Știri
Știri din categoria Diverse

AUR cere suspendarea președintelui Nicușor Dan și referendum de demitere, pe fondul crizei politice, iar demersul ar depinde de o coagulare rapidă a unei majorități parlamentare, potrivit Digi24.
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a spus în direct la Digi24 că formațiunea face apel la celelalte partide parlamentare să susțină „demersul constituțional” de suspendare a președintelui, urmat de organizarea unui referendum pentru demitere. În argumentația sa, Peiu îl acuză pe Nicușor Dan că „a creat” și „amplifică” actuala criză politică și că gestionează „nedemocratic” relația cu partidele.
Peiu a susținut că AUR „nu poate fi ignorat” în actuala arhitectură parlamentară și a invocat ponderea partidului în Legislativ.
„Noi existăm, suntem vii, avem 20% din Parlament și nu cred că este posibil ca toți colegii noștri de la alte partide să se uite prin noi, să nu ne vadă.”
În același timp, liderul senatorilor AUR a admis implicit că inițiativa nu poate fi dusă la capăt fără sprijinul altor formațiuni, afirmând că „și celelalte partide” ar trebui să se alăture suspendării și demiterii.
În același interviu, Peiu a respins acuzațiile lansate de Mohammad Murad, care a susținut că AUR ar fi negociat ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea Guvernului Veștea. Peiu a invocat o decizie internă a partidului, luată „cu 6 zile înaintea votului programat”, prin care conducerea ar fi votat „în unanimitate” împotriva susținerii Guvernului Veștea, poziție comunicată parlamentarilor AUR și lui George Simion.
Peiu a spus că nu poate verifica afirmațiile lui Murad, motivând că nu a fost la discuțiile invocate.
„Ce spune domnul Murad eu nu pot să verific. N-am fost la acele discuții.”
Întrebat dacă l-a suspectat vreodată pe George Simion că ar negocia funcții fără știrea partidului, Peiu a răspuns: „Nu.”
Recomandate

Președintele Nicușor Dan respinge scenariul alegerilor anticipate pe motiv de risc pentru încrederea piețelor financiare , într-un context de criză politică în care spune că nu a fost informat despre demersul premierului desemnat, Adrian Veștea , de a negocia cu AUR pentru voturi, potrivit Libertatea . Declarațiile au fost făcute în Polonia, unde șeful statului a fost întrebat inclusiv dacă AUR este un partid pro-occidental. „În opinia mea, nu”, a răspuns Nicușor Dan, conform relatării News.ro preluate de publicație. Anticipatele, costul politic al „câtorva luni de incertitudine” Nicușor Dan a spus că exclude în continuare alegerile anticipate, pe care le consideră „o soluție extrem de nefericită pentru România”, invocând explicit efectul asupra percepției investitorilor. „Cred că ar fi o soluţie extrem de nefericită pentru România, pentru că nu ne permitem, în evaluarea mea, câteva luni de incertitudine, în special din perspectiva încrederii pieţelor financiare faţă de România.” Întrebat dacă a existat un moment în care a luat în calcul această variantă, președintele a precizat că, teoretic, toate opțiunile sunt analizate, dar „în mod practic, nu, până în momentul ăsta”. Mandatul lui Veștea și negocierile cu AUR În același context, Nicușor Dan a afirmat că nu a știut că Adrian Veștea a mers să negocieze cu AUR pentru a obține voturi. Președintele a susținut că Veștea „a primit un mandat” și că mai departe a fost „sarcina domniei sale”. Șeful statului a adăugat că informația era cunoscută „de multă lume, inclusiv de presă”, iar o intervenție din partea sa ar fi depășit atribuțiile constituționale. În ceea ce privește desemnarea lui Veștea fără acordul PNL, Nicușor Dan a explicat că, după „câteva săptămâni de blocaj”, a ales o soluție care, la momentul respectiv, părea că poate rezolva criza politică. [...]

Criza pentru formarea guvernului se adâncește, iar amenințarea cu anticipate devine instrument de presiune politică , după ce eurodeputatul PNL Siegfried Mureșan a respins public ideea că parlamentarii ar trebui să voteze un premier „de teama alegerilor anticipate”, potrivit Biziday . Mureșan l-a atacat direct pe Sorin Grindeanu, susținând că acesta „speră că îl vom vota de teama alegerilor anticipate”, dar că acest lucru nu se va întâmpla. În aceeași intervenție, eurodeputatul a afirmat că „singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din PSD”. În paralel, Ilie Bolojan a acuzat că Grindeanu „nu vrea decât un cec în alb” și a respins ideea acordării unui sprijin necondiționat pentru învestirea unui guvern, invocând riscul ca „țara [să fie] dată pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre”, conform relatării. Tot în acest context, Mureșan i-a transmis lui Nicușor Dan că „trebuie să ne facem datoria față de români, nu față de Sorin Grindeanu”, mesaj care indică o linie de poziționare politică în interiorul negocierilor pentru formarea unei majorități. Separat, Sorin Grindeanu a anunțat că PSD nu va mai înainta o altă propunere de prim-ministru și că preferă varianta alegerilor anticipate, argumentând că „ori există o majoritate care își asumă guvernarea, ori trebuie să acceptăm că actualul parlament nu mai poate genera o formulă stabilă”. PSD a transmis, totodată, către PNL și USR că „nu ne temem de votul cetățenilor”, potrivit informațiilor din aceeași sursă. [...]

PNL condiționează sprijinul pentru un guvern, iar asta prelungește incertitudinea politică după eșecul negocierilor de la Cotroceni, într-un schimb public de acuzații între președintele Nicușor Dan și liderul liberal Ilie Bolojan , potrivit Libertatea . Ilie Bolojan a transmis primul mesaj după consultările eșuate cu președintele și liderii partidelor, respingând ideea unui sprijin „necondiționat” pentru Sorin Grindeanu ca premier. În același timp, Bolojan a susținut că PNL a propus pentru funcția de prim-ministru pe Siegfried Mureșan, descris drept „un expert în fonduri europene”, dar numele nu ar fi fost acceptat în discuțiile de la Palatul Cotroceni. În mesajul publicat pe Facebook, liderul PNL a explicat că liberalii ar lua în calcul învestirea unui guvern doar în baza unui acord politic, nu a unui „cec în alb”. „Am decis că nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu. (...) PNL nu a promis un cec în alb pentru domnul Grindeanu, ci un acord politic (...) Nu am ajuns la un acord”, a spus Ilie Bolojan. Miza: guvern cu puteri depline vs. sprijin condiționat Din perspectiva PNL, refuzul de a vota fără garanții este prezentat ca o poziție de consecvență, nu ca un blocaj. Bolojan a răspuns direct acuzațiilor venite de la președinte, susținând că partidul nu blochează procesul politic, dar nici nu va susține „o guvernare fără garanții”. „PNL nu blochează. PNL rămâne consecvent. Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează”, a mai scris Ilie Bolojan. Ce a spus Nicușor Dan despre eșecul negocierilor Președintele Nicușor Dan a anunțat vineri seara că negocierile pentru formarea unei majorități parlamentare au eșuat și că România revine într-un „blocaj politic”. El a indicat că, în urma consultărilor, singura formulă care părea să strângă o majoritate era un guvern minoritar PSD, susținut condiționat de PNL. „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. (...) a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD”, a explicat președintele. Nicușor Dan a mai afirmat că PNL și-ar fi schimbat poziția între marți și vineri în privința votării unui guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări legate de programul de guvernare, și a cerut partidelor să reia negocierile pentru o soluție stabilă. Reacția PSD: fără altă propunere de premier și deschidere spre anticipate Sorin Grindeanu a anunțat că PSD nu va mai înainta o altă propunere de prim-ministru și că partidul este pregătit pentru alegeri anticipate. În mesajele sale, liderul PSD a susținut că formațiunea are „un program clar” și „o majoritate stabilă” și a acuzat PNL, USR și UDMR că tergiversează decizia pentru a-și păstra funcțiile și privilegiile. „Le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor. Foamea voastră de funcții are o limită”, a scris Grindeanu. În același context, PSD a invocat și tema rotației premierilor, arătând că PNL ar fi beneficiat deja de prima etapă a unui astfel de acord, iar reluarea procesului de la început ar fi „lipsită de echitate”. Ce urmează Din informațiile prezentate, negocierile pentru o majoritate parlamentară trebuie reluate, în condițiile în care președintele cere o formulă de guvern „cu puteri depline”, iar partidele își dispută public responsabilitatea pentru blocaj. În lipsa unui acord, PSD spune că ia în calcul scenariul alegerilor anticipate. [...]

Blocajul la formarea guvernului revine în prim-plan , după ce PNL și-a schimbat poziția față de sprijinirea unui executiv minoritar PSD, potrivit Libertatea , care relatează declarațiile președintelui Nicușor Dan de vineri seară, în urma consultărilor cu liderii fostei coaliții. Șeful statului spune că discuțiile nu au produs „rezultatele așteptate” și că, pe baza pozițiilor exprimate la consultări, exista o singură formulă care părea să strângă o majoritate parlamentară: un guvern minoritar PSD . În acest context, Nicușor Dan indică drept cauză a blocajului schimbarea de poziție a PNL între marți și vineri. Ce reproșează președintele PNL-ului și ce variantă era pe masă În mesajul publicat pe Facebook, președintele afirmă că PNL s-a angajat marți să voteze un guvern minoritar PSD, „cu anumite condiționări față de programul de guvernare”, dar că ulterior partidul „și-a schimbat poziția”. „Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit.” De ce contează: presiune pentru o majoritate și „guvern cu puteri depline” Nicușor Dan plasează responsabilitatea găsirii unei majorități în sarcina partidelor și le cere să reia negocierile, indiferent de formula de guvern pe care o consideră potrivită. „România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, transmite președintele. Din informațiile prezentate, nu rezultă un calendar pentru reluarea discuțiilor sau o alternativă concretă la varianta guvernului minoritar PSD; mesajul președintelui se concentrează pe relansarea dialogului politic pentru deblocarea formării unei majorități parlamentare. [...]

Acuzațiile interne din AUR privind negocieri pentru ministere ridică un semn de întrebare asupra disciplinei de vot și a predictibilității politice în jurul formării guvernului, într-un moment în care Parlamentul ar trebui să ofere o majoritate funcțională, potrivit Digi24 . Mohammad Murad, prezentat drept unul dintre cei mai importanți membri ai partidului condus de George Simion , susține că liderul AUR ar fi negociat cu PSD funcții și ministere în schimbul votului pentru învestirea guvernului Veștea. În relatarea sa, Murad spune că ar fi aflat „peste noapte” că ar putea ajunge ministru și că Simion i-ar fi indicat portofoliul Economiei. În material sunt redate declarații ale lui Murad despre discuții în care Simion ar fi vorbit despre o înțelegere privind Senatul și, ulterior, despre solicitarea a patru ministere. Murad afirmă că nu ar fi fost de acord cu varianta în care el ar fi fost propus la Economie și că ar fi sugerat un alt nume. Contradicția cu mesajul public din ziua votului Digi24 amintește că, în 22 iunie, ziua în care guvernul Veștea a picat la vot în Parlament, George Simion declara public că AUR nu a cerut funcții, ministere sau posturi în teritoriu. „Nu exagerăm, nu suntem pretențioși, nu suntem mofturosi. Vrem să scoatem țară din criză, de aceea noi n-am cerut funcții. Nu am vrut funcții, nu am vrut nici deconcentrate, nici ministere”. Murad susține, în schimb, că astfel de funcții ar fi fost folosite și ca instrument de control intern, prin oferirea de poziții către persoane care ar putea influența partidul. „Nu știa nimeni în partid ce era de făcut” Un alt punct sensibil din declarațiile lui Murad vizează modul de luare a deciziei la votul pentru învestirea guvernului Veștea. El afirmă că majoritatea membrilor AUR nu ar fi știut din timp „care e linia” și că poziția partidului ar fi devenit evidentă abia când a vorbit Simion. În seara votului, Simion a cerut parlamentarilor să părăsească sala, iar Digi24 redă și această intervenție, în care liderul AUR spune că nu își va obliga colegii să voteze „într-un fel sau altul”, dar îi îndeamnă să iasă din plen. Reacția AUR: decizii „transparente” în Biroul Național AUR respinge acuzațiile și afirmă că deciziile conducerii au fost „transparente”, luate în cadrul Biroului Național și transmise tuturor parlamentarilor înainte de votul pentru guvernul Veștea, potrivit aceleiași surse. Miza practică a acestui episod ține de credibilitatea și coerența unui actor parlamentar într-o perioadă de negocieri pentru majorități: acuzațiile de negocieri paralele și de lipsă de coordonare internă pot complica discuțiile politice și pot crește incertitudinea privind comportamentul la vot în momente-cheie. [...]

Ucraina își extinde loviturile la distanță asupra industriei militare ruse , după ce a folosit rachete de croazieră FP-5 „Flamingo” împotriva unei instalații din complexul militaro-industrial al Rusiei, în regiunea Volgograd, potrivit Stirile Pro TV . Miza operațională este afectarea capacității de producție a armamentului folosit în război, nu doar a țintelor de pe linia frontului. Ținta a fost fabrica „Titan-Barikadî” din Volgograd , aflată la aproximativ 400 de kilometri de granița ruso-ucraineană. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a transmis pe Telegram că rachetele au „lovit cu succes” instalația și că, în urma impactului, a izbucnit un incendiu în incinta fabricii. Ce produce instalația vizată și de ce contează Zelenski a descris obiectivul ca fiind „un mare complex industrial” unde Rusia fabrică sisteme de artilerie și echipamente militare specializate, inclusiv componente pentru lansatoare de rachete folosite în atacuri asupra populației din Ucraina. În aceeași logică, Zelenski a susținut că orice instalație de apărare rusă implicată în război reprezintă o „țintă legitimă” pentru lovituri ucrainene cu rază lungă de acțiune și a legat aceste atacuri de creșterea presiunii asupra Rusiei. Confirmări și detalii suplimentare din Ucraina Anterior, Serghei Sternenko, prezentat drept consilier al Ministerului Apărării ucrainean, a afirmat tot pe Telegram că rachetele Flamingo au lovit „una dintre instalațiile cheie” ale complexului militaro-industrial rus din Volgograd. El a indicat drept țintă „Centrul federal de cercetare și producție ‘Titan-Barikadî’”, unde se fabrică lansatoare de rachete și sisteme de artilerie. Materialul este atribuit agenției EFE, conform sursei citate. [...]