Știri
Știri din categoria Politică

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, amenință cu retragerea din politică dacă partidul votează învestirea Guvernului Veștea, pe fondul negocierilor deschise de George Simion cu premierul desemnat, potrivit G4Media. Miza imediată este coeziunea internă a AUR înaintea unui vot care poate decide instalarea noului executiv.
Peiu a făcut declarația luni, la Antena 3, după ce Simion a început discuții cu Adrian Veștea pentru susținerea guvernului. Senatorul spune că ar ieși din „prim-planul vieții publice” dacă AUR își schimbă poziția, în condițiile în care el a afirmat „constant” că partidul nu va vota Guvernul Veștea.
Motivul invocat de Peiu este că a fost „pus într-o situație ridicolă” de această posibilă răsturnare de poziție. El a precizat că, în acest scenariu, nu va mai face declarații publice și că, la finalul mandatului, va ieși din politică.
Declarația introduce o presiune suplimentară asupra conducerii AUR într-un moment în care negocierile pentru voturile necesare în Parlament pot reconfigura raporturile interne și mesajul public al partidului. Din informațiile prezentate, nu reiese dacă retragerea anunțată ar avea efecte imediate asupra funcțiilor deținute de Peiu în grupul parlamentar sau asupra strategiei AUR la votul de învestitură.
Recomandate

Guvernul Veștea depinde de voturile AUR pentru a trece de Parlament , iar premierul desemnat spune că va discuta direct cu George Simion , pe fondul riscului ca votul de învestitură să fie amânat, potrivit HotNews . Adrian Veștea a anunțat luni după-amiază că se va întâlni cu liderul AUR, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că dialogul este „obligatoriu” pentru a avea „în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”. Veștea s-a descris drept „un om al dialogului și al consensului”, dar nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Miza: fără AUR, pragul de 233 de voturi nu este atins Aritmetica parlamentară indică faptul că guvernul propus nu poate fi învestit fără sprijinul AUR. Pentru votul de încredere sunt necesare 233 de voturi, iar calculele prezentate în articol arată următoarea situație: PSD: 127 de voturi (a anunțat că votează și intră la guvernare); „pe surse”, PSD ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului; ar mai fi necesare încă 40 de voturi pentru majoritate, ceea ce face relevantă susținerea AUR (90 de parlamentari); PNL, USR și UDMR au anunțat că nu vor vota Guvernul, însă circa 20 de parlamentari liberali ar susține tabăra Veștea; voturi ar mai putea veni de la grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi). Presiune înainte de vot: Simion spune că AUR nu susține cabinetul Anunțul lui Veștea vine după ce George Simion a declarat că guvernul propus „nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR” și l-a invitat pe premierul desemnat la sediul partidului la ora 20:00. Simion a susținut că executivul nu poate trece fără voturile AUR și a cerut ca Veștea „să predea mandatul sau să amâne votul”. Votul pentru învestirea Guvernului Veștea era programat pentru luni seară, însă, în lipsa celor 233 de voturi necesare, la PSD este luată în calcul o amânare, mai notează publicația. Ce urmează procedural Veștea a depus duminică seară lista de miniștri și programul de guvernare, iar luni au loc audierile miniștrilor propuși în Parlament. În funcție de rezultatul negocierilor pentru voturi — inclusiv discuția anunțată cu AUR — rămâne deschisă varianta ca votul de învestitură să fie reprogramat. [...]

PSD analizează amânarea votului de învestire a Guvernului Veștea , după ce AUR a anunțat că nu susține cabinetul, ceea ce complică formarea majorității de 233 de voturi necesare în Parlament, potrivit HotNews . Plenul era programat pentru ora 21.30, iar social-democrații discută dacă îl amână în condițiile în care, pe calculele lor, Guvernului Veștea îi lipsesc încă 40 de voturi pentru a trece. O eventuală amânare trebuie aprobată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja votat. Majoritatea, blocată de refuzul AUR George Simion a anunțat că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul și i-a cerut premierului desemnat să vină la sediul partidului pentru negocieri. Liderul AUR a susținut că, în forma actuală, cabinetul nu poate strânge 233 de voturi și i-a cerut lui Veștea fie să „predea mandatul”, fie să amâne votul. În paralel, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic”, conform aceleiași surse. Calculele de vot din Parlament Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Potrivit informațiilor prezentate, PSD spune că: are 127 de voturi și a anunțat că votează și intră la guvernare; se bazează „pe surse” pe încă 66 de voturi din afara partidului; ar mai putea primi voturi de la: grupul parlamentar PACE (11 membri), minoritățile naționale (încă 17 posibile voturi), aproximativ 20 de parlamentari PNL care s-ar poziționa împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea, deși PNL, USR și UDMR au declarat oficial că nu votează Guvernul. Concluzia PSD, potrivit surselor citate, este că mai lipsesc 40 de voturi, iar pentru a ajunge la majoritate ar fi nevoie să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari. [...]

Premierul desemnat Adrian Veștea caută voturi inclusiv la AUR, deși președintele Nicușor Dan a insistat pe „fără extremiști” potrivit G4Media . Veștea a făcut declarația duminică seară, după o discuție cu George Simion la sediul AUR, în contextul în care are nevoie de sprijin parlamentar pentru învestirea guvernului. Întrebat de un jurnalist dacă președintele Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR — prezentat în articol drept „partid extremist” — Veștea a răspuns că „are un mandat de a învesti un guvern”. Negocierea pentru majoritate intră în contradicție cu „liniile roșii” anunțate de președinte În material se arată că Nicușor Dan a trasat în repetate rânduri, în aparițiile publice despre viitorul guvern, două condiții: „un guvern pro-occidental” și „fără extremiști”. Discuția lui Veștea cu liderul AUR are loc după ce Executivul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură de PSD și AUR. Ce a spus Veștea după întâlnirea cu George Simion Premierul desemnat a afirmat că este dispus să includă solicitări care nu afectează bugetul și care ar susține reformele din programul de guvernare. „I-am asigurat de toată disponibilitatea de toate aspectele care nu sunt în program și în urma evaluărilor nu vor afecta bugetul astfel încât să le includem. Am deschidere către orice solicitare care duce la o implemnetare a reformelor și a soluțiilor pe care românii le așteaptă. În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii din aceste zile au fost informați de programul de guvernare să își dea votul. Am un mandat de a învesti un guvern.” Articolul este prezentat ca „știre în curs de actualizare”, iar detalii suplimentare despre condițiile concrete ale sprijinului parlamentar nu apar în textul disponibil. [...]

Premierul desemnat Adrian Veștea a condiționat includerea în programul de guvernare de „lipsa impactului economic” a unor măsuri cerute de AUR, în contextul negocierilor pentru voturile necesare învestirii guvernului, potrivit G4Media . Veștea a declarat, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat „o serie de măsuri economice dorite de AUR” și că le-a transmis reprezentanților partidului că are „disponibilitate” pentru acele solicitări care „nu vor avea impact economic”, astfel încât să le poată include în programul de guvernare. „Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitate pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare.” Negocierile pentru majoritate și calendarul votului Potrivit declarațiilor citate, Veștea a mers la sediul AUR după ce a fost convocat de George Simion , în cadrul negocierilor pentru obținerea voturilor necesare ca guvernul să treacă de Parlament. Premierul desemnat a mai spus că, „în această seară”, echipa sa urma să meargă la învestire și să ceară parlamentarilor informați despre program să își exprime votul. „În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamamentarii care au fost informați de programul de guvernare să-și exprime votul.” Mandatul invocat și cine a participat la discuții Întrebat dacă președintele Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR, Veștea a răspuns că are „un mandat de constituire a unei majorități”. La sediul AUR, Veștea a fost însoțit de ministrul desemnat al Apărării, Sorin Cîmpeanu, și de ministrul desemnat al Energiei, Bogdan Ivan. [...]

Învestirea Guvernului Veștea depinde de o majoritate de 233 de voturi, iar fără sprijinul AUR nu există, în acest moment, suficiente voturi , susține fostul ministru liberal al Culturii Gigel Știrbu , într-o postare citată de HotNews , înaintea ședinței comune a Parlamentului programate la 21:30. Știrbu afirmă că „Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște” și își bazează argumentul pe „matematica parlamentară”, susținând că, „la această oră”, cabinetul condus de Adrian Veștea nu ar avea majoritatea necesară pentru a trece de votul de învestitură fără voturile AUR. În aceeași postare, el critică negocierile politice din jurul votului, pe care le descrie drept o „alergătură disperată după voturi”, cu „funcții împărțite înainte de vot” și „demnități promise înainte de învestire”. „La această oră, fără voturile AUR, guvernul Adrian Veștea nu dispune de majoritatea necesară pentru a trece de Parlament, este un fapt politic evident.” Ce urmează în Parlament: ședință comună de la 21:30, vot secret cu bile Cele două Camere ale Parlamentului se reunesc în ședință comună pentru învestirea Guvernului Veștea luni, de la ora 21:30. Potrivit deciziei Birourilor Permanente, agenda include prezentarea Programului și a listei Guvernului de către Adrian Veștea, dezbaterile și votul asupra cererii de acordare a încrederii pentru întregul cabinet. Dezbaterile se vor desfășura până la finalizare, cu participare fizică și online, însă votul secret cu bile va avea loc exclusiv cu prezență fizică. Pentru învestire, Guvernul are nevoie de 233 de voturi. Miza: majoritatea parlamentară, nu programul de guvernare În lectura lui Știrbu, votul de luni seara este mai puțin despre conținutul programului și mai mult despre aritmetica parlamentară și capacitatea candidatului desemnat de a strânge o majoritate. El susține că lipsa unei majorități ar echivala automat cu imposibilitatea formării guvernului și că rezultatul ar confirma „probabil” o realitate deja vizibilă în ultimele zile. [...]

În timp ce AUR își menține votul negativ pentru Guvernul Veștea , Dan Dungaciu încearcă să capitalizeze politic „criza partidelor mainstream” dintr-un mesaj transmis de la Londra, pe fondul negocierilor de la București, potrivit HotNews . Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, aflat la o conferință internațională în capitala Marii Britanii, a legat situația politică din România de demisia premierului britanic Keir Starmer și a susținut că „partidele de mainstream sunt în criză”, „din Marea Britanie până în România”. În același mesaj, el a transmis: „Aviz amatorilor la București!”. Declarațiile lui Dungaciu au fost făcute, conform articolului, într-un comunicat de presă transmis de AUR, în care acesta descrie participarea la conferința „ Alliance for Responsible Citizenship ”, pe care o numește „un fel de Davos al dreptei” și o platformă de dezbatere pentru curentul conservator occidental. Negocierile pentru învestire: dialog anunțat, vot refuzat În paralel, premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că luni seară urmează să aibă o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, la invitația acestuia. Veștea a motivat întâlnirea prin nevoia de a pune capăt „haosului politic” și a spus că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”. Pe de altă parte, George Simion declarase anterior că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestire și că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20:00. Simion a mai afirmat că, „dacă va exista un vot” în seara de luni, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Posibilă amânare a plenului După anunțul AUR că nu votează guvernul, PSD analizează, potrivit informațiilor din articol, dacă amână plenul programat în Parlament la ora 21:30. [...]