Știri
Știri din categoria Politică

Grupul parlamentar Uniți pentru România îl propune pe Victor Ponta ca premier, mizând pe ideea că un nume „cu experiență” ar putea accelera formarea unui guvern într-un moment în care grupul invocă riscuri economice și de stabilitate, potrivit G4Media. Propunerea urmează să fie prezentată la consultările de la Cotroceni programate la ora 17:00.
În comunicatul citat, Uniți pentru România își justifică demersul prin „criza politică prelungită” și o „situație economică extrem de delicată”, menționând explicit riscuri de degradare a ratingului suveran, presiune pe cursul valutar, inflație persistentă și erodarea puterii de cumpărare. Grupul mai afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi avertizat „în mod repetat” asupra pericolului unei căderi economice care ar afecta direct populația.
Parlamentarii UpR susțin că Victor Ponta a fost „votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri” și îl descriu drept un politician cu experiență la nivel înalt, care „a condus Guvernul în perioade dificile”, ar avea capacitatea de a coagula forțe politice diferite și ar cunoaște mecanismele administrației și „dosarele europene”.
Liderul grupului parlamentar, Răzvan Mirel Chiriță, afirmă că formațiunea își menține angajamentul de a susține soluțiile propuse de Cotroceni pentru deblocarea situației.
UpR se prezintă drept o forță „pro-occidentală fermă” și spune că susține „fără echivoc” direcția euro-atlantică a României, cu accent pe NATO și Uniunea Europeană, pe care le numește piloni ai securității naționale și ai dezvoltării economice.
Grupul afirmă că este deschis dialogului și invită partidele să propună „un candidat mai bun”, insistând pe obiectivul formării rapide a unui guvern stabil.
Uniți pentru România este un grup parlamentar format din foști membri ai Partidului Oamenilor Tineri. La începutul lunii, Victor Ponta a anunțat că părăsește grupul parlamentar PSD și se alătură UpR, potrivit unui material anterior al publicației: G4Media.
După anunțul UpR, Ponta a reacționat printr-o postare pe Facebook, în care spune că este „onorat și recunoscător” și că, „dacă i se va cere”, nu va refuza să își asume responsabilități, precizând că decizia aparține președintelui României.
Recomandate

POT își repoziționează public linia politică față de AUR , după consultările de la Cotroceni, într-un semnal cu potențial de a redesena alianțe și majorități în Parlament, pe fondul discuțiilor despre formula de guvernare, potrivit HotNews . Președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), Anamaria Gavrilă , a declarat marți, la finalul discuțiilor cu președintele Nicușor Dan, că parlamentarii POT susțin „o formulă de guvernare prooccidentală, proamericană” și că se „disociază complet” de „comportamentul AUR”. Mesajul politic: sprijin pentru o formulă prooccidentală, cu condiții Gavrilă a spus că POT vrea ca proiecte și legi „pentru români” să fie incluse în programul de guvernare, prezentând partidul ca o componentă „pro-românească” într-o formulă prooccidentală. „Noi, parlamentarii POT, vom susține o formulă pro-occidentală, pro-americană, unde noi să fim partea pro-românească. Vrem ca proiecte care sunt pentru români, legi care sunt pentru români să fie incluse în programul de guvernare.” Ea a caracterizat discuția cu șeful statului drept „constructivă”. Distanțare de AUR și critică directă: „nu poți să faci spectacol” În declarațiile de la Palatul Cotroceni, lidera POT a criticat atitudinea AUR în contextul crizei politice, susținând că partidul ei a avut un comportament „rezonabil” și că „bătăliile” trebuie purtate pe rând. „Ne disociem complet de comportamentul AUR. Credem că ar fi fost o situație mult mai matură să înțeleagă că acum bătălia este cu guvernul Bolojan-USR, care nu a fost încă îndepărtat.” Consultările de la Palatul Cotroceni convocate de președintele Nicușor Dan au fost relatate în format live de HotNews . [...]

Discuțiile USR–Nicuşor Dan pentru desemnarea premierului au fost scurte și fără semne de detensionare , potrivit News : liderul USR Dominic Fritz spune că întâlnirea de la Cotroceni a durat „15 sau 20 de minute” și s-a desfășurat într-o atmosferă „destul de sobră”, pe fondul unei „situații serioase”. Fritz a relatat, într-o intervenție la Euronews, că întâlnirea delegației USR cu șeful statului a fost mai scurtă decât alte consultări și că tonul a reflectat presiunea momentului. „Nu a dansat nimeni pe masă, pentru că suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă.” Diferențe de perspectivă și roluri „constituționale” diferite Șeful USR a recunoscut existența unor diferențe de perspectivă privind soluțiile pentru criza politică, dar a punctat că președintele și partidele au roluri distincte. „Constituţional, comunicaţional, politic, avem roluri diferite.” În același timp, Fritz a spus că USR vrea să facă parte dintr-o soluție, cu condiția ca aceasta „să livreze ce este corect pentru România”, adăugând că „toți sperăm că vom avea o soluție în curând”. Context: consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui premier Potrivit aceleiași surse, președintele Nicușor Dan a avut marți consultări cu partidele parlamentare în vederea desemnării unui premier. Din informațiile disponibile în material nu reiese dacă discuția cu USR a produs un rezultat concret sau un calendar pentru pașii următori. [...]

Disputa internă din PNL riscă să blocheze deciziile de guvernare , după ce eurodeputatul Rareș Bogdan a atacat public conducerea partidului pentru deschiderea către un guvern „în jurul PSD”, în timp ce, în paralel, partidul nu reușește să finalizeze sancțiunile anunțate împotriva grupului etichetat drept „puciști”, potrivit G4Media . Rareș Bogdan îl acuză pe președintele PNL Ilie Bolojan și pe secretarul general Dan Motreanu de „ipocrizie”, după ce aceștia au transmis, la consultările cu președintele Nicușor Dan , că sunt gata să voteze fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie o formulă PNL–USR–UDMR. În mesajele sale, Bogdan îl numește pe Bolojan „mândrul cârmaci” și întreabă retoric cine îi sancționează pe cei care ar vota un guvern format în jurul PSD. Sancțiuni anunțate, dar amânate: statutul PNL nu e încă înregistrat la Tribunal Contextul tensionat vine după episodul în care Rareș Bogdan a fost trecut pe lista „trădătorilor”/„puciștilor” care ar fi conlucrat pentru învestirea lui Adrian Veștea ca premier, „peste capul” lui Ilie Bolojan. Conducerea PNL decisese inițial excluderea lui Rareș Bogdan și a altor 12 lideri de filiale județene (decizie votată la Congres), însă la ședința Biroului Permanent Național de marți măsura s-a schimbat: nu au mai fost excluși, ci doar înlocuiți din funcții. În cazul lui Rareș Bogdan a rămas doar „recomandarea” Congresului de a începe procedura de excludere, „spun sursele G4Media”. Deputatul Ionel Bogdan (din echipa lui Bolojan) a explicat că, deși s-au făcut modificări de statut, „puciștii” nu pot fi dați afară până când noul statut nu este înregistrat la Tribunal, o procedură care „poate dura”. Rareș Bogdan: „Pentru delict de opinie nu pot fi dat afară” Rareș Bogdan afirmă că va continua criticile și susține că nu poate fi exclus „pentru delict de opinie”. El mai spune că liberalii care au statut de demnitar – dând ca exemple și pe Cătălin Predoiu sau Alina Gorghiu – nu pot fi excluși decât prin votul Consiliului Național al PNL, iar votul ar fi secret. În același timp, eurodeputatul condamnă sancțiunile aplicate celor schimbați din funcții pentru că l-au sprijinit pe un coleg liberal în demersul de a obține funcția de premier și atacă ideea sprijinirii unui guvern minoritar PSD, pe care o pune în opoziție cu pozițiile anterioare din partid legate de deficit și „stabilitatea bugetară”. Context: consultări la Cotroceni după eșecul guvernului Veștea Potrivit informațiilor prezentate, după ce guvernul Veștea a picat la vot în Parlament, președintele Nicușor Dan a convocat partidele la consultări. Ilie Bolojan a declarat după discuții că ar fi bine să existe o propunere care să nu repete blocajele recente, iar PNL ar susține fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie unul în jurul PNL–USR–UDMR. Pentru PNL, miza imediată rămâne dublă: să-și clarifice rapid linia de vot pentru formarea guvernului și, în paralel, să rezolve disputa internă privind sancțiunile, în condițiile în care procedurile statutare invocate pot întârzia deciziile disciplinare. [...]

Schimbarea de ton dintre președinte și premier reaprinde așteptările pentru deblocarea negocierilor de guvern , după ce Nicușor Dan și Ilie Bolojan au avut o interacțiune vizibil mai cordială la recepția de la Ambasada SUA din București, potrivit Antena 3 . Episodul vine la o zi după consultările pentru formarea guvernului, când cei doi ar fi părut tensionați. Întâlnirea de miercuri seară este prezentată ca prima interacțiune dintre cei doi după discuțiile de marți după-amiază privind formarea Executivului. De această dată, președintele și premierul au dat mâna și au schimbat zâmbete, într-un contrast față de ziua precedentă, când, conform aceleiași surse, au existat „priviri glaciale”. După salut, Nicușor Dan i-ar fi transmis rapid lui Ilie Bolojan mesajul: „Vorbim după”. De ce contează momentul În contextul negocierilor pentru formarea guvernului, semnalele publice privind relația dintre președinte și premier pot influența percepția de stabilitate și capacitatea de coordonare instituțională. Antena 3 notează că Nicușor Dan și Ilie Bolojan au de mai multe luni o relație încordată, iar interacțiunea de la recepția ambasadei a atras atenția celor prezenți, tocmai pentru a evalua dacă tensiunile se mențin sau se reduc. Ce urmează Din informațiile disponibile în material nu rezultă dacă discuția sugerată de „Vorbim după” a avut loc sau ce teme ar fi vizat. Rămâne de urmărit dacă această detensionare de moment se va reflecta în pași concreți în procesul de formare a guvernului. [...]

USR propune o rotație la guvernare ca soluție de deblocare , între un executiv minoritar PNL–USR–UDMR și un guvern monocolor PSD, în condițiile în care liniile roșii anunțate de actorii politici fac dificilă formarea unei majorități stabile, potrivit G4Media . Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță (membru al Biroului Național al USR), a declarat la Digi24 că propunerea pleacă de la „constrângerile” existente: președintele Nicușor Dan exclude o colaborare cu AUR, USR spune că nu susține un guvern PSD, iar PNL afirmă că ar trece în opoziție dacă PSD ar ajunge la putere. În acest context, Miruță a descris rotația ca o soluție „nu ideală”, dar adaptată unui „blocaj” politic. De ce contează: o formulă care încearcă să împace veto-urile politice În viziunea USR, rotația ar permite alternarea între două formule de guvernare: una minoritară, formată din PNL–USR–UDMR, și una monocolor PSD. Miruță a insistat însă că USR nu va vota instalarea unui guvern PSD și a argumentat că un executiv social-democrat nu ar avea „acceptabilitate socială” în acest moment. „USR spune «nu pentru guvern PSD» (...) soluția (...) presupune, în viziunea noastră, o rotație a guvernelor formate din PNL-USR-UDMR și guvern monocolor PSD.” Ce urmează: negocieri și, eventual, un nume de premier Miruță a mai spus că au loc discuții între liderii PNL, USR și UDMR, iar dacă soluția propusă ar fi agreată, următorul pas ar fi identificarea unei propuneri de premier, inclusiv în discuții cu președintele Nicușor Dan. Potrivit declarațiilor sale, numele pentru funcția de prim-ministru ar deveni o etapă ulterioară, „ușor de realizat”, dacă există acord pe arhitectura politică a rotației. [...]

În plină criză politică, președintele Nicușor Dan pleacă joi în Polonia , unde participă la Summitul Flancului Estic , într-un moment în care la București încă nu există o formulă de guvernare conturată, potrivit HotNews . Conform agendei publicate de Administrația Prezidențială , șeful statului va lua parte la summit începând cu ora 13:30, la Artus Court – Primăria Gdansk. La ora 15:00 sunt programate declarații de presă comune cu liderii prezenți. După summit, la ora 16:30, Nicușor Dan are programată o întâlnire cu Lech Wałęsa, fost președinte al Republicii Polone, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk. Context: blocaj politic la București și presiune pentru un guvern „funcțional” Deplasarea are loc pe fondul unei crize politice prelungite în România. HotNews amintește că guvernul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură, premierul desemnat Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar ulterior președintele l-a nominalizat pe liberalul Adrian Veștea fără consultarea PNL; cabinetul propus de Veștea a fost respins la vot în plenul reunit al Parlamentului. Marți, președintele a avut consultări de peste șase ore cu toate partidele și grupurile parlamentare, fără a face o nouă nominalizare de premier. În schimb, a indicat drept „varianta care pare să se contureze” un „guvern politic minoritar” și a cerut partidelor un „ritm accelerat”, invocând „urgența” instalării unui guvern „funcțional”. Ce opțiuni sunt pe masă În acest moment, președintele așteaptă propuneri pentru un guvern minoritar, fie: format din PSD, fie format din PNL, USR și UDMR. Miercuri, Biroul Permanent al PSD a decis în unanimitate să-l propună pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier și să formeze o echipă de negociere pentru un acord politic. Separat, liderii PNL, USR și UDMR au discutat strategia, iar potrivit informațiilor HotNews, USR a propus ideea unei „rotative”: mai întâi o guvernare minoritară a celor trei formațiuni de dreapta, urmată de un executiv monocolor PSD. [...]