Știri
Tag: kelemen hunor

Kelemen Hunor spune că măsurile fiscale „fără excepții” au avut miză bugetară, dar cer nuanțe potrivit news.ro . Liderul UDMR afirmă că Ilie Bolojan , ca prim-ministru, a urmărit ca măsurile guvernamentale să se aplice tuturor, fără excepții, pentru a evita „portițele” prin care „se strecoară și alții”, însă susține că „realitatea arată un pic altfel în România”. Declarațiile au fost făcute marți seară, la Digi 24, în contextul discuțiilor despre măsuri menite să aducă venituri suplimentare la buget. Kelemen Hunor a argumentat că, din perspectiva constrângerilor macro-bugetare, „nu aveai altă soluție”, invocând deficitul în creștere, datoria publică în creștere și împrumuturile „foarte scumpe”. De ce contează: spațiul de manevră fiscală, limitat de deficit și costul finanțării Mesajul central al președintelui UDMR este că principiul aplicării uniforme a măsurilor este „corect”, dar că, în practică, guvernarea are nevoie de „nuanțe” atunci când implementează decizii cu impact bugetar și social. În lectura sa, presiunea pe finanțele publice reduce opțiunile, iar costul ridicat al împrumuturilor îngustează și mai mult marja de decizie. „Principiul era corect, dar realitatea arată un pic altfel în România.” Context politic: UDMR și continuarea guvernării cu PSD Kelemen Hunor a mai spus că, în opinia sa, guvernarea alături de PSD ar fi trebuit continuată până la „rocada” stabilită prin protocolul coaliției. În materialul citat nu sunt oferite detalii suplimentare despre ce măsuri concrete sunt vizate sau ce excepții ar fi fost discutate. [...]

UDMR ia în calcul trecerea în opoziție în lunile următoare, ceea ce poate complica formarea și stabilitatea unei majorități guvernamentale , în condițiile în care partidul spune că își dorește să rămână la guvernare, potrivit Agerpres . Declarația a fost făcută vineri de președintele UDMR, Kelemen Hunor , la Cluj-Napoca, în fața Consiliului Reprezentanților Uniunii (CRU). Kelemen Hunor a spus că nu poate promite că UDMR va participa la guvernare în 2026, în lunile care urmează, și că intrarea în opoziție este o posibilitate pe care nu o vede ca pe un risc personal sau politic, ci ca pe o oportunitate de reconstrucție. „În perioada următoare, eu nu pot să vă promit astăzi că UDMR-ul în 2026, în lunile care urmează, va putea să participe la guvernare. Poate că vom intra în opoziție. Pe mine nu mă sperie așa ceva, consider că pentru construcție, opoziția poate să fie o șansă nouă.” Ce își propune UDMR dacă rămâne la guvernare În același mesaj, liderul UDMR a indicat că formațiunea vrea să facă parte dintr-un guvern „în stare să facă ordine în țară” și să ofere „soluții bune” la problemele României, astfel încât, la finalul ciclului guvernamental, să poată arăta că angajamentele asumate în campania electorală din 2024 au fost îndeplinite „în mare măsură”. El a adăugat că printre obiectivele de guvernare ale UDMR se află un stat care „să cheltuie mai mult” pentru a furniza servicii mai bune cetățenilor, cu un buget care să ofere „o perspectivă” astfel încât oamenii să își poată planifica viitorul în România. Context Declarațiile au fost făcute la Cluj-Napoca, unde are loc ședința Consiliului Reprezentanților Uniunii al UDMR, în cadrul căreia Kelemen Hunor a prezentat un raport politic. [...]