Știri
Știri din categoria Politică

PSD ridică miza pe tema manipulării online, după ce Sorin Grindeanu a acuzat PNL că își promovează mesajele în spațiul public prin mecanisme digitale similare celor folosite în campania din 2024 a lui Călin Georgescu, potrivit Antena 3. Într-o conferință de presă, liderul PSD a vorbit despre activarea pe rețelele sociale a „unei armate de boți, roboți și tiriboți”, într-un context în care disputa politică se mută tot mai mult în zona comunicării online.
Grindeanu a susținut că în spațiul public ar exista informații despre identitatea consultanților implicați și a făcut trimitere la relatări din presă privind echipele de comunicare din spatele acestor acțiuni. El a afirmat că firma care s-ar fi ocupat de componenta online a campaniei lui Călin Georgescu în 2024 ar fi, potrivit celor citite „în presă”, consultant și pentru PNL în prezent.
„Păi nu tot ei au făcut-o și pe a lui Călin Georgescu atunci? Ia aduceți-vă aminte. (...) Eu am spus că am văzut în presă cum cei care s-au ocupat online de campania lui Călin Georgescu în 2024 sunt aceeași firmă, o știți, care acum e consultant iarăși la PNL. Ce? E vreun secret?”
Întrebat dacă pune semnul egal între Ilie Bolojan și Călin Georgescu, Grindeanu a respins această interpretare și a spus că se referă strict la metodele de promovare și la folosirea unor profiluri „artificiale”.
„Nu. M-ați auzit pe mine să spun? Nu-mi puneți în gură ceva ce n-am spus. (...) Asta nu înseamnă că trebuie să accept tot felul de mașinării și de roboți care-și fac treaba foarte bine și și-au făcut treaba foarte bine în aceste săptămâni”
Liderul PSD a mai afirmat că este deschis criticilor „constructive” venite de la oameni reali, dar a susținut că „mașinăriile digitale” ar fi fost folosite pentru a acoperi ceea ce el numește „realitatea dezastrului” generat de Ilie Bolojan.
Informațiile și declarațiile sunt atribuite de Antena 3 agenției Agerpres, care relatează despre conferința de presă a lui Sorin Grindeanu.
Recomandate

PSD ridică miza pe tema „exercitării democratice a puterii” în disputa cu PNL , după ce europarlamentarul Victor Negrescu , vicepreședinte al partidului, l-a atacat public pe liderul liberal Ilie Bolojan , acuzându-l de un stil discreționar și de lipsă de dialog, potrivit POLITICO . Negrescu a susținut, într-un discurs ținut sâmbătă la conferința Organizației de femei a PSD, că „pentru dreapta, politica înseamnă să te lauzi cu reformele pe care nu le faci niciodată” și a descris actualii guvernanți ca având o „logică” a puterii asociată cu minciuna, aroganța și blocarea țării. Atac direct la Ilie Bolojan și acuzații privind dialogul democratic În aceeași intervenție, Victor Negrescu l-a vizat nominal pe Ilie Bolojan, pe care îl numește „premierul demis”, afirmând că acesta „nu are calitățile pentru a deține și exercita corect, democratic, puterea”. „În mâinile sale și ale acoliților săi puterea este exercitată discreționar iar dialogul democratic se pare că nu mai valorează nimic. Minciuna devine literă de lege iar respectul pentru oameni dar și pentru instituții dispare.” Contextul politic al mesajului PSD Mesajul lui Negrescu fixează o linie de atac axată pe legitimitatea și modul de exercitare a puterii, nu pe o măsură concretă de guvernare. În același timp, el încearcă să contureze o diferențiere între PSD și „dreapta” pe criterii de stil politic: responsabilitate, construirea încrederii și căutarea de soluții, în opoziție cu ceea ce numește „blocarea țării” și menținerea cu orice preț la funcție. Din informațiile disponibile în material nu reiese dacă au existat reacții din partea PNL sau a lui Ilie Bolojan la aceste declarații. [...]

Atacul lui Victor Negrescu la adresa lui Ilie Bolojan ridică miza negocierilor pentru guvern în plin blocaj politic, printr-un mesaj care contestă direct felul în care ar fi exercitată puterea și capacitatea de a conduce „democratic”, potrivit Adevărul . Vicepreședintele PSD și europarlamentarul Victor Negrescu a lansat sâmbătă critici dure la adresa președintelui PNL, Ilie Bolojan, într-un discurs susținut la conferința Organizației de Femei a PSD. În intervenția sa, Negrescu a acuzat „dreapta politică” de lipsă de responsabilitate și de incapacitatea de a implementa reformele invocate public. Declarațiile au fost relatate de News.ro , care îl citează pe Negrescu afirmând că, în viziunea sa, liderii dreptei ar asocia puterea cu „minciuna”, „aroganța” și „blocarea țării”, în timp ce PSD ar pune accent pe „responsabilitate”, „încredere” și „soluții”. Acuzația centrală: „puterea este exercitată discreționar” Ținta directă a fost Ilie Bolojan, descris de Negrescu drept un lider care „nu are calitățile” necesare pentru a „deține și exercita corect” puterea, „democratic”. În același mesaj, vicepreședintele PSD a susținut că, „în mâinile sale și ale acoliților săi”, puterea ar fi exercitată „discreționar”, iar „dialogul democratic” nu ar mai conta. „Ilie Bolojan nu are calitățile pentru a deține şi exercita corect, şi o spun şi mai direct, democratic, puterea. În mâinile sale şi ale acoliţilor săi puterea este exercitată discreționar iar dialogul democratic se pare că nu mai valorează nimic. Minciuna devine literă de lege, iar respectul pentru oameni dar şi pentru instituții dispare.” Context: negocieri blocate pentru formarea noului guvern Potrivit informațiilor din articol, ieșirea lui Negrescu vine pe fondul „tensiunilor politice majore” generate de blocajul negocierilor pentru formarea unui nou guvern. În acest cadru, escaladarea atacurilor între partide indică o înăsprire a pozițiilor publice, cu potențial de a complica și mai mult găsirea unei majorități și a unei formule de guvernare. În același context, Adevărul amintește și un schimb de replici din tabăra liberală: europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus premier de PNL, USR și UDMR, l-a atacat pe Sorin Grindeanu (propunere PSD de prim-ministru), acuzându-l de „răzgândire” în privința asumării mandatului. (Nu sunt oferite în articol detalii suplimentare despre pașii următori ai negocierilor.) [...]

Blocajul de 50 de zile cu Guvern interimar riscă să amâne investiții și accesarea fondurilor europene , iar PNL și USR sunt acuzate că prelungesc incertitudinea prin schimbări repetate de poziție în negocierile pentru formarea Executivului, potrivit Agerpres . Declarațiile apar într-o postare pe Facebook a deputatului PSD Marius Budăi, care susține că România „plătește prețul” fiecărei răzgândiri politice. Budăi afirmă că PNL și USR ar fi „inventat o nouă doctrină politică – guvernarea fără guvernare și răspunderea fără răspundere”, în condițiile în care țara funcționează de 50 de zile cu un Guvern interimar. În același mesaj, el îl critică pe Ilie Bolojan , despre care spune că și-ar fi schimbat poziția în doar câteva zile privind formula de guvernare. „De 50 de zile, România funcționează cu un Guvern interimar. Investițiile așteaptă. Fondurile europene așteaptă. Economia așteaptă.” Ce reproșează PSD și care este miza practică Potrivit deputatului PSD, problema nu ar fi schimbarea de opinie în sine, ci efectele asupra funcționării statului și asupra deciziilor care depind de un guvern cu puteri depline. El susține că, în timp ce România așteaptă un Executiv, PNL și USR ar negocia „formule, rotații și excepții”. În același timp, Budăi afirmă că PSD, „prin vocea lui Sorin Grindeanu”, ar fi venit cu o propunere de premier, un program și disponibilitate pentru dialog, dar ar fi primit din partea PNL „o colecție de poziții succesive”, schimbate de la o etapă la alta a discuțiilor. Contextul politic invocat: poziții schimbate în câteva zile În postarea citată, Budăi descrie o succesiune de poziții pe care le atribuie conducerii PNL: marți, la Cotroceni , ar fi fost transmisă ideea că PNL poate susține un guvern minoritar PSD, iar vineri ar fi fost avansată „o cu totul altă formulă”, susținută de PNL și USR. El mai afirmă că președintele Nicușor Dan ar fi constatat schimbarea de poziție a lui Ilie Bolojan. Budăi își încheie mesajul cu o critică la adresa lipsei de predictibilitate în negocieri, susținând că „în politică, cuvântul dat are greutate” și că România „nu este un exercițiu de improvizație politică”. [...]

Blocajul de la Cotroceni reaprinde riscul alegerilor anticipate , după ce negocierile pentru formarea guvernului au eșuat, iar PNL și PSD își pasează responsabilitatea pentru impas, potrivit G4Media . În acest context, europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan susține că Sorin Grindeanu ar miza pe teama de anticipate pentru a obține susținere ca premier. Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de prim-ministru, afirmă că „cea mai mare răzgândire” din ultimele zile ar veni de la liderul PSD Sorin Grindeanu, despre care spune că „de două luni s-a ferit să fie prim-ministru, acum dintr-o dată își dorește”. Acesta adaugă că Grindeanu „speră că îl vom vota de teama alegerilor anticipate”. „Nu o vom face, iar singurii care au motiv să se teamă de alegeri anticipate sunt politicienii din PSD, care sub conducerea strălucită a domnului Grindeanu au ajuns de la 23% la 13%”, a scris Mureșan pe Facebook. Miza: cine își asumă guvernarea și în ce condiții Potrivit lui Mureșan, PNL nu îl va susține pe Grindeanu ca premier „cu autonomie totală și fără nicio asumare concretă privind obiectivele guvernării”. Mesajul vine după ce președintele Nicușor Dan a acuzat PNL că ar fi contribuit la revenirea la blocajul politic, după ce marți situația părea depășită. În aceeași linie, Mureșan pune problema ca o alegere între „rezolvarea problemelor României” și „instalarea cât mai rapidă a unui prim-ministru PSD”. PSD: „spațiul compromisului este epuizat” Sorin Grindeanu a declarat, după întâlnirea de la Cotroceni, că „spațiul compromisului este epuizat”, că PSD nu mai înaintează o altă propunere și că nu se teme de votul cetățenilor. El a acuzat partenerii de negocieri că schimbă condițiile și a susținut că PSD are „un program clar”, „un acord politic respectat” și „o majoritate stabilă”. Totodată, Grindeanu a spus că există „soluții clare, constituționale”: fie se formează o majoritate care își asumă guvernarea, fie se acceptă că actualul Parlament nu mai poate genera o formulă stabilă. Escaladarea conflictului politic G4Media mai notează că, după declarațiile președintelui privind responsabilitatea PNL pentru impas, mai mulți reprezentanți PSD, inclusiv Claudiu Manda și Sorin Grindeanu, au lansat atacuri la adresa lui Ilie Bolojan, acuzându-l că minte. În lipsa unui acord politic, negocierile rămân blocate, iar perspectiva alegerilor anticipate revine în discuție ca scenariu de presiune între partide, fără ca în material să fie indicat un calendar sau pași procedurali concreți pentru declanșarea lor. [...]

PSD ridică miza negocierilor pentru guvernare, avertizând că prelungirea blocajului poate afecta credibilitatea României și accesul la fonduri europene și investiții , după ce secretarul general al partidului, Claudiu Manda, l-a acuzat pe liderul PNL Ilie Bolojan că „se joacă cu cheia guvernării”, potrivit POLITICO . Manda susține că, „de fiecare dată când PSD și-a respectat cuvântul”, Bolojan „și-a schimbat condițiile”, iar întârzierea instalării „rapide a unui guvern cu puteri depline” ar pune în pericol credibilitatea țării și ar complica atragerea fondurilor europene și a investițiilor. În aceeași intervenție, liderul PSD califică situația drept „sabotaj”. „Să minți un popor întreg și să te joci cu cheia guvernării într-o perioadă în care oamenii nu mai au certitudini, în care țara riscă să își piardă credibilitatea, iar atragerea fondurilor europene și a investițiilor depinde de instalarea rapidă a unui guvern cu puteri depline înseamnă deja sabotaj.” Ce reproșează PSD și ce spune că a acceptat în negocieri În mesajul publicat pe Facebook, Claudiu Manda afirmă că PNL ar fi modificat repetat parametrii discuțiilor, după ce PSD ar fi intrat în negocieri „încă de la primele consultări” cu obiectivul unui program de guvernare. Potrivit lui Manda, PSD ar fi acceptat, pe rând: discutarea unui guvern tehnocrat; discutarea unui guvern politic; participarea la „fiecare rundă de negocieri” cu propuneri. În oglindă, Manda afirmă că Ilie Bolojan ar fi schimbat: „formula de guvernare”; „candidatul”; „regulile negocierii”. Miza invocată: costul de credibilitate și efectele economice Mesajul PSD mută disputa din registrul politic în cel al consecințelor: Manda leagă direct credibilitatea externă a României și capacitatea de a atrage fonduri europene și investiții de instalarea rapidă a unui guvern cu „puteri depline”. În acest cadru, el avertizează că pierderea credibilității în negocieri „costă România”. Separat, aceeași reacție este prezentată și de G4Media , care notează că intervenția lui Manda vine după acuzațiile președintelui Nicușor Dan la adresa PNL privind revenirea la blocajul politic. Ce urmează Din informațiile disponibile în textul sursei nu rezultă un calendar al negocierilor sau o reacție a lui Ilie Bolojan la acuzațiile lui Claudiu Manda. Rămâne de văzut dacă schimbul de acuzații se traduce într-o reluare rapidă a discuțiilor pentru formarea guvernului sau într-o prelungire a impasului pe care PSD îl descrie ca având consecințe asupra finanțării europene și a investițiilor. [...]

Blocajul politic revine, iar România rămâne fără guvern cu puteri depline , după ce PNL și-ar fi schimbat poziția față de susținerea unui guvern minoritar PSD , potrivit News . Președintele Nicușor Dan spune că marți credea depășit impasul, însă vineri seara a constatat că negocierile s-au întors în punctul mort. Într-un mesaj publicat pe X, șeful statului afirmă că, „în baza pozițiilor partidelor de la consultări”, exista o singură formulă care părea să strângă sprijinul unei majorități parlamentare: un guvern minoritar PSD. Nicușor Dan susține că marți PNL s-a angajat să voteze această variantă, cu „anumite condiționări” legate de programul de guvernare, dar că „de marți până azi” liberalii și-au schimbat poziția. Ce cere președintele: reluarea negocierilor pentru o majoritate Nicușor Dan plasează responsabilitatea formării unei majorități la partide și le solicită să revină la dialog, astfel încât să poată fi susținută „orice formulă de guvern” pe care o consideră potrivită. „Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline.” Replica PNL: „nu am promis un cec în alb” pentru Sorin Grindeanu În reacție, președintele PNL, Ilie Bolojan , respinge acuzațiile venite dinspre lideri social-democrați și spune că liberalii nu au promis „un cec în alb” pentru Sorin Grindeanu, ci doar un acord politic care ar fi permis luarea în considerare a unei decizii privind învestirea guvernului. „Nu am ajuns la un acord.” Bolojan afirmă că, în realitate, liderul PSD ar fi dorit tocmai un „cec în alb”, pe care PNL nu este dispus să îl ofere, invocând experiențe anterioare: „Ne-am mai fript”. Reprezentanții PNL mai transmit că nu vor accepta „lecții despre responsabilitate” de la cei pe care îi acuză că au „aruncat România în criză”. De ce contează Mesajul președintelui indică o reluare a impasului în negocierile pentru formarea guvernului, ceea ce prelungește perioada în care România nu are un executiv „cu puteri depline”, în condițiile în care singura formulă care părea să adune sprijin parlamentar — guvern minoritar PSD — nu mai are, potrivit șefului statului, susținerea anunțată anterior de PNL. [...]