Știri
Știri din categoria Politică

Deputatul PNL Ionuț Stroe acuză o repoziționare strategică a partidului spre USR, cu potențial de a redesena alianțe și negocieri politice, într-un nou atac la adresa conducerii liberale, potrivit Mediafax.
Stroe susține că liderii PNL ar pregăti „în secret” o apropiere de USR și că ar acționa împotriva intereselor propriului partid. Într-o postare pe Facebook, el descrie un scenariu ipotetic în care conducerea unui partid și-ar mobiliza susținătorii online împotriva unor colegi și ar organiza întâlniri menite să faciliteze o colaborare politică cu USR.
În mesajul său, Stroe afirmă că „adevărata trădare” ar fi apropierea PNL de USR, despre care spune că s-ar desfășura „în formă continuată de 12 luni”. Tot el acuză conducerea liberală că ar pregăti „livrarea la cheie a întregii infrastructuri a partidului către USR”, în condițiile în care, potrivit lui, USR a criticat constant PNL în ultimii ani.
„Orice asemănare cu realitatea este întâmplătoare”, afirmă Stroe, după ce face referire la lideri ai PNL și la întâlniri care, în opinia sa, ar fi fost pregătite fără informarea partidului.
În aceeași postare, Stroe spune că actuala conducere a PNL „abuzează de particula «Național» din denumire” și face referiri critice la europarlamentarul Dan Motreanu și la primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, despre care afirmă că s-ar îndrepta politic către USR.
Ieșirea publică vine pe fondul tensiunilor interne din PNL și al dezbaterilor privind direcția politică a formațiunii, într-un moment în care discuțiile despre formule de colaborare între partide rămân un subiect sensibil în interiorul liberalilor.
Recomandate

Schimbarea premierului ar putea debloca proiecte-cheie, dar tensiunile PSD–PNL se adâncesc , după ce secretarul general al PSD, Claudiu Manda , a transmis că partidul nu ar respinge un scenariu de desemnare a unui premier social-democrat dacă acesta ar scoate România din blocajul politic și ar permite continuarea unor angajamente precum PNRR și aderarea la OCDE, potrivit G4Media . Manda i-a răspuns prim-vicepreședintelui PNL Dan Motreanu, care a prezentat public un scenariu „ironic” de „puci” în PSD, după modelul celui invocat în PNL, în care președintele Nicușor Dan l-ar desemna premier pe Constantin Toma, primarul PSD al Buzăului, cunoscut pentru criticile la adresa conducerii propriului partid. Miza: guvern „cu puteri depline” și continuitatea proiectelor În replica sa, Manda susține că PSD nu ar pune „orgoliul politic” deasupra interesului României și că, dacă un astfel de scenariu ar debloca situația politică, partidul nu l-ar respinge. În argumentație, liderul PSD indică o listă de obiective care ar depinde de ieșirea din blocaj: continuarea PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență); aderarea la OCDE; programul SAFE; investițiile; consolidarea credibilității externe a României. Potrivit aceleiași surse, mesajul a fost transmis pe Facebook. Schimb de acuzații și escaladarea conflictului politic În același context, Manda îl atacă pe Motreanu și acuză PNL că se „agață” de guvernare pentru „funcții și privilegii”. Textul redă și un pasaj în care Manda îl vizează pe Ilie Bolojan, în cadrul scenariului discutat, sugerând că un „primar PSD” ar trebui să se gândească de două ori înainte să accepte o astfel de nominalizare, pe fondul neîncrederii în respectarea unui angajament politic. Separat, Manda îl atacă și pe primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, despre care articolul notează că se afla sub control judiciar după ce DNA l-a pus sub acuzare pentru luare de mită. [...]

Schimbul de replici PNL–PSD arată cât de fragilă rămâne discuția despre o majoritate „cu puteri depline” , în condițiile în care ambele partide își leagă public poziționarea de continuitatea proiectelor mari ( PNRR , OCDE, SAFE) și de controlul asupra guvernării, potrivit POLITICO . Prim-vicepreședintele PNL Dan Motreanu a descris, într-o postare pe Facebook, un scenariu în care președintele României ar desemna drept premier un primar PSD – „de ce nu chiar Constantin Toma ?” – fără să îl anunțe în prealabil pe președintele PSD, Sorin Grindeanu. În varianta prezentată de Motreanu, PNL ar susține imediat candidatul desemnat și ar încerca să provoace „jocuri” în interiorul PSD, inclusiv prin contacte cu parlamentari și lideri locali, cu promisiuni de funcții. Motreanu susține că, în acest scenariu, PSD s-ar opune oficial desemnării, dar o parte dintre parlamentari ar accepta să intre în guvern sau să voteze guvernul, ceea ce ar duce la tensiuni interne și la o situație în care PSD ar ajunge, în final, să susțină PNL „fără un acord privind politicile publice și fără reciprocitate”. Postarea se încheie cu formula că „orice legătură cu realitatea este, desigur, pur întâmplătoare... sau poate nu”. PSD: „Dacă deblochează situația, nu respingem doar pentru că premierul e din alt partid” Secretarul general al PSD, Claudiu Manda, i-a răspuns lui Motreanu tot în spațiul public, afirmând că PSD nu ar respinge un astfel de scenariu dacă ar „debloca situația politică” și ar asigura „un guvern cu puteri depline”, cu efecte asupra continuării proiectelor considerate esențiale: PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE, investițiile și credibilitatea externă a României. În același timp, Manda a introdus o notă de avertisment pentru primarul Constantin Toma, invocat de Motreanu, sugerând că ar trebui „să se gândească de două ori” înainte să accepte, pe fondul neîncrederii în respectarea unor angajamente politice. Miza: stabilitatea guvernării și proiectele mari Dincolo de atacurile politice, schimbul de replici indică faptul că tema „guvernului cu puteri depline” este legată direct, în discursul public, de capacitatea României de a continua proiecte cu impact economic și instituțional (în special PNRR și agenda de aderare la OCDE). În acest cadru, disputa se mută de la nume la controlul majorității și la condițiile politice în care ar funcționa un executiv. Manda a încheiat cu un mesaj direct către Motreanu: „Dane, lasă scenariile! Realitatea este că nu vreţi să plecaţi de la guvernare nici cu apă fiartă, ca să nu vă pierdeţi funcţiile şi privilegiile. V-aţi închis în cămară, aţi aprins lumina şi l-aţi găsit pe Ciucu ronţăind într-un colţ.” [...]

Blocajul de 50 de zile cu Guvern interimar riscă să amâne investiții și accesarea fondurilor europene , iar PNL și USR sunt acuzate că prelungesc incertitudinea prin schimbări repetate de poziție în negocierile pentru formarea Executivului, potrivit Agerpres . Declarațiile apar într-o postare pe Facebook a deputatului PSD Marius Budăi, care susține că România „plătește prețul” fiecărei răzgândiri politice. Budăi afirmă că PNL și USR ar fi „inventat o nouă doctrină politică – guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere”, în condițiile în care țara funcționează de 50 de zile cu un Guvern interimar. În același mesaj, el îl critică pe Ilie Bolojan , despre care spune că și-ar fi schimbat poziția în doar câteva zile privind formula de guvernare. „De 50 de zile, România funcționează cu un Guvern interimar. Investițiile așteaptă. Fondurile europene așteaptă. Economia așteaptă.” Ce reproșează PSD și care este miza practică Potrivit deputatului PSD, problema nu ar fi schimbarea de opinie în sine, ci efectele asupra funcționării statului și asupra deciziilor care depind de un guvern cu puteri depline. El susține că, în timp ce România așteaptă un Executiv, PNL și USR ar negocia „formule, rotații și excepții”. În același timp, Budăi afirmă că PSD, „prin vocea lui Sorin Grindeanu”, ar fi venit cu o propunere de premier, un program și disponibilitate pentru dialog, dar ar fi primit din partea PNL „o colecție de poziții succesive”, schimbate de la o etapă la alta a discuțiilor. Contextul politic invocat: poziții schimbate în câteva zile În postarea citată, Budăi descrie o succesiune de poziții pe care le atribuie conducerii PNL: marți, la Cotroceni , ar fi fost transmisă ideea că PNL poate susține un guvern minoritar PSD, iar vineri ar fi fost avansată „o cu totul altă formulă”, susținută de PNL și USR. El mai afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi constatat schimbarea de poziție a lui Ilie Bolojan. Budăi își încheie mesajul cu o critică la adresa lipsei de predictibilitate în negocieri, susținând că „în politică, cuvântul dat are greutate” și că România „nu este un exercițiu de improvizație politică”. [...]

USR propune o rotativă PNL–USR–UDMR înainte de PSD pentru a evita „două schimbări” de guvern într-un an , argumentând că varianta cerută de social-democrați ar crește instabilitatea administrativă într-un moment în care ministerele funcționează deja în regim de interimat, potrivit HotNews . Radu Miruță , ministrul interimar al Apărării, susține într-o postare pe Facebook că „graba PSD de a reveni cât mai repede la controlul instituțiilor statului” ar fi „singura explicație” pentru solicitarea ca PSD să primească mandatul de formare a noului Guvern. Miza: continuitatea în ministere și costul operațional al unei noi rotații Miruță pledează pentru o rotație la guvernare care să înceapă cu PNL–USR–UDMR și abia apoi, într-o a doua etapă, cu PSD. Argumentul central este că, dacă rotația începe cu formula actuală (USR, PNL, UDMR), ar exista „o singură schimbare” majoră, peste un an, când PSD ar prelua conducerea. În schimb, dacă PSD ar începe acum, ar urma „două schimbări majore”: una imediată, prin plecarea actualilor miniștri, și încă una peste un an, când aceștia s-ar întoarce, potrivit mesajului citat de publicație. Ministrul mai spune că „astăzi există deja o așezare în ministere”, în condițiile în care Guvernul Bolojan asigură interimatul după ce a fost demis de Parlament în 5 mai, prin moțiunea PSD–AUR. „Stabilitatea” invocată de PSD și problema de încredere În mesajul său, Miruță afirmă că varianta propusă de PSD, deși justificată prin „stabilitate”, ar produce „exact opusul: de două ori mai multă instabilitate”. Separat, el invocă și o problemă de „încredere”, acuzând PSD că și-ar fi încălcat „în mod repetat cuvântul”, ceea ce ar fi afectat relația cu foștii parteneri de guvernare. Contextul negocierilor: două propuneri de premier și blocaj la Cotroceni Poziția ministrului USR vine pe fondul unui blocaj în negocierile pentru noul executiv: PSD l-a propus pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, iar USR, PNL și UDMR l-au propus pe Siegfried Mureșan. Potrivit informațiilor din articol, niciuna dintre părți nu a vrut să cedeze în discuțiile convocate de președintele Nicușor Dan vineri seară la Cotroceni. Pentru detalii despre impasul din negocieri, HotNews a relatat anterior aici: „Niciuna dintre părți nu a vrut să cedeze” . [...]

Disputa pe numele premierului se mută pe miza negocierilor UE și a credibilității fiscale , după ce vicepreședintele PNL Alexandru Muraru a atacat public candidatura PSD, într-un mesaj citat de HotNews , și a pledat pentru varianta susținută de PNL, USR și UDMR, europarlamentarul Siegfried Mureșan . Muraru a argumentat că România ar avea nevoie de „un premier care deschide uși la Bruxelles”, în contextul în care Mureșan ar negocia în prezent bugetul Uniunii Europene pentru perioada 2028–2034. În mesajul publicat pe Facebook, liderul liberal a invocat dimensiunea bugetului și nevoia României de finanțare europeană pentru domenii precum infrastructura, agricultura și coeziunea, prezentându-l pe Mureșan drept un actor cunoscut în negocierile europene și vicepreședinte al PPE. În oglindă, vicepreședintele PNL a criticat propunerea PSD pentru funcția de premier, Sorin Grindeanu, făcând trimitere la Ordonanța 13 și la controversele asociate acestuia. Muraru a susținut că Grindeanu „nu a purtat negocieri câștigate pentru țară” și „nu poate raporta fonduri europene aduse acasă”, concluzionând că, pe fondul „celei mai grave crize fiscale din ultimul deceniu”, decizia ar trebui să fie influențată de „CV-uri” și „memoria colectivă”. Context: impas politic după căderea Guvernului Veștea Atacul vine în condițiile în care, potrivit aceleiași surse, Guvernul Veștea a fost respins luni în Parlament, iar președintele Nicușor Dan a reluat consultările cu partidele la Cotroceni. După ce PSD l-a propus pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, iar PNL, USR și UDMR l-au propus pe Siegfried Mureșan, întâlnirea de vineri de la Cotroceni s-a încheiat după aproximativ o oră fără un consens, menținând blocajul privind formarea unei majorități și desemnarea unui nou șef al Executivului. [...]

PSD ridică miza pe tema „exercitării democratice a puterii” în disputa cu PNL , după ce europarlamentarul Victor Negrescu , vicepreședinte al partidului, l-a atacat public pe liderul liberal Ilie Bolojan , acuzându-l de un stil discreționar și de lipsă de dialog, potrivit POLITICO . Negrescu a susținut, într-un discurs ținut sâmbătă la conferința Organizației de femei a PSD, că „pentru dreapta, politica înseamnă să te lauzi cu reformele pe care nu le faci niciodată” și a descris actualii guvernanți ca având o „logică” a puterii asociată cu minciuna, aroganța și blocarea țării. Atac direct la Ilie Bolojan și acuzații privind dialogul democratic În aceeași intervenție, Victor Negrescu l-a vizat nominal pe Ilie Bolojan, pe care îl numește „premierul demis”, afirmând că acesta „nu are calitățile pentru a deține și exercita corect, democratic, puterea”. „În mâinile sale și ale acoliților săi puterea este exercitată discreționar iar dialogul democratic se pare că nu mai valorează nimic. Minciuna devine literă de lege iar respectul pentru oameni dar și pentru instituții dispare.” Contextul politic al mesajului PSD Mesajul lui Negrescu fixează o linie de atac axată pe legitimitatea și modul de exercitare a puterii, nu pe o măsură concretă de guvernare. În același timp, el încearcă să contureze o diferențiere între PSD și „dreapta” pe criterii de stil politic: responsabilitate, construirea încrederii și căutarea de soluții, în opoziție cu ceea ce numește „blocarea țării” și menținerea cu orice preț la funcție. Din informațiile disponibile în material nu reiese dacă au existat reacții din partea PNL sau a lui Ilie Bolojan la aceste declarații. [...]