Știri
Tag: kelemen hunor

UDMR condiționează stabilitatea Guvernului Bolojan de un scenariu de criză în PSD , anunțând că rămâne la guvernare dacă miniștrii social-democrați demisionează, potrivit G4Media . Mesajul, transmis de Kelemen Hunor într-o declarație comună cu premierul Ilie Bolojan, indică o încercare de a menține funcționarea executivului în condițiile retragerii sprijinului politic al PSD. Kelemen Hunor a spus că UDMR „rămâne în echipa de guvernare” și că „guvernarea trebuie să meargă mai departe”, în ipoteza în care miniștrii PSD ar pleca din Cabinet. Liderul UDMR a adăugat că, pe termen lung, ar fi important să existe „un guvern majoritar” pentru a aborda „problemele cele mai importante de la deficit la PNRR ” (Planul Național de Redresare și Reziliență, programul de finanțare europeană condiționat de reforme și investiții). Cum ar urma să funcționeze Guvernul fără miniștrii PSD Ilie Bolojan a declarat că a discutat cu UDMR despre „funcționarea Guvernului” într-o „situație ipotetică” de retragere a miniștrilor PSD și că au convenit o soluție de continuitate administrativă: „Am convenit să înlocuim locurile vacante cu titularii portofoliilor care rămân”. În forma prezentată, această variantă ar presupune redistribuirea responsabilităților către miniștrii rămași, pentru a acoperi portofoliile vacante. De ce contează: semnal pentru o formulă de guvernare fără PSD Potrivit informațiilor din articol, UDMR devine al doilea partid, după USR, care anunță că rămâne alături de premierul Bolojan după ce PSD și-a retras sprijinul politic. În plan politic și administrativ, poziționarea UDMR reduce riscul unei blocări imediate a activității guvernamentale, dar lasă deschisă problema unei majorități parlamentare stabile, invocată explicit de Kelemen Hunor ca necesară pentru teme precum deficitul și PNRR. [...]

Kelemen Hunor cere un audit al fondurilor Budapestei și susține că UDMR nu a cerut și nu a primit bani de la guvernul Ungariei, pe fondul acuzațiilor din campania electorală, potrivit G4Media . Tema are miză de transparență și control al finanțărilor transfrontaliere, într-un moment în care la Budapesta se pregătește o schimbare de guvern. Liderul UDMR a spus, după consultările de la Palatul Cotroceni , că susține realizarea unui audit privind fondurile acordate de guvernul de la Budapesta, invocând precedentul unor verificări similare „în 2010 și la fiecare schimbare de guvern”. În declarațiile citate de Agerpres, Kelemen Hunor afirmă că banii ar fi ajuns la „asociații, fundații, biserici, universități”. „UDMR nu a primit fonduri deloc. Nu a cerut, nu a primit. (…) Eu susțin un audit (…) fiindcă au fost în această campanie electorală foarte multe acuzații nefondate.” Discuția cu Peter Magyar: „trecutul rămâne în spate” Kelemen Hunor a mai declarat că a avut o discuție „corectă”, „onestă” și „constructivă” cu Peter Magyar, prezentat drept viitor prim-ministru al Ungariei. Potrivit lui Kelemen, Magyar a cerut ca UDMR să nu se implice în politica internă a Ungariei, solicitare pe care liderul UDMR spune că o consideră „corectă”. „Am stabilit că trecutul rămâne în spatele nostru. (…) Viitorul premier a avut o solicitare să nu ne implicăm în problemele de politică internă din Ungaria.” În paralel, Peter Magyar a scris pe Facebook că a primit asigurări de la Kelemen Hunor că UDMR se va abține pe viitor de la interferențe în politica de partid din Ungaria, informație atribuită de G4Media agenției MTI. Magyar a mai afirmat că va fi făcută „o analiză retrospectivă” privind modul în care au fost folosite fondurile acordate „în ultimul deceniu”. [...]