Știri
Știri din categoria Politică

România va găzdui următorul Summit al Flancului Estic, o decizie care mută la București o reuniune de coordonare UE–NATO cu miză directă pentru arhitectura de securitate regională, potrivit Mediafax.
Președintele Nicușor Dan a anunțat joi, într-un mesaj publicat pe platforma X, că a comunicat la Summitul Flancului Estic faptul că România va găzdui următoarea reuniune a liderilor în acest „format Helsinki”. Șeful statului a prezentat găzduirea ca pe o confirmare a „rolului activ” al României în UE și NATO în consolidarea Flancului Estic.
În mesajul său, Nicușor Dan a argumentat că securitatea și apărarea Flancului Estic acoperă un spațiu extins „de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră”, ceea ce face necesară o coordonare strânsă între state. El a legat această coordonare de două obiective: complementaritatea dintre UE și NATO (în sensul „conceptului NATO 3.0”, menționat în postare) și menținerea unei relații transatlantice puternice, concomitent cu consolidarea Uniunii Europene în domeniile militar și al apărării.
Președintele a mai transmis că „agresivitatea Rusiei” este evidentă și că nu vede perspective de reducere a acesteia sau intenții reale ale Moscovei de a ajunge la pace în războiul împotriva Ucrainei. În acest cadru, el a susținut că întărirea Flancului Estic este „singura soluție” pentru a descuraja acțiuni viitoare ale Rusiei în regiune.
Nicușor Dan i-a mulțumit premierului polonez Donald Tusk pentru organizarea reuniunii curente și a spus că îl așteaptă, împreună cu ceilalți lideri, la următoarea întâlnire de la București. Materialul citat nu precizează data exactă a summitului care urmează să fie găzduit în România.
Recomandate

Președintele Nicușor Dan a acordat Ordinul „Steaua României” lui Lech Wałęsa , într-un gest cu miză diplomatică, pe fondul discuțiilor regionale despre securitatea Flancului Estic, potrivit news.ro . Șeful statului a semnat joi decretul de decorare a fostului președinte al Poloniei cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce. Administrația Prezidențială arată că distincția este acordată „în semn de înaltă apreciere” pentru meritele avute la consolidarea relațiilor bilaterale româno-polone și pentru contribuția la promovarea valorilor democratice în Europa de Est. Tot joi, Nicușor Dan urmează să aibă o întâlnire cu Lech Wałęsa la Centrul European Solidaritatea din Gdansk . Decorarea are loc în contextul vizitei președintelui României în Polonia, unde participă la a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki) . Evenimentul este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk, iar la reuniune sunt anunțați președinții României și Lituaniei și prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei. [...]

Președintele Nicușor Dan spune că reforma „sistemului” trebuie făcută fără a împinge România spre anarhie , susținând că, odată ajuns la Cotroceni, miza nu mai este „lupta cu sistemul”, ci construirea instrumentelor de schimbare din interior, potrivit news.ro . Declarațiile au fost făcute joi, în Polonia, în contextul unei întrebări despre influența „sistemului” asupra activității sale de la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan a afirmat că „nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”, iar întrebarea reală este „cum putem să reformăm sistemul, fără ca să ducem țara asta în anarhie”, pe care a descris-o drept „misiunea” pe care și-a asumat-o. În aceeași intervenție, președintele a folosit o comparație pentru a-și descrie preferința pentru acțiune în locul retoricii: „Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă.” Reforma, între retorică și „instrumente” de schimbare Șeful statului a susținut că diferența esențială este între „a declama” despre reformă și a avea „instrumente” pentru a reforma „cu adevărat” sistemul, invocând experiența sa de la Primăria Capitalei ca reper pentru abordarea pe care ar urmări să o aplice și la nivel național. Întrebat dacă „șeful sistemului” poate livra „România onestă”, Nicușor Dan a răspuns afirmativ, dar a condiționat rezultatul de timp și de evitarea destabilizării: „Da, în timp. În timp, şi fără să producă anarhie”. Linia politică: pro-occidental vs. anti-occidental În plan politic, președintele a spus că este „foarte important” să fie păstrată linia de demarcație între „pro-occidental” și „anti-occidental”, avertizând că energiile nu ar trebui consumate într-o luptă internă „în interiorul unei viziuni pro-occidentale”. A precizat că a susținut această idee și în campania electorală, inclusiv atunci când a criticat „sistemul”. [...]

Refuzul AUR de a vota Guvernul Veștea a fost o decizie strategică, menită să transmită un mesaj de „suveranitate” în fața presiunilor politice , potrivit declarațiilor prim-vicepreședintelui partidului, Dan Dungaciu , într-un interviu acordat Adevărul . Miza, din perspectiva formațiunii, a fost să arate că nu își negociază poziția „în altă parte”, în contextul în care Dungaciu susține că au existat contacte și insistențe telefonice pentru susținerea Executivului în Parlament. Dungaciu afirmă că el și alți colegi ar fi fost supuși unor presiuni în perioada negocierilor, inclusiv prin apeluri venite „din foarte multe zone”. În această logică, votul împotriva guvernului ar fi fost folosit ca semnal politic, nu ca reacție de ultim moment la evoluțiile din zilele dinaintea învestirii. „Disperare politică” la Cotroceni și excluderea AUR din negocieri În relatarea prim-vicepreședintelui AUR, desemnarea lui Veștea ca premier ar fi avut loc într-un climat pe care îl descrie drept „disperare politică” la Cotroceni. El leagă această stare de comportamentul președintelui Nicușor Dan și susține că AUR a fost delimitat de la început și scos din discuțiile privind formarea majorității. Totodată, Dungaciu spune că invitațiile la dialog ar fi fost, în realitate, condiționate și fără intenție de colaborare, sugerând că partidului i s-ar fi cerut să rămână în afara „sălii de festivități”, pentru a evita costuri de imagine și eventuale reacții externe. „Noi vă apreciem, vrem să colaborăm, dar rămâneți în bucătărie. Adică nu intrați în sala de festivități, că ne e rușine cu voi.” Decizie luată „cu mult timp înainte” și episodul „telefonului” Dungaciu respinge ideea că AUR și-ar fi schimbat poziția „peste noapte” și afirmă că refuzul de a susține guvernul a fost stabilit printr-o decizie internă, votată „cu mult timp înainte” și discutată repetat în conducerea partidului. În același interviu, el comentează și afirmațiile liderului AUR, George Simion, despre încercări din anturajul președintelui de a obține sprijin pentru învestire. Dungaciu spune că nu poate detalia convorbiri care nu îl privesc direct, dar susține fără echivoc că un astfel de apel a existat. „Nu pot să vorbesc despre convorbiri telefonice care nu mă privesc, dar pot să vă spun 100% că acel telefon a existat.” În argumentația sa, Dungaciu critică și faptul că AUR nu ar fi fost inclus în negocierile pentru o nouă majoritate, deși partidul este al doilea ca reprezentare parlamentară și, potrivit propriilor lideri, ar conduce în unele sondaje. [...]

Președintele Nicușor Dan spune că se conturează un guvern până la finalul sesiunii parlamentare , într-un context în care partidele mai au „câteva zile” să ajungă la un acord, potrivit Știrile Pro TV . Mesajul vine pe fondul tensiunilor politice și al presiunii publice pentru formarea rapidă a unei majorități funcționale. Într-o declarație de presă la Cluj, șeful statului a indicat că, din anunțurile publice făcute de partide, „se întrevede șansa unui guvern”, exprimând speranța ca înțelegerea să fie închisă până la sfârșitul sesiunii parlamentare. Nicușor Dan a plasat explicit responsabilitatea negocierii la nivelul formațiunilor politice: „E mingea la ei acum”. Tot la Cluj, președintele a spus că revine vineri la București și că este disponibil pentru discuții dacă va fi nevoie. Declarațiile au fost făcute după o discuție privată cu organizatorii conferinței Techsylvania . Mesaj către criticii din societatea civilă: „Pasul 1” poate afecta „pasul 2” În același context, Nicușor Dan a reacționat la observația unei jurnaliste potrivit căreia o parte din societatea civilă din care a făcut parte „se întoarce” acum împotriva sa. Președintele a susținut că deciziile sale sunt luate „pentru binele României” și a insistat asupra ideii de prudență în succesiunea măsurilor. „Uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecinţe negative în pasul 2.” El a adăugat că înțelege „foarte bine responsabilitatea mandatului” și a invocat „o istorie de 20 de ani” pentru a-și susține credibilitatea în luarea deciziilor. Materialul Știrile Pro TV are ca sursă Agerpres. [...]

Oprirea neanunțată a lui Nicușor Dan la Cluj, în drum spre Polonia, a fost folosită pentru a pune pe agendă tema apărării anti-dronă și a întăririi capabilităților la Marea Neagră , într-un context regional dominat de riscurile de securitate dinspre Rusia, potrivit Adevărul . Președintele a publicat joi, 25 iunie, fotografii cu tinerii care l-au întâmpinat la Cluj-Napoca, înainte de plecarea spre Gdańsk (Polonia), unde urmează să participe la Summitul Flancului Estic . În mesajul postat pe X, Nicușor Dan a descris oprirea ca fiind una scurtă și a menționat „entuziasmul tinerilor” din oraș. Ce a spus președintele despre miza summitului În discuția cu jurnaliștii prezenți la Cluj, șeful statului a legat deplasarea de subiecte de apărare și de poziționarea României în cadrul formatului regional: „E important pentru România, pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în sud și în special la Marea Neagră.” Nicușor Dan a precizat că se află „în drum spre Polonia” pentru întâlnirea Summitului Flancului Estic, iar oprirea la Cluj a fost făcută și pentru o cină cu organizatorii Techsylvania . O vizită în afara agendei oficiale, cu componentă de tehnologie și business Conform aceleiași surse, președintele a ajuns la Cluj-Napoca miercuri seară, în jurul orei 21:00, cu o aeronavă militară C-27J Spartan, după participarea la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite. Vizita nu a fost inclusă în agenda oficială. La Cluj, Nicușor Dan a petrecut aproape o oră făcând fotografii cu susținătorii, majoritatea tineri, și a avut o întâlnire informală (inclusiv o cină) cu organizatorii Techsylvania, despre „inovație, antreprenoriat” și oportunități pentru România „în economia viitorului”. Ce urmează Nicușor Dan urmează să participe joi, 26 iunie, la a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), organizată la Gdańsk, Polonia, mai notează publicația. Pentru context suplimentar despre discuțiile cu presa, Adevărul a relatat separat aici , iar despre reuniunea de la Gdańsk aici . [...]

George Simion reclamă o posibilă implicare a Administrației Prezidențiale în negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea , susținând că a fost sunat în seara votului din Parlament de un consilier prezidențial care i-ar fi transmis că „e un lucru bun ca voi să votați”, potrivit G4Media . Miza politică a afirmației este că ar sugera un canal informal de influențare a votului, într-un moment în care guvernul nu a obținut majoritatea necesară. Declarația a fost făcută de liderul AUR într-o emisiune „ Marius Tucă Show ” de la Gandul.ro. Simion a spus că apelul ar fi venit la ora 21:15, în ziua votului pentru învestirea Guvernului Veștea, dar că interlocutorul „nu a confirmat în vreun fel” că președintele Nicușor Dan ar fi fost de acord ca AUR să fie „parte a puterii”. Ultimatumul către președinte și mesajele „dinspre palatele puterii” În aceeași intervenție, Simion a susținut că, înainte de vot, ar fi primit „zeci de telefoane” de la persoane care pretindeau conexiuni la „palatele Cotroceni, Victoria” și care ar fi transmis că „Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern”. El a afirmat că a cerut „clarificări” până la ora 21:30, invocând declarații anterioare ale președintelui potrivit cărora nu ar fi fost de acord cu un guvern care să includă AUR sau să depindă de voturile AUR. Simion a mai spus că, în opinia sa, se dorea susținerea „pe degeaba”, fără ca AUR să fie parte a guvernării. Ce lipsește din relatare și ce urmează Simion nu a precizat numele consilierului prezidențial despre care spune că l-a sunat, iar moderatorul emisiunii nu i-ar fi cerut această informație. În seara votului, Simion le-a cerut parlamentarilor AUR să părăsească sala de plen, pe care a numit-o „sala trădării”. Guvernul Veștea nu a primit voturile necesare pentru învestitură. G4Media notează că a solicitat Administrației Prezidențiale un punct de vedere privind afirmațiile liderului AUR și că va reveni cu răspunsul. [...]