Știri
Știri din categoria Politică

USR propune o rotație la guvernare ca soluție de deblocare, între un executiv minoritar PNL–USR–UDMR și un guvern monocolor PSD, în condițiile în care liniile roșii anunțate de actorii politici fac dificilă formarea unei majorități stabile, potrivit G4Media.
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță (membru al Biroului Național al USR), a declarat la Digi24 că propunerea pleacă de la „constrângerile” existente: președintele Nicușor Dan exclude o colaborare cu AUR, USR spune că nu susține un guvern PSD, iar PNL afirmă că ar trece în opoziție dacă PSD ar ajunge la putere. În acest context, Miruță a descris rotația ca o soluție „nu ideală”, dar adaptată unui „blocaj” politic.
În viziunea USR, rotația ar permite alternarea între două formule de guvernare: una minoritară, formată din PNL–USR–UDMR, și una monocolor PSD. Miruță a insistat însă că USR nu va vota instalarea unui guvern PSD și a argumentat că un executiv social-democrat nu ar avea „acceptabilitate socială” în acest moment.
„USR spune «nu pentru guvern PSD» (...) soluția (...) presupune, în viziunea noastră, o rotație a guvernelor formate din PNL-USR-UDMR și guvern monocolor PSD.”
Miruță a mai spus că au loc discuții între liderii PNL, USR și UDMR, iar dacă soluția propusă ar fi agreată, următorul pas ar fi identificarea unei propuneri de premier, inclusiv în discuții cu președintele Nicușor Dan. Potrivit declarațiilor sale, numele pentru funcția de prim-ministru ar deveni o etapă ulterioară, „ușor de realizat”, dacă există acord pe arhitectura politică a rotației.
Recomandate

Radu Miruță susține că ieșirea din criza guvernamentală trece printr-un executiv minoritar PNL–USR–UDMR , pentru a evita ca deciziile majore să ajungă să depindă de negocieri repetate PSD–AUR în Parlament, potrivit HotNews . Ministrul interimar al Apărării și deputat USR, Radu Miruță, a transmis marți că „soluţia ieșirii din criza guvernamentală” este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în paralel cu o „perioadă de carantină” pentru PSD. În mesajul citat de News.ro, Miruță argumentează că un guvern monocolor PSD ar face ca „fiecare decizie importantă” să ajungă să depindă de o „negociere săptămânală” între PSD și AUR, ceea ce, în viziunea sa, ar împinge AUR în zona de decizie. El afirmă că AUR „trebuie izolat de zona de decizie”, invocând nevoia unui „parcurs pro-european”. „Carantină” pentru PSD și avertismentul privind „oboseala” politică Miruță mai spune că PSD ar trebui să intre într-o perioadă de „carantină”, în care „să reflecteze asupra situaţiei în care a adus România”, „să îşi schimbe direcţia” și să demonstreze că poate reveni la guvernare „ca un partid reformat şi responsabil”. Totodată, el respinge ideea că „oboseala” partidelor în fața crizei ar putea justifica lăsarea guvernării „doar pe mâna PSD” și critică și varianta unui „experiment” în care PSD ar fi lăsat să guverneze pentru a se „distruge mitul PSD-AUR”, pe care o consideră riscantă „pe soarta fiecăruia dintre noi”. [...]

Elena Lasconi propune o formulă de guvernare care include AUR , alături de PNL și USR, cu PSD în opoziție, ca variantă de ieșire din criza politică, potrivit Mediafax . Miza declarațiilor este una operațională: o majoritate parlamentară care ar putea debloca formarea guvernului, dar care ar schimba semnificativ echilibrul politic prin cooptarea AUR la putere. Declarațiile au fost făcute marți, în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde Lasconi a spus că, dacă ar fi președinte, ar lua în calcul această variantă, deși afirmă că are rezerve față de AUR și îl acuză de populism. „Eu, dacă aș fi președinte, aș lua în calcul și-am spus-o de mult, deși mă doare stomacul când aud de AUR.” „Puneți-i la treabă”: rațiunea invocată pentru aducerea AUR la guvernare Lasconi susține că menținerea AUR în opoziție ar putea alimenta creșterea partidului până la următoarele alegeri parlamentare, motiv pentru care ar prefera „testarea” lui la guvernare. „Dacă îi lași să fie mereu în opoziție, ea o să crească până la următoarele alegeri parlamentare. Așa că eu i-aș pune la treabă și i-aș duce la guvernare.” Ea a afirmat și că, în urma unor evenimente recente (pe care le numește „faza de aseară”), i s-ar fi confirmat că liderul AUR, George Simion, „are o urmă de moralitate”. Formula politică indicată: PSD în opoziție, majoritate cu AUR–PNL–USR Întrebată explicit în ce formulă ar aduce AUR la guvernare, Lasconi a spus că PSD ar trebui lăsat în opoziție și că vede posibilă o majoritate parlamentară formată din AUR, PNL și USR. „Ai avea majoritate în Parlament, dacă ai face un guvern împreună cu PNL și USR.” În același context, Lasconi a declarat că ar urmări reducerea influenței PSD, dacă partidul ar rămâne în afara guvernării. „Eu aș ține PSD în opoziție de data asta și aș face tot ce ar ține de mine ca să îi reduc la nimic pe cei din PSD.” Ce urmează Materialul plasează aceste declarații în contextul consultărilor de la Cotroceni , însă nu indică o decizie concretă rezultată din ele. În lipsa unor pași instituționali anunțați, propunerea rămâne, deocamdată, la nivel de scenariu politic avansat public de Elena Lasconi. [...]

PSD își asumă guvernarea și îl validează pe Sorin Grindeanu ca propunere de premier , într-un scenariu de guvern minoritar, decizie care repoziționează negocierile pentru formarea Executivului și pune presiune pe partidele care ar urma să asigure voturile de învestitură, potrivit news . Conducerea PSD l-a votat „în unanimitate” pe Sorin Grindeanu pentru poziția de premier, „în varianta unui guvern minoritar PSD”, conform unor surse din partid citate de publicație. Tot în unanimitate, Biroul Politic Național a decis ca PSD „să-și asume răspunderea guvernării”, iar președintele partidului să fie propunerea de prim-ministru, a anunțat Grindeanu. Ce schimbă decizia PSD în ecuația formării guvernului Validarea internă a lui Grindeanu fixează o opțiune explicită: PSD își asumă conducerea guvernării și mizează pe o formulă minoritară, care ar necesita sprijin parlamentar din afara partidului pentru a trece de votul de învestitură. Decizia vine după consultările de la Cotroceni de „în urmă cu o zi”, când Grindeanu a spus că PSD este gata să își asume guvernarea, inclusiv funcția de premier. În același context, el a afirmat că PSD nu susține un guvern cu AUR. Poziția PNL: „pact pentru România” până la finalul anului După consultările de la Palatul Cotroceni, președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat că PNL vede drept „realistă” o formulă de guvern investit pe baza unui acord – un „pact pentru România” – valabil până la sfârșitul anului și semnat de forțele politice. Bolojan a indicat două variante: fie un guvern minoritar PSD, fie un guvern „în jurul PNL-USR-UDMR”, cu angajamentul de a vota un guvern minoritar. [...]

Cooptarea lui Robert Sighiartău ca secretar general al PNL poate fi citită ca o mișcare de negociere menită să reducă marja de manevră a președintelui Nicușor Dan , în contextul tensiunilor privind formarea guvernului, potrivit unei analize prezentate de politologul Cristian Pîrvulescu, citat de HotNews . Pîrvulescu a comentat la Euronews (intervenție video: https://www.youtube.com/watch?v=XNcx7TFm6zg ) decizia lui Ilie Bolojan, noul lider al PNL, de a-l coopta în echipa de conducere pe Robert Sighiartău, ales secretar general la congresul de duminică. În interpretarea politologului, mutarea vine pe fondul acuzațiilor lansate la adresa lui Nicușor Dan, inclusiv din partea unor foști susținători, că ar fi „un MAGA deschis” (referire la mișcarea „Make America Great Again” asociată președintelui american Donald Trump). În acest cadru, Pîrvulescu susține că Sighiartău ar împărtăși această orientare ideologică și leagă alegerea sa de o strategie mai amplă a PNL de a-l „contracara” pe președinte „exact pe teritoriul” pe care acesta „s-a consolidat”. Politologul mai afirmă că partidul ar încerca, „poate doar ca negociere”, să limiteze „aria de manevră” a șefului statului. Contextul imediat: blocajul de la formarea guvernului Declarațiile vin după consultările de marți de la Cotroceni cu partidele parlamentare. Ulterior, Nicușor Dan a transmis că „varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar”, bazat pe „un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil” (detalii despre consultări: https://hotnews.ro/anuntul-lui-nicusor-dan-dupa-consultarile-fulger-de-la-cotroceni-varianta-care-pare-sa-se-contureze-si-ce-le-cere-partidelor-sa-faca-2282373 ). În planul recent al desemnărilor, președintele l-a nominalizat pe liberalul Adrian Veștea să formeze Guvernul, însă Cabinetul Veștea a fost respins luni seară de Parlament. Anterior, Nicușor Dan îl propusese pe Eugen Tomac, care și-a depus mandatul pe motiv că nu avea susținerea necesară. „Atac permanent” asupra instituției prezidențiale, în lectura politologului Pîrvulescu afirmă că instituția prezidențială ar fi sub un „atac permanent” și că Nicușor Dan ar fi reacționat „așa cum ar fi făcut orice președinte”, apărând rolul constituțional al funcției. În argumentația sa, președintele nu este „o anexă a primului ministru”, iar Constituția îi oferă libertatea de a face nominalizări și inclusiv posibilitatea de a organiza alegeri anticipate. Totodată, politologul propune o interpretare alternativă a criticilor potrivit cărora președintele nu ar fi consultat PNL înaintea nominalizării lui Veștea: ar fi posibil ca PNL să fi făcut o promisiune pe care nu a respectat-o, inclusiv în privința sprijinului pentru un „guvern tehnic și independent”, sprijin care ar fi fost retras ulterior. În lipsa unor elemente suplimentare în spațiul public, analiza rămâne o interpretare politică a motivațiilor PNL și a dinamicii dintre președinte și partide, dar indică o miză imediată: configurarea unei majorități de sprijin pentru un guvern minoritar și, implicit, repoziționarea PNL în negocierile de la vârful puterii. [...]

UDMR vede un guvern PSD ca opțiune „implicită” după eșecul negocierilor PNL, iar linia roșie rămâne excluderea AUR , potrivit Mediafax . Kelemen Hunor spune că „prima șansă” de a forma guvernul aparține PSD, pe fondul refuzului anunțat de social-democrați de a susține un cabinet minoritar PNL–USR–UDMR. Declarațiile vin după ce Adrian Veștea nu a reușit să obțină o majoritate, iar Sorin Grindeanu a transmis că PSD nu va susține varianta unui guvern minoritar format de PNL, USR și UDMR. În această logică, liderul UDMR afirmă că, dacă acea opțiune este exclusă, „nu rămâne o altă variantă decât PSD”. Miza: stabilitate pentru dosarele economice și bugetare Kelemen Hunor leagă discuția despre formula de guvern de o listă de priorități care, în opinia sa, cer un executiv funcțional: PNRR , SAFE, OECD, bugetul pe anul viitor și „tot ce înseamnă o stabilitate economică și bugetară”. El folosește o metaforă pentru perioada următoare, spunând că un astfel de guvern ar trebui să primească „motorină” ca să poată parcurge distanța „din iunie până februarie, anul viitor”. „Pact” fără AUR și critica la adresa lui Veștea Întrebat despre un posibil pact între partide, Kelemen Hunor spune că, din punctul său de vedere, acesta nu ar trebui să includă AUR și adaugă că îl vede și pe președintele României, Nicușor Dan, pe aceeași „linie roșie”. În același registru, el afirmă că și liderul PSD, Sorin Grindeanu, ar avea această limită. În ceea ce privește demersul lui Adrian Veștea de a negocia susținerea AUR în Parlament, Kelemen Hunor îl califică drept „o greșeală fulminantă” și susține că Veștea „n-a înțeles” liniile roșii. Liderul UDMR descrie această decizie ca un pas care „banalizează răul” și echivalează cu „trecerea Rubiconului”, adăugând că nu a existat un gest „atât de evident” nici în perioada în care PRM era puternic. Ce urmează Din informațiile prezentate, discuția politică se mută spre scenariul în care PSD ar avea prima șansă să încerce formarea guvernului, în timp ce includerea AUR este tratată de UDMR drept o limită de netrecut în negocieri. Sursa nu oferă un calendar al consultărilor sau detalii despre o formulă concretă de majoritate. [...]

PSD își pregătește marja de negociere pentru o majoritate, inclusiv cu AUR , printr-o schimbare de ton care poate conta în ecuația formării rapide a unui guvern, potrivit HotNews . Rareș Hopincă, primarul PSD al Sectorului 2, a respins eticheta de „partid extremist” pentru AUR și a spus că „sunt decizii pentru România unde s-ar putea să avem nevoie inclusiv de voturile AUR”. De ce contează: semnal că PSD nu exclude sprijin punctual de la AUR Întrebat la Digi24 dacă AUR este un „partid extremist”, Hopincă a susținut că s-au folosit prea des „epitete” care „nu întotdeauna au fost acoperite de realitate” și a avertizat că generalizările sunt riscante. „Poate au existat poziții extremiste la AUR, cum poate au existat poziții extremiste și la reprezentanții altor partide, dar a vorbi in corpore despre un partid că este extremist deja cred că e o linie periculoasă, care s-a trecut de prea multe ori.” În același registru, Hopincă a spus că evitarea unor astfel de etichete ar fi utilă și pentru a nu „escalada tensiunea” într-o societate pe care o descrie drept „extrem de tensionată”. Context: consultări la Cotroceni și presiune pentru un guvern „cât mai repede” Declarațiile vin în ziua în care președintele Nicușor Dan a convocat partidele parlamentare la consultări, după ce Guvernul Veștea a fost respins de Parlament. Conform surselor HotNews, șeful statului nu urma să desemneze în aceeași zi un candidat la funcția de premier. După discuția de la Cotroceni, Sorin Grindeanu a declarat că „PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier”. Ce spune Hopincă despre majoritate și desemnarea premierului Hopincă a estimat că liderul PSD ar putea „coagula o majoritate” dacă va primi mandatul de formare a guvernului și a sugerat că un „acord scris” ar ajuta negocierile. Totodată, el a spus că este „o greșeală” ca PSD să discute acum despre nume pentru funcția de premier, argumentând că prioritatea este ca persoana desemnată să poată strânge o majoritate parlamentară. În opinia sa, „imperativul momentului” este un acord politic care să ducă la un guvern cu „puteri depline”, învestit „cât mai repede”, ideal „în această săptămână”. [...]