Știri
Știri din categoria Politică

PNL mută discuția despre un guvern minoritar pe criteriul „încrederii”, ca sursă de legitimitate și stabilitate, iar Ciprian Ciucu indică drept posibilă opțiune pe Ilie Bolojan, în ipoteza unui executiv fără majoritate solidă, potrivit Mediafax.
Prim-vicepreședintele PNL a declarat joi seara, la Antena 3, că într-un eventual guvern minoritar format din PNL-USR-UDMR și reprezentanții minorităților naționale, premier ar trebui să fie „personalitatea politică cu cea mai mare încredere în rândul românilor”, argumentând că un astfel de cabinet are nevoie de legitimitate și susținere publică pentru a funcționa.
„E foarte greu să conduci un guvern, mai ales minoritar, dacă tu ai încredere de 10%, 15%. N-ai autoritate, n-ai legitimitate.”
Ciucu a susținut că un premier cu un nivel redus de credibilitate ar avea dificultăți de autoritate și ar risca tensiuni sociale, în condițiile în care un guvern minoritar depinde de sprijin politic variabil și de acceptare publică.
În acest context, el spune că ar trebui căutată „cea mai credibilă persoană” din „noul angrenaj politic”, dacă ipoteza unui guvern minoritar se va concretiza.
Întrebat dacă Ilie Bolojan ar putea conduce un astfel de guvern, Ciucu a răspuns că, în opinia sa, „poate să fie” și a adăugat că ar putea fi și altcineva, fără să avanseze un alt nume.
Discuția a ajuns și la Cătălin Predoiu, despre care s-a vehiculat că ar putea fi o variantă de premier într-un guvern minoritar. Ciucu a spus că îl consideră „un ministru competent” și cu „multă experiență”, inclusiv ca premier interimar, dar a insistat că și în acest caz criteriul decisiv ar rămâne nivelul de încredere în rândul populației.
Potrivit aceleiași relatări, Ciucu a mai afirmat că politicienii pot fi măsurați prin sondaje de opinie, pe care le-a descris drept „instrumente științifice”, și a lansat ipoteza că Predoiu nu ar avea nivelul de încredere de care se bucură Bolojan.
Recomandate

PNL cere rescrierea documentelor de învestire pentru a nu fi asociat cu noul Executiv , solicitând Parlamentului eliminarea oricăror referiri la partid și la sigla sa din actele oficiale, potrivit G4Media . Miza este una de procedură și interpretare constituțională: liberalii susțin că menționarea PNL lângă nume propuse pentru portofolii creează impresia unei participări la guvernare pe care partidul o neagă. Solicitarea este semnată de președintele PNL, Ilie Bolojan , și vizează documentele aflate în circuitul parlamentar pentru învestirea noului Guvern. PNL argumentează că, deși unele persoane de pe lista de miniștri au calitatea de membri ai partidului, acestea „nu reprezintă partidul și nu acționează în numele acestuia”, în condițiile în care forurile statutare ar fi decis că PNL nu face parte din coaliția care susține Executivul. În document, PNL își fundamentează poziția prin raportare la prevederile Constituției privind procedura de învestire și la jurisprudența Curții Constituționale , susținând că asocierea partidului cu „compoziția politică a Guvernului” ar fi neconformă. „Partidul Naţional Liberal nu susține participarea persoanelor menționate în lista membrilor Guvernului la formarea noului Guvern.” „Partidul Național Liberal nu intră în alcătuirea Guvernului. În acest context, orice fel de menționare a Partidului Național Liberal ca fiind parte din compoziția politică a Guvernului reprezintă o gravă încălcare a normelor constituționale.” Ce solicită concret PNL Parlamentului Formațiunea cere corectarea documentelor din procedura de învestire astfel încât: să fie eliminată „orice referire” la PNL din lista membrilor Guvernului; să înceteze utilizarea siglei partidului în documentele oficiale; votul asupra Guvernului să aibă loc „numai după demisia respectivelor persoane” din calitatea de membri PNL, prezentată drept „singura soluție” care respectă logica Constituției privind „compoziția politică a Guvernului”. De ce contează Demersul ridică o problemă de reglementare și procedură parlamentară: cum este reflectată „compoziția politică” a unui guvern în actele supuse votului și în ce măsură apartenența de partid a unor persoane poate fi echivalată cu participarea formală a partidului la guvernare. În practică, solicitarea PNL poate complica calendarul și forma documentelor de învestire, dacă Parlamentul acceptă modificările cerute. [...]

Guvernul Veștea a căzut la vot, prelungind interimatul și incertitudinea decizională după ce nu a strâns majoritatea necesară în Parlament, potrivit Mediafax . Rezultatul oficial anunțat de senatorul Vasile Blaga indică 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, din 212 voturi exprimate, sub pragul de 233 necesar pentru învestire. Eșecul de la vot mută rapid presiunea pe Palatul Cotroceni: președintele Nicușor Dan trebuie să desemneze un nou candidat la funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele. Până atunci, România rămâne cu un guvern interimar, cu capacitate limitată de decizie. Ce arată aritmetica votului și unde s-a rupt susținerea Înainte de anunțul oficial, surse citate de publicație indicau că o parte dintre parlamentarii PNL care îl susțineau pe Adrian Veștea nu ar fi votat Cabinetul. În același timp, în plen, PNL, USR și UDMR au anunțat că nu votează Guvernul Veștea. Daniel Fenechiu a spus că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor susține Cabinetul propus de Adrian Veștea. UDMR a anunțat că nu participă la vot și părăsește sala, iar Kelemen Hunor a afirmat că: „Dacă trece Guvernul Veștea, va trece cu voturile de la AUR” Poziționările din plen: PSD pentru, AUR iese din sală Din partea PSD, Natalia Intotero a susținut în plen că formațiunea votează Guvernul Veștea, invocând nevoia de „un executiv funcțional” într-un termen scurt. De cealaltă parte, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii părăsesc sala, fără să își oblige colegii să voteze într-un anumit fel: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală” Ce urmează procedural Consecința directă a votului este reluarea procesului de formare a guvernului. Conform informațiilor din articol, președintele Nicușor Dan va trebui să desemneze un nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după consultări cu partidele, în condițiile în care pragul de 233 de voturi rămâne reperul pentru orice nouă încercare de învestire. [...]

Guvernul Veștea riscă să pice la vot fără sprijinul AUR, iar presiunea se mută pe Cotroceni , în condițiile în care o parte din PNL cere președintelui Nicușor Dan să oprească „oficializarea” unei formule de guvernare care ar depinde de partidul lui George Simion, potrivit HotNews . Deputata PNL Raluca Turcan , asociată în partid cu tabăra Ilie Bolojan, a reacționat luni după-amiază după confirmarea că premierul desemnat Adrian Veștea urmează să se întâlnească în aceeași seară cu liderul AUR, George Simion, pentru discuții legate de învestirea cabinetului. În paralel, miniștrii propuși sunt audiați în comisiile de specialitate, audieri programate să dureze până la ora 21:00, înaintea votului din plenul reunit anunțat inițial pentru ora 21:30. Într-un mesaj publicat pe Facebook , Turcan susține că Veștea ar fi „dispus să oficializeze” prezența AUR la guvernare și afirmă că „nu există voturile necesare pentru învestire”, invocând „realitatea parlamentară”. Ea cere intervenția șefului statului și vorbește despre „soluții rapide pentru resetarea acestui proces”. Ce opțiuni pune pe masă Raluca Turcan Turcan enumeră mai multe variante pe care le descrie drept „democratice, constituționale”, între care: depunerea mandatului de către premierul desemnat; consultări cu partidele; desemnarea unui premier PSD, care să formeze un cabinet fie cu voturile AUR (asumat „transparent”), fie pe baza unui „pact național”; desemnarea unui premier din „partidele cu adevărat prooccidentale”, pentru un guvern minoritar susținut printr-un „pact de responsabilitate”. În finalul mesajului, deputata PNL avertizează că „ceasul ticăie” și acuză că cei învestiți cu încredere „știu să-și amaneteze țara”, repetând ideea că efectele ar putea fi „pe termen lung” și „poate ireversibil”. AUR spune că nu votează, Veștea anunță întâlnirea George Simion a declarat luni că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestire și a spus că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20:00. Liderul AUR a mai afirmat că, dacă va exista un vot în plen luni seară, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Ulterior, Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu Simion, motivând că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români” pentru a pune capăt „haosului politic”. El nu a precizat unde și când va avea loc întâlnirea. Aritmetica votului și miza imediată Potrivit surselor citate de HotNews, Guvernul Veștea ar mai avea nevoie de 40 de parlamentari pentru a ajunge la majoritatea de 233 de voturi necesare învestirii. În acest context, PSD ar analiza dacă amână plenul programat la 21:30, decizie care ar trebui votată în Biroul Permanent Reunit, deoarece calendarul a fost deja aprobat. În calculele prezentate, PSD ar avea 127 de voturi și ar miza pe încă 66 „din afara formațiunii”. Sunt menționate și posibile voturi din grupul parlamentar PACE (11 membri) și de la minoritățile naționale (17). În același timp, PNL, USR și UDMR au declarat că nu votează guvernul, însă aproximativ 20 de parlamentari PNL ar susține tabăra Veștea. Pe termen scurt, întâlnirea Veștea–Simion și eventuala decizie de amânare a plenului devin punctele care pot schimba rapid traseul învestirii, într-un Parlament în care, conform sursei, majoritatea nu se conturează fără voturi din AUR. [...]

PNL încearcă să blocheze asocierea cu viitorul cabinet Veștea, invocând lipsa unui acord politic formal , iar mesajul este transmis public de noul prim-vicepreședinte Dan Motreanu , potrivit HotNews . Miza este una de poziționare politică înaintea votului de învestitură: partidul susține că nu face parte din formula guvernamentală propusă de Adrian Veștea și că orice etichetare a Executivului drept „PSD-PNL” ar fi nefondată. Motreanu afirmă că, pentru ca un guvern să poată fi considerat rezultat al unei înțelegeri PSD–PNL, ar trebui să existe „un acord politic formal”, concretizat într-un protocol semnat și asumat de ambele partide. În absența unui astfel de document, spune el, nu se poate susține că PNL intră la guvernare. Declarațiile au fost făcute într-un mesaj publicat pe Facebook, în contextul în care în Parlament au început audierile miniștrilor propuși pentru cabinetul Veștea. Motreanu reclamă că în spațiul public au apărut interpretări care „ignoră realitățile politice” și deciziile interne ale partidului. Deciziile interne invocate de PNL Al doilea argument invocat este unul statutar: Motreanu spune că forurile de conducere ale PNL au adoptat decizii „clare” privind poziționarea partidului, iar cea mai recentă reconfirmare ar fi avut loc la Congresul extraordinar desfășurat duminică, unde ar fi fost reiterată opțiunea ca PNL să nu mai intre într-un guvern alături de PSD. În același mesaj, el respinge ideea că prezența în guvern a unor persoane care „au fost sau sunt” membri PNL ar echivala cu participarea partidului la guvernare, argumentând că există o diferență între opțiunea individuală și poziția oficială a unei formațiuni. De ce contează disputa de etichetare Intervenția lui Motreanu urmărește să delimiteze responsabilitatea politică a PNL față de un executiv care urmează să treacă prin procedurile parlamentare, în condițiile în care audierile miniștrilor sunt deja în desfășurare. În logica prezentată de liderul liberal, fără un protocol politic și fără o decizie formală de partid, asocierea guvernului cu PNL ar fi „o manipulare a realității politice”. Motreanu mai afirmă că PNL ar avea „peste 150.000 de membri” și susține că reprezentarea politică a partidului este stabilită exclusiv prin hotărârile forurilor statutare și deciziile oficiale ale conducerii, nu prin decizii personale ale unor membri. [...]

Negocierile premierului desemnat cu AUR complică ecuația unei majorități proeuropene , iar europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan avertizează că România „nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”, potrivit G4Media . Declarația vine imediat după ce Adrian Veștea a anunțat că merge la discuții cu AUR, într-un moment în care formarea unei majorități parlamentare este esențială pentru învestirea Guvernului. Mureșan își construiește mesajul în jurul ideii că „responsabilitatea” invocată în negocieri ar trebui să însemne, în primul rând, o majoritate proeuropeană, nu apelul la un partid care „a contestat constant direcția europeană a României”. „În numele «responsabilității» se caută acum sprijinul AUR. Responsabilitatea înseamnă să construiești majorități proeuropene, nu să cauți sprijin la cei care au contestat constant direcția europeană a României.” „Responsabilitatea înseamnă un guvern format din cei care vor să ducă România înainte, nu din cei care vor să o țină pe loc.” „România nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei.” De ce contează: semnal politic cu potențial de impact extern Miza depășește disputa internă din coaliție: asocierea, fie și punctuală, a negocierilor de guvernare cu AUR poate alimenta percepții externe despre direcția politică a României, într-un context în care legitimitatea și stabilitatea unei majorități sunt urmărite atent la nivel european. În material sunt menționate și relatări similare ale HotNews și Agerpres, care indică faptul că mesajul lui Mureșan a fost publicat pe Facebook și că întâlnirea Veștea–Simion era programată în seara de luni. Ce urmează Din informațiile disponibile în articol, următorul pas imediat este continuarea consultărilor pentru obținerea sprijinului parlamentar necesar învestirii. Nu sunt oferite detalii despre rezultatul discuțiilor cu AUR sau despre o decizie finală privind formula de majoritate. [...]

Atacul verbal al USR la adresa premierului desemnat Adrian Veștea ridică miza politică a votului de învestitură și confirmă că noul Executiv intră în Parlament fără o majoritate conturată, într-un moment în care mai multe partide au anunțat deja că nu îl susțin, potrivit G4Media . Irineu Darău (USR), prezentat de publicație drept ministru interimar al Economiei în guvernul demis Bolojan, l-a atacat luni, de la tribuna Parlamentului, pe Adrian Veștea. Darău a arătat către acesta și a spus: „Așa arată un trădător, un iliberal, un fripturist”. În aceeași zi, au fost programate dezbaterile și votul pentru învestirea guvernului Veștea, conform informațiilor publicate. Pe zona de aritmetică parlamentară, USR a anunțat că nu va vota guvernul Veștea, la fel ca PNL, UDMR și SOS, mai notează G4Media. [...]