Știri
Știri din categoria Externe

Iranul a transmis Washingtonului un plan în 14 puncte care condiționează orice armistițiu de ridicarea sancțiunilor și deblocarea activelor , o abordare care ar putea complica negocierile și ar prelungi incertitudinea regională, inclusiv pe rutele energetice și comerciale, potrivit Mediafax . Informația este atribuită agenției semi-oficiale iraniene Tasnim , citată de Al Jazeera. Demersul vine după ce, potrivit acelorași relatări, SUA ar fi trimis Iranului o propunere separată, în nouă puncte. Ce cere Teheranul și care este miza Conform Tasnim, SUA ar fi solicitat un armistițiu cu un termen limită de două luni. Iranul ar fi insistat ca „problemele” să fie rezolvate în 30 de zile și ca accentul să fie pus pe „încheierea războiului”, nu pe prelungirea armistițiului. Planul iranian ar include, între altele: garanții de neagresiune; retragerea forțelor americane din vecinătatea Iranului; ridicarea blocadei navale; deblocarea activelor înghețate ale Iranului; ridicarea sancțiunilor; încetarea războiului „pe toate fronturile”, inclusiv în Liban. Ce urmează Iranul așteaptă un răspuns din partea SUA la propunerea sa. Materialul nu oferă detalii despre poziția oficială a Washingtonului sau despre un calendar de negocieri, dincolo de termenele menționate în relatările Tasnim. [...]

SUA le-au transmis unor aliați europeni să se pregătească pentru întârzieri semnificative la livrările de armament american , pe fondul eforturilor Pentagonului de a-și reface stocurile după războiul cu Iranul, potrivit Mediafax , care citează Financial Times . Avertismentul ar viza, între alții, Marea Britanie, Polonia, Estonia și Lituania, iar mai multe surse familiarizate cu subiectul au declarat pentru Financial Times că Pentagonul a informat aceste țări să se aștepte la întârzieri pentru mai multe sisteme de rachete. Impact operațional: livrări amânate pentru muniții și sisteme cheie Potrivit Financial Times, întârzierile ar urma să afecteze muniția pentru Himars, Nasams și alte sisteme de rachete. În paralel, armata americană ar fi fost nevoită să transfere arme din alte regiuni, inclusiv din zona Indo-Pacific, pentru a susține continuarea războiului în Iran. Pentagonul a transmis că „evaluează cu atenție noile solicitări de echipamente din partea partenerilor, precum și cazurile existente de transfer de arme, pentru a asigura alinierea la nevoile operaționale”. Surse citate de Financial Times susțin că întârzierile nu ar urmări „pedepsirea” Europei, ci ar reflecta îngrijorări legate de nivelul stocurilor SUA. Semnal și pentru Asia: presiune spre alternative non-americane Financial Times notează că experți în securitate avertizează că și aliații SUA din Asia ar trebui să se aștepte la întârzieri, în condițiile în care Japonia și Coreea de Sud se bazează pe armament american, inclusiv pe rachete interceptoare Patriot. Christopher Johnstone, fost înalt funcționar al Pentagonului, în prezent la The Asia Group, a declarat pentru publicația britanică: „Aliații din Asia probabil subestimează impactul pe care îl va avea asupra lor deficitul de muniție din SUA și durata acestui impact. (…) Această realitate va determina Japonia, Coreea de Sud și alți aliați să se concentreze mai mult pe opțiuni autohtone și non-americane, chiar și în domenii în care echipamentul american este clar superior”. Context: precedente în mandatul Biden, dar un avertisment „mai grav” acum În mandatul fostului președinte Joe Biden, Washingtonul a amânat livrări de arme către aliați; în 2024, Biden a suspendat livrările de rachete de interceptare pentru sistemele Patriot și NASAMS către alte țări, pentru a accelera livrările către Kiev, potrivit Financial Times. De această dată, publicația apreciază că avertismentul către aliații europeni este „mai grav”, având în vedere contextul geopolitic și amploarea mai mare a problemei. În același timp, președintele american Donald Trump a respins îngrijorările legate de stocuri, afirmând: „Avem stocuri peste tot în lume și le putem folosi dacă avem nevoie”. [...]