Politică22 iun. 2026
Petrișor Peiu (AUR) amenință cu retragerea din viața publică dacă partidul votează Guvernul Veștea - semnal de tensiune internă după negocierile Simion–Veștea
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, amenință cu retragerea din politică dacă partidul votează învestirea Guvernului Veștea , pe fondul negocierilor deschise de George Simion cu premierul desemnat, potrivit G4Media . Miza imediată este coeziunea internă a AUR înaintea unui vot care poate decide instalarea noului executiv. Peiu a făcut declarația luni, la Antena 3, după ce Simion a început discuții cu Adrian Veștea pentru susținerea guvernului. Senatorul spune că ar ieși din „prim-planul vieții publice” dacă AUR își schimbă poziția, în condițiile în care el a afirmat „constant” că partidul nu va vota Guvernul Veștea. Motivul invocat de Peiu este că a fost „pus într-o situație ridicolă” de această posibilă răsturnare de poziție. El a precizat că, în acest scenariu, nu va mai face declarații publice și că, la finalul mandatului, va ieși din politică. Declarația introduce o presiune suplimentară asupra conducerii AUR într-un moment în care negocierile pentru voturile necesare în Parlament pot reconfigura raporturile interne și mesajul public al partidului. Din informațiile prezentate, nu reiese dacă retragerea anunțată ar avea efecte imediate asupra funcțiilor deținute de Peiu în grupul parlamentar sau asupra strategiei AUR la votul de învestitură. [...]