Știri
Știri din categoria Politică

PSD își pregătește marja de negociere pentru o majoritate, inclusiv cu AUR, printr-o schimbare de ton care poate conta în ecuația formării rapide a unui guvern, potrivit HotNews. Rareș Hopincă, primarul PSD al Sectorului 2, a respins eticheta de „partid extremist” pentru AUR și a spus că „sunt decizii pentru România unde s-ar putea să avem nevoie inclusiv de voturile AUR”.
Întrebat la Digi24 dacă AUR este un „partid extremist”, Hopincă a susținut că s-au folosit prea des „epitete” care „nu întotdeauna au fost acoperite de realitate” și a avertizat că generalizările sunt riscante.
„Poate au existat poziții extremiste la AUR, cum poate au existat poziții extremiste și la reprezentanții altor partide, dar a vorbi in corpore despre un partid că este extremist deja cred că e o linie periculoasă, care s-a trecut de prea multe ori.”
În același registru, Hopincă a spus că evitarea unor astfel de etichete ar fi utilă și pentru a nu „escalada tensiunea” într-o societate pe care o descrie drept „extrem de tensionată”.
Declarațiile vin în ziua în care președintele Nicușor Dan a convocat partidele parlamentare la consultări, după ce Guvernul Veștea a fost respins de Parlament. Conform surselor HotNews, șeful statului nu urma să desemneze în aceeași zi un candidat la funcția de premier.
După discuția de la Cotroceni, Sorin Grindeanu a declarat că „PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier”.
Hopincă a estimat că liderul PSD ar putea „coagula o majoritate” dacă va primi mandatul de formare a guvernului și a sugerat că un „acord scris” ar ajuta negocierile.
Totodată, el a spus că este „o greșeală” ca PSD să discute acum despre nume pentru funcția de premier, argumentând că prioritatea este ca persoana desemnată să poată strânge o majoritate parlamentară. În opinia sa, „imperativul momentului” este un acord politic care să ducă la un guvern cu „puteri depline”, învestit „cât mai repede”, ideal „în această săptămână”.
Recomandate

Președintele Nicușor Dan cere partidelor o majoritate funcțională pentru formarea rapidă a Guvernului , în contextul noilor consultări de la Cotroceni pentru desemnarea unui premier, potrivit news.ro . Mesajul vizează deblocarea negocierilor politice și obținerea unei formule care să poată trece de votul Parlamentului. Înaintea întâlnirilor, șeful statului a transmis pe platforma X că le va cere partidelor „să revină la dialog” și „la o atitudine rezonabilă”, insistând pe înțelegeri pentru o majoritate parlamentară, nu pe explicații privind imposibilitatea formării uneia. Totodată, Nicușor Dan a indicat că menținerea direcției pro-occidentale rămâne o condiție nenegociabilă. „Le cer înţelegeri pe o majoritate parlamentară, şi nu justificări şi explicaţii de ce nu pot realiza o majoritate.” „România are nevoie de un Guvern.” Poziționările partidelor la consultări Consultările de marți au ca obiect desemnarea unui candidat la funcția de premier. În acest cadru, PSD a transmis că este pregătit să își asume guvernarea, inclusiv funcția de prim-ministru, prin vocea lui Sorin Grindeanu , conform relatării. De asemenea, în programul consultărilor, primii invitați sunt reprezentanții PSD, urmați de cei ai AUR și PNL. Delegația PNL este condusă de președintele partidului, Ilie Bolojan, iar cea a USR de Dominic Fritz. Ce urmează Consultările încep la ora 13.00 și sunt parte din procedura de desemnare a unui premier. Din informațiile disponibile în material, nu este precizat dacă există deja o majoritate conturată sau un nume agreat, însă mesajul președintelui indică presiune pentru o soluție politică rapidă, susținută în Parlament și compatibilă cu orientarea pro-occidentală. [...]

Elena Lasconi propune o formulă de guvernare care include AUR , alături de PNL și USR, cu PSD în opoziție, ca variantă de ieșire din criza politică, potrivit Mediafax . Miza declarațiilor este una operațională: o majoritate parlamentară care ar putea debloca formarea guvernului, dar care ar schimba semnificativ echilibrul politic prin cooptarea AUR la putere. Declarațiile au fost făcute marți, în emisiunea „Ai aflat! Cu Ionuț Cristache”, unde Lasconi a spus că, dacă ar fi președinte, ar lua în calcul această variantă, deși afirmă că are rezerve față de AUR și îl acuză de populism. „Eu, dacă aș fi președinte, aș lua în calcul și-am spus-o de mult, deși mă doare stomacul când aud de AUR.” „Puneți-i la treabă”: rațiunea invocată pentru aducerea AUR la guvernare Lasconi susține că menținerea AUR în opoziție ar putea alimenta creșterea partidului până la următoarele alegeri parlamentare, motiv pentru care ar prefera „testarea” lui la guvernare. „Dacă îi lași să fie mereu în opoziție, ea o să crească până la următoarele alegeri parlamentare. Așa că eu i-aș pune la treabă și i-aș duce la guvernare.” Ea a afirmat și că, în urma unor evenimente recente (pe care le numește „faza de aseară”), i s-ar fi confirmat că liderul AUR, George Simion, „are o urmă de moralitate”. Formula politică indicată: PSD în opoziție, majoritate cu AUR–PNL–USR Întrebată explicit în ce formulă ar aduce AUR la guvernare, Lasconi a spus că PSD ar trebui lăsat în opoziție și că vede posibilă o majoritate parlamentară formată din AUR, PNL și USR. „Ai avea majoritate în Parlament, dacă ai face un guvern împreună cu PNL și USR.” În același context, Lasconi a declarat că ar urmări reducerea influenței PSD, dacă partidul ar rămâne în afara guvernării. „Eu aș ține PSD în opoziție de data asta și aș face tot ce ar ține de mine ca să îi reduc la nimic pe cei din PSD.” Ce urmează Materialul plasează aceste declarații în contextul consultărilor de la Cotroceni , însă nu indică o decizie concretă rezultată din ele. În lipsa unor pași instituționali anunțați, propunerea rămâne, deocamdată, la nivel de scenariu politic avansat public de Elena Lasconi. [...]

AUR condiționează votul pentru viitorul guvern de un premier propus de partid , ridicând miza negocierilor de la Cotroceni și complicând formarea unei majorități parlamentare, potrivit News . După consultările cu președintele Nicușor Dan , George Simion a spus că „fără AUR nu se poate” rezolva criza guvernamentală și a avertizat că, dacă șeful statului „va continua să încalce voința românilor”, „se ajunge la suspendare”. Liderul AUR a afirmat că formațiunea a venit la discuții cu „o propunere de program de ieșire din criză” și cu „o propunere de premier AUR”, invocând rezultatul alegerilor din 1 decembrie 2024, când AUR ar fi devenit „al doilea partid al țării”, iar PSD „cel mai votat partid”. Simion a susținut că a fost „o lună pierdută” și a pus responsabilitatea pe președinte, acuzându-l că ar fi făcut desemnări care „nu reflectă votul”. Condiții pentru sprijin parlamentar și scenarii de blocaj Simion a formulat explicit condiția de vot în Parlament: AUR ar putea vota „numai un premier propus de AUR”; și „un guvern în care să facă parte”. În același timp, a indicat că „toate cărțile sunt pe masă”, enumerând ca opțiuni de la formarea unui guvern până la moțiuni de cenzură, alegeri anticipate și suspendarea și demiterea președintelui. Presiune pe Ilie Bolojan și acuzații privind costul crizei În declarațiile de la Cotroceni, Simion a cerut ca Ilie Bolojan „să părăsească scaunul din Palatul Victoria”, afirmând că au trecut „45 de zile” și că este „un guvern demis”. El a spus că Nicușor Dan și Ilie Bolojan trebuie să decidă „dacă se împacă sau nu”, deoarece „românii suportă costul” crizei, pe care a numit-o „telenovelă politică”. Totodată, liderul AUR a afirmat că Guvernul Bolojan ar fi dus țara într-un „impas economic fără precedent”, fără a oferi în declarațiile citate date sau indicatori care să susțină această evaluare. Mesaj către PSD și poziționare externă Întrebat despre declarația președintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR, Simion a făcut „apel la calm” și a susținut că AUR este „parte a soluției”. El a mai spus că una dintre concluziile consultărilor ar fi că AUR „nu este un partid anti-occidental”, prezentând formațiunea drept susținătoare a „parteneriatului transatlantic” și a „valorilor democratice”. În lipsa unei acceptări a condițiilor AUR, Simion a indicat drept alternativă „întoarcerea la voința poporului”, fără a detalia în ce formă ar urma să se materializeze această opțiune. [...]

PSD își închide opțiunea de a susține un executiv minoritar PNL–USR–UDMR , iar această poziționare ridică miza consultărilor de la Cotroceni și crește riscul unei prelungiri a instabilității guvernamentale, într-un moment în care România are „70 de zile” până la închiderea PNRR , potrivit Mediafax . Sorin Grindeanu a declarat că PSD a votat pentru Guvernul Veștea din „responsabilitatea” de a oferi „un guvern stabil” care să „intre rapid în pâine”, invocând presiunea termenelor din PNRR și nevoia de a evita „derapaj economic”. În același timp, liderul PSD a spus că se așteaptă ca președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări „destul de repede”, dacă executivul nu obține voturile necesare. Linia roșie: fără vot PSD pentru un guvern minoritar PNL–USR–UDMR Grindeanu a afirmat explicit că PSD nu va vota un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în eventualitatea în care se ajunge la o nouă încercare de formare a guvernului după consultări. „Partidul Social Democrat nu va vota un guvern minoritar în PNL, USR, UDMR. Asta ca să fie clar.” El a adăugat că PSD va merge la consultări dacă va fi chemat de președinte și că, dacă mandatul ar reveni PSD, partidul va decide „în ce formulă” ar veni în fața Parlamentului. Context: Guvernul Veștea a căzut la vot, iar PSD invocă presiunea PNRR În material este menționat că Guvernul Veștea „a picat la vot”, cu „doar 189 de voturi «pentru»”, pe fondul absenței sau refuzului de a vota din partea unor parlamentari PNL descriși drept „puciști”. Grindeanu a susținut că România are nevoie de un guvern stabil și a indicat că, în opinia sa, în „scurt timp” ar trebui discutată o nouă formulă și revenit rapid în Parlament. Refuz pentru varianta Bolojan premier Întrebat dacă PSD ar fi dispus să îl accepte pe Ilie Bolojan ca premier pentru refacerea coaliției, Grindeanu a răspuns: „Nu”. Tot el a spus că, dacă Guvernul Veștea nu trece, România este „mai aproape de anticipate”, fără a detalia un calendar sau pași procedurali. [...]

POT își repoziționează public linia politică față de AUR , după consultările de la Cotroceni, într-un semnal cu potențial de a redesena alianțe și majorități în Parlament, pe fondul discuțiilor despre formula de guvernare, potrivit HotNews . Președinta Partidului Oamenilor Tineri (POT), Anamaria Gavrilă , a declarat marți, la finalul discuțiilor cu președintele Nicușor Dan, că parlamentarii POT susțin „o formulă de guvernare prooccidentală, proamericană” și că se „disociază complet” de „comportamentul AUR”. Mesajul politic: sprijin pentru o formulă prooccidentală, cu condiții Gavrilă a spus că POT vrea ca proiecte și legi „pentru români” să fie incluse în programul de guvernare, prezentând partidul ca o componentă „pro-românească” într-o formulă prooccidentală. „Noi, parlamentarii POT, vom susține o formulă pro-occidentală, pro-americană, unde noi să fim partea pro-românească. Vrem ca proiecte care sunt pentru români, legi care sunt pentru români să fie incluse în programul de guvernare.” Ea a caracterizat discuția cu șeful statului drept „constructivă”. Distanțare de AUR și critică directă: „nu poți să faci spectacol” În declarațiile de la Palatul Cotroceni, lidera POT a criticat atitudinea AUR în contextul crizei politice, susținând că partidul ei a avut un comportament „rezonabil” și că „bătăliile” trebuie purtate pe rând. „Ne disociem complet de comportamentul AUR. Credem că ar fi fost o situație mult mai matură să înțeleagă că acum bătălia este cu guvernul Bolojan-USR, care nu a fost încă îndepărtat.” Consultările de la Palatul Cotroceni convocate de președintele Nicușor Dan au fost relatate în format live de HotNews . [...]

Radu Miruță susține că ieșirea din criza guvernamentală trece printr-un executiv minoritar PNL–USR–UDMR , pentru a evita ca deciziile majore să ajungă să depindă de negocieri repetate PSD–AUR în Parlament, potrivit HotNews . Ministrul interimar al Apărării și deputat USR, Radu Miruță, a transmis marți că „soluţia ieșirii din criza guvernamentală” este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, în paralel cu o „perioadă de carantină” pentru PSD. În mesajul citat de News.ro, Miruță argumentează că un guvern monocolor PSD ar face ca „fiecare decizie importantă” să ajungă să depindă de o „negociere săptămânală” între PSD și AUR, ceea ce, în viziunea sa, ar împinge AUR în zona de decizie. El afirmă că AUR „trebuie izolat de zona de decizie”, invocând nevoia unui „parcurs pro-european”. „Carantină” pentru PSD și avertismentul privind „oboseala” politică Miruță mai spune că PSD ar trebui să intre într-o perioadă de „carantină”, în care „să reflecteze asupra situaţiei în care a adus România”, „să îşi schimbe direcţia” și să demonstreze că poate reveni la guvernare „ca un partid reformat şi responsabil”. Totodată, el respinge ideea că „oboseala” partidelor în fața crizei ar putea justifica lăsarea guvernării „doar pe mâna PSD” și critică și varianta unui „experiment” în care PSD ar fi lăsat să guverneze pentru a se „distruge mitul PSD-AUR”, pe care o consideră riscantă „pe soarta fiecăruia dintre noi”. [...]