximativ 20 de parlamentari PNL care s-ar poziționa împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea, deși PNL, USR și UDMR au declarat oficial că nu votează Guvernul. Concluzia PSD, potrivit surselor citate, este că mai lipsesc 40 de voturi, iar pentru a ajunge la majoritate ar fi nevoie să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari. [...]

PNL își asumă varianta unui guvern minoritar cu USR și UDMR, dacă PSD refuză intrarea la guvernare , iar Congresul partidului a decis că liberalii nu vor participa la o formulă de guvernare alături de PSD, potrivit Ziarul Financiar . Decizia are un impact direct asupra stabilității politice și a capacității viitorului executiv de a trece rapid prin Parlament măsuri cu efect bugetar, în condițiile în care un guvern minoritar depinde de negocieri punctuale pentru fiecare vot. Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL, cu 94% din voturile celor care au votat, fiind singurul candidat la șefia partidului. În același timp, Congresul a stabilit că liberalii care s-ar angaja într-o guvernare alături de PSD vor fi excluși din partid. Presiune internă și disciplină de partid În cadrul Congresului, mai mulți lideri PNL – Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu – au fost somați să demisioneze din partid până astăzi la ora 12.00, în caz contrar urmând să fie excluși. Publicația notează că aceștia sunt adversari ai lui Bolojan în partid. „Pact pentru România” și condițiile economice invocate Bolojan a propus un „pact pentru România”, adresat tuturor partidelor, care ar urma să fixeze, „cât se poate de clar”, câteva direcții, inclusiv menținerea deficitelor la niveluri „rezonabile” și ducerea la capăt a proiectelor din PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență). „Sunt câteva idei de bază pe care le putem susţine toate partidele şi nu are decât un partid cum este PSD să-şi asume guvernarea ca guvern minoritar sau, dacă nu, noi ne asumăm această guvernare împreună cu aliaţii noştri.” Ce urmează: votul din Parlament pentru guvernul propus de Veștea Adrian Veștea, ultimul premier desemnat de președintele Nicușor Dan să formeze guvernul, urmează să afle în această săptămână dacă guvernul său trece sau nu de votul Parlamentului. În paralel, PSD a publicat o listă de revendicări pentru susținerea lui Veștea, între care majorarea salariului minim, indexarea pensiilor, stoparea măsurilor de austeritate, continuarea plafonării adaosului comercial, garanții de stat pentru investiții și capital de lucru și credite cu dobândă subvenționată în proporție de 80% pentru fermierii români. [...]

PNL își delimitează oficial responsabilitatea politică de Guvernul Veștea , susținând că nu are reprezentanți în cabinet și că nominalizările atribuite partidului nu au fost aprobate de forurile sale statutare, potrivit news.ro . Într-un comunicat transmis duminică seară, liberalii afirmă că au luat act de depunerea în Parlament a Programului de guvernare și a listei de miniștri propuse de premierul desemnat Adrian Veștea, dar precizează „fără echivoc” că PNL „nu este parte a acestui guvern” și „nu își asumă responsabilitatea politică” pentru programul propus. Ce înseamnă poziția PNL pentru investirea Guvernului Miza declarației este una de responsabilitate politică și de legitimitate: PNL cere ca Executivul propus să nu fie prezentat public drept un guvern din care partidul face parte și să nu i se atribuie răspunderea pentru lista de miniștri. În același mesaj, PNL susține că persoanele trecute pe lista de miniștri „se situează în afara partidului și a deciziilor adoptate de forurile statutare” și că nominalizările „nu au fost discutate, aprobate sau susținute” de formațiune. Linia roșie invocată: PSD și „majoritatea transparentă” Liberalii arată că poziția a fost reconfirmată de Congresul partidului și de noua conducere aleasă, iar linia anunțată rămâne aceea că PNL nu susține instalarea unui guvern care include PSD, este susținut de PSD sau „nu beneficiază de o majoritate transparentă și asumată în Parlament”. PNL mai transmite că va continua să acționeze „cu responsabilitate” în Parlament, cu accent pe reforme, absorbția fondurilor europene și măsuri pentru dezvoltare. Lista depusă în Parlament și presiunea internă din PNL Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că a depus în Parlament lista de miniștri și Programul de guvernare. În lista transmisă oficial apar mai multe poziții marcate ca PNL, PSD sau independent, inclusiv Adrian Veștea ca prim-ministru (PNL) și Alina Gorghiu ca vicepremier (PNL), alături de miniștri PSD și independenți. Separat, Congresul Extraordinar al PNL cere demisiile din partid ale lui Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și ale Alinei Gorghiu, cu termen până luni, ora 12:00; în caz contrar, forurile de conducere sunt mandatate să declanșeze procedurile de excludere. [...]