Știri
Știri din categoria Politică

Ludovic Orban cere folosirea explicită a amenințării cu anticipatele ca instrument de deblocare a crizei guvernamentale, susținând că președintele Nicușor Dan ar trebui să joace „tare” în raport cu PSD, inclusiv prin asumarea posibilității dizolvării Parlamentului, potrivit HotNews.
Fost consilier pentru politică internă al președintelui, Orban a declarat la Digi 24 că, în logica moțiunii de cenzură depuse de PSD împreună cu AUR, inițiatorii ar trebui să vină cu o soluție de guvernare. În acest context, el spune că ar proceda în doi pași: mai întâi ar acorda PSD mandatul de formare a guvernului, iar dacă nu reușește să strângă o majoritate – scenariu pe care îl consideră probabil – ar reveni cu un nou mandat pentru Ilie Bolojan, pentru o formulă PNL–USR–UDMR.
Orban condiționează această strategie de renunțarea la mesajul că Parlamentul nu va fi dizolvat, argumentând că, în cazul unei crize guvernamentale în care eșuează două încercări de învestire, dizolvarea Legislativului și alegerile anticipate devin obligatorii.
„Sigur, cu o singură condiție: să nu mai spună vreodată președintele că nu dizolvă Parlamentul.”
El susține că parlamentari din AUR, PSD, SOS, POT sau dintre cei care au părăsit partidele nu își doresc alegeri anticipate, ceea ce ar putea împinge o parte dintre ei să voteze un guvern pentru a evita acest deznodământ.
În aceeași intervenție, Orban afirmă că l-ar sfătui pe Nicușor Dan să găsească rapid o soluție, deoarece orice întârziere ar agrava situația, chiar dacă varianta finală nu este una convenabilă politic pentru președinte.
Totodată, liderul Forța Dreptei spune că refacerea coaliției de guvernare este „imposibilă”, pe motiv că moțiunea de cenzură a fost, în opinia sa, un atac la adresa PNL, USR și UDMR, iar încrederea în PSD ar fi compromisă. În relația cu PSD, Orban afirmă că „nu ascultă decât de frică”, pledând pentru o abordare fermă din partea președintelui.
Recomandate

PSD acuză PNL că a rupt un angajament de vot, prelungind blocajul guvernării , după ce președintele Nicușor Dan a spus că liberalii și-au schimbat poziția față de susținerea unui guvern minoritar PSD, potrivit Agerpres . Deputatul PSD Adrian Câciu l-a atacat public pe liderul PNL, Ilie Bolojan , susținând că acesta „își bate joc de România și de români”, că „îl minte” pe președinte și că „sfidează” regulile de bază ale jocului politic. Mesajul a fost publicat pe Facebook, într-un context de negocieri blocate pentru formarea unei majorități parlamentare. În postarea sa, Câciu a invocat declarația președintelui Nicușor Dan și a susținut că aceasta ar arăta că Bolojan „a mințit și face orice să se agațe de putere”, reluând și eticheta de „mitoman politic” la adresa liderului PNL. Ce spune președintele: PNL și-a schimbat poziția după un acord de principiu Președintele Nicușor Dan a transmis vineri, pe rețeaua X, că partidele au revenit la „blocajul politic”, deși marți părea conturată o soluție. Șeful statului a indicat că, în urma consultărilor, „a existat o singură formulă” care părea să strângă sprijinul unei majorități parlamentare: un guvern minoritar PSD . „Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția.” Nicușor Dan a mai precizat că responsabilitatea de a negocia o majoritate revine partidelor, indiferent de formula de guvern pe care o consideră potrivită. De ce contează: costul politic al impredictibilității în negocieri Schimbarea de poziție reclamată de președinte și exploatată politic de PSD mută disputa din zona aritmeticii parlamentare în cea a credibilității între partide, într-un moment în care formarea guvernului depinde de angajamente de vot. În lipsa unei majorități negociate, rămâne deschis riscul prelungirii blocajului și al amânării unei soluții de guvernare. [...]

Blocajul de 50 de zile cu Guvern interimar riscă să amâne investiții și accesarea fondurilor europene , iar PNL și USR sunt acuzate că prelungesc incertitudinea prin schimbări repetate de poziție în negocierile pentru formarea Executivului, potrivit Agerpres . Declarațiile apar într-o postare pe Facebook a deputatului PSD Marius Budăi, care susține că România „plătește prețul” fiecărei răzgândiri politice. Budăi afirmă că PNL și USR ar fi „inventat o nouă doctrină politică – guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere”, în condițiile în care țara funcționează de 50 de zile cu un Guvern interimar. În același mesaj, el îl critică pe Ilie Bolojan , despre care spune că și-ar fi schimbat poziția în doar câteva zile privind formula de guvernare. „De 50 de zile, România funcționează cu un Guvern interimar. Investițiile așteaptă. Fondurile europene așteaptă. Economia așteaptă.” Ce reproșează PSD și care este miza practică Potrivit deputatului PSD, problema nu ar fi schimbarea de opinie în sine, ci efectele asupra funcționării statului și asupra deciziilor care depind de un guvern cu puteri depline. El susține că, în timp ce România așteaptă un Executiv, PNL și USR ar negocia „formule, rotații și excepții”. În același timp, Budăi afirmă că PSD, „prin vocea lui Sorin Grindeanu”, ar fi venit cu o propunere de premier, un program și disponibilitate pentru dialog, dar ar fi primit din partea PNL „o colecție de poziții succesive”, schimbate de la o etapă la alta a discuțiilor. Contextul politic invocat: poziții schimbate în câteva zile În postarea citată, Budăi descrie o succesiune de poziții pe care le atribuie conducerii PNL: marți, la Cotroceni , ar fi fost transmisă ideea că PNL poate susține un guvern minoritar PSD, iar vineri ar fi fost avansată „o cu totul altă formulă”, susținută de PNL și USR. El mai afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi constatat schimbarea de poziție a lui Ilie Bolojan. Budăi își încheie mesajul cu o critică la adresa lipsei de predictibilitate în negocieri, susținând că „în politică, cuvântul dat are greutate” și că România „nu este un exercițiu de improvizație politică”. [...]

PNL ridică miza crizei guvernamentale și aduce în discuție alegerile anticipate ; secretarul general al partidului, Robert Sighiartău, spune că, în lipsa unei formule de guvern, „este momentul să ne întoarcem la cetățeni”, potrivit Adevărul . Sighiartău susține că blocajul durează de „aproape două luni” și îl pune pe seama PSD, pe care îl acuză că a „generat această criză politică prin demiterea Guvernului Bolojan”. În mesajul publicat pe Facebook, liderul liberal afirmă că situația „afectează încrederea, economia și capacitatea statului de a lua decizii” și că PNL ar fi venit cu „soluții concrete” și „formule de compromis” pentru a obține un guvern funcțional. În același mesaj, el acuză PSD că „a preferat să continue jocul politic” și afirmă că nici variantele promovate de președintele României nu au deblocat negocierile, ci „au amplificat tensiunile” și au îngreunat formarea unei majorități parlamentare. „Dacă nu mai există posibilitatea constituirii unui guvern, atunci este momentul să ne întoarcem la cetățeni.” Context: negocieri eșuate la Cotroceni și desemnare amânată Declarațiile vin după ce liderii partidelor au părăsit negocierile de la Cotroceni, la aproximativ o oră de la începutul discuțiilor cu președintele Nicușor Dan , întâlnire descrisă ca tensionată. În acest context, desemnarea noului premier este amânată, iar criza politică se adâncește pe fondul lipsei unui acord pentru o majoritate. Șeful statului a transmis anterior un mesaj public în care acuză PNL că și-a schimbat poziția față de înțelegerile inițiale, blocând formarea unui nou guvern, potrivit unui material separat din Adevărul . Poziția PNL: fără „cec în alb” pentru Grindeanu Ulterior, liderul PNL Ilie Bolojan a declarat că partidul nu va susține necondiționat candidatura lui Sorin Grindeanu pentru funcția de premier și că nu acceptă un „cec în alb” în negocieri, conform Adevărul . Din informațiile disponibile în material, nu este precizat un calendar sau pași procedurali concreți pentru declanșarea anticipatelor; propunerea este formulată ca opțiune politică în cazul în care nu mai poate fi constituit un guvern. [...]

AUR își justifică refuzul de a vota un guvern pe care nu îl conduce și își asumă public o poziționare care poate împinge negocierile politice spre blocaj sau spre scenariul alegerilor anticipate, potrivit Agerpres . Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu , susține că partidul are „aceleași drepturi” ca PSD și PNL, invocând reprezentarea „voinței unor milioane de români”. Într-o postare pe Facebook, Peiu explică „poziționarea strategică” a AUR în favoarea alegerilor anticipate și refuzul de a susține un executiv pe care nu îl conduce. El afirmă că există actori politici care contestă dreptul AUR de a avea un „comportament simetric” cu al altor partide și îl indică explicit pe președintele Nicușor Dan în acest context. „Cheia înțelegerii poziționării strategice a AUR în favoarea alegerilor anticipate și a refuzului susținerii unui Guvern pe care nu îl conduce este răspunsul la următoarea întrebare: De ce cred unii, în frunte cu Nicușor Dan, că AUR nu are dreptul sa aibă un comportament simetric cu al altor partide?” Argumentul AUR: „la fel ca PSD și PNL” Peiu își construiește argumentația prin trimitere la declarații recente ale PSD și PNL despre condițiile în care ar susține formarea unui guvern. În interpretarea sa, mesajul comun este că nici PSD, nici PNL nu acceptă să voteze un guvern pe care nu îl conduc sau nu îl controlează, iar AUR ar proceda identic. „Deci, atât PSD cât și PNL exclud votarea unor guverne pe care nu le conduc / controlează. Ei bine, AUR se poziționează fix la fel: nu poate vota un Guvern pe care nu îl conduce și nu îl controlează!” Miza: presiune pe negocieri și risc de prelungire a impasului Poziția exprimată de liderul senatorilor AUR indică o linie dură în negocierile pentru formarea unei majorități: partidul nu se angajează să ofere sprijin parlamentar pentru un guvern în care nu are controlul politic. În același timp, Peiu leagă această strategie de opțiunea pentru alegeri anticipate, ceea ce sugerează că AUR vede în prelungirea impasului o variantă acceptabilă. În final, Peiu își justifică revendicarea de „egalitate” politică prin raportare la votul primit. „Un vot pentru AUR are fix aceeași valoare ca un vot pentru PSD sau unul pentru PNL. Cine nu înțelege acest lucru simplu, nu înțelege democrația deloc!” [...]

Atacul PSD vizează credibilitatea „premierului tehnocrat” propus de PNL, pe fondul disputelor despre economie și fonduri UE , după ce primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, l-a ironizat pe europarlamentarul Siegfried Mureșan și l-a acuzat că nu ar avea experiență relevantă pentru România, potrivit HotNews . Vasilescu (PSD) a spus, sâmbătă, la Conferința Națională a Organizației Femeilor Social Democrate, organizată la Palatul Parlamentului, că liderul PNL Ilie Bolojan ar propune un prim-ministru „care în ultimii 20 de ani nu a stat în România” și care „habar n-are cum se trăiește în România”. În același discurs, ea a pus sub semnul întrebării afirmația că Mureșan ar fi „specialist în absorbția de fonduri europene”, susținând că „singurii bani” pe care i-ar fi „absorbit” ar fi fost „cei din salariul de europarlamentar”. În intervenția sa, Vasilescu a mutat apoi accentul de pe persoana lui Mureșan pe Ilie Bolojan, pe care l-a indicat drept „cel care blochează România” și a afirmat că „orice zi” în care acesta rămâne în funcție ar fi „o zi pierdută pentru România”. Declarațiile sunt relatate de Agerpres. PSD își revendică performanța din 2017 și cere comparația cu guvernarea Bolojan În același context, Vasilescu a susținut că PSD este pregătit să își asume guvernarea și a invocat indicatori economici din perioada în care Sorin Grindeanu a fost premier (2017), între care: creștere economică de 8,2%, deficit „pe cash” de 2,9% și scăderea datoriei publice de la 37,8% la 35,3%. Ea a mai menționat creșteri ale puterii de cumpărare și scăderea numărului de persoane aflate în risc de sărăcie și deprivare materială. Acuzații privind stagnarea economică și investițiile publice Vasilescu a afirmat că, de când Ilie Bolojan a preluat guvernarea, România ar fi avut „trei trimestre consecutive de stagnare și cădere economică” și a enumerat o serie de evoluții negative, între care: „inflație dublă”, pierderea a 56.000 de locuri de muncă, scăderea investițiilor publice cu 50% (cel puțin a celor finanțate din bugetul național) și nouă luni consecutive de scădere a consumului. Tot ea a susținut că puterea de cumpărare a pensiilor ar fi înregistrat „cea mai mare scădere” din ultimii 25 de ani. Miza politică a mesajului este contestarea profilului de „expert în fonduri europene” invocat în jurul unei posibile nominalizări și, în paralel, repoziționarea PSD ca alternativă de guvernare prin comparații de performanță economică între perioade diferite. [...]

PSD ridică miza negocierilor pentru guvernare, avertizând că prelungirea blocajului poate afecta credibilitatea României și accesul la fonduri europene și investiții , după ce secretarul general al partidului, Claudiu Manda, l-a acuzat pe liderul PNL Ilie Bolojan că „se joacă cu cheia guvernării”, potrivit POLITICO . Manda susține că, „de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul”, Bolojan „și-a schimbat condițiile”, iar întârzierea instalării „rapide a unui guvern cu puteri depline” ar pune în pericol credibilitatea țării și ar complica atragerea fondurilor europene și a investițiilor. În aceeași intervenție, liderul PSD califică situația drept „sabotaj”. „Să minți un popor întreg și să te joci cu cheia guvernării într-o perioadă în care oamenii nu mai au certitudini, în care țara riscă să își piardă credibilitatea, iar atragerea fondurilor europene și a investițiilor depinde de instalarea rapidă a unui guvern cu puteri depline înseamnă deja sabotaj.” Ce reproșează PSD și ce spune că a acceptat în negocieri În mesajul publicat pe Facebook, Claudiu Manda afirmă că PNL ar fi modificat repetat parametrii discuțiilor, după ce PSD ar fi intrat în negocieri „încă de la primele consultări” cu obiectivul unui program de guvernare. Potrivit lui Manda, PSD ar fi acceptat, pe rând: discutarea unui guvern tehnocrat; discutarea unui guvern politic; participarea la „fiecare rundă de negocieri” cu propuneri. În oglindă, Manda afirmă că Ilie Bolojan ar fi schimbat: „formula de guvernare”; „candidatul”; „regulile negocierii”. Miza invocată: costul de credibilitate și efectele economice Mesajul PSD mută disputa din registrul politic în cel al consecințelor: Manda leagă direct credibilitatea externă a României și capacitatea de a atrage fonduri europene și investiții de instalarea rapidă a unui guvern cu „puteri depline”. În acest cadru, el avertizează că pierderea credibilității în negocieri „costă România”. Separat, aceeași reacție este prezentată și de G4Media , care notează că intervenția lui Manda vine după acuzațiile președintelui Nicușor Dan la adresa PNL privind revenirea la blocajul politic. Ce urmează Din informațiile disponibile în textul sursei nu rezultă un calendar al negocierilor sau o reacție a lui Ilie Bolojan la acuzațiile lui Claudiu Manda. Rămâne de văzut dacă schimbul de acuzații se traduce într-o reluare rapidă a discuțiilor pentru formarea guvernului sau într-o prelungire a impasului pe care PSD îl descrie ca având consecințe asupra finanțării europene și a investițiilor. [...]