Știri
Știri din categoria Politică

Ministerul de Externe schimbă conducerea la Bonn și recheamă consulul general de la Hamburg, într-o intervenție care vizează deblocarea serviciilor consulare pentru românii din Germania, după probleme repetate reclamate de diaspora, potrivit Digi24.
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat măsurile într-o postare pe Facebook și a legat deciziile de întârzieri și disfuncționalități care au afectat accesul la servicii consulare.
La consulatul din Bonn, ministrul spune că a fost schimbat consulul general și că a fost instalată o echipă nouă, după acumularea unor probleme care au impus intervenții rapide.
„Am schimbat anul trecut Consulul General de la Bonn, acum avem o echipă nouă care repară din problemele acumulate. Nu este acceptabil ca birocrația sau delăsarea să stea în calea drepturilor cetățenilor noștri din străinătate. Am trecut la măsuri ferme acolo unde soluțiile au întârziat să apară.”
Țoiu a mai precizat că vechea conducere a fost revocată, a fost numit „un nou consul cu 15 ani experiență” și a fost trimisă „o echipă de intervenție din centrala MAE”. Potrivit ministrului, prioritatea este „recuperarea imediată a restanțelor” pentru „cei 300.000 de români din regiune”.
Pentru consulatul din Hamburg, ministrul a anunțat rechemarea consulului general, argumentând că instituția a fost „înființată dar niciodată operaționalizată”.
„Pentru consulatul din Hamburg, înființat dar niciodată operaționalizat, am decis rechemarea consulului general. Nu putem tolera stagnarea în deschiderea unui consulat nou, viteza administrației trebuie să fie egală cu nevoile oamenilor, nu mai mică.”
Ministrul indică drept motive pentru intervenție dificultăți persistente în accesarea serviciilor consulare, între care:
În același mesaj, Oana Țoiu a susținut că „modernizarea sistemului consular este o datorie morală” față de comunitățile de români din diaspora.
Recomandate

PNL pregătește excluderi din partid pentru votul dat „Guvernului Veștea” , iar decizia ar urma să fie formalizată într-o ședință a Biroului Permanent Național programată la ora 18.00, potrivit News . Miza imediată este una operațională: partidul își anunță public intenția de a sancționa intern parlamentari și lideri care ar fi încălcat deciziile luate în Congresul Extraordinar . Vicepreședintele PNL Alexandru Muraru a scris pe Facebook că cei care „s-au aflat pe lista Guvernului Veștea” și au votat „acest guvern al fripturismului și nesimțirii” vor fi excluși „astăzi” din partid. El a susținut că „marți se încheie cariera în PNL” pentru cei care „au trădat” deciziile adoptate duminică. În același mesaj, Muraru a transmis că PNL nu va vota „niciun guvern” dacă în componență se află „trădători din PNL” și nici „plagiatori sau condamnați penal”. Ședință la ora 18.00 și o listă încă nefinală PNL a anunțat o ședință a Biroului Permanent Național de la ora 18.00, unde ar urma să fie discutate excluderile. Conform unor surse politice citate de publicație, pe lista celor pentru care ar fi luată în calcul excluderea se află: Cătălin Predoiu Monica Anisie Sorin Cîmpeanu Nicoleta Pauliuc Mihai Veștea Andrei Baciu Lucian Bode Alina Gorghiu Ion Iordache Aneta Matei Eduard Mititelu Ciprian Pandea Răzvan Prișcă Sebastian Rusu Ionuț Stroe George Scarlat Adrian Veștea (președinte CJ Brașov) Hubert Thuma (președinte CJ Ilfov) Toma Petcu (președinte CJ Giurgiu) Rareș Bogdan (europarlamentar) Lista „ar putea suferi însă modificări” până la ședința de la ora 18.00, potrivit informațiilor din articol. [...]

USR condiționează sprijinul politic pentru viitorul Executiv de excluderea PSD , iar liderul partidului, Dominic Fritz , spune că formațiunea ar fi dispusă să intre într-un guvern minoritar alături de PNL și UDMR, după consultările de la Cotroceni, potrivit news . Fritz a afirmat că USR i-a transmis președintelui că România are nevoie „mai ales de o direcție clară”, nu doar de un guvern care să obțină 233 de voturi în Parlament. În lista de priorități invocată de liderul USR intră reducerea „privilegiilor” și a cheltuielilor statului, scăderea deficitului, debirocratizarea pentru stimularea antreprenoriatului, digitalizarea și transparentizarea administrației, precum și reforme în instituțiile de control, inclusiv cele de mediu, alături de menținerea unei direcții „clar asumate” pro-europene. Linia roșie: PSD la guvernare Dominic Fritz a susținut că aceste obiective „nu sunt posibile” cu PSD în Executiv și a reiterat că USR nu poate susține un guvern din care face parte PSD, poziție pe care a descris-o drept consecventă. În același context, el a făcut referire la un „pact” PSD–AUR, fără a oferi detalii suplimentare în declarațiile citate. Opțiunea USR: guvern minoritar cu PNL și UDMR, cu sprijin negociat Liderul USR a spus că partidul este „la dispoziție” pentru a face parte dintr-un guvern minoritar împreună cu PNL și UDMR și că este pregătit să discute condițiile în care un astfel de guvern ar putea fi susținut și de PSD din Parlament. Fritz a mai argumentat că actualul Parlament „greu mai poate fi descris” ca oglindind preferințele românilor și a adăugat că USR nu se teme de alegeri anticipate , pe care le vede ca o posibilă „relegitimare” a procesului democratic, deși a admis că un astfel de scenariu este „puțin probabil”. [...]

Președintele Nicușor Dan cere partidelor o majoritate funcțională pentru formarea rapidă a Guvernului , în contextul noilor consultări de la Cotroceni pentru desemnarea unui premier, potrivit news.ro . Mesajul vizează deblocarea negocierilor politice și obținerea unei formule care să poată trece de votul Parlamentului. Înaintea întâlnirilor, șeful statului a transmis pe platforma X că le va cere partidelor „să revină la dialog” și „la o atitudine rezonabilă”, insistând pe înțelegeri pentru o majoritate parlamentară, nu pe explicații privind imposibilitatea formării uneia. Totodată, Nicușor Dan a indicat că menținerea direcției pro-occidentale rămâne o condiție nenegociabilă. „Le cer înţelegeri pe o majoritate parlamentară, şi nu justificări şi explicaţii de ce nu pot realiza o majoritate.” „România are nevoie de un Guvern.” Poziționările partidelor la consultări Consultările de marți au ca obiect desemnarea unui candidat la funcția de premier. În acest cadru, PSD a transmis că este pregătit să își asume guvernarea, inclusiv funcția de prim-ministru, prin vocea lui Sorin Grindeanu , conform relatării. De asemenea, în programul consultărilor, primii invitați sunt reprezentanții PSD, urmați de cei ai AUR și PNL. Delegația PNL este condusă de președintele partidului, Ilie Bolojan, iar cea a USR de Dominic Fritz. Ce urmează Consultările încep la ora 13.00 și sunt parte din procedura de desemnare a unui premier. Din informațiile disponibile în material, nu este precizat dacă există deja o majoritate conturată sau un nume agreat, însă mesajul președintelui indică presiune pentru o soluție politică rapidă, susținută în Parlament și compatibilă cu orientarea pro-occidentală. [...]

PNL propune un „pact pentru România” până la finalul anului, ca bază pentru un guvern rapid investit și pentru măsuri bugetare și PNRR care să reducă riscul de blocaj politic și financiar , potrivit News , după consultările de la Palatul Cotroceni. Ilie Bolojan a spus că PNL vede drept „formulă realistă” un acord politic semnat de forțele care „înțeleg situația dificilă” a țării, valabil până la sfârșitul anului. Miza, în această logică, este ca Executivul să poată funcționa într-un orizont scurt, fără a fi vulnerabil la crize politice repetate. Ce ar include pactul: buget, deficit și reforme PNRR Bolojan a indicat că documentul ar urma să cuprindă elemente legate de constrângerile bugetare și de agenda de reforme, inclusiv: „păstrarea deficitelor și reducerea lor în continuare”; angajarea răspunderii pe proiectele care sunt reforme în PNRR, imediat după instalarea guvernului; menținerea capacității României de a absorbi fonduri europene sub formă de granturi, pentru a evita pierderea finanțării unor investiții precum autostrăzi, școli și spitale. În plus, liderul PNL a menționat prevederi de „respect între partide” și angajamentul de a nu depune moțiuni de cenzură, în perioada în care subiectele sunt acoperite de pact, astfel încât guvernul să poată lucra și să pregătească „un buget realist” pentru anul viitor. Două variante de guvern și votul PNL la învestire După un acord care „poate fi convenit într-o zi sau două”, PNL vede două ipoteze: un guvern minoritar în jurul PSD; sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. Bolojan a precizat că PNL se angajează să voteze instalarea unui astfel de guvern dacă nu se va opta pentru varianta pe care partidul „și-o asumă”, respectiv guvernul cu „partenerii” săi. Ce urmează în PNL Liderul PNL a anunțat că în cursul după-amiezii partidul va avea un Birou Național pentru a clarifica aceste aspecte și a reiterat nevoia unei propuneri care să evite repetarea blocajelor din „ultima perioadă”. [...]

AUR condiționează votul pentru viitorul guvern de un premier propus de partid , ridicând miza negocierilor de la Cotroceni și complicând formarea unei majorități parlamentare, potrivit News . După consultările cu președintele Nicușor Dan , George Simion a spus că „fără AUR nu se poate” rezolva criza guvernamentală și a avertizat că, dacă șeful statului „va continua să încalce voința românilor”, „se ajunge la suspendare”. Liderul AUR a afirmat că formațiunea a venit la discuții cu „o propunere de program de ieșire din criză” și cu „o propunere de premier AUR”, invocând rezultatul alegerilor din 1 decembrie 2024, când AUR ar fi devenit „al doilea partid al țării”, iar PSD „cel mai votat partid”. Simion a susținut că a fost „o lună pierdută” și a pus responsabilitatea pe președinte, acuzându-l că ar fi făcut desemnări care „nu reflectă votul”. Condiții pentru sprijin parlamentar și scenarii de blocaj Simion a formulat explicit condiția de vot în Parlament: AUR ar putea vota „numai un premier propus de AUR”; și „un guvern în care să facă parte”. În același timp, a indicat că „toate cărțile sunt pe masă”, enumerând ca opțiuni de la formarea unui guvern până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui. Presiune pe Ilie Bolojan și acuzații privind costul crizei În declarațiile de la Cotroceni, Simion a cerut ca Ilie Bolojan „să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, afirmând că au trecut „45 de zile” și că este „un guvern demis”. El a spus că Nicușor Dan și Ilie Bolojan trebuie să decidă „dacă se împacă sau nu”, deoarece „românii suportă costul” crizei, pe care a numit-o „telenovelă politică”. Totodată, liderul AUR a afirmat că Guvernul Bolojan ar fi dus țara într-un „impas economic fără precedent”, fără a oferi în declarațiile citate date sau indicatori care să susțină această evaluare. Mesaj către PSD și poziționare externă Întrebat despre declarația președintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR, Simion a făcut „apel la calm” și a susținut că AUR este „parte a soluției”. El a mai spus că una dintre concluziile consultărilor ar fi că AUR „nu este un partid anti-occidental”, prezentând formațiunea drept susținătoare a „parteneriatului transatlantic” și a „valorilor democratice”. În lipsa unei acceptări a condițiilor AUR, Simion a indicat drept alternativă „întoarcerea la voința poporului”, fără a detalia în ce formă ar urma să se materializeze această opțiune. [...]

PSD spune că e gata să preia guvernarea, inclusiv premierul, pe fondul presiunilor PNRR și al angajamentelor externe , potrivit News , după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan. Mesajul central al PSD este că „orice zi pierdută” fără un executiv funcțional produce costuri pentru economie și pentru implementarea programelor asumate. Sorin Grindeanu a invocat explicit nevoia de rapiditate în formarea guvernului, legând-o de „angajamente internaționale”, de PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență) și de SAFE , precum și de situația economică. Liderul PSD a spus că partidul a transmis președintelui că este pregătit să își asume guvernarea și că își dorește ca noul cabinet să intre „cât mai rapid” în funcție. „România are nevoie de un guvern, rapid. E vorba de angajamente internaţionale, e vorba de PNRR, este vorba de SAFE, este vorba de economie.” Ce înseamnă politic și operațional poziția PSD În declarațiile de la Cotroceni, PSD își poziționează disponibilitatea de a conduce guvernul ca parte a unei soluții de stabilizare, cu accent pe continuitatea deciziilor care țin de finanțări și obligații externe. Grindeanu a susținut că întârzierea are efecte negative directe „în viața românilor” și a cerut ca „jocurile politice” legate de menținerea unor persoane în funcții să se încheie. În același timp, PSD a fixat o linie roșie de negociere: partidul nu susține un guvern cu AUR. „Cu AUR, nu, ca să fiu clar.” Ce urmează PSD așteaptă finalul consultărilor de la Cotroceni și spune că vizează o formulă care să ajungă rapid la vot în Parlament. În lipsa altor detalii în informațiile transmise, nu este clar ce majoritate sau ce structură de guvern este avută în vedere și nici un calendar concret pentru desemnarea premierului și instalarea cabinetului. [...]