Știri
Știri din categoria Politică

Negocierile premierului desemnat cu AUR complică ecuația unei majorități proeuropene, iar europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan avertizează că România „nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”, potrivit G4Media.
Declarația vine imediat după ce Adrian Veștea a anunțat că merge la discuții cu AUR, într-un moment în care formarea unei majorități parlamentare este esențială pentru învestirea Guvernului. Mureșan își construiește mesajul în jurul ideii că „responsabilitatea” invocată în negocieri ar trebui să însemne, în primul rând, o majoritate proeuropeană, nu apelul la un partid care „a contestat constant direcția europeană a României”.
„În numele «responsabilității» se caută acum sprijinul AUR. Responsabilitatea înseamnă să construiești majorități proeuropene, nu să cauți sprijin la cei care au contestat constant direcția europeană a României.”
„Responsabilitatea înseamnă un guvern format din cei care vor să ducă România înainte, nu din cei care vor să o țină pe loc.”
„România nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei.”
Miza depășește disputa internă din coaliție: asocierea, fie și punctuală, a negocierilor de guvernare cu AUR poate alimenta percepții externe despre direcția politică a României, într-un context în care legitimitatea și stabilitatea unei majorități sunt urmărite atent la nivel european.
În material sunt menționate și relatări similare ale HotNews și Agerpres, care indică faptul că mesajul lui Mureșan a fost publicat pe Facebook și că întâlnirea Veștea–Simion era programată în seara de luni.
Din informațiile disponibile în articol, următorul pas imediat este continuarea consultărilor pentru obținerea sprijinului parlamentar necesar învestirii. Nu sunt oferite detalii despre rezultatul discuțiilor cu AUR sau despre o decizie finală privind formula de majoritate.
Recomandate

Premierul desemnat Adrian Veștea caută voturi inclusiv la AUR, deși președintele Nicușor Dan a insistat pe „fără extremiști” potrivit G4Media . Veștea a făcut declarația duminică seară, după o discuție cu George Simion la sediul AUR, în contextul în care are nevoie de sprijin parlamentar pentru învestirea guvernului. Întrebat de un jurnalist dacă președintele Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR — prezentat în articol drept „partid extremist” — Veștea a răspuns că „are un mandat de a învesti un guvern”. Negocierea pentru majoritate intră în contradicție cu „liniile roșii” anunțate de președinte În material se arată că Nicușor Dan a trasat în repetate rânduri, în aparițiile publice despre viitorul guvern, două condiții: „un guvern pro-occidental” și „fără extremiști”. Discuția lui Veștea cu liderul AUR are loc după ce Executivul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură de PSD și AUR. Ce a spus Veștea după întâlnirea cu George Simion Premierul desemnat a afirmat că este dispus să includă solicitări care nu afectează bugetul și care ar susține reformele din programul de guvernare. „I-am asigurat de toată disponibilitatea de toate aspectele care nu sunt în program și în urma evaluărilor nu vor afecta bugetul astfel încât să le includem. Am deschidere către orice solicitare care duce la o implemnetare a reformelor și a soluțiilor pe care românii le așteaptă. În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii din aceste zile au fost informați de programul de guvernare să își dea votul. Am un mandat de a învesti un guvern.” Articolul este prezentat ca „știre în curs de actualizare”, iar detalii suplimentare despre condițiile concrete ale sprijinului parlamentar nu apar în textul disponibil. [...]

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, amenință cu retragerea din politică dacă partidul votează învestirea Guvernului Veștea , pe fondul negocierilor deschise de George Simion cu premierul desemnat, potrivit G4Media . Miza imediată este coeziunea internă a AUR înaintea unui vot care poate decide instalarea noului executiv. Peiu a făcut declarația luni, la Antena 3, după ce Simion a început discuții cu Adrian Veștea pentru susținerea guvernului. Senatorul spune că ar ieși din „prim-planul vieții publice” dacă AUR își schimbă poziția, în condițiile în care el a afirmat „constant” că partidul nu va vota Guvernul Veștea. Motivul invocat de Peiu este că a fost „pus într-o situație ridicolă” de această posibilă răsturnare de poziție. El a precizat că, în acest scenariu, nu va mai face declarații publice și că, la finalul mandatului, va ieși din politică. Declarația introduce o presiune suplimentară asupra conducerii AUR într-un moment în care negocierile pentru voturile necesare în Parlament pot reconfigura raporturile interne și mesajul public al partidului. Din informațiile prezentate, nu reiese dacă retragerea anunțată ar avea efecte imediate asupra funcțiilor deținute de Peiu în grupul parlamentar sau asupra strategiei AUR la votul de învestitură. [...]

Premierul desemnat Adrian Veștea a condiționat includerea în programul de guvernare de „lipsa impactului economic” a unor măsuri cerute de AUR, în contextul negocierilor pentru voturile necesare învestirii guvernului, potrivit G4Media . Veștea a declarat, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat „o serie de măsuri economice dorite de AUR” și că le-a transmis reprezentanților partidului că are „disponibilitate” pentru acele solicitări care „nu vor avea impact economic”, astfel încât să le poată include în programul de guvernare. „Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitate pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare.” Negocierile pentru majoritate și calendarul votului Potrivit declarațiilor citate, Veștea a mers la sediul AUR după ce a fost convocat de George Simion , în cadrul negocierilor pentru obținerea voturilor necesare ca guvernul să treacă de Parlament. Premierul desemnat a mai spus că, „în această seară”, echipa sa urma să meargă la învestire și să ceară parlamentarilor informați despre program să își exprime votul. „În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamamentarii care au fost informați de programul de guvernare să-și exprime votul.” Mandatul invocat și cine a participat la discuții Întrebat dacă președintele Nicușor Dan știe că a negociat cu AUR, Veștea a răspuns că are „un mandat de constituire a unei majorități”. La sediul AUR, Veștea a fost însoțit de ministrul desemnat al Apărării, Sorin Cîmpeanu, și de ministrul desemnat al Energiei, Bogdan Ivan. [...]

Învestirea Guvernului Veștea depinde de o majoritate de 233 de voturi, iar fără sprijinul AUR nu există, în acest moment, suficiente voturi , susține fostul ministru liberal al Culturii Gigel Știrbu , într-o postare citată de HotNews , înaintea ședinței comune a Parlamentului programate la 21:30. Știrbu afirmă că „Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște” și își bazează argumentul pe „matematica parlamentară”, susținând că, „la această oră”, cabinetul condus de Adrian Veștea nu ar avea majoritatea necesară pentru a trece de votul de învestitură fără voturile AUR. În aceeași postare, el critică negocierile politice din jurul votului, pe care le descrie drept o „alergătură disperată după voturi”, cu „funcții împărțite înainte de vot” și „demnități promise înainte de învestire”. „La această oră, fără voturile AUR, guvernul Adrian Veștea nu dispune de majoritatea necesară pentru a trece de Parlament, este un fapt politic evident.” Ce urmează în Parlament: ședință comună de la 21:30, vot secret cu bile Cele două Camere ale Parlamentului se reunesc în ședință comună pentru învestirea Guvernului Veștea luni, de la ora 21:30. Potrivit deciziei Birourilor Permanente, agenda include prezentarea Programului și a listei Guvernului de către Adrian Veștea, dezbaterile și votul asupra cererii de acordare a încrederii pentru întregul cabinet. Dezbaterile se vor desfășura până la finalizare, cu participare fizică și online, însă votul secret cu bile va avea loc exclusiv cu prezență fizică. Pentru învestire, Guvernul are nevoie de 233 de voturi. Miza: majoritatea parlamentară, nu programul de guvernare În lectura lui Știrbu, votul de luni seara este mai puțin despre conținutul programului și mai mult despre aritmetica parlamentară și capacitatea candidatului desemnat de a strânge o majoritate. El susține că lipsa unei majorități ar echivala automat cu imposibilitatea formării guvernului și că rezultatul ar confirma „probabil” o realitate deja vizibilă în ultimele zile. [...]

În timp ce AUR își menține votul negativ pentru Guvernul Veștea , Dan Dungaciu încearcă să capitalizeze politic „criza partidelor mainstream” dintr-un mesaj transmis de la Londra, pe fondul negocierilor de la București, potrivit HotNews . Prim-vicepreședintele AUR, Dan Dungaciu, aflat la o conferință internațională în capitala Marii Britanii, a legat situația politică din România de demisia premierului britanic Keir Starmer și a susținut că „partidele de mainstream sunt în criză”, „din Marea Britanie până în România”. În același mesaj, el a transmis: „Aviz amatorilor la București!”. Declarațiile lui Dungaciu au fost făcute, conform articolului, într-un comunicat de presă transmis de AUR, în care acesta descrie participarea la conferința „ Alliance for Responsible Citizenship ”, pe care o numește „un fel de Davos al dreptei” și o platformă de dezbatere pentru curentul conservator occidental. Negocierile pentru învestire: dialog anunțat, vot refuzat În paralel, premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că luni seară urmează să aibă o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, la invitația acestuia. Veștea a motivat întâlnirea prin nevoia de a pune capăt „haosului politic” și a spus că își asumă „un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români”. Pe de altă parte, George Simion declarase anterior că Guvernul Veștea nu va avea voturile AUR la învestire și că îl așteaptă pe premierul desemnat la sediul partidului până la ora 20:00. Simion a mai afirmat că, „dacă va exista un vot” în seara de luni, parlamentarii AUR vor ieși din sală. Posibilă amânare a plenului După anunțul AUR că nu votează guvernul, PSD analizează, potrivit informațiilor din articol, dacă amână plenul programat în Parlament la ora 21:30. [...]

Negocierile pentru învestirea Guvernului Veștea se mută spre AUR , iar USR anunță că nu va susține un executiv pe care îl consideră „antireformă”, pe fondul discuțiilor despre o posibilă apropiere AUR–PSD, potrivit Adevărul . Președintele USR, Dominic Fritz , a reacționat după ce liderul AUR, George Simion, a vorbit despre o eventuală „reconciliere” cu PSD. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Fritz a susținut că premierul desemnat Adrian Veștea ar putea ajunge să obțină sprijinul necesar „doar pupând inelul lui Simion” și a pus sub semnul întrebării discursul anti-sistem al AUR, în contextul unei apropieri de PSD. Linia roșie a USR: fără vot pentru un „guvern antireformă” În același mesaj, Fritz a enumerat condițiile în care USR nu ar vota învestirea unui guvern, invocând, între altele, refuzul de a susține: „un guvern antireformă”; „un guvern al extracției banilor românilor în buzunare personale”; „un guvern al incompetenților dovediți”; „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”. Veștea confirmă întâlnirea cu Simion: „dialog deschis cu orice formațiune” Pe de altă parte, Adrian Veștea a anunțat că merge la sediul AUR pentru discuții privind o posibilă susținere în plen, după ce George Simion a spus public că îl așteaptă la o întrevedere. Veștea și-a justificat demersul prin nevoia de a construi o majoritate în contextul crizei politice și a afirmat că își asumă dialogul cu orice partid votat de români. Contextul imediat este că premierul desemnat caută sprijin parlamentar pentru învestire, iar deschiderea către AUR amplifică tensiunile politice și repoziționează negocierile, inclusiv prin reacția USR, care își reafirmă public refuzul de a vota un guvern pe care îl consideră lipsit de reforme. [...]