Știri
Știri din categoria Politică

Emil Boc spune că PNL nu revine la guvernare, iar majoritatea care a demis Executivul trebuie să vină cu o alternativă, într-un mesaj care ridică miza blocajului politic asupra formării rapide a unui nou guvern, potrivit News.
Primarul Clujului a declarat la Digi24 că „cei care au dat jos guvernul” prin moțiune de cenzură au și obligația „politică și morală” – inclusiv „din punct de vedere constituțional” – să construiască majoritatea care să susțină un nou Executiv. În logica sa, votul de demitere ar fi trebuit să includă și asumarea unei soluții de guvernare, nu doar retragerea sprijinului pentru cabinetul în funcție.
Boc a insistat că responsabilitatea pentru continuarea guvernării revine celor care au ales să răstoarne guvernul, afirmând că PNL „și-a asumat responsabilitatea atâta vreme cât a putut”, iar „alții nu au dorit”. În acest context, el a reluat ideea că aceeași majoritate care a votat moțiunea trebuie să se regăsească într-o nouă formulă de guvernare.
„Cei care au introdus bilele în urnă atunci când au demis guvernul prin moţiunea de cenzură au introdus bilele şi pentru o nouă majoritate şi pentru un nou guvern.”
Pe tema unei eventuale reveniri a PNL într-o formulă de guvernare, Boc a spus că nu vede nicio posibilitate de schimbare a deciziei interne a partidului „nici în acest moment și nici în viitorul apropiat”. El a argumentat că decizia a fost luată „aproape în unanimitate”, cu „doar 4 voturi în afara direcției” stabilite.
În interpretarea lui Boc, votul din conducerea PNL nu a fost unul „pentru președintele partidului”, ci „pentru demnitatea” formațiunii, ceea ce ar face dificilă orice revenire asupra poziției.
Întrebat despre prim-vicepreședinții PNL care au susținut rămânerea la guvernare, Boc a spus că partidul nu este „un partid stat” și că libertatea de exprimare este încurajată, însă după dezbatere și vot urmează „disciplina în implementarea” deciziei.
În ansamblu, poziția exprimată de Boc fixează o linie politică: PNL nu își asumă reintrarea la guvernare pe termen scurt, iar presiunea pentru formarea unui nou cabinet este transferată explicit către cei care au construit majoritatea de demitere.