Știri
Știri din categoria Politică

USR își suspendă practic rolul de „balama” la moțiune și condiționează orice viitoare înțelegere cu PSD, într-o mișcare care poate complica rapid formarea unei majorități dacă moțiunea trece. Potrivit HotNews, președintele USR Dominic Fritz a anunțat că parlamentarii partidului vor fi prezenți în plen, dar nu vor participa la votul asupra moțiunii de cenzură.
Decizia a fost luată într-o ședință a deputaților și senatorilor USR, la care a participat parțial și premierul Ilie Bolojan. Fritz a spus că o abordare similară ar urma să aibă și PNL și UDMR.
Prin neparticiparea la vot, USR evită să fie asociat direct cu o eventuală cădere a guvernului, dar transmite și un mesaj de delimitare față de jocul politic dintre PSD și AUR. Fritz a susținut că moțiunea ar urma să eșueze, invocând „aritmetica” parlamentară și ideea că nu toți semnatarii vor vota pentru adoptare.
În același timp, liderul USR a ridicat miza pentru relația cu PSD: partidul nu va mai intra la negocieri cu social-democrații dacă aceștia votează moțiunea alături de AUR, pe motiv că un astfel de vot ar indica renunțarea PSD la o direcție „pro-europeană”, în formularea sa.
Fritz nu a exclus complet ca moțiunea să treacă. În acest caz, a indicat că USR ar putea ajunge în opoziție, dar a menționat și varianta unui guvern minoritar, pe care a numit-o „realistă” și „sănătoasă”.
„Mâine vom explora toate opțiunile, de exemplu opțiunea unui guvern minoritar este una realistă și credem noi sănătoasă. Nu ne e frică de anticipate și nici de opoziție.”
El a mai spus că președintele Nicușor Dan va chema partidele la consultări pentru a discuta opțiunile și că USR își va argumenta poziția privind imposibilitatea continuării cu PSD, dacă social-democrații votează moțiunea.
Dominic Fritz a respins ideea că președintele Nicușor Dan ar susține schimbarea lui Ilie Bolojan din funcția de premier, afirmând că nu l-a auzit pe președinte cerând „debarcarea” acestuia și că ar fi vorba despre o „narativă” promovată de PSD.
Recomandate

PNL își asumă varianta unui guvern minoritar cu USR și UDMR, dacă PSD refuză intrarea la guvernare , iar Congresul partidului a decis că liberalii nu vor participa la o formulă de guvernare alături de PSD, potrivit Ziarul Financiar . Decizia are un impact direct asupra stabilității politice și a capacității viitorului executiv de a trece rapid prin Parlament măsuri cu efect bugetar, în condițiile în care un guvern minoritar depinde de negocieri punctuale pentru fiecare vot. Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL, cu 94% din voturile celor care au votat, fiind singurul candidat la șefia partidului. În același timp, Congresul a stabilit că liberalii care s-ar angaja într-o guvernare alături de PSD vor fi excluși din partid. Presiune internă și disciplină de partid În cadrul Congresului, mai mulți lideri PNL – Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu – au fost somați să demisioneze din partid până astăzi la ora 12.00, în caz contrar urmând să fie excluși. Publicația notează că aceștia sunt adversari ai lui Bolojan în partid. „Pact pentru România” și condițiile economice invocate Bolojan a propus un „pact pentru România”, adresat tuturor partidelor, care ar urma să fixeze, „cât se poate de clar”, câteva direcții, inclusiv menținerea deficitelor la niveluri „rezonabile” și ducerea la capăt a proiectelor din PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență). „Sunt câteva idei de bază pe care le putem susţine toate partidele şi nu are decât un partid cum este PSD să-şi asume guvernarea ca guvern minoritar sau, dacă nu, noi ne asumăm această guvernare împreună cu aliaţii noştri.” Ce urmează: votul din Parlament pentru guvernul propus de Veștea Adrian Veștea, ultimul premier desemnat de președintele Nicușor Dan să formeze guvernul, urmează să afle în această săptămână dacă guvernul său trece sau nu de votul Parlamentului. În paralel, PSD a publicat o listă de revendicări pentru susținerea lui Veștea, între care majorarea salariului minim, indexarea pensiilor, stoparea măsurilor de austeritate, continuarea plafonării adaosului comercial, garanții de stat pentru investiții și capital de lucru și credite cu dobândă subvenționată în proporție de 80% pentru fermierii români. [...]

Premierul desemnat Adrian Veștea caută voturi inclusiv la AUR, deși președintele Nicușor Dan a insistat pe „fără extremiști” potrivit G4Media . Veștea a făcut declarația duminică seară, după o discuție cu George Simion la sediul AUR, în contextul în care are nevoie de sprijin parlamentar pentru învestirea guvernului. Întrebat de un jurnalist dacă președintele Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR — prezentat în articol drept „partid extremist” — Veștea a răspuns că „are un mandat de a învesti un guvern”. Negocierea pentru majoritate intră în contradicție cu „liniile roșii” anunțate de președinte În material se arată că Nicușor Dan a trasat în repetate rânduri, în aparițiile publice despre viitorul guvern, două condiții: „un guvern pro-occidental” și „fără extremiști”. Discuția lui Veștea cu liderul AUR are loc după ce Executivul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură de PSD și AUR. Ce a spus Veștea după întâlnirea cu George Simion Premierul desemnat a afirmat că este dispus să includă solicitări care nu afectează bugetul și care ar susține reformele din programul de guvernare. „I-am asigurat de toată disponibilitatea de toate aspectele care nu sunt în program și în urma evaluărilor nu vor afecta bugetul astfel încât să le includem. Am deschidere către orice solicitare care duce la o implemnetare a reformelor și a soluțiilor pe care românii le așteaptă. În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii din aceste zile au fost informați de programul de guvernare să își dea votul. Am un mandat de a învesti un guvern.” Articolul este prezentat ca „știre în curs de actualizare”, iar detalii suplimentare despre condițiile concrete ale sprijinului parlamentar nu apar în textul disponibil. [...]

Negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea se mută spre AUR , iar USR anunță că nu va susține un executiv pe care îl consideră „antireformă”, pe fondul discuțiilor despre o posibilă apropiere AUR–PSD, potrivit Adevărul . Președintele USR, Dominic Fritz , a reacționat după ce liderul AUR, George Simion, a vorbit despre o eventuală „reconciliere” cu PSD. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a susținut că premierul desemnat Adrian Veștea ar putea ajunge să obțină sprijinul necesar „doar pupând inelul lui Simion” și a pus sub semnul întrebării discursul anti-sistem al AUR, în contextul unei apropieri de PSD. Linia roșie a USR: fără vot pentru un „guvern antireformă” În același mesaj, Fritz a enumerat condițiile în care USR nu ar vota învestirea unui guvern, invocând, între altele, refuzul de a susține: „un guvern antireformă”; „un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale”; „un guvern al incompetenților dovediți”; „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”. Veștea confirmă întâlnirea cu Simion: „dialog deschis cu orice formațiune” Pe de altă parte, Adrian Veștea a anunțat că merge la sediul AUR pentru discuții privind o posibilă susținere în plen, după ce George Simion a spus public că îl așteaptă la o întrevedere. Veștea și-a justificat demersul prin nevoia de a construi o majoritate în contextul crizei politice și a afirmat că își asumă dialogul cu orice partid votat de români. Contextul imediat este că premierul desemnat caută sprijin parlamentar pentru învestire, iar deschiderea către AUR amplifică tensiunile politice și repoziționează negocierile, inclusiv prin reacția USR, care își reafirmă public refuzul de a vota un guvern pe care îl consideră lipsit de reforme. [...]

PNL își schimbă linia politică și își asumă o ruptură de PSD , după ce Ilie Bolojan a fost reales președinte pentru următorii patru ani, la un congres extraordinar, potrivit Știrile Pro TV . Decizia are miză de reglementare și guvernare: repoziționează partidul în Parlament și în negocierile pentru putere, într-un moment în care liberalii discută inclusiv excluderi interne. Bolojan a acuzat de la tribună că PNL este „sub un asalt” și a susținut că partidul va reveni la guvernare „ca un partid mare”, invocând consecvența față de valori și sprijinul pentru familii. „Vom reveni la guvernare ca un partid mare. Cum putem face asta? Să fim consecvenți cu valorile noastre. Este un partid al… un partid care susține familiile.” Vot în bloc pentru echipă și revenirea la moțiuni Noua echipă de conducere a fost aleasă cu voturile a 96% dintre participanți, la un congres la care au fost prezenți peste 1.800 de delegați, desfășurat la București. Spre deosebire de congresul anterior, liberalii au revenit la sistemul candidaturilor pe bază de moțiuni, iar Bolojan și-a intitulat moțiunea „Modernizare cu rădăcini”. După votul pe moțiune, s-a votat „în bloc” echipa propusă de Bolojan. Structura anunțată include: un prim-vicepreședinte; un secretar general; 8 vicepreședinți executivi. Printre vicepreședinții executivi menționați în material se află Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru, înscriși recent în partid. Conflict intern: ultimatum pentru demisii și amenințarea excluderii În tabăra critică față de Bolojan, Adrian Veștea – care inițial anunțase că îi va face opoziție – nu a mai intrat în cursă, dar a contestat promovarea noilor nume în conducere. „Este inadmisibil că aproape toți oamenii din conducerea partidului care au fost validați electoral, care au adus voturi pentru PNL, să fie dați la o parte pentru venetici și oportuniști.” Potrivit aceleiași surse, contestatarii nu au fost prezenți în sală, însă lui Veștea și altor patru liberali li s-au cerut demisiile până în 22 iunie, la ora 12.00. În caz contrar, Biroul Permanent ar urma să înceapă procedurile de excludere. Bolojan a respins ideea că noii veniți ar amenința vechea gardă din partid. „Cei care vin noi nu sunt un pericol pentru oamenii vechi. Doar cei nesiguri se tem. Dar PNL trebuie să aibă uși batante pentru cine vrea să intre, dar și să iasă.” Ce urmează: posibilă contestare în instanță și disputa pe legalitatea congresului Tabăra anti-Bolojan susține că va contesta în instanță legalitatea congresului. Conducerea partidului afirmă, însă, că au participat mai mult de două treimi dintre delegații convocați, ceea ce ar face hotărârile adoptate legale, conform relatării. În paralel, liberalii au decis că nu mai revin la guvernare cu PSD, o poziționare care poate influența direct aritmetica parlamentară și scenariile de formare a majorităților în perioada următoare. [...]

PSD ia în calcul să ofere AUR șefia Senatului ca monedă de negociere pentru votul de învestitură , într-un scenariu care ar putea schimba rapid echilibrul de putere din Parlament și modul în care ar funcționa viitoarea majoritate. Declarația îi aparține lui Marian Neacșu , propus ministru de interne și vicepremier în guvernul Veștea, potrivit Antena 3 . Neacșu a spus, la Parlament, că nu exclude ca AUR să preia funcția de președinte al Senatului , dacă se negociază susținerea de către formațiune a guvernului propus astăzi în Parlament. Întrebat de jurnaliști, liderul PSD a indicat că șefia Senatului ar putea intra în pachetul de negocieri pentru învestire. De ce contează: șefia Senatului poate influența agenda legislativă Președintele Senatului este una dintre cele mai importante funcții din stat, cu rol direct în organizarea și conducerea lucrărilor din cameră, ceea ce poate afecta calendarul și prioritățile legislative. În acest context, o eventuală cedare a funcției către AUR ar semnala o negociere politică cu impact instituțional, nu doar un acord punctual de vot. Neacșu a argumentat, în același context, că prioritatea este formarea unui guvern care să aibă „susținere parlamentară reală”, avertizând că, fără aceasta, Executivul „nu ar putea funcționa”. Poziționarea față de AUR și reacția din interiorul partidului Întrebat dacă AUR ar putea fi considerat, la alegerile viitoare, un partid „frecventabil”, Neacșu a răspuns: „Și acum de ce este nefrecventabil?” Ulterior, el a mai spus că nu a „catalogat niciodată” AUR drept „extremist”, conform relatării. Din partea AUR, Petrișor Peiu, liderul senatorilor partidului, a declarat într-o intervenție telefonică la Antena 3 CNN că nu a cerut niciodată funcția de președinte al Senatului și a exclus că ar vota guvernul Veștea, chiar dacă George Simion o va face. [...]

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, amenință cu retragerea din politică dacă partidul votează învestirea Guvernului Veștea , pe fondul negocierilor deschise de George Simion cu premierul desemnat, potrivit G4Media . Miza imediată este coeziunea internă a AUR înaintea unui vot care poate decide instalarea noului executiv. Peiu a făcut declarația luni, la Antena 3, după ce Simion a început discuții cu Adrian Veștea pentru susținerea guvernului. Senatorul spune că ar ieși din „prim-planul vieții publice” dacă AUR își schimbă poziția, în condițiile în care el a afirmat „constant” că partidul nu va vota Guvernul Veștea. Motivul invocat de Peiu este că a fost „pus într-o situație ridicolă” de această posibilă răsturnare de poziție. El a precizat că, în acest scenariu, nu va mai face declarații publice și că, la finalul mandatului, va ieși din politică. Declarația introduce o presiune suplimentară asupra conducerii AUR într-un moment în care negocierile pentru voturile necesare în Parlament pot reconfigura raporturile interne și mesajul public al partidului. Din informațiile prezentate, nu reiese dacă retragerea anunțată ar avea efecte imediate asupra funcțiilor deținute de Peiu în grupul parlamentar sau asupra strategiei AUR la votul de învestitură. [...]