Știri
Știri din categoria Politică

Înaintea votului la moțiunea de cenzură PSD–AUR, vicepremierul Oana Gheorghiu a făcut public un schimb de e-mailuri care expune tensiunea dintre disciplina de partid și votul „după conștiință” în Parlament, potrivit HotNews. Ea a publicat o captură cu răspunsul deputatului PSD Adrian Solomon la mesajul trimis parlamentarilor, în care acesta ar fi replicat agresiv: „Has*ktir”.
Contactat de publicație, Adrian Solomon a refuzat să comenteze.
Oana Gheorghiu a spus că a trimis „un mesaj personal fiecărui deputat și senator al României”, cerându-le „înțelepciune și curaj” înaintea moțiunii de cenzură și îndemnându-i să voteze „conform propriei conștiințe, nu conform ordinului de la șeful de partid”.
Ulterior, vicepremierul a afirmat că „unii parlamentari s-au supărat” pentru că le-a scris pe adresele personale de e-mail publicate pe site-urile Camerei Deputaților și Senatului și a prezentat public scuze „față de acei parlamentari” pe care i-ar fi „inoportunat”.
Adrian Solomon este liderul PSD Vaslui și președintele Comisiei de muncă din Camera Deputaților. Marți, el i-a cerut senatoarei Victoria Stoiciu să demisioneze din Parlament, după ce aceasta a părăsit PSD pe fondul moțiunii depuse de partid împreună cu AUR.
Stoiciu a motivat plecarea din PSD într-un articol de opinie pentru HotNews, în care a criticat colaborarea PSD–AUR, pe care a comparat-o cu o „normalizare a fascismului”.
Moțiunea de cenzură PSD–AUR, intitulată „STOP «Planului Bolojan» de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului”, a fost citită miercuri în plenul reunit al Parlamentului, iar dezbaterea și votul sunt programate marți, 5 mai.
Documentul este semnat de peste 250 de parlamentari și are nevoie de 233 de voturi pentru demiterea Guvernului. Votul va fi secret, cu bile.
Recomandate

AUR spune că nu votează învestirea Guvernului Veștea , ceea ce complică aritmetica parlamentară și prelungește blocajul politic , potrivit Antena 3 . Petrișor Peiu , președintele Consiliului Național al AUR, a afirmat miercuri seară că prima opțiune a partidului rămâne organizarea de alegeri anticipate. Peiu a respins ideea unui vot de învestitură pentru un guvern din care AUR nu face parte, invocând costuri electorale majore pentru partid. „Foarte simplu spus, dacă am vota acest guvern ne-am sinucide politic, am pierde 80% din votanți.” Ce transmite AUR despre votul din Parlament Liderul AUR a spus că nu vede un scenariu în care decizia să se schimbe „în orele următoare”. În cazul în care se ajunge totuși la vot fără un acord cu AUR, Peiu a indicat două variante de comportament parlamentar: fie partidul nu intră în sală, fie rămâne în bănci și răspunde „prezent, nu votez” la apelul nominal. În privința lui Mohammad Murad, menționat ca singurul parlamentar AUR care și-a exprimat public rezerve față de linia partidului, Peiu a susținut că acesta nu va vota învestirea dacă decizia oficială rămâne de respingere. Condițiile pentru eventuale negocieri, dacă pică Guvernul Veștea Peiu a spus că AUR ar putea intra în negocieri doar dacă Guvernul Veștea ar fi respins și ar fi desemnat un nou premier, însă „cu condiții clare”. În declarațiile citate, acestea sunt: tratament „ca orice alt partid” în discuțiile pentru guvernare; schimbări de politică economică, prin respingerea unui program „similar cu cel al Guvernului Bolojan”, inclusiv: revenirea la cotele de TVA anterioare; revenirea la impozitul pe dividende de 8%; readucerea pragului pentru microîntreprinderi la 500.000 de euro; indexarea pensiilor; portofolii ministeriale, descrise ca „importante”. Întrebat ce preferă între participarea la guvernare și anticipate, Peiu a răspuns: „Alegeri anticipate. Nu există dubiu”. [...]

UDMR își retrage sprijinul parlamentar pentru învestirea Guvernului Veștea , ceea ce complică aritmetica votului și crește presiunea pentru o formulă de guvernare alternativă sau renegociată, potrivit Biziday . Liderii UDMR s-au reunit miercuri, la o zi după ce deciseseră să nu intre în Guvernul Veștea, și au stabilit acum că nici nu îl vor vota. Parlamentarii Uniunii vor ieși din sală în momentul votului de învestitură. Kelemen Hunor a spus că decizia a fost luată „cu o singură abținere” și că au fost discutate trei opțiuni de comportament la vot: prezență fără vot, vot împotrivă sau absență din sală. Varianta aleasă este ieșirea din sală. Ce formule de guvern ar accepta UDMR Hunor a indicat trei scenarii pe care UDMR le-ar putea susține: învestirea unui guvern minoritar PSD; învestirea unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR, dar fără Ilie Bolojan premier; refacerea coaliției de guvernare PSD–PNL–USR–UDMR. În același context, liderul UDMR a afirmat că și Guvernul Veștea ar fi tot un guvern minoritar și a susținut că AUR nu ar urma să sprijine „toate proiectele”. Hunor a precizat că a discutat aceste variante cu Ilie Bolojan și cu Dominic Fritz . [...]

Miza învestirii Guvernului Veștea se mută pe aritmetica parlamentară și pe „cordonul sanitar” față de AUR , după ce Eugen Tomac a explicat cum s-a ajuns la estimarea de „în jur de 240 de voturi” invocată de premierul desemnat, într-un context în care a apărut și tema unor eventuale voturi din partea AUR, potrivit Digi24 . Tomac a spus, miercuri, la Digi24, că președintele Nicușor Dan a transmis „cât se poate de clar” că își dorește un guvern care să păstreze direcția pro-occidentală, să poată atrage fonduri europene și să mențină România „pe direcția corectă”. Întrebat dacă șeful statului ar accepta voturi de la AUR pentru a trece Guvernul, Tomac a răspuns că nu a discutat în aceste zile cu președintele, dar că direcția rămâne aceeași. De unde vine cifra de 240 de voturi Explicația lui Tomac pornește de la discuțiile pe care le-a avut înainte de schimbarea premierului desemnat. El afirmă că i-a spus lui Adrian Veștea, „imediat după desemnare”, cu ce grupuri de parlamentari a discutat și că baza de susținere depășea „peste 200” de voturi. În logica prezentată de Tomac, pragul de „minim 240” ar fi rezultat dacă Veștea reușea să convingă PNL să îl voteze, în condițiile în care ar fi existat „aproape 30 de parlamentari din PNL” care ar fi susținut această variantă. Tomac a insistat că a fost o discuție „onestă” și că „nu s-a întâmplat nimic neobișnuit”. Disputa despre voturile AUR și poziția lui Nicușor Dan Subiectul a fost amplificat de faptul că Adrian Veștea a susținut că se bazează și pe voturi de la AUR pentru învestire, informație respinsă de Petrișor Peiu , conform articolului Digi24. În intervenția sa, Tomac a revenit la ideea că președintele își dorește un guvern cu orientare pro-occidentală și capabil să atragă fonduri europene. Totodată, Tomac a afirmat că i-a explicat lui Veștea „care sunt limitele” pe care le-a putut atinge prin „discuții și negocieri directe”, pe care le-a descris drept „absolut transparente”. Context: ce a spus Veștea despre majoritate Digi24 amintește că Adrian Veștea a declarat luni, la „Studio Politic”, că nu el a strâns cele „peste 240” de voturi, dar că a fost asigurat de Eugen Tomac și de președintele Nicușor Dan că există o majoritate care include „o mare parte din forțele pro-europene, pro-occidentale”. Veștea a spus că Tomac „m-a asigurat că avem această bază de voturi”. [...]

Traian Băsescu avertizează că o criză politică prelungită poate costa România 10 miliarde de euro din fonduri UE , în contextul negocierilor pentru învestirea Guvernului Veștea , potrivit Mediafax . Fostul președinte a spus, marți seara, la B1 TV, că ar fi „catastrofal” ca executivul să treacă în Parlament cu voturile unor aleși care au intrat pe listele partidelor extremiste, dar au plecat ulterior din acestea, sau cu sprijinul unor „independenți dubioși”. În opinia sa, un astfel de scenariu ar fi „jenant” și ar indica incapacitatea partidelor de a depăși „animozități” și „ambiții personale” pentru un „interes național”. Miza: fondurile europene și costul instabilității Băsescu a legat direct prelungirea blocajului politic de riscul pierderii unor bani europeni, invocând o sumă de 10 miliarde de euro (aprox. 50 miliarde lei), despre care a spus că ar putea fi pierduți dacă România rămâne „în acest balans” încă „vreo câteva luni”, subliniind că ar fi vorba de fonduri nerambursabile. Contextul parlamentar: sprijinul pentru Guvernul Veștea În același context, Mediafax notează că Petrișor Peiu a reiterat că AUR nu va vota Guvernul Veștea. Premierul desemnat a declarat, totodată, că nu îl deranjează dacă va fi votat de parlamentari AUR care „dau dovadă de patriotism”. Atac la PSD: ironii la adresa lui Sorin Grindeanu Băsescu l-a ironizat și pe președintele PSD, Sorin Grindeanu, susținând că acesta ar fi evitat aparițiile publice în ultimele zile pentru a nu fi propus premier și acuzându-l că a contribuit la „căderea de guvern” fără un plan pentru etapa următoare. Ce urmează Din informațiile prezentate, presiunea rămâne pe formarea unei majorități parlamentare pentru învestirea Guvernului Veștea, în condițiile în care discuția despre sursa voturilor (și legitimitatea lor politică) se suprapune peste avertismentul privind costurile economice ale prelungirii crizei. [...]

Premierul desemnat Adrian Veştea mizează pe o formulă PSD–PNL cu miniștri tehnocrați, pentru a trece rapid votul Parlamentului , potrivit news.ro . Mesajul indică o încercare de a securiza o majoritate funcțională într-un calendar scurt, cu accent pe „responsabilitatea” guvernării. Veştea a spus marți seară, la România TV, că va propune „un guvern politic” din care să facă parte Partidul Naţional Liberal, Partidul Social Democrat și „reprezentanţi din zona tehnocrată, din zona tehnică”. El a adăugat că unii dintre tehnocrații vizați „poate s-au regăsit şi pe lista lui Eugen Tomac”. Ce semnal dă despre negocieri: USR, lăsat în afara formulei Întrebat dacă exclude USR din viitorul cabinet, Veştea a indicat că nu a insistat în această direcție, invocând pozițiile publice ale unor lideri politici și timpul scurt avut la dispoziție. „Am considerat că luând o astfel de hotărâre nici nu are rost să te apuci să mai insişti foarte mult, fiindcă ţara aşteaptă să fie guvernată.” UDMR , invitat la guvernare, dar cu rezerve din partea formațiunii Premierul desemnat a afirmat că îi așteaptă pe cei de la UDMR să intre în guvernul pe care îl va propune și a susținut că are o colaborare bună cu formațiunea. În același timp, a relatat că reprezentanții UDMR i-ar fi transmis că decizia de a nu susține guvernul nu ține de persoana sa, ci de o poziție discutată în partid, inclusiv în teritoriu. Veştea a mai spus că ar urma o discuție „mâine” la nivelul UDMR și că speră într-o decizie pozitivă după evaluarea cabinetului, argumentând din nou cu nevoia de guvernare și trecerea prin votul Parlamentului. [...]

PSD își strânge parlamentarii joi, pe fondul întârzierii depunerii listei Guvernului și a programului de guvernare , într-un calendar de învestitură care riscă să alunece spre săptămâna viitoare, potrivit news.ro . Ședința grupurilor parlamentare reunite ale PSD este programată joi, de la ora 11.00, la Parlament, în contextul în care premierul desemnat Adrian Veștea este așteptat să depună lista miniștrilor și programul de guvernare, conform unor surse din partid. Depunerea documentelor, încă incertă Aceleași surse indică faptul că șansele ca Adrian Veștea să depună lista Cabinetului miercuri sunt „mici”, deoarece discuțiile pe măsurile din programul de guvernare sunt încă în desfășurare. Calendarul învestiturii, disputat între partide Inițial, obiectivul era ca votul de învestitură să fie dat până la finalul săptămânii. Însă PNL, USR și UDMR ar dori un calendar care să înceapă de săptămâna viitoare, luni sau marți, ceea ce ar împinge procedura de învestire dincolo de termenul avut în vedere la început. [...]