Știri
Știri

Ministrul Muncii, Florin Manole, spune că își dă demisia dacă i se cer concedieri , potrivit Știrile ProTV , care citează Agerpres. Declarațiile vin în contextul măsurilor de reducere a cheltuielilor bugetare cu 10% în 2026. Florin Manole, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, a afirmat că reorganizarea cerută pentru atingerea țintei de economii nu va fi folosită ca „prilej” pentru disponibilizări. El a spus, sâmbătă, la o conferință de presă la Arad, că este „ministrul Muncii, nu al concedierilor” și că, dacă „va fi să plece vreun om prin voința ministrului, acela va fi ministrul”. Ministrul a susținut că în instituțiile subordonate ministerului vor fi „zero concedieri” și a argumentat că domeniul este deja subdimensionat ca personal. În acest sens, a invocat solicitările transmise de consiliile județene către minister pentru angajarea a 2.500 de persoane în sistemul de asistență socială, apreciind că nu se poate cere suplimentarea personalului și, în același timp, reducerea lui. Manole a adăugat că nu mai există spațiu pentru tăieri de posturi și că reducerea cheltuielilor ar urma să fie realizată „din reorganizare și din alte cheltuieli decât cele direct cu veniturile oamenilor”. El a mai spus că ar fi „păgubos pentru economie” să fie diminuate capacități din zona Ministerului Muncii, dând exemplul Inspecției Muncii din București, care ar fi pierdut 50% din personal din 2008 până în prezent. Ministrul a fost prezent la Arad la o întâlnire cu managerii instituțiilor din subordine, dedicată implementării măsurilor de reducere a cheltuielilor bugetare. În perioada următoare, miza politică și administrativă va fi modul în care ținta de economii de 10% poate fi atinsă fără reduceri de personal, în condițiile în care ministerul invocă deficitul de angajați din serviciile publice pe care le coordonează. [...]

Președintele Argentinei, Javier Milei , a ajuns la Budapesta pentru a-l susține pe Viktor Orbán înaintea alegerilor parlamentare din 12 aprilie, potrivit G4Media , care citează Mediafax. Vizita are loc pe fondul unei campanii electorale descrise drept „decisivă” și vine în contextul în care, conform aceleiași surse, un mesaj de susținere pentru liderul maghiar ar fi transmis și de președintele SUA. Milei participă la Budapesta la Conferința de Acțiune Politică Conservatoare (CPAC), un forum care reunește lideri și personalități ale dreptei la nivel global. În articol, evenimentul este prezentat ca parte a unei rețele de întâlniri care adună actori politici aliniați cu liberalismul economic și conservatorismul. În cadrul vizitei, președintele Argentinei s-a întâlnit cu președintele Ungariei, Tamás Sulyok, la Palatul Sándor, și a fost primit de premierul Viktor Orbán la sediul guvernului, mai notează sursa. „Președintele Argentinei, Javier Milei, a ajuns sâmbătă la Budapesta să-l susțină pe liderul maghiar Viktor Orban, înaintea alegerilor decisive din 12 aprilie.” Pe agenda zilei figurează și discursul de închidere al conferinței, precum și o întâlnire cu Miklós Szanthó, directorul filialei maghiare a CPAC. Ulterior, Milei urmează să primească titlul onorific „Civis Universitatis Honoris Causa” din partea Universității Ludovika, în cadrul unei ceremonii conduse de rectorul Gergely Deli, unde va susține un discurs, conform articolului. [...]