Știri
Știri din categoria Politică

Radu Miruță susține că ieșirea din criza guvernamentală trece printr-un executiv minoritar PNL–USR–UDMR, pentru a evita ca deciziile majore să ajungă să depindă de negocieri repetate PSD–AUR în Parlament, potrivit HotNews.
Ministrul interimar al Apărării și deputat USR, Radu Miruță, a transmis marți că „soluţia ieșirii din criza guvernamentală” este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în paralel cu o „perioadă de carantină” pentru PSD.
În mesajul citat de News.ro, Miruță argumentează că un guvern monocolor PSD ar face ca „fiecare decizie importantă” să ajungă să depindă de o „negociere săptămânală” între PSD și AUR, ceea ce, în viziunea sa, ar împinge AUR în zona de decizie. El afirmă că AUR „trebuie izolat de zona de decizie”, invocând nevoia unui „parcurs pro-european”.
Miruță mai spune că PSD ar trebui să intre într-o perioadă de „carantină”, în care „să reflecteze asupra situaţiei în care a adus România”, „să îşi schimbe direcţia” și să demonstreze că poate reveni la guvernare „ca un partid reformat şi responsabil”.
Totodată, el respinge ideea că „oboseala” partidelor în fața crizei ar putea justifica lăsarea guvernării „doar pe mâna PSD” și critică și varianta unui „experiment” în care PSD ar fi lăsat să guverneze pentru a se „distruge mitul PSD-AUR”, pe care o consideră riscantă „pe soarta fiecăruia dintre noi”.
Recomandate

Elena Lasconi propune o formulă de guvernare care include AUR , alături de PNL și USR, cu PSD în opoziție, ca variantă de ieșire din criza politică, potrivit Mediafax . Miza declarațiilor este una operațională: o majoritate parlamentară care ar putea debloca formarea guvernului, dar care ar schimba semnificativ echilibrul politic prin cooptarea AUR la putere. Declarațiile au fost făcute marți, în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde Lasconi a spus că, dacă ar fi președinte, ar lua în calcul această variantă, deși afirmă că are rezerve față de AUR și îl acuză de populism. „Eu, dacă aș fi președinte, aș lua în calcul și-am spus-o de mult, deși mă doare stomacul când aud de AUR.” „Puneți-i la treabă”: rațiunea invocată pentru aducerea AUR la guvernare Lasconi susține că menținerea AUR în opoziție ar putea alimenta creșterea partidului până la următoarele alegeri parlamentare, motiv pentru care ar prefera „testarea” lui la guvernare. „Dacă îi lași să fie mereu în opoziție, ea o să crească până la următoarele alegeri parlamentare. Așa că eu i-aș pune la treabă și i-aș duce la guvernare.” Ea a afirmat și că, în urma unor evenimente recente (pe care le numește „faza de aseară”), i s-ar fi confirmat că liderul AUR, George Simion, „are o urmă de moralitate”. Formula politică indicată: PSD în opoziție, majoritate cu AUR–PNL–USR Întrebată explicit în ce formulă ar aduce AUR la guvernare, Lasconi a spus că PSD ar trebui lăsat în opoziție și că vede posibilă o majoritate parlamentară formată din AUR, PNL și USR. „Ai avea majoritate în Parlament, dacă ai face un guvern împreună cu PNL și USR.” În același context, Lasconi a declarat că ar urmări reducerea influenței PSD, dacă partidul ar rămâne în afara guvernării. „Eu aș ține PSD în opoziție de data asta și aș face tot ce ar ține de mine ca să îi reduc la nimic pe cei din PSD.” Ce urmează Materialul plasează aceste declarații în contextul consultărilor de la Cotroceni , însă nu indică o decizie concretă rezultată din ele. În lipsa unor pași instituționali anunțați, propunerea rămâne, deocamdată, la nivel de scenariu politic avansat public de Elena Lasconi. [...]

USR condiționează sprijinul politic pentru viitorul Executiv de excluderea PSD , iar liderul partidului, Dominic Fritz , spune că formațiunea ar fi dispusă să intre într-un guvern minoritar alături de PNL și UDMR, după consultările de la Cotroceni, potrivit news . Fritz a afirmat că USR i-a transmis președintelui că România are nevoie „mai ales de o direcție clară”, nu doar de un guvern care să obțină 233 de voturi în Parlament. În lista de priorități invocată de liderul USR intră reducerea „privilegiilor” și a cheltuielilor statului, scăderea deficitului, debirocratizarea pentru stimularea antreprenoriatului, digitalizarea și transparentizarea administrației, precum și reforme în instituțiile de control, inclusiv cele de mediu, alături de menținerea unei direcții „clar asumate” pro-europene. Linia roșie: PSD la guvernare Dominic Fritz a susținut că aceste obiective „nu sunt posibile” cu PSD în Executiv și a reiterat că USR nu poate susține un guvern din care face parte PSD, poziție pe care a descris-o drept consecventă. În același context, el a făcut referire la un „pact” PSD–AUR, fără a oferi detalii suplimentare în declarațiile citate. Opțiunea USR: guvern minoritar cu PNL și UDMR, cu sprijin negociat Liderul USR a spus că partidul este „la dispoziție” pentru a face parte dintr-un guvern minoritar împreună cu PNL și UDMR și că este pregătit să discute condițiile în care un astfel de guvern ar putea fi susținut și de PSD din Parlament. Fritz a mai argumentat că actualul Parlament „greu mai poate fi descris” ca oglindind preferințele românilor și a adăugat că USR nu se teme de alegeri anticipate , pe care le vede ca o posibilă „relegitimare” a procesului democratic, deși a admis că un astfel de scenariu este „puțin probabil”. [...]

Diana Buzoianu susține că alegerile anticipate ar limita concentrarea puterii la PSD , într-un moment în care se discută scenarii de guvernare după respingerea Guvernului Veștea , potrivit HotNews . Mesajul vine pe fondul negocierilor politice de la Cotroceni și al calculelor parlamentare pentru formarea unei majorități. Ministrul interimar al Mediului, deputata USR Diana Buzoianu, a argumentat într-o postare pe Facebook că soluția „să lăsăm toată puterea pe mâna PSD-ului” nu ar reflecta „votul românilor de la ultimele 4 rânduri de alegeri”. Ea a transmis mesajul la împlinirea unui an de când a depus jurământul pentru funcția de ministru. De ce miza este una de „reguli de joc” în Parlament Buzoianu avertizează că un „guvern minoritar monocolor PSD” ar putea fi demis „doar și cu voturile AUR”, ceea ce, în opinia ei, ar crea un mecanism politic prin care PSD ar putea guverna fără constrângeri reale, invocând apoi riscul „legitimării” unei mișcări extremiste dacă ar fi dat jos. „Un guvern minoritar monocolor PSD va însemna un guvern care poate fi dat jos doar și cu voturile AUR. Așa că PSD va putea face tot ce vrea, indiferent cât de abuziv sau aberant…” Anticipatele, prezentate ca alternativă la o guvernare PSD În aceeași intervenție, ministra interimară pledează pentru revenirea la electorat, criticând „calculele în Parlament pe voturi contra dorinței românilor” și susținând că anticipatele ar fi „mai oportun[e]” decât o guvernare PSD. „În loc de tot felul de calcule în Parlament pe voturi contra dorinței românilor, totuși, de ce nu vrem să ne întoarcem la români?” Ea respinge și argumentul că AUR ar putea crește în cazul anticipatelor, afirmând că o guvernare PSD „monocolor” pe termen de doi ani ar alimenta mai puternic ascensiunea extremismului. Context: consultări la Cotroceni și poziția USR Potrivit aceleiași surse, despre scenariul alegerilor anticipate a vorbit și liderul USR, Dominic Fritz , în contextul consultărilor convocate de președintele Nicușor Dan la Cotroceni, după ce Parlamentul a respins Guvernul Veștea. Consultările sunt prezentate în articol ca parte a demersurilor pentru ieșirea din blocajul politic (detalii în materialul HotNews despre consultări, menționat în text). [...]

USR își condiționează sprijinul parlamentar de excluderea PSD din viitorul Executiv , poziție care complică scenariul unui guvern minoritar și crește presiunea pentru o formulă de majoritate sau, în ultimă instanță, pentru alegeri anticipate , potrivit HotNews . Dominic Fritz a declarat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că USR „nu va putea susține un guvern din care face parte PSD”, argumentând că partidul „nu mai are încrederea românilor”. Liderul USR a spus că formațiunea nu urmărește un guvern care „să treacă cumva cu 233 de voturi”, ci „o direcție clară”. Ce variantă acceptă USR În același context, Fritz a indicat că USR ar fi dispus să discute și să susțină o formulă de guvern minoritar fără PSD: guvern minoritar cu PNL și UDMR, pentru care USR se declară „deschis” la discuții. Divergența cu PNL și miza pentru stabilitatea politică Poziția USR intră în contradicție cu cea a PNL, care a transmis că ar vota un guvern PSD minoritar dacă se încheie un acord politic până la finalul anului, conform relatării HotNews . În plus, Fritz a invocat și opțiunea alegerilor anticipate, susținând că actualul Parlament „cu greu mai poate fi descris” ca oglindind preferințele românilor și că USR „nu” se teme de anticipate. Consultările de la Cotroceni au fost relatate în format live de HotNews . [...]

Președintele Nicușor Dan cere partidelor o majoritate funcțională pentru formarea rapidă a Guvernului , în contextul noilor consultări de la Cotroceni pentru desemnarea unui premier, potrivit news.ro . Mesajul vizează deblocarea negocierilor politice și obținerea unei formule care să poată trece de votul Parlamentului. Înaintea întâlnirilor, șeful statului a transmis pe platforma X că le va cere partidelor „să revină la dialog” și „la o atitudine rezonabilă”, insistând pe înțelegeri pentru o majoritate parlamentară, nu pe explicații privind imposibilitatea formării uneia. Totodată, Nicușor Dan a indicat că menținerea direcției pro-occidentale rămâne o condiție nenegociabilă. „Le cer înţelegeri pe o majoritate parlamentară, şi nu justificări şi explicaţii de ce nu pot realiza o majoritate.” „România are nevoie de un Guvern.” Poziționările partidelor la consultări Consultările de marți au ca obiect desemnarea unui candidat la funcția de premier. În acest cadru, PSD a transmis că este pregătit să își asume guvernarea, inclusiv funcția de prim-ministru, prin vocea lui Sorin Grindeanu , conform relatării. De asemenea, în programul consultărilor, primii invitați sunt reprezentanții PSD, urmați de cei ai AUR și PNL. Delegația PNL este condusă de președintele partidului, Ilie Bolojan, iar cea a USR de Dominic Fritz. Ce urmează Consultările încep la ora 13.00 și sunt parte din procedura de desemnare a unui premier. Din informațiile disponibile în material, nu este precizat dacă există deja o majoritate conturată sau un nume agreat, însă mesajul președintelui indică presiune pentru o soluție politică rapidă, susținută în Parlament și compatibilă cu orientarea pro-occidentală. [...]

AUR condiționează votul pentru viitorul guvern de un premier propus de partid , ridicând miza negocierilor de la Cotroceni și complicând formarea unei majorități parlamentare, potrivit News . După consultările cu președintele Nicușor Dan , George Simion a spus că „fără AUR nu se poate” rezolva criza guvernamentală și a avertizat că, dacă șeful statului „va continua să încalce voința românilor”, „se ajunge la suspendare”. Liderul AUR a afirmat că formațiunea a venit la discuții cu „o propunere de program de ieșire din criză” și cu „o propunere de premier AUR”, invocând rezultatul alegerilor din 1 decembrie 2024, când AUR ar fi devenit „al doilea partid al țării”, iar PSD „cel mai votat partid”. Simion a susținut că a fost „o lună pierdută” și a pus responsabilitatea pe președinte, acuzându-l că ar fi făcut desemnări care „nu reflectă votul”. Condiții pentru sprijin parlamentar și scenarii de blocaj Simion a formulat explicit condiția de vot în Parlament: AUR ar putea vota „numai un premier propus de AUR”; și „un guvern în care să facă parte”. În același timp, a indicat că „toate cărțile sunt pe masă”, enumerând ca opțiuni de la formarea unui guvern până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui. Presiune pe Ilie Bolojan și acuzații privind costul crizei În declarațiile de la Cotroceni, Simion a cerut ca Ilie Bolojan „să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, afirmând că au trecut „45 de zile” și că este „un guvern demis”. El a spus că Nicușor Dan și Ilie Bolojan trebuie să decidă „dacă se împacă sau nu”, deoarece „românii suportă costul” crizei, pe care a numit-o „telenovelă politică”. Totodată, liderul AUR a afirmat că Guvernul Bolojan ar fi dus țara într-un „impas economic fără precedent”, fără a oferi în declarațiile citate date sau indicatori care să susțină această evaluare. Mesaj către PSD și poziționare externă Întrebat despre declarația președintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR, Simion a făcut „apel la calm” și a susținut că AUR este „parte a soluției”. El a mai spus că una dintre concluziile consultărilor ar fi că AUR „nu este un partid anti-occidental”, prezentând formațiunea drept susținătoare a „parteneriatului transatlantic” și a „valorilor democratice”. În lipsa unei acceptări a condițiilor AUR, Simion a indicat drept alternativă „întoarcerea la voința poporului”, fără a detalia în ce formă ar urma să se materializeze această opțiune. [...]