Știri
Știri din categoria Diverse

AUR își proiectează intrarea la guvernare după 2028 cu un program de dereglementare și taxe mai mici, într-un context în care partidul spune că până atunci România nu va putea avea o majoritate stabilă, potrivit Digi24. Declarațiile îi aparțin lui Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, care afirmă că formațiunea are „peste 90%” șanse să fie „principalul partid de la guvernare” după alegerile parlamentare din 2028 și să dea premierul.
Peiu susține că, până la scrutinul din 2028, „nu se va putea” construi în România o majoritate stabilă. În aceeași intervenție, el a legat perspectiva AUR de preluarea conducerii guvernului, cu un premier desemnat din interiorul partidului.
Între măsurile pe care Peiu spune că AUR le-ar implementa dacă ajunge la guvernare se află politici economice „bazate pe simplificare, dereglementare și o taxare redusă”. În termeni practici, o astfel de direcție ar putea însemna schimbări în reguli și proceduri pentru companii și o presiune pentru reducerea poverii fiscale, însă articolul nu oferă detalii despre instrumente concrete, calendar sau impact bugetar.
În relația cu Uniunea Europeană, Peiu afirmă că AUR „nu are nicio problemă” cu UE, dar contestă unele priorități ale Comisiei Europene conduse de Ursula von der Leyen, în special politicile din „Green Deal” (pachetul de politici europene pentru reducerea emisiilor și tranziția energetică). El indică drept exemplu deciziile României de închidere a capacităților pe cărbune și spune că acestea au fost „recompensate” prin bani din Fondul de modernizare, dar acuză guvernele din ultimii cinci ani că sunt „incapabile” să cheltuie „două miliarde de euro” pe proiectele convenite.
Tot pe zona de politici europene, Peiu spune că AUR ar vrea o schimbare de abordare a Politicii Agricole Comune, în sensul alocării unor sume „mult mai mari” către politici naționale în agricultură, „în defavoarea subvenției unice pe hectar”.
Întrebat despre variantele de premier, Peiu spune că prima opțiune este președintele partidului, George Simion, argumentând că liderul formațiunii ar trebui să reprezinte partidul „în funcțiile de top”. El adaugă că, dacă Simion își trasează o „traiectorie” spre Președinție, atunci discuția despre premier se poate schimba.
În privința lui Călin Georgescu, Peiu afirmă că fostul candidat la prezidențiale este „o posibilitate de luat în calcul”, pe motiv că este „foarte votat și popular”. În același timp, precizează că Georgescu nu este membru AUR și că influența lui publică poate ajuta partidul dacă se exprimă în favoarea lui, dar „poate să facă însă și invers”.
Mesajul central cu relevanță economică este că AUR își leagă explicit un posibil mandat de guvernare de trei direcții: dereglementare, taxare redusă și renegocierea unor priorități europene (Green Deal și agricultura). Pentru companii, aceste teme sunt sensibile prin efectele potențiale asupra costurilor de conformare, fiscalității și predictibilității cadrului de reglementare, însă, în acest stadiu, declarațiile rămân la nivel de intenții și poziționare politică, fără un pachet de măsuri detaliat.
Recomandate

Vizita de stat a președintelui Israelului aduce în prim-plan cooperarea României în combaterea antisemitismului , pe fondul unei „recrudescențe” a acestui fenomen, potrivit declarațiilor făcute duminică la Iași de Isaac Herzog, relatează Digi24 . Herzog a participat la cea de-a XII-a ediție a Marșului Vieții de la Iași, eveniment de comemorare a victimelor Pogromului din iunie 1941 . În acest context, liderul israelian a mulțumit autorităților române pentru „angajamentul” în combaterea antisemitismului și în păstrarea memoriei Holocaustului, într-o declarație transmisă de Agerpres. „În fața recrudescenței antisemitismului, avem responsabilitatea comună de a apăra adevărul, memoria și demnitatea umană.” Comemorarea Pogromului de la Iași, la 85 de ani Ceremonia de la Iași marchează împlinirea a 85 de ani de la unul dintre cele mai tragice episoade din istoria României și are loc în prezența unor oficiali români, a reprezentanților comunității evreiești și a delegațiilor din Israel. În discurs, Herzog a vorbit despre „datoria memoriei” și a amintit victimele ucise la Iași și în împrejurimi între 28 iunie și 6 iulie 1941, referindu-se și la „trenurile morții”. „Punte vie” între România și Israel Președintele Israelului a afirmat că evreii din România „au avut un rol esențial” în întemeierea și dezvoltarea Statului Israel și că reprezintă „până astăzi o punte vie” între România și poporul evreu. Totodată, a amintit că la Iași a fost scrisă prima versiune a imnului național al Israelului, „ Hatikvah ” („Speranța”), de către Naftali Herz Imber. Ce urmează în vizita oficială Isaac Herzog se află în vizită de stat în România alături de prima-doamnă, Michal Herzog. Luni, el urmează să fie primit la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, iar ulterior se va adresa Parlamentului. [...]

Amenințările unui oficial rus la adresa Finlandei vin pe fondul întăririi cooperării militare cu NATO , într-un nou episod de escaladare verbală care amplifică riscurile de securitate în regiunea nordică și presiunea asupra frontierelor Alianței, potrivit Digi24 . Alexei Juravliov , prim-vicepreședinte al Comitetului de Apărare al Dumei de Stat a Rusiei, a acuzat Finlanda că „se transformă treptat într-o a doua Ucraină” și a susținut că Moscova ar avea capacitatea militară de a „arunca în aer jumătate din Finlanda”. Declarațiile au fost făcute pentru publicația rusă pro-Kremlin Gazeta.Ru, iar relatarea este preluată de Kyiv Independent, conform articolului. Ce a declanșat reacția: proiectul MLRS din Tampere Amenințările au venit la o zi după ce Finlanda a anunțat planuri de asociere cu compania americană Lockheed Martin pentru a construi, la Tampere, primul centru de mentenanță din Europa pentru sisteme de rachete cu lansare multiplă (MLRS). În acest context, Juravliov a acuzat conducerea finlandeză că „duce țara într-o prăpastie” și a vorbit despre „escaladare” și „provocări” la adresa Rusiei. „Ei continuă escaladarea, încercând în toate modurile posibile să înfurie Rusia. Noi, desigur, nu vom ceda provocărilor, dar ne vom consolida apărarea pe această secțiune foarte importantă a frontierei. Chiar și acum, vă asigur, avem suficient echipament militar concentrat acolo pentru a arunca în aer jumătate din Finlanda.” Miza de securitate: granița de 1.300 km și postura de apărare Finlanda are o graniță de 1.300 de kilometri cu Rusia și, după invazia la scară largă a Ucrainei din 2022, a renunțat la politica de neutralitate și a aderat la NATO în 2023. În articol se arată că președintele rus Vladimir Putin a avertizat atunci că Helsinki va avea acum „probleme”. De atunci, Finlanda și-a intensificat postura de apărare, pe fondul acuzațiilor că Rusia ar orchestra operațiuni hibride și și-ar extinde infrastructura militară de-a lungul frontierei. Granița Finlandei cu Rusia este închisă din 2023, potrivit aceleiași surse. Schimbare de reglementare: ridicarea interdicției privind armele nucleare Un alt element cu impact este decizia recentă a Finlandei de a vota ridicarea interdicției de lungă durată asupra armelor nucleare, astfel încât țara să poată primi, transporta și facilita circulația armelor nucleare pe teritoriul său, ca parte a apărării aliate. Măsura urmează să intre în vigoare la 1 iulie. În material se menționează și concluzia unei anchete din 26 iunie, potrivit căreia Rusia își consolidează semnificativ prezența militară la granița NATO, inclusiv în apropierea Finlandei, Norvegiei și a statelor baltice, în pregătirea unui potențial război cu Alianța. Juravliov este descris ca fiind cunoscut pentru opinii agresive și pentru amenințări anterioare la adresa Finlandei, inclusiv cu „anihilarea”. [...]

Remiza 0–0 dintre Columbia și Portugalia a închis grupa K cu ambele echipe calificate în 16-imi , un rezultat care fixează ierarhia finală și, implicit, traseul din fazele eliminatorii ale CM 2026 , potrivit Digi24 . Meciul s-a jucat sâmbătă dimineață, în ultima etapă a grupei K, și s-a încheiat fără goluri. Clasamentul final al grupei K și miza imediată Columbia a terminat pe primul loc, cu 7 puncte, după victoriile cu RD Congo (1–0) și Uzbekistan (3–1), notează News.ro. Portugalia a încheiat grupa pe locul al doilea, cu 5 puncte, după remiza cu RD Congo (1–1) și victoria cu Uzbekistan (5–0). În urma acestor rezultate, ambele echipe s-au calificat în 16-imi , iar pozițiile din grupă stabilesc ordinea intrării în faza eliminatorie. [...]

Calificarea Croației și a Ghanei în 16-imi schimbă ecuația sportivă a grupei L , după victoria croaților cu 2-1, rezultat care le-a asigurat ambele echipe prezența în faza eliminatorie, potrivit Digi24 . Croația a câștigat meciul cu Ghana cu 2-1, în grupa L, prin golurile marcate de Sucic (min. 31) și Vlasic (min. 83). Pentru Ghana a înscris Luckasen (min. 73), notează News.ro. Cum arată clasamentul și de ce contează Cu 6 puncte, Croația a terminat pe locul 2 în grupă, după ce a mai învins Panama (1-0) și a pierdut cu Anglia (2-4). Ghana a încheiat cu 4 puncte și a ocupat locul 3, după un 0-0 cu Anglia și o victorie cu Panama (1-0). Echipa s-a calificat mai departe deoarece se află „printre cele mai bune echipe de pe locul 3 din grupe”, conform informațiilor publicate. Ce urmează Ambele naționale merg în 16-imi, în timp ce configurația exactă a duelurilor din faza eliminatorie depinde de tabloul complet al calificărilor din celelalte grupe (detaliu care nu este precizat în materialul citat). [...]

Rusia amenință cu „consecințe” după interdicția simbolurilor sale la o competiție sportivă din Cluj , într-un nou episod care poate complica organizarea de evenimente internaționale în România, pe fondul acuzațiilor de „politizare” a sportului, potrivit Digi24 . Reacția vine după ce primarul Clujului, Emil Boc , a anunțat în urmă cu câteva zile că la FIG World Challenge Cup (Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică) de la Cluj-Napoca, desfășurată în perioada 26–28 iunie, nu va fi afișat steagul Rusiei și nu va fi intonat imnul acestei țări. Miza: riscul de a fi contestată capacitatea României de a găzdui competiții Maria Zaharova , purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a transmis – printr-un mesaj preluat de Ambasada Rusiei în România – că situația ar fi un „exemplu de arbitrar” și o „politizare a sportului internațional”. În același mesaj, Zaharova susține că România ar trebui „privată de dreptul de a candida pentru organizarea unor asemenea competiții”, pe motiv că nu ar asigura „condiții egale” pentru participanți. „Partea rusă nu va lăsa această situaţie fără consecinţe”, a precizat Zaharova. Retragerea echipei ruse și argumentele invocate În acest context, echipa națională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la competiția din 2026 de la Cluj-Napoca, invocând „încălcări grave ale regulilor de competiție din partea organizatorilor”, conform unui anunț al biroului de presă al Federației Ruse de Gimnastică (RGF), citat de Digi24. În mesajul atribuit părții ruse se afirmă și că interdicția ar fi fost impusă „contrar” unor decizii recente ale Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică privind eliminarea restricțiilor și „restabilirea deplină în drepturi” a sportivilor ruși. Ce urmează Digi24 notează că Moscova vorbește despre „consecințe”, însă articolul nu detaliază ce măsuri concrete ar putea urma sau prin ce canale ar fi aplicate. Cert este că disputa mută presiunea de la nivel local către o temă cu potențial de impact asupra candidaturilor și organizării viitoare de competiții internaționale în România. [...]

Recordul lui Messi la Mondial consolidează „efectul de audiență” al turneului , într-un moment în care competiția se joacă pe piețe mari și cu miză comercială ridicată, potrivit POLITICO . Lionel Messi a devenit primul jucător din istorie care a marcat în șapte meciuri consecutive la Cupa Mondială, după golul înscris în minutul 79 al partidei cu Iordania. Messi a punctat din lovitură liberă, de la 25 de metri, reușită care i-a prelungit seria de meciuri consecutive cu gol la turneul final. În vârstă de 39 de ani, el are șase goluri marcate la actuala ediție a Cupei Mondiale, conform aceleiași surse. Meciul s-a disputat la Arlington, iar în tribune a fost prezentă și soția lui Messi, Antonella Rocuzzo , alături de copiii cuplului. [...]