Știri
Știri din categoria Politică

Consultările de la Cotroceni intră într-o fază de negociere politică, după ce Ilie Bolojan a semnalat formarea unui „pol de dreapta” cu USR, REPER și Forța Dreptei, în timp ce președintele Nicușor Dan nu a avansat încă un nume de premier, potrivit Antena 3. Miza imediată este deblocarea crizei guvernamentale, însă semnalele din partide indică o ecuație complicată, cu opțiuni concurente și susținere politică incertă.
Nicușor Dan a continuat joi consultările cu liderii politici la Cotroceni, întâlnindu-se, pe rând, cu reprezentanți ai minorităților naționale, USR, UDMR și, spre finalul serii, cu premierul demis Ilie Bolojan. În această etapă, șeful statului ar fi ales să asculte propunerile fiecărui partid, fără să prezinte o formulă proprie de guvernare.
Potrivit informațiilor disponibile, președintele nu a propus deocamdată un nume de prim-ministru, iar o revenire cu o soluție ar urma să aibă loc săptămâna viitoare, după ce îi va rechema pe liderii politici la noi discuții.
Imediat după întâlnirea de la Cotroceni, Ilie Bolojan a anunțat pe rețelele sociale că își coordonează „toate mișcările politice” cu liderul USR, Dominic Fritz. În logica descrisă de Antena 3, mesajul este un pas concret către o formulă de colaborare PNL–USR, cu ambiția de a aduna într-un „pol de dreapta” și REPER, respectiv Forța Dreptei.
În același timp, această direcție nu ar avea susținere unanimă în PNL: „cei mai mulți membri”, inclusiv o parte dintre susținătorii lui Bolojan, s-ar fi poziționat împotriva unei astfel de mișcări. În termeni operaționali, asta înseamnă că o eventuală repoziționare a PNL spre o alianță extinsă la dreapta riscă să fie frânată chiar din interiorul partidului, ceea ce complică negocierile pentru o majoritate stabilă.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a indicat că ar exista două scenarii rămase „pe masă”:
Separat, Antena 3 notează că, din informații „neverificate integral”, Nicușor Dan ar fi vorbit la telefon cu liderul PSD Sorin Grindeanu, fără să fie clar dacă a existat sau urmează o întâlnire față în față la Cotroceni.
Președintele este așteptat să revină cu o soluție după un summit de miercuri, pe care l-a considerat prioritar înainte de a avansa o formulă de guvernare.
Recomandate

Atacul verbal al USR la adresa premierului desemnat Adrian Veștea ridică miza politică a votului de învestitură și confirmă că noul Executiv intră în Parlament fără o majoritate conturată, într-un moment în care mai multe partide au anunțat deja că nu îl susțin, potrivit G4Media . Irineu Darău (USR), prezentat de publicație drept ministru interimar al Economiei în guvernul demis Bolojan, l-a atacat luni, de la tribuna Parlamentului, pe Adrian Veștea. Darău a arătat către acesta și a spus: „Așa arată un trădător, un iliberal, un fripturist”. În aceeași zi, au fost programate dezbaterile și votul pentru învestirea guvernului Veștea, conform informațiilor publicate. Pe zona de aritmetică parlamentară, USR a anunțat că nu va vota guvernul Veștea, la fel ca PNL, UDMR și SOS, mai notează G4Media. [...]

PNL cere rescrierea documentelor de învestire pentru a nu fi asociat cu noul Executiv , solicitând Parlamentului eliminarea oricăror referiri la partid și la sigla sa din actele oficiale, potrivit G4Media . Miza este una de procedură și interpretare constituțională: liberalii susțin că menționarea PNL lângă nume propuse pentru portofolii creează impresia unei participări la guvernare pe care partidul o neagă. Solicitarea este semnată de președintele PNL, Ilie Bolojan , și vizează documentele aflate în circuitul parlamentar pentru învestirea noului Guvern. PNL argumentează că, deși unele persoane de pe lista de miniștri au calitatea de membri ai partidului, acestea „nu reprezintă partidul și nu acționează în numele acestuia”, în condițiile în care forurile statutare ar fi decis că PNL nu face parte din coaliția care susține Executivul. În document, PNL își fundamentează poziția prin raportare la prevederile Constituției privind procedura de învestire și la jurisprudența Curții Constituționale , susținând că asocierea partidului cu „compoziția politică a Guvernului” ar fi neconformă. „Partidul Naţional Liberal nu susține participarea persoanelor menționate în lista membrilor Guvernului la formarea noului Guvern.” „Partidul Național Liberal nu intră în alcătuirea Guvernului. În acest context, orice fel de menționare a Partidului Național Liberal ca fiind parte din compoziția politică a Guvernului reprezintă o gravă încălcare a normelor constituționale.” Ce solicită concret PNL Parlamentului Formațiunea cere corectarea documentelor din procedura de învestire astfel încât: să fie eliminată „orice referire” la PNL din lista membrilor Guvernului; să înceteze utilizarea siglei partidului în documentele oficiale; votul asupra Guvernului să aibă loc „numai după demisia respectivelor persoane” din calitatea de membri PNL, prezentată drept „singura soluție” care respectă logica Constituției privind „compoziția politică a Guvernului”. De ce contează Demersul ridică o problemă de reglementare și procedură parlamentară: cum este reflectată „compoziția politică” a unui guvern în actele supuse votului și în ce măsură apartenența de partid a unor persoane poate fi echivalată cu participarea formală a partidului la guvernare. În practică, solicitarea PNL poate complica calendarul și forma documentelor de învestire, dacă Parlamentul acceptă modificările cerute. [...]

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax . Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire. Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie. Ce arată aritmetica votului și unde s-a rupt susținerea Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea. Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea. UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că: „Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR” Poziționările din plen: PSD pentru, AUR iese din sală Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt. De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală” Ce urmează procedural Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire. [...]

USR își menține votul negativ la învestirea Guvernului Veștea, iar premierul desemnat rămâne dependent de negocieri cu AUR pentru a strânge majoritatea , potrivit HotNews . Dominic Fritz spune că formațiunea va rămâne „consecventă” și nu va vota cabinetul condus de liberalul Adrian Veștea , în contextul în care aritmetica parlamentară indică faptul că fără sprijinul AUR guvernul nu poate trece. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Fritz a reacționat după ce George Simion a vorbit despre o posibilă „reconciliere” AUR–PSD, afirmând că „Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”. Liderul USR a criticat ideea unei apropieri între AUR și PSD, pe care îl numește „constructorul sistemului”. Poziția USR: „Nu votăm” guvernul Veștea Dominic Fritz a enumerat motivele pentru care USR nu susține învestirea, într-o formulare în patru puncte: „Nu votăm un guvern antireformă.” „Nu votăm un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale.” „Nu votăm un guvern al incompetenților dovediți.” „Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei.” AUR condiționează și amenință cu boicotul votului George Simion a declarat că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestirea din plenul reunit (programată inițial la ora 21:30) și că, dacă „va exista un vot” luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Simion a spus că îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul AUR până la ora 20:00 și a invocat un „efort de consens” și „reconciliere”. În aceeași declarație, liderul AUR a menționat și varianta alegerilor anticipate „atât timp când nu există dialog”, iar ca altă opțiune a invocat „suspendarea lui Nicușor”, dacă situația politică „va continua în acest stil”. Veștea acceptă întâlnirea, PSD ia în calcul amânarea plenului Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, invocând „responsabilitatea” de a pune capăt „haosului politic” și susținând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”. Premierul desemnat nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. După anunțul AUR că nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la 21:30. O eventuală amânare ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. Calculele de vot: majoritatea depinde de AUR Pentru învestire sunt necesare 233 de voturi. Conform informațiilor prezentate de HotNews: PSD are 127 de voturi și a anunțat că votează și intră la guvernare; pe surse, PSD ar conta pe încă 66 de voturi din afara partidului; PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL s-ar poziționa împotriva conducerii partidului și ar susține tabăra Veștea; ar mai exista 11 voturi posibile de la grupul parlamentar PACE și alte 17 de la minoritățile naționale. Potrivit surselor HotNews, social-democrații ar mai avea nevoie de 40 de voturi pentru a atinge majoritatea, motiv pentru care ar trebui să atragă voturi din AUR, care are 90 de parlamentari. [...]

Critica tăierilor bugetare și a instabilității politice pune presiune pe agenda economică a Cotroceniului. Într-un interviu acordat HotNews , Vlad Alexandrescu , președintele Grupului pentru Dialog Social, susține că „Guvernul Ilie Bolojan a căzut prea târziu” și că PSD „a avut dreptate” să provoace căderea Executivului, pe fondul efectelor sociale ale politicilor de austeritate și al riscului ca disputele dintre partidele pro-europene să alimenteze creșterea suveraniștilor. Alexandrescu argumentează că direcția fostului guvern a fost „din start greșită” și invocă deteriorarea nivelului de trai: „oamenii sunt mai săraci”, „birurile sunt mai mari”, „totul s-a scumpit”. În aceeași logică, el leagă decizia PSD de presiunea propriului electorat, descriind prăbușirea guvernului drept „o acțiune politică” care a reflectat nemulțumirea publică, nu doar voința conducerii partidului. Ce reproșează fostului guvern: tăieri cu impact direct în servicii și sprijin social În interviu, liderul GDS enumeră efecte pe care le pune pe seama „guvernării Bolojan”, insistând că statul nu poate fi administrat „ca o firmă”, deoarece are obligații față de categorii vulnerabile și față de servicii publice. Printre exemplele menționate: reducerea burselor elevilor și studenților („cam o treime” ar fi dispărut, potrivit lui); micșorarea ajutoarelor pentru persoanele cu dizabilități; diminuarea unor servicii publice; reorganizări în salvamont, despre care spune că au redus numărul de salvatori și au dus la comasări și concedieri. „România nu poate fi condusă ca o firmă.” Miza politică: majoritate stabilă și „predictibilitate” pentru firme și populație Alexandrescu plasează conflictul dintre partidele pro-europene în centrul riscului de radicalizare, afirmând că suveraniștii cresc „prin dezamăgirea pe care celelalte partide o provoacă în fiecare zi”. În acest context, el susține că nevoia de „predictibilitate” este comună atât companiilor, cât și cetățenilor, iar escaladarea atacurilor personale între partide favorizează formațiunile radicale fără ca acestea „să facă nimic”. Pe tema formării unei majorități, el amintește și un punct de drept constituțional: mandatul parlamentarului „nu poate fi imperativ”, deci nu poate fi dictat formal de conducerea partidului, chiar dacă partidele pot avea reguli interne și sancțiuni politice. Evaluarea lui Nicușor Dan : mai mult decât „sustenabilitate economică” În privința președintelui Nicușor Dan, Alexandrescu spune că se aștepta la un rol mai pronunțat de „educator” și la delimitări mai ferme față de „deriva legionară”, pe care o consideră un risc major în spațiul public. Totodată, el critică o focalizare pe care o vede prea îngustă în ultima perioadă, concentrată pe „guvernare pro-occidentală” și „sustenabilitate economică”, în detrimentul unor teme precum integritatea, profesionalismul și doctrinele de politici publice. În ansamblu, mesajul său este că instabilitatea politică și politicile de tăieri cu efect social pot eroda încrederea și pot împinge electoratul către opțiuni radicale, într-un moment în care mediul economic are nevoie de guvernare stabilă și direcții coerente. [...]

AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de o retragere publică a „liniei roșii” a președintelui Nicușor Dan , iar în lipsa unor „clarificări” până la ora 21:30 parlamentarii partidului ar urma să părăsească sala în momentul votului de învestitură, potrivit HotNews . George Simion a făcut declarațiile luni seară, la sediul AUR, după întâlnirea cu premierul desemnat Adrian Veștea . Liderul AUR a spus că partidul nu ia „în calcul în acest moment” un vot pentru Veștea din cauza unor „restricții” pe care le atribuie președintelui, invocând poziția exprimată de Nicușor Dan pe 6 mai, când ar fi spus că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR sau care să treacă „cu voturile AUR”. Condiția pusă înaintea votului din Parlament Simion a cerut ca Nicușor Dan să își retragă public „linia roșie” prin care i-ar fi numit pe cei de la AUR „extremiști” și a solicitat „clarificări” înainte de votul programat la 21:30. „Așteptăm din partea lui Nicușor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi, de la 21.30.” În același timp, Simion a afirmat că AUR continuă demersul de suspendare a președintelui, deși, potrivit propriilor declarații, partidul nu are în prezent suficiente voturi pentru acest pas. El a încheiat intervenția spunând că Nicușor Dan „nu e un președinte legitim”. Ce înseamnă, practic, pentru învestirea guvernului Liderul AUR a susținut că nu a cerut funcții în urma discuțiilor cu premierul desemnat și a indicat că miza ar fi „implementarea soluțiilor” promovate de partid. Totodată, a avertizat că, dacă până la 21:30 nu apar clarificările cerute, parlamentarii AUR vor ieși din plen în momentul votului pentru Guvernul Veștea. În paralel, Adrian Veștea anunțase anterior că urmează să se întâlnească cu George Simion, descriindu-se drept „un om al dialogului” și invocând nevoia de a pune capăt „haosului politic”, într-o postare pe Facebook. Efect imediat: PSD ia în calcul amânarea plenului După anunțul lui Simion că AUR nu votează guvernul, PSD analizează dacă amână plenul programat la ora 21:30 pentru votul de învestitură, mai notează publicația. [...]