Știri
Tag: ludovic orban

Crin Antonescu acuză o ruptură internă în PNL după congresul extraordinar de duminică, pe care îl numește „congresul trădătorilor”, într-un mesaj publicat pe Facebook, potrivit News . Miza politică a ieșirii publice este delegitimarea noii conduceri și a narațiunii de „continuitate” invocate la congres, într-un moment în care partidul își resetează echipa și mesajul. Antonescu spune că, în 36 de ani, nu a văzut „atâta impostură, nerușinare și josnicie” în PNL și susține că termenul „trădare” descrie cel mai bine reuniunea. În postare, el acuză „falsificarea, în cel mai pur stil comunist, a istoriei” partidului și afirmă că au fost invitați doar foști președinți care „au trădat PNL” pentru Traian Băsescu sau pentru „Nicușor”, dând exemplele Valeriu Stoica, Theodor Stolojan și Ludovic Orban. Absențe și acuzații de „ștergere” din istoria partidului Fostul lider liberal afirmă că nici el, nici Călin Popescu Tăriceanu nu au fost invitați la congres. În același timp, menționează că nu au fost prezenți nici Florin Cîțu și nici Nicolae Ciucă, pe care îl descrie drept „candidat la Președinție al PNL”. În mesaj, Antonescu folosește o comparație pentru a sugera eliminarea deliberată a unor figuri din „fotografia” partidului și critică tăcerea unor „vechi liberali” din sală în timpul intervențiilor de la tribuna congresului. Ținta: Ilie Bolojan și criteriile de selecție din partid Antonescu îl acuză pe Ilie Bolojan că „are treabă doar cu PSD” și îl numește „un premier catastrofal, fără idei și fără sentimente față de oameni”. Totodată, susține că selecția din jurul lui Bolojan ar urma două criterii: „băsismul ieri / sorosismul azi” și „mediocritatea”, cu o excepție pe care o indică nominal. Postarea se încheie cu un mesaj adresat „foștilor camarazi din lupte adevărate”, formulat în termeni duri, sugerând resemnare și dezgust față de direcția partidului. [...]

Ludovic Orban își semnalează reintrarea în PNL, o mișcare cu potențial de reconfigurare în zona de dreapta , după ce liderul Forța Dreptei a spus că revenirea sa în partid este „aproape, aproape”, potrivit HotNews , care relatează despre prezența lui la Congresul PNL de duminică. Orban a fost invitat la Congres și, în discurs, și-a exprimat dorința de a reveni în partid. El le-a „cerut iertare” liberalilor pentru criticile aduse PNL în ultimii ani și a spus că vrea să-și aducă „modesta contribuţie la ceea ce poate face bun PNL pentru România cu Ilie Bolojan şi cu echipa lui”. Întrebat cum vede primirea din partea liberalilor, Orban a explicat că aceasta vine din relațiile personale construite în timp, menționând că îi cunoaște pe unii „de zeci de ani”, din campanii electorale și evenimente de partid. În același context, la întrebarea cât de aproape este revenirea sa în PNL, Orban a răspuns: „aproape, aproape”. Context: ruptura din 2021 și rolurile anterioare în PNL Orban a condus PNL în perioada 2017–2021 și a fost premier între noiembrie 2019 și decembrie 2020. Ulterior, după ruptura de la finalul lui 2021, a înființat și conduce partidul Forța Dreptei. Pentru contextul declarațiilor și al prezenței sale la Congres, HotNews amintește și episodul în care Orban le-a „cerut iertare” liberalilor, relatat într-un material anterior: HotNews . [...]