Știri
Știri din categoria Politică

PNL își consolidează linia de opoziție, iar o eventuală reformă ar urma să fie tranșată intern, prin Congres, potrivit declarațiilor președintelui Senatului, Mircea Abrudean, consemnate de G4Media. Mesajul vine după decizia Biroului Permanent Național de a trece partidul în opoziție, într-un moment în care în interiorul PNL există voci care discută în continuare despre o posibilă coaliție cu PSD.
Abrudean spune că, odată cu intrarea în opoziție, „este nevoie și este loc” de reformarea partidului, iar instrumentele ar fi cele statutare, inclusiv un Congres. El a precizat însă că nu vorbește despre „înlăturarea nimănui” și a indicat că diferențele de opinii trebuie tranșate prin vot în forurile interne.
Întrebat dacă un Congres ar putea avea loc în această vară, Abrudean a spus că nu se poate pronunța, subliniind că decizia nu ține de el, dar că, în opinia sa și a „multor colegi din țară”, reforma trebuie făcută în organismele statutare.
Președintele Senatului susține că Biroul Permanent Național a decis intrarea în opoziție „în deplină” cunoștință de cauză și în acord cu statutul partidului. În acest context, el afirmă că nu vede de ce ar fi necesară o consultare mai amplă, atât timp cât decizia ar fi reconfirmat hotărâri anterioare.
Abrudean a mai arătat că, la ședința în care s-a votat linia de opoziție, inclusiv prim-vicepreședinți ai partidului ar fi susținut această opțiune, iar revenirea repetată asupra deciziilor ar pune sub semnul întrebării rolul statutului și al voturilor din Congres.
Chestionat despre lideri județeni care continuă să susțină ideea unei coaliții cu PSD și despre riscul de scindare, Abrudean a admis că „riscuri există, cu siguranță”, dar a insistat că partidul trebuie să meargă înainte cu decizia de a intra în opoziție.
În legătură cu așteptările PSD ca PNL să se răzgândească, Abrudean a declarat că decizia aparține forului statutar de conducere și că cei care mizează pe „breșe” pot „să aștepte liniștiți”.
Abrudean a comentat și popularitatea lui Ilie Bolojan, pe care o descrie drept o reconfirmare că „ceea ce a făcut a făcut foarte bine”. El a susținut că sprijinul nu ar fi doar online, ci și în spațiul public, și a afirmat că este convins că nu este vorba despre „boți”, deși a precizat că nu a făcut o analiză tehnică.
„Eu cred că, odată cu această decizie de a intra în opoziţie (...), este nevoie şi este loc de o reformare a Partidului Naţional Liberal. Acest lucru se poate face prin organismele statutare şi un Congres este o soluţie.”
Recomandate

PSD ridică miza pe tema „exercitării democratice a puterii” în disputa cu PNL , după ce europarlamentarul Victor Negrescu , vicepreședinte al partidului, l-a atacat public pe liderul liberal Ilie Bolojan , acuzându-l de un stil discreționar și de lipsă de dialog, potrivit POLITICO . Negrescu a susținut, într-un discurs ținut sâmbătă la conferința Organizației de femei a PSD, că „pentru dreapta, politica înseamnă să te lauzi cu reformele pe care nu le faci niciodată” și a descris actualii guvernanți ca având o „logică” a puterii asociată cu minciuna, aroganța și blocarea țării. Atac direct la Ilie Bolojan și acuzații privind dialogul democratic În aceeași intervenție, Victor Negrescu l-a vizat nominal pe Ilie Bolojan, pe care îl numește „premierul demis”, afirmând că acesta „nu are calitățile pentru a deține și exercita corect, democratic, puterea”. „În mâinile sale și ale acoliților săi puterea este exercitată discreționar iar dialogul democratic se pare că nu mai valorează nimic. Minciuna devine literă de lege iar respectul pentru oameni dar și pentru instituții dispare.” Contextul politic al mesajului PSD Mesajul lui Negrescu fixează o linie de atac axată pe legitimitatea și modul de exercitare a puterii, nu pe o măsură concretă de guvernare. În același timp, el încearcă să contureze o diferențiere între PSD și „dreapta” pe criterii de stil politic: responsabilitate, construirea încrederii și căutarea de soluții, în opoziție cu ceea ce numește „blocarea țării” și menținerea cu orice preț la funcție. Din informațiile disponibile în material nu reiese dacă au existat reacții din partea PNL sau a lui Ilie Bolojan la aceste declarații. [...]

Atacul lui Victor Negrescu la adresa lui Ilie Bolojan ridică miza negocierilor pentru guvern în plin blocaj politic, printr-un mesaj care contestă direct felul în care ar fi exercitată puterea și capacitatea de a conduce „democratic”, potrivit Adevărul . Vicepreședintele PSD și europarlamentarul Victor Negrescu a lansat sâmbătă critici dure la adresa președintelui PNL, Ilie Bolojan, într-un discurs susținut la conferința Organizației de Femei a PSD. În intervenția sa, Negrescu a acuzat „dreapta politică” de lipsă de responsabilitate și de incapacitatea de a implementa reformele invocate public. Declarațiile au fost relatate de News.ro , care îl citează pe Negrescu afirmând că, în viziunea sa, liderii dreptei ar asocia puterea cu „minciuna”, „aroganța” și „blocarea țării”, în timp ce PSD ar pune accent pe „responsabilitate”, „încredere” și „soluții”. Acuzația centrală: „puterea este exercitată discreționar” Ținta directă a fost Ilie Bolojan, descris de Negrescu drept un lider care „nu are calitățile” necesare pentru a „deține și exercita corect” puterea, „democratic”. În același mesaj, vicepreședintele PSD a susținut că, „în mâinile sale și ale acoliților săi”, puterea ar fi exercitată „discreționar”, iar „dialogul democratic” nu ar mai conta. „Ilie Bolojan nu are calitățile pentru a deține şi exercita corect, şi o spun şi mai direct, democratic, puterea. În mâinile sale şi ale acoliţilor săi puterea este exercitată discreționar iar dialogul democratic se pare că nu mai valorează nimic. Minciuna devine literă de lege, iar respectul pentru oameni dar şi pentru instituții dispare.” Context: negocieri blocate pentru formarea noului guvern Potrivit informațiilor din articol, ieșirea lui Negrescu vine pe fondul „tensiunilor politice majore” generate de blocajul negocierilor pentru formarea unui nou guvern. În acest cadru, escaladarea atacurilor între partide indică o înăsprire a pozițiilor publice, cu potențial de a complica și mai mult găsirea unei majorități și a unei formule de guvernare. În același context, Adevărul amintește și un schimb de replici din tabăra liberală: europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus premier de PNL, USR și UDMR, l-a atacat pe Sorin Grindeanu (propunere PSD de prim-ministru), acuzându-l de „răzgândire” în privința asumării mandatului. (Nu sunt oferite în articol detalii suplimentare despre pașii următori ai negocierilor.) [...]

PNL condiționează sprijinul pentru viitoarea guvernare de un „Acord pentru România”, invocând riscul pierderii banilor din PNRR , pe fondul blocajului politic apărut după ruperea protocolului de guvernare, potrivit Agerpres . Vicepreședintele PNL Mircea Abrudean, care este și președinte al Senatului, susține că PSD „ar fi putut să își asume guvernarea din primul moment”, dar a preferat să lase „să se epuizeze alte soluții”, astfel încât, în final, să fie acceptată „orice variantă”. În același mesaj, Abrudean acuză PSD că a încălcat protocolul de guvernare și că tot PSD a decis să dărâme guvernul din care făcea parte. Miza invocată: PNRR și credibilitatea externă Abrudean afirmă că PNL nu poate oferi „un cec în alb” unui partid pe care îl descrie drept „neonest” și care ar fi pus „interesele României pe locul 2”. În acest context, liberalul spune că PNL propune un „Acord pentru România”, care să stabilească explicit prioritățile pentru perioada următoare. „De aceea am venit cu soluția unui Acord pentru România care să prevadă clar prioritățile pentru următoarea perioadă, fără de care țara noastră va pierde banii din PNRR și orice urmă de credibilitate externă.” Propunerea de premier În același cadru politic, PNL, USR și UDMR l-au propus pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru, mai notează Agerpres. [...]

Un conflict intern în PNL riscă să se traducă în blocaje administrative și presiune pe investiții locale , după ce președintele CJ Cluj, Alin Tișe , l-a atacat public pe liderul partidului, Ilie Bolojan , acuzându-l inclusiv că a refuzat finanțarea unui proiect medical major și că ar fi menținut țara în criză politică pentru a-și conserva poziția, potrivit Agerpres . Declarațiile au fost făcute într-un „manifest” publicat de Tișe pe Facebook. Miza: finanțări pentru proiecte și capacitatea administrațiilor locale de a livra investiții Tișe susține că Bolojan, în calitate de premier interimar, ar fi refuzat „timp de un an” să susțină finanțarea Spitalului Regional de Urgență pentru Copii din Cluj, pe care îl descrie drept „unul dintre cele mai avansate proiecte medicale din România”. În același mesaj, el afirmă că proiectul ar avea relevanță regională, invocând că „50% dintre copiii” tratați la Cluj ar proveni din alte județe. „Problema mea fundamentală cu tine este că ai refuzat, timp de un an, să susții finanțarea Spitalului Regional de Urgență pentru Copii din Cluj (...) Ai politizat un proiect care privește sănătatea copilașilor noștri.” În plan administrativ, Tișe mai afirmă că aleșii locali ai PNL ar fi „abandonați fără resursele necesare” pentru a-și finaliza proiectele, avertizând că slăbirea administrațiilor locale ar afecta rezultatele electorale viitoare. Acuzații despre criza politică și direcția partidului În „manifest”, Tișe îl acuză pe Bolojan că l-ar fi „trădat” pe președintele României și că ar fi ținut România „blocată timp de cincizeci de zile într-o criză politică” pentru a-și păstra funcția. El mai susține că liderul PNL ar fi împins partidul în opoziție și că ar încerca să influențeze guvernarea „cu 12%”. „Ai ținut România blocată timp de cincizeci de zile într-o criză politică doar pentru a-ți păstra funcția. Iar astăzi, după ce ai împins PNL în opoziție, încerci să dictezi cu 12% cum trebuie guvernată țara.” Tișe mai reclamă că în partid ar fi fost promovați oameni „fără susținere electorală și fără rezultate”, în timp ce liberali „validați prin vot și performanță” ar fi fost marginalizați, iar diferențele de opinie ar fi fost tratate ca vină, cu „epurări motivate de orgoliu”. Critici pe politici fiscale și reforma companiilor de stat Pe zona economică, Tișe afirmă că românii „trăiesc mai greu decât în urmă cu un an” și îl acuză pe Bolojan că ar fi mărit „povara fiscală” asupra persoanelor vulnerabile și asupra mediului de afaceri, evitând însă reformarea „găurilor negre ale bugetului”, pe care le identifică drept companiile de stat „în care se risipesc anual miliarde de lei”. El contestă și eficiența reducerii cu 10% a personalului bugetar, susținând că, în practică, în multe instituții ar fi fost doar mutări interne, fără reducerea birocrației. Ce urmează Materialul Agerpres consemnează poziția lui Alin Tișe, exprimată într-o postare publică, fără a include un răspuns al lui Ilie Bolojan. În lipsa unei reacții oficiale prezentate în aceeași sursă, rămâne de văzut dacă disputa va produce consecințe în conducerea PNL și, mai ales, dacă va afecta capacitatea partidului de a susține coerent finanțări și proiecte la nivel local. [...]

Blocajul de 50 de zile cu Guvern interimar riscă să amâne investiții și accesarea fondurilor europene , iar PNL și USR sunt acuzate că prelungesc incertitudinea prin schimbări repetate de poziție în negocierile pentru formarea Executivului, potrivit Agerpres . Declarațiile apar într-o postare pe Facebook a deputatului PSD Marius Budăi, care susține că România „plătește prețul” fiecărei răzgândiri politice. Budăi afirmă că PNL și USR ar fi „inventat o nouă doctrină politică – guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere”, în condițiile în care țara funcționează de 50 de zile cu un Guvern interimar. În același mesaj, el îl critică pe Ilie Bolojan , despre care spune că și-ar fi schimbat poziția în doar câteva zile privind formula de guvernare. „De 50 de zile, România funcționează cu un Guvern interimar. Investițiile așteaptă. Fondurile europene așteaptă. Economia așteaptă.” Ce reproșează PSD și care este miza practică Potrivit deputatului PSD, problema nu ar fi schimbarea de opinie în sine, ci efectele asupra funcționării statului și asupra deciziilor care depind de un guvern cu puteri depline. El susține că, în timp ce România așteaptă un Executiv, PNL și USR ar negocia „formule, rotații și excepții”. În același timp, Budăi afirmă că PSD, „prin vocea lui Sorin Grindeanu”, ar fi venit cu o propunere de premier, un program și disponibilitate pentru dialog, dar ar fi primit din partea PNL „o colecție de poziții succesive”, schimbate de la o etapă la alta a discuțiilor. Contextul politic invocat: poziții schimbate în câteva zile În postarea citată, Budăi descrie o succesiune de poziții pe care le atribuie conducerii PNL: marți, la Cotroceni , ar fi fost transmisă ideea că PNL poate susține un guvern minoritar PSD, iar vineri ar fi fost avansată „o cu totul altă formulă”, susținută de PNL și USR. El mai afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi constatat schimbarea de poziție a lui Ilie Bolojan. Budăi își încheie mesajul cu o critică la adresa lipsei de predictibilitate în negocieri, susținând că „în politică, cuvântul dat are greutate” și că România „nu este un exercițiu de improvizație politică”. [...]

PSD ridică miza negocierilor pentru guvernare, avertizând că prelungirea blocajului poate afecta credibilitatea României și accesul la fonduri europene și investiții , după ce secretarul general al partidului, Claudiu Manda, l-a acuzat pe liderul PNL Ilie Bolojan că „se joacă cu cheia guvernării”, potrivit POLITICO . Manda susține că, „de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul”, Bolojan „și-a schimbat condițiile”, iar întârzierea instalării „rapide a unui guvern cu puteri depline” ar pune în pericol credibilitatea țării și ar complica atragerea fondurilor europene și a investițiilor. În aceeași intervenție, liderul PSD califică situația drept „sabotaj”. „Să minți un popor întreg și să te joci cu cheia guvernării într-o perioadă în care oamenii nu mai au certitudini, în care țara riscă să își piardă credibilitatea, iar atragerea fondurilor europene și a investițiilor depinde de instalarea rapidă a unui guvern cu puteri depline înseamnă deja sabotaj.” Ce reproșează PSD și ce spune că a acceptat în negocieri În mesajul publicat pe Facebook, Claudiu Manda afirmă că PNL ar fi modificat repetat parametrii discuțiilor, după ce PSD ar fi intrat în negocieri „încă de la primele consultări” cu obiectivul unui program de guvernare. Potrivit lui Manda, PSD ar fi acceptat, pe rând: discutarea unui guvern tehnocrat; discutarea unui guvern politic; participarea la „fiecare rundă de negocieri” cu propuneri. În oglindă, Manda afirmă că Ilie Bolojan ar fi schimbat: „formula de guvernare”; „candidatul”; „regulile negocierii”. Miza invocată: costul de credibilitate și efectele economice Mesajul PSD mută disputa din registrul politic în cel al consecințelor: Manda leagă direct credibilitatea externă a României și capacitatea de a atrage fonduri europene și investiții de instalarea rapidă a unui guvern cu „puteri depline”. În acest cadru, el avertizează că pierderea credibilității în negocieri „costă România”. Separat, aceeași reacție este prezentată și de G4Media , care notează că intervenția lui Manda vine după acuzațiile președintelui Nicușor Dan la adresa PNL privind revenirea la blocajul politic. Ce urmează Din informațiile disponibile în textul sursei nu rezultă un calendar al negocierilor sau o reacție a lui Ilie Bolojan la acuzațiile lui Claudiu Manda. Rămâne de văzut dacă schimbul de acuzații se traduce într-o reluare rapidă a discuțiilor pentru formarea guvernului sau într-o prelungire a impasului pe care PSD îl descrie ca având consecințe asupra finanțării europene și a investițiilor. [...]