Știri
Știri din categoria Externe

China anunță că nu va respecta sancțiunile SUA împotriva a cinci companii chineze acuzate că importă petrol iranian , o poziție care ridică miza unui conflict de reglementare cu efect direct asupra fluxurilor comerciale de energie și asupra companiilor care operează în lanțul de aprovizionare cu țiței, potrivit News . Washingtonul a înăsprit în ultimele luni sancțiunile care vizează rafinării chineze ce se aprovizionează cu țiței iranian la prețuri reduse, cu obiectivul declarat de a „secătui” sursele de venit ale Iranului, relatează AFP, citată de News. Poziția Beijingului a fost transmisă de Ministerul chinez al Comerțului , într-o declarație referitoare la sancțiuni anunțate separat încă de anul trecut. Ministerul susține că aceste măsuri „nu trebuie recunoscute, puse în aplicare sau respectate”. În comunicatul citat, partea chineză argumentează că sancțiunile americane „interzic sau restricționează în mod nejustificat activitățile economice, comerciale și conexe normale ale întreprinderilor chineze cu țările terțe (...)” și că ar încălca dreptul internațional și normele fundamentale care reglementează relațiile internaționale. [...]

Iranul înăsprește pedepsele, dar Starlink intră pe contrabandă , iar o rețea clandestină introduce ilegal terminale de internet prin satelit pentru a ocoli blocajele impuse de autorități, potrivit Mediafax . Miza este una operațională și de reglementare: statul încearcă să controleze accesul la internet prin întreruperi prelungite și sancțiuni penale, în timp ce utilizatorii caută rute alternative de conectare. Un iranian intervievat de BBC, prezentat sub numele „Sahand” (nume schimbat), spune că face parte dintr-o rețea care cumpără terminale Starlink și le introduce „ilegal peste granițe” într-o „operațiune foarte complexă”, fără a oferi detalii, invocând riscuri pentru familie și contacte din Iran. El afirmă că a trimis „o duzină” de terminale din ianuarie și că rețeaua caută activ metode de a introduce mai multe dispozitive. Blocaj prelungit și ocolirea infrastructurii controlate de stat Iranul se află de peste două luni într-un „întuneric digital”, guvernul menținând una dintre cele mai îndelungate întreruperi naționale de internet înregistrate la nivel mondial, conform articolului. Blocajul ar fi început după atacurile aeriene lansate de SUA și Israel pe 28 februarie, iar anterior accesul fusese parțial restabilit doar pentru o lună, după o întrerupere din ianuarie. În acest context, terminalele Starlink sunt prezentate ca o soluție de ocolire deoarece se conectează la o rețea de sateliți operată de SpaceX , permițând utilizatorilor să evite complet internetul intern iranian, strict controlat. Potrivit lui Sahand, mai multe persoane se pot conecta simultan la același terminal. Lege cu pedepse de până la 10 ani și o piață care continuă să funcționeze Anul trecut, Iranul a adoptat o lege care pedepsește utilizarea, cumpărarea sau vânzarea dispozitivelor Starlink cu până la doi ani de închisoare, iar pentru distribuirea sau importul a mai mult de 10 dispozitive pedeapsa poate ajunge până la 10 ani, potrivit materialului. În paralel, mass-media afiliată statului a relatat despre arestări legate de vânzarea și cumpărarea de terminale, inclusiv un caz de luna trecută cu patru persoane reținute (două dintre ele cetățeni străini) pentru „importul de echipamente de internet prin satelit”. În unele situații, ar fi fost invocate și acuzații precum deținerea de arme ilegale sau transmiterea de informații către inamic. Cu toate acestea, piața nu dispare: articolul menționează că vânzarea continuă inclusiv printr-un canal public Telegram în limba persană, numit NasNet. Estimări privind amploarea fenomenului și „internetul pe niveluri” Organizația pentru drepturile omului Witness a estimat în ianuarie că în Iran există cel puțin 50.000 de terminale Starlink, iar activiștii cred că numărul ar fi crescut între timp. Estimarea nu poate fi verificată independent pe baza informațiilor din articol. Materialul descrie și un „sistem pe niveluri” al accesului la internet: populația are acces la o rețea internă controlată de stat (folosită inclusiv pentru servicii bancare, transport sau livrări), în timp ce accesul la internetul global a fost limitat sau blocat, iar în prezent doar un număr restrâns de oficiali și alte persoane selectate ar avea acces nelimitat prin „cartele SIM albe”. Pe fondul intensificării căutărilor de terminale, rețeaua lui Sahand le recomandă utilizatorilor să folosească și VPN-uri (servicii care maschează traficul online) împreună cu internetul prin satelit, însă el susține că mulți nu își permit aceste soluții, mai ales în condiții de criză economică. [...]